Jump to content
IGNORED

Rat u Ukrajini - dnevne novosti

Krošek
Message added by Krošek,

Na ovom potforumu se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale).

• Ipak, na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

Šta imam da objašnjavam, kad se ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine već ogradilo od te izjave da Bandera nije masovni ubica.

A ko smo mi da kritikujemo Ukrajince zbog nesrećne izjave jednog ambasadora na koju je brzo reagovano, kada smo mi neke saradnike nacista i zvanično rehabilitovali.
Trebalo bi da Vlada Ukrajine formira jedno Ministarstvo za "ogradjivanje" od takvih izjava. Baš bi bili zaposleni.....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

• +1 1
29 minutes ago, Spooky said:

Šta imam da objašnjavam, kad se ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine već ogradilo od te izjave da Bandera nije masovni ubica.

A ko smo mi da kritikujemo Ukrajince zbog nesrećne izjave jednog ambasadora na koju je brzo reagovano, kada smo mi neke saradnike nacista i zvanično rehabilitovali.

Mozes ti koliko hoces da zatvaras oci, drzis sake na usima i lupas nogom u pod kao dete koje se ljuti, to nista nece da promeni na tome da je ovaj covek visoki ukrajinski diplomata a ne incident od koga se, mozes misliti, Ukrajina ogradila. Uostalom, vec sam ovde postavljao spisak spomenika, nagrada, priznanja, naziva raznih institucija i slicnih novokomponovanih nacina na koje se Bandera danas proslavlja u Ukrajini. Pogledaj taj spisak pre nego sto nastavis da se blamiras, prilicno je podugacak. Ovo sto je izjavio ovaj bednik u intervjuu nije nikakva slucajnost, posledica je dubokog raskola uma i kontroverzi koje su nastale tako sto je savremeni ukrajinski nacionalni inzenjering u pokusaju da se otrgne od ruskog uticaja usao u mutne vode rehabilitacije jednog najobicnijeg nacistickog zlikovca i njegove zlocinacke infrastrukture.

I dobro je da si nas pomenuo jer se slicna stvar dogodila i nama krajem osamdesetih i devedesetih godina proslog veka. Ali samo slicna, ne i ista, sta god da je bio Draza Mihajlovic on ne moze Banderi ni pertle da veze kad su u pitanju magnitude zlocina za koje su njih dvojica odgovorni. No, cak i da stvar jeste ista, to ni na koji nacin ne bi umanjilo ili osporilo postupak rehabilitacije Bandere u Ukrajini.

• +1 7
  • Hvala 2
Posted (edited)

Danas je UA vojska ubila 5 civila u napadima na Donbas. To je skoro postala normala o kojoj vise niko i ne izvestava. Tako je vec godinama.

Inace je UA vojska priznala da je izgubila Lisicansk i oblast Luganska iako su tvrdili da nije tako do pre par sati. Po snimcima koje sam video Lisicansk nije infrastrukturno postradao. Deo stanovnistva je docekao Ruse kao oslobodioce.

Nemacki tabloid Bild pise da su Rusi zarobili jednu nemacku haubicu Phz 2000 koja je poslata UA vojsci i da je vec prebacena u Rusiju na analize.

Treba dodati da je Bild tabloid te da nije sve istina sto objave.

Edited by pasha
  • +1 1
Posted (edited)
43 minutes ago, harper said:

Mozes ti koliko hoces da zatvaras oci, drzis sake na usima i lupas nogom u pod kao dete koje se ljuti, to nista nece da promeni na tome da je ovaj covek visoki ukrajinski diplomata a ne incident od koga se, mozes misliti, Ukrajina ogradila. Uostalom, vec sam ovde postavljao spisak spomenika, nagrada, priznanja, naziva raznih institucija i slicnih novokomponovanih nacina na koje se Bandera danas proslavlja u Ukrajini. Pogledaj taj spisak pre nego sto nastavis da se blamiras, prilicno je podugacak. Ovo sto je izjavio ovaj bednik u intervjuu nije nikakva slucajnost, posledica je dubokog raskola uma i kontroverzi koje su nastale tako sto je savremeni ukrajinski nacionalni inzenjering u pokusaju da se otrgne od ruskog uticaja usao u mutne vode rehabilitacije jednog najobicnijeg nacistickog zlikovca i njegove zlocinacke infrastrukture.

I dobro je da si nas pomenuo jer se slicna stvar dogodila i nama krajem osamdesetih i devedesetih godina proslog veka. Ali samo slicna, ne i ista, sta god da je bio Draza Mihajlovic on ne moze Banderi ni pertle da veze kad su u pitanju magnitude zlocina za koje su njih dvojica odgovorni. No, cak i da stvar jeste ista, to ni na koji nacin ne bi umanjilo ili osporilo postupak rehabilitacije Bandere u Ukrajini.

Ma ne želim sad da ispadne da ja perem Ukrajinu. Imaju oni mnogo problema svoje WWII prošlosti sa kojima moraju da raščiste.

Ali to zaista nikakve veze sa ovim ratom nema (osim kao oruđe ruske propagande), i ne treba to spominjati u tom kontekstu.

Neko je jednom šerovao twitove nekog Rabija koji je do početka rata se stalno izjašnjavao o problemima neonacizma i antisemitizma raznih aspekata ukrajinskoj društva. Ali kada je počeo rat je bespogovorno stao na stranu Ukrajine i rekao da bez obzira na sve probleme ukrajinskog društva, on ne smatra Ukrajince kolektivno ni fašistima ni antisemitizma i da ih treba podržati u odbrani.

Tako i ja to vidim. Imperijalističko- nacionalistički projekat Novorusije i sve žrtve koje vidimo onih dana nekako višestruko nadmašuju to i onda mi u poređenju sa tim ova priča o ispravnom pozicioniranju Ukrajinaca u odnosu na WWII istoriju i Banderu dođe kao neka akademska diskusija.

Edited by Spooky
36 minutes ago, Spooky said:

Ali to zaista nikakve veze sa ovim ratom nema (osim kao oruđe ruske propagande), i ne treba to spominjati u tom kontekstu.

Sa agresijom Rusije nema direktne veze, to je tacno, ali sa raspadom Ukrajine koji je pokrenuo citav ovaj lanac dogadjaja i te kako ima. Probaj da zamislis, recimo, Srbe da zive u Hrvatskoj koja otvoreno, javno i sistematski slavi Pavelica i ustaski rezim. Dakle, ne govorim o ispadima hrvatskih nacionalista i buzdovana koji misle da su neko mudo ako pozdravljaju ustaskim pozdravom i nose crne kosulje na Tomsonovim koncertima, govorim o drzavi koja dize spomenike, deli nagrade i priznanja i govori sa najvisih drzavnih mesta da Bandera nije bio nacista vec nacionalni heroj Ukrajine. Otprilike tako se osecaju Rusi i proruski Ukrajinci sa istoka zemlje kojima je Bandera ostao u jako, jako gorkom secanju. Tesko je uopste objasniti sta oni osecaju kad izgovore "banderas" za ove sa zapada Ukrajine, to je duboka mrznja, strah i prezir.

• +1 6
Posted (edited)

Ideja da odnos ljubitelja Bandere prema svemu ruskom ne igra nikakvu ulogu u ponašanju Rusije graniči s autizmom. Na kakvu sve mentalnu gimnastiku su ljudi spremni da si racionaliziraju kako su na pravoj strani. :isuse: Za banderaše, Rusi su orci čije maligno prisustvo i utjecaj u Ukrajini trebaju bit izbrisani iz postojanja i kolektivnog sjećanja. Politika je prvenstveno pitanje interesa, ali ovakvo neprijateljstvo i mržnja duboko utječu na ljude koji donose odluke, u krajnjoj liniji potpuno je jasno kako je s takvim ljudima kao što su ljubitelji Bandere Rusiji nemoguće dogovorit bilo šta u interesu nekakve stabilnosti i normalizacije odnosa.

Edited by Spike
  • +1 1
29 minutes ago, Meazza said:

Ne samo to, navodno je Seversk vec okruzen. Ne znam koliko je to mesto vazno.

Nije nešto važno, jako je teško za odbranu jer Rusi lako mogu doći iza leđa i stvoriti neko poluokruženje. Kontam da se nešto slično desilo. Verovatno je kod Ukrajinaca nastalo neko rasulo jer je povlačenje izvedeno poprilično panično i u neredu pa su Rusi to iskoristili.

Zato će biti jako nezgodno braniti liniju Slavjansk-Bahmut. Na obe strane im mogu doći iza leđa i preseći komunikacije. Ali sada će obe strane malo predahnuti i pregrupisati se. Jedino ako jedni ili drugi imaju neku svežu rezervu pa će njih poslati u borbu da nešto promeni.

3 minutes ago, nautilus said:

Jedino ako jedni ili drugi imaju neku svežu rezervu pa će njih poslati u borbu da nešto promeni.

rusi su sada jako skratili front, tako da imaju "viska" vojske u odnosu na pre par nedelja

vidis ti sta je matematika? iz nekog cudnog razloga, sabiranje i oduzimanje istih brojeva ne daje isti rezultat

• Haha 1
On 2.7.2022. at 20:14, Bright Billy said:

mislim da ova mapa moze da pokaze sta su njihove zelje, al jedno su zelje a drugo su mogucnosti...

lol. mapa ima jako smisla za ruske ciljeve u ratu. uzmesh i poubijash ljude koji su za tebe i dobijesh drzhavu na granitsi u kojoj te 95% mrzi.

• Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Create New...