Jump to content

Dogadjanja u Ukrajini

slow

Recommended Posts

• Replies 26,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Roger Sanchez

1707

• Prospero

1674

• Аврам Гојић

1493

• Eraserhead

1235

Izvini Bufalo, a jel' tebi ni malo ne smeta to, što se na ovom (a pogotovo bosanskom topiku), isključivo stavlja fokus na fašiste, navijače, lopove i ološ svake moguće vrste, pa se na osnovu toga donose generalne ocene o protestima u obe zemlje.

Kao da tu stoku mi nismo imali petog oktobra, sa sve paljevinom, pljačkom i krađom dugih cevi.

generalno mi smeta jer predstavlja redukciju stanja na svarive činioce.

no, ne mislim da postoji paralela između 5.10. i ovoga.

janukovič se obara na ulici zbog nepotpisivanja međunarodnog ugovora, ne zbog izborne krađe, par stotina hiljada građana je u manje-više mirnim protestima tokom par nedelja izrazilo svoje nezadovoljstvo, janukovič je sve to vreme ponavljao briselu "dajte malo bolje uslove jer smo realno u problemu" (u pitanju su pregovori, jel, a ne uzmi ili ostavi). početkom januara je u sukobima učestvovalo 50-100k ljudi, što bi svedeno na srbiju značilo 10-15k (toliko je bilo u novom sadu na jogurt 2.0 revoluciji prošle godine), juče i danas ih je bilo oko 30k, pritom je jacenjuk uvijeno govorio da političke vođe baš i nemaju efektivnu kontrolu nad njima. miloševića je obaralo nekoliko stotina k ljudi, skoro 10% populacije se sjatilo u glavni grad da ga spreči da pokrade izbor. 

Kakve veze imaju razlozi za 5.10 u Srbiji sa pocetkom protesta u Ukrajini? Neuporedivo ali je u Ukrajini mnogo radikalnije iako ne bi trebalo.

Ja to nisam nigde ni napisao. Samo sam napisao da bi se i peti oktobar mogao posmatrati iz ugla nasilja, paljevine i pljačke ukoliko bi to neko želeo.

@Buffalo

Isto.

Edited by Anonymous

Ne nego ce da budu na strani coveka koji je pod uticajem tudjeg predsednika prekinuo pregovore o pristupanju, nema nikakvu kontrolu nad situacijom i na celu je korumpirane vlasti u kojoj ima ogromna ovlascenja. Pretnja sankcijama je glupost slazem se. Ali iz svega ovoga ne vidim kako to EU potpaljuje a recimo Kremlj ne. Ili sto je jos vaznije ne vidim kakvu je ulogu EU imala u eskalaciji ovoga. EU uglavnom reaguje u poslednja dva dana kada se sve zagovnalo.

Klasicna forumaska simplifikacija situacije. 

Janukovic je odavno mogao da razbuca Majdan ali nije hteo zbog odnosa sa zapadom. Postoji snimak gde clanovi americke administracije direktno govore o akcijama u Ukrajini. Dokazano a ti i dalje prosipas tu pricu o naivnosti. Pregovori su privremeno zaustavljeni a Janukovic je bio spreman da nastavi razgovare sa EU o poboljsanju uslova za Ukrajinu sto je EU odbila.

Ja to nisam nigde ni napisao. Samo sam napisao da bi i peti oktobar mogao posmatrati iz ugla nasilja, paljevine i pljačke ukoliko bi to želeo.

To bi ti možda mogao, a niko normalan ne bi.

Nemačka kleše Klička od starta, Nulandova deli čokoladice na Majdanu...i to u momentu kad Janukovič još uvek nije doneo ni onaj zakon o protestima. Nema apsolutno nikakve razlike između zapadnog stava danas i pre dva meseca stoga ne znam odakle iščuđavanje na sve ono što juče i danas čitamo.

S tim što bih dodao da je moj skromni utisak da od sad pa nadalje razvoj događaja više zavisi od Putina nego zapada. Ovde vlada nekakvo uverenje da je zapad moćni šeprtlja koji ide nesvesno iz greške u grešku a Rusija je nekakva prokazana sila u pokušaju. 

Edited by dillinger

Koju frazu, 'ajde da budem kriptičan poput tebe?

Ako si zaboravio. Ko to gleda i na koga si uvredjen?

Zabole me šta je uvreda. I za mene je uvreda da se običan svet i u Ukrajini i Bosni gleda kroz prizmu nacista.

Ne znam kome se obracas ali za mene su obojica u najmanju ruku nesposobni politicari koji upravljaju svojim drzavama na nacin koji nije dovoljno koristan za stanovnistvo zemalja kojima upravljaju, da ne upotrebim neke teze reci. Ono o cemu govorim je "razlicit kriterijum u presudjivanju" koji se, gle cuda, obicno poklapa sa nekim bitnim strateskim cinjenicama koje nemaju bas puno veze sa karakterom ove ili one vlasti. I ne, nemoj mi govoriti da je to prosto tako u medjunarodnoj politici jer mi ovde, za razliku od popularnog misljenja, ne zastupamo ovu ili onu stranu ili makar ne bi trebalo da to cinimo, a najmanje zastupamo celovit karakter te medjunarodne politike. Samim tim niko ne zasluzuje, niti bi trebalo da zasluzuje nesto lose zbog toga sto mu je fokus kritike usmeren na X a ne na Y. Ne moze se bas svaka kritika otpisivati etiketiranjem.

Ima itekako. Ovde se neke izjave EU zvanicnika koji se ne pitaju za nista i koji su spoljnopoliticki patuljci stavljaju u istu ravan sa KGB druzinom koja upravlja Rusijom i direktno kontrolise (ili pomaze) kriminalnu ukrajinsku vlast i jos citav niz rezima sve do sirijskog.

Znam da je moderno ovde ne videti razliku izmedju EU i Rusije ali ta razlika ipak postoji na mnogo nivoa bez obzira na univerzalno politicko licemerje - posebno u domenu spoljne politike. Medjutim, ovde se borba vodi o tome gde ce Ukrajini krenuti u sledecih 20 godina. U Ukrajini se sada vodi borba koja bi se vodila u Srbiji da 5. oktobar nije uspeo dok bi Milosevicev brat u Moskvi bio glavna veza. Zalosno je videti kako se sada lako menjaju strane - i to ne strateske i geografske nego vrednosne.

Edited by Anduril

Da posto je Island ista prica. Evo slow se nasmejao, svaka cast.

Ja upravo sve vreme i pricam da ne postoji ista prica. Da je Ukrajina onde gde je Island mogle bi ukrajinske vlasti da plivaju u krvi protestanata i to bi u Briselu bilo propraceno nekom ofrlje napisanom notom nekog trecerazrednog birokrate. Svoditi ovaj protest na odluku da se odloze (ne prekinu) pregovori sa EU jer je to udarilo u zicu ukrajinskom demokratskom potencijalu je prosto preterana simplifikacija i samozavaravanje. Zapad u Ukrajini ima taman toliko interesa koliko i Rusija, a Rusija taman toliko prava da u Ukrajini zastupa svoje interese koliko i Zapad. Koliko vidim i stanovnistvo Ukrajine je po tom pitanju podeljeno na poprilicno ravne casti. Drugim recima, Zapadu se po pitanju Ukrajine ne moze ni za zrno vise verovati nego Rusiji, kakvi god repovi se vukli iza jednih i iza drugih.

Cane Vukic Prebranac

what dillinger said.

Da posto je Island ista prica. 

Управо је у овоме поента. Украјина је јако подјељена земља и поље за игре великих. А не гину велики, гину мали на Мајдану.

Medjutim, ovde se borba vodi o tome gde ce Ukrajini krenuti u sledecih 20 godina.

Da, samo sto se ta borba vodi izmedju dva dela ukrajinskih gradjana. Sto se onako malo zanemaruje.