Jump to content
IGNORED

Umro Nelson Mandela


Nesh

Recommended Posts

slusam jutros radio i ide prilog iz johanesburga, intervjuisu ljude koji su se skupili oko kuce. pitaju neku zenu sto je dosla, kaze (parafraziram) - dodjoh da mu se zahvalim sto moje dete ide u mesanu skolu. krenula mi suza...

Link to comment

Politicki legat Nelsona Mandele verovatno nece uci u anale kao primer ali u simbolickom smislu verovatno da ne postoji covek koji je ostavio znacajnije nasledje kad je u pitanju borba za jednakost i dostojanstven zivot svih ljudi bez obzira na boju koze. Radi se o jednom od retkih ljudi koji se karakterom izdigao iz mracne rupe zlog kruga retribucije i revansizma, i pored toga sto tesko da bi bas njemu neko mogao zameriti da se na tako nesto odlucio. Za mene je mandelizam njegova i Tutuova Komisija za Istinu i Pomirenje, jedinstveni mehanizam individualizacije zlocina dizajniran da ugusi koncept istorije "koja se uvek ponavlja", odrzavanja mita o arhi-neprijatelju i beskonacne produzenosti grupnih mrznji. Mehanizam koji po svojoj sustinskoj dalekovidosti jos uvek, na zalost, nije dostupan cak ni najrazvijenijim delovima planete.

Link to comment

Ja ga cijenim po eklatantnoj činjenici da nije iznevjerio postulate koje je stavio kao temelj svog političkog djelovanja - puna višestranačka demokracija, sloboda govora i tiska. Južnoafrička R, koliko god problematična bila socijalno i ekonomski, nije doživjela da bude rastrgana u vrtlogu građanskog rata, fratricida i zločina protiv čovječnosti, niti je krenula (bar zasad, a nadam se nikada) putem jedne Mugabeovske despocije i državnog terora.

Link to comment

Slava velikom coveku. Jedan jedini.

mislio sam na (pre svega TV) dinosauruse, CNN, FOX, MSNBC, NYT... izuzetak je AJAM, ali to se i ocekuje.moja greska, trebao sam biti precizniji.
Izuzetak bi bio da su podsetili na ono sto je NY Times objavio 1990. Adiministracija Dzona Kenedija i CIA su odgovorne za njegovo hapsenje pod optuzbama za konspirativni rad i komunisticke veze(takva mu je bila optuznica). Doduse, on je sam priznavao da mu je komunizam blizak ali to ne znaci da je bio vezan za KP Juzne Afrike, te sa SSSR, koji jeste bio veliki sponzor borbe protiv aparthejda.C.I.A. TIE REPORTED IN MANDELA ARRESTZimbabve je posebna prica gde administracija Tonija Blera ima veliku zasluge za ono sto se desava poslednjih 15ak godina. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...