Jump to content
IGNORED

Rat u Ukrajini - dnevne novosti

Krošek
Message added by Krošek,

Na ovom potforumu se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale).

• Ipak, na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

6 minutes ago, Meazza said:

Upravo tako, to pricaju vec nedeljama.

Traziti su 1000 haubica.Deset posto od toga je i dalje vise nego sto cela Skandinavija ima u arsenalu.

2 minutes ago, x500 said:

Na drugoj strani, svakom dobronamernom coveku, je jasno da ce Rusi nakon Ukrajine da krenu na Varsavu, Berlin, Rim, Pariz, pa cak i Madrid. 

U ovom slucaju osim Australije i, donekle Novog Zelanda, niko nije bezbedan. Samim tim ni lud da (pro)daje oruzje koje ce mu koliko sutra trebati da brani svoju kucu.

Ne ne, svakom dobronamernom je jasno da je bilo pitanje dana kad ce ukrajina krenuti u povracaj delova donbasa i krima i da je rusija bila prinudjena na ovo sto radi

Takodje, svakom dobronamernom je jasno da je pitanje dana kad ce "zapad" napasti rusiju i krenuti u njeno rasparcavanje i da to i jeste uzrok svih problema rusije sa ukrajinom

Ovo sa prizeljkivanjem ruskih tenkova pod prozorima istocno evropskih drzava je 1 novi nivo i za standarde ovog topika

• +1 6
1 hour ago, harper said:

A ko je smetao drzavama poput Poljske, Litvanije, Estonije, Letonije, Madjarske, Rumunije, Bugarske, Ceske i Slovacke da samostalno odlkucuju o svojoj sudbini? Pri cemu su neke od njih zbog odnosa prema preostalom ruskom stanovnistvu nakon odvajanja zasluzile nista bolje od toga da se probude ujutru i vide ruske tenkove pod prozorom, pa se svejedno nisu suocavale s takvim umilnim prizorima. Da su se kojim slucajem tako ponele prema nekoj zamisljenoj americkoj populaciji od njih ne bi ostao kamen na kamenu. Ne gledamo mi ni te ni druge zemlje "kroz duopol USA - Rusija", to je prosto realnost na terenu. Da nije tog "duopola" nijedna od tih drzava osim Ceske i verovatno Estonije jos uvek ne bi videla EU. Ukrajina je poseban slucaj zbog svojih arbitrarno povucenih granica i ruskog stanovnistva koje se broji u milionima.

A ove tugaljive price o drzavama koje imaju pravo da samostalno odlucuju o svojoj sudbini necu ni da komentarisem. Postojao je takav pokusaj posle Drugog svetskog rata da se Helsinskim aktom zastiti individualni suverenitet drzava, ako skoknes do Vasingtona pitaj tamo zasto je taj pokusaj propao. Oni najbolje znaju.

Ma gde je bila to sistemsko ugnjetavanje Rusa i zašto bi uopšte neko to u ex-SSSR republikama i zemljama Varšavskog lagera radio? Gde je to ruska manjina (ili većina) tako strašno stradala, u resantimanu i osvetničkom gnevu, pa da su Sofija, Talin, Bukurešt, Bratislava ili Prag (opet) zaslužili posetu ruskih tenkovskih jedinica? Ne računam na nekakve pojedinačne ispade nekakvih naci pokreta/partija (kojih nažalost ima u skoro svakom svračijem kutku ove planete) i to što je neko nevoljno završio u istočnom delu gvozdene zavese, pa su srušili neke spomenike ili promenili nazive nekih ulica (što je glupost naravno, koju smo i mi mnogo puta radili na ovim prostorima).

A majku mu, valjda su Rusi i još nekako zadužili ovu planetu, a ne samo slanjem tenkova pod prozor i draškanjem niskih strasti lokalnih i globalnih rubljofila?

Što umesto tenkova, nisu poslali znanje i tehnologije koje je npr napravilo jedan Buran? Da jesu, možda lažni car Petar mali ne bi morao leta gospodnjeg 2022. da na brutalnu silu pokušava da uspostavi sovjetsko carstvo?

• +1 3
51 minutes ago, vememah said:

Ahahaha, 1 neutralniTM forumaš traži neutralan ukrajinski sajt u doba ruske agresije i sumnja u verodostojno prenošenje izjave izrečene na televiziji pred stotinama hiljada gledalaca. Pa umreću.

Ako ti je promaklo, nisam preporučio sajt, već sam preneo izjavu, koju bi, da si potrošio cca 5 sekundi na guglanje, našao na gomili sajtova, između ostalog i kod ruske državne agencije TASS, kod Turaka i Izraelaca (koji prenose AFP-ovu vest o tome).

Ej, ne trazim ti ja nista, niti sam rekao da si preporucio sajt, pravo pitanje je koji qurac to prenosis uopste. A to sto je izjava izrecena na televiziji znaci da je istina u vreme propagandnog rata?! Ja ovde nisam postavijo do sada nijedan link, niti zelim da buden neki "influencer". Ovde sam radi diskusije i imam svoje misljenje, thats it.

molim te, nemoj zbog mene da umres, nadji si bolji razlog....

• +1 2
  • -1 2
4 hours ago, x500 said:

Poljski LOT

Ne znam da li bih njih stavio na spisak.
Par puta su bili pred bankrotom. Upumpale su im se neke pare da preguraju i ne zatvore se.
Pre mesec dana su bili veliki strajkovi radnika.
Aerodrom u WAW je bio cirkus. Letovi u i iz PL katastrofa (ako si vezan za WAW aerodrom).
Nije se znalo kad ko polece i da li polece i da li iz druge drzave mozes da sletis.
Ortaku, koleginici i meni su ukupno 5 letova zeznuli, sto iz sto u Poljsku.

6 minutes ago, Have_Fun said:

Ne znam da li bih njih stavio na spisak.
Par puta su bili pred bankrotom. Upumpale su im se neke pare da preguraju i ne zatvore se.
Pre mesec dana su bili veliki strajkovi radnika.
Aerodrom u WAW je bio cirkus. Letovi u i iz PL katastrofa (ako si vezan za WAW aerodrom).
Nije se znalo kad ko polece i da li polece i da li iz druge drzave mozes da sletis.
Ortaku, koleginici i meni su ukupno 5 letova zeznuli, sto iz sto u Poljsku.

Znam da je LOT u poslednjih 25-30 godina imao dosta problema. U vremenu pre Korone su bili vrlo solidni, i posle Aeroflota, koji je poseban slucaj, najjaca aviokompanija u Istocnoj Evropi.

Deo problema koje opisujes moze biti refleksija strukturnih problema, ali i posledica pande koja je urnisala putnicku i turisticku industriju.

2 hours ago, harper said:

Govorim o Estoniji, na primer. Ako ne znas detalje uvek ih mozes lako izguglati, o tome se i ovde opsezno pisalo. Sustina je da se ne moze ozbiljno shvatati ono sto te novokomponovane clanice EU (Poljska i balticke drzavice) misle o Rusiji jer sa njom imaju duboke istorijske kontroverze i ne razmisljaju racionalno. Njihove stavove definise istorijska mrznja prema Rusiji i nacionalisticki sentiment prema mitu o sopstvenoj velicini koja se ugasila tokom 17. i 18. veka. Razmisljanja koja su definisana na tako arhaican nacin ne samo da nisu korisna vec su izuzetno stetna, ne treba ici dalje od Srbije da bi se to razumelo. Pri cemu to sto su neki nevoljno zavrsili u istocnom bloku nije zato sto ih je neko tek tako okupirao i lisio ih suvereniteta vec je posledica toga na kojoj strani su bili u vreme nacizma i poslednjeg velikog rata. Ovi gore sa Baltika treba da budu srecni sto jos uvek postoje i imaju drzave, imajuci u vidu njihov dosije iz tog rata. Jebi ga, kad hoces da veselo ucestvujes u stvarima kao sto je Holokaust i da se po tom pitanju posebno istaknes onda ima da platis i cenu za to. Njihova licemerna prdjenja o evropskim vrednostima i ljudskim slobodama mene nimalo ne doticu a ne bi trebalo da doticu nikog ko ista zna o istoriji Evrope.

I stvarno biste mogli da prestanete s tim glupostima o "izolovanim incidentima koji ne znace nista". Samo se brukate bezveze.

Po ovom kriterijumu pola Evrope ne bi trebalo da postoji - Nemačka je trebala da bude vraćena u stanje primarne poljoprivredne proizvodnje i ranog kamenog doba, satrapi iz WWII adekvatno kažnjeni, svaka država koja je imala kvinsliški režim takođe obezvređena. Pa ako idemo dalje u istoriju, i da otkrivamo razloge za sistemski antisemitizam, morala bi i Rusija da bude kažnjena jer je tajna policija carske Rusije, Ohrana, bila inicijator i kreator onog gnusnog falsifikata "Protokoli sionskih mudraca" itd. Po tvom argumentu, onda je i Rusija veselo učestvovala u Holokaustu, pa bi morala da plati cenu.

• +1 4
  • Haha 2
12 minutes ago, Ian Mancunian said:

Po ovom kriterijumu pola Evrope ne bi trebalo da postoji - Nemačka je trebala da bude vraćena u stanje primarne poljoprivredne proizvodnje i ranog kamenog doba, satrapi iz WWII adekvatno kažnjeni, svaka država koja je imala kvinsliški režim takođe obezvređena. Pa ako idemo dalje u istoriju, i da otkrivamo razloge za sistemski antisemitizam, morala bi i Rusija da bude kažnjena jer je tajna policija carske Rusije, Ohrana, bila inicijator i kreator onog gnusnog falsifikata "Protokoli sionskih mudraca" itd. Po tvom argumentu, onda je i Rusija veselo učestvovala u Holokaustu, pa bi morala da plati cenu.

Njemačka je nakon DSR trebalo da bude raskomadana i da više ne postoji kao država.

CCCP je suštinski uništio tog monstruma podnoseci nezamislive žrtve.

Litvanija takođe.

• +1 5
  • -1 2
1 hour ago, harper said:

Ono sto je sustinsko pitanje i razlog zasto takvim drzavama ne treba verovati kad krenu da prde o evropskim vrednostima je sto su se mnoge od njih vrlo dobrovoljno prikljucile nacizmu i cinile strasne zlocine, neke i ucestvovale sa svojim vojnim jedinicama u nemackim vojnim operacijama, a neke su na guzici presedele ceo rat praveci se posle rata da su ne znam kako patile zbog okupacije.

Takođe, neke lagano slave državne praznike u čast SS jedinica, al' šta sad, bilo - prošlo, ups.

Edited by zorglub
  • +1 3

Dok Ukrajina ne izgubi izlaz na sva mora trajno rat nece stati.

Za Rusiju je najsigurnije da Ukrajinu celu unisti. Verovatno im je to best case scenario.

Zarobljena su dva amerikanca na harkovskom frontu...

Edited by Bright Billy
  • +1 3
  • Hvala 1
Zarobljena su dva amerikanca na harkovskom frontu...
Sad se bolje razume jutrošnja (?) Klarkova izjava "bacajte sve na Ukrajinu"? Between enemy lines, bilo ko da ih zarobi u gadnom su sosu.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

• Hvala 1
  • Create New...