Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Dragi forumasi, Pomoc je podeljena azilantima mahom iz Sirije, Somalije i Eritreje, smestenim u centru za azilante u Bogovadji, ali i onima koji su tokom prethodnih dana vraceni iz Madjarske i koji se snalaze za spavanje u okolini centra.Bilo je malo haosa na pocetku, ali je veliki deo pomoci podeljen onako kako smo zamislili, a za sledeci put cemo imati vise iskustva.Ostalo je novca za jos jednu akciju, a videli smo i da postoje neke potrebe koje nisu uopste ocigledne, kao sto je popucala koza na dlanovima ljudi nenaviklih na ove temperature, i kojima jako trebaju kreme za ruke.Nemojte mi zameriti na sturom prvom izvestaju, izgurao sam dan na dijeti od aspirina a sada idem dumrem. Kad se malo oporavim pretpostavljam do uvece, kuckacu vise i postaviti i par slika.Svima mnogo hvala na solidarnosti. PPP ume da bude neverovatna ekipa - malo smo kao Orkovi, koljemo se medju sobom ali umemo da se postrojimo u formaciju kada zatreba.

Link to comment
Dragi forumasi,Pomoc je podeljena azilantima mahom iz Sirije, Somalije i Eritreje, smestenim u centru za azilante u Bogovadji, ali i onima koji su tokom prethodnih dana vraceni iz Madjarske i koji se snalaze za spavanje u okolini centra.Bilo je malo haosa na pocetku, ali je veliki deo pomoci podeljen onako kako smo zamislili, a za sledeci put cemo imati vise iskustva.Ostalo je novca za jos jednu akciju, a videli smo i da postoje neke potrebe koje nisu uopste ocigledne, kao sto je popucala koza na dlanovima ljudi nenaviklih na ove temperature, i kojima jako trebaju kreme za ruke.Nemojte mi zameriti na sturom prvom izvestaju, izgurao sam dan na dijeti od aspirina a sada idem dumrem. Kad se malo oporavim pretpostavljam do uvece, kuckacu vise i postaviti i par slika.
Super! I bravo Vaso, ti to to sve organizovao i koordinisao iako si bio bolestan.
PPP ume da bude neverovatna ekipa - malo smo kao Orkovi, koljemo se medju sobom ali umemo da se postrojimo u formaciju kada zatreba.
PPP soundtrack:http://www.youtube.com/watch?v=k8VNIk2aA9w
Link to comment
juče jedan momak objašnjava kako su "oni tamo napolju u džungli". Ej bre, džungla! Nije video šumu pre toga, samo džunglu.
Moram da prenesem izjavu jednog malog iz Eritreje:"They have bears there! Do you know what bear is? It's stronger than a lion!"
Link to comment

Dečak Dali je 1 car i nadam se da će stići gde god da poželi.Dakle, kako je to sve bilo.Zahvaljujući veoma tačnim forumašima, pripreme su protekle u redu i veselju - Grunf i ja smo započeli ogromnu kupovinu u Tempu, a verovatno najneprijatniji deo bio je pokušaj dva bradata trbušasta muškarca da se snađu među ulošcima, tamponima i ženskim gaćama. Nasuprot tome, kupovina čokoladica protekla je veoma lako. Na pola kupovine pridružio se i ostatak družine, spakovali smo dvoja kolica i sa likovanjem gledali kako imamo celu kasu za nas, jer tokom pola sata nikome od kupaca nije padalo na pamet da joj priđe.U Bogovađu smo došli u podne. Put nas je prvo naneo u nešto što se zove "Japanski cvet", ugostiteljski objekat u kome se azilanti skupljaju da duvane i koriste bežični internet. Gospođ(ic)a Olga, ili Hayatt, čiju funkciju u tom objektu u onoj frci nisam baš najbolje shvatio, rekla nam je da je dan ranije u Bogovađu stigla grupa azilanata proteranih iz Mađarske, i da spavaju u okolnim šumama. Videvši bale sa robom, momci su počeli da se okupljaju i ubrzo je nastalo nešto što je na trenutke prerastalo u pravi grabež - podelili smo tu i tamo gotovo svu zimsku odeću, ćebad i druge donacije forumaša (ćebad i jorgani pokazali su se veoma važnim). Ali, važno je da je zimska odeća otišla ljudima kojima je bila namenjena. U opštoj fertutmi izgubili smo kontrolu nad cigaretama. Neka ih puše u miru i nadam se da će ih pravedno podeliti među sobom, kad mi već nismo stigli da podelimo kako smo zamislili.Posle evakuacije iz "Japanskog cveta", spustili smo se do samog centra za prihvat azilanata, nekadašnjeg dečjeg odmarališta. Tu je situacija drugačija, vlada neka vrsta spokoja, momci u malim grupama šetaju po krugu, vraćaju se iz sitnih nabavki, sede sa rukama u džepovima na klupama oko centra, a unutra miriše na toplotu i dobro skuvanu hranu. Zahvaljujući gospodinu zameniku upravnika, jednom čoveku koji voli druge ljude i ume da komunicira sa njima, brzo smo napravili dil da jedan deo robe pretvorimo na licu mesta u individualne pakete koje ćemo podeliti porodicama sa malom decom - u kese smo stavili čokoladice, higijenske potrebe, pokoju igračku, cedevite, i podelili po sobama. Deca su se prihvatila čokoladica, a majke su nas darovale rečima zahvalnosti. Upao mi je u oči ponos i dostojanstvo sa kojim su te žene primile poklone, bez mnogo reči, ali sa očima koje su sijale od zadovoljstva.Ostatak stvari ostavili smo gospodinu zameniku, čijeg imena sada ne mogu da se setim - naravno i ime i telefon su zapisani - s tim što je obećao da će pravično podeliti po sobama.O malom Daliju već ste pročitali po koju, to je jedno od one dece koje te osvoje na prepad, kao na Marici.Nekoliko lekcija za sledeći put: pripremiti unapred individualne pakete. Naći obuću, sa time stvari ne stoje baš najbolje. Bti malo oprezniji pri podeli, ne stvarati efekat mase, već komunicirati sa ljudima pojedinačno, što je lako kada se deli po sobama, ali jako teško kada dođe do kontakta sa grupom muškaraca.Pratiću stanje u Bogovađi. Prebrojaću koliko nam je novca ostalo, pa ćemo se dogovoriti kako da nastavimo akciju - ne da li ćemo je nastaviti, već kako.Još jednom, hvala svima do neba......q1hd.jpgGrunf looking at thingsgyvx.jpgFiskalni racun8vya.jpgPun gepekc8ma.jpgZamenik upravnika sa sticenicima. Dali iz Eritreje je u sredini77h4.jpgDo sledeceg vidjenja.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Da je doterano 2 šlepera a ne 4 skromna gepeka, bilo bi malo. Ipak, ljudima su forumaši ulepšali jednu subotu, a onima u Japanskom cvetu možda omogućili da se malo manje smrzavaju ovih dana.Mene je zaista impresionirao g. zamenik upravnika, čini mi se da su ljudi tamo u dobrim rukama. To mi je negde koliko-toliko utešno. Ono što definitivno treba proveriti jeste: na koji način povratnici iz npr Mađarske ponovo dolaze do Centra, da li tu postoji neka kakva-takva procedura. Očigledno je da gravitiraju ka Centru, koji btw uopšte ne izgleda loše. Ljudi imaju i TV salu, ide Al Jazeera na nekom domicilnom već jeziku. Manjka im interneta u Centru, ali kažu da imaju računare, valjda je prepreka da se samo priključe - ako neko ima nekoga u Telekomu, eto prilike. Ne dolaze u obzir mobilni operateri, signala nema ni zeru. Za internet se snalaze ili u Japanskom cvetu, ili dole u centru sela.Valjalo bi što pre opet tamo. Za sada, svaka čast svima koji su pomogli, ovo je PPP u punom sjaju. Inače, Vasu g. zamenik u svom telefonu vodi kao g. Vasa PPP :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...