Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

p.s.samo da nas neki kijamet ne saceka tog vikenda. mogle bi ove devojke sto su strucne za meteorologiju da kazu neko njihovo misljenje za te dane decembra. do sada su bile tacnije od zvanicnih institucija. narocito sto se tice vetrova. fala vam unapred. :)
ovde se osecam pozvanom :)tesko je reci jer je daleko ali za sada stoji suvo i hladno,neko zahladjenje ce doci izmedju utorka i srede pa zbog toga do daljnjeg za sada stoji vedro sa jakim mrazevima ali suvoinace da kazem da mi je zao sto nikako ne mogu da pomognem,mi svu staru garderobu i igracke nosimo u dom u Veterniku a novcano sam trenutno u potpunom krahuali svima ovde koji pomazu svaka cast!!!stvarno ste sjajni!
Link to comment
  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Nisam pažljivo pročitala ceo topik, pa se izvinjavam ako je na ovo već odgovoreno. Je l skuplja možda neko stvari po Novom Sadu? Ja u BG nemam viška stvari, ali moji mama i tata u NS imaju, pa bi logistički bilo jednostavnije da mogu da odnesu negde u NS nego da šalju prvo meni.Hvala!

Link to comment

Pozdrav drugari,još jednom da vam čestitam na humanosti i velikom odzivu, i dodam još par informacija - ljudi u Vračeviću (preko 100 muškaraca), koji su najugroženiji, su (za sada) još uvek tamo, ništa se ne zna oko njihovog preseljenja na Sandžak, Komeserijat tvrdi da je to svršena stvar, a oni se bore rukama i nogama da ih niko nigde ne šalje. Za sada su se malo organizovali po barakama i grupicama, i ima nekih novih stvari koje bi im bile potrebne:- od lekova ništa osim osnovih za prvu pomoć i prehladu (kao i C vitamin, to im ozbiljno nedostaje);- od hrane, čajevi u kesicama, kafa, supe u kesicama i slična nekvarljiva hrana;- cigarete i čokoladice, to im je veliko (i jedino) zadovoljstvo;od ostalih stvari kao i do sada:- cipele, jakne, donji veš, čarape;- sredstva za higijenu: pasta za zube, četkice, pribor za brijanje;Za Bogovađu je potrebno manje, ali su takođe potrebne obuća i odeća za muškarce, kojih je i tu 100-ak (samo su bolje zbrinuti). Za žene ne treba previše, jer je njih samo 50-ak. Za žene je od odeće najpotrebnije sledeće: hulahopke, majice i gaćice, a od higijene ulošci. Dece za sada ima samo 15-ak, ali će se jako obradovati bilo kakvim slatkišima, bojicama i sličnom.Što se distribucije tiče, možete ići u Vračeviće i sami, sa 1-2 kola (moj maksimalno natovaren hatchback benzinac troši nešto ispod 2000 za povratnu vožnju Beograd-Vračevići, to je otprilike putni trošak), samo kada stignete javite se prvo braći koja ih tamo paze (neko od njih je stalno tu, u jednoj od kuća, sami izađu na put kada neko stigne kolima). Sa njima nosite stvari u "magacin" odakle posle ljudi pojedinačno uzimaju šta im je potrebno. Što se tiče cigareta, kafe, čokoladica... podelite im po sobama, jer svaka soba ima "vođu", pa se onda oni posle sami organizuju oko međusobne podele. Tako je zgodnije nego ako delite stvari direktno iz gepeka, jer onda dolazi do guranja, rasprave i koškanja između grupa. Ljudi tamo jako vole posete, ponudiće vas kafom, vole da porazgovaraju, a zamoliće vas i da ih povezete do obližnje kafane (jedino mesto gde su dobrodošli) ili do azilantskog centra u Bogovađi (15 minuta vožnje odatle).Ovo je nažalost situacija koja će biti takva do daljnjeg, i akcija će biti potrebna da traje cele zime. Nije neophodno odneti odjednom tonu stvari, i malo po malo im znači, a vole i posete. Novi ljudi tamo stalno dolaze, isto tako bez zimske odeće (baš je sada stigla nova grupa iz Bangladeša). Srećom, nije neophodno obavezno ići preko Komeserijata, već su volonterske akcije sasvim i prihvatljive i dobrodošle. Zima je tek počela, a treba im pomoći da preguraju do proleća.Eto, nadam se da sam pomogla konkretnim informacijama :)

Link to comment

Ja svratio da se izvinim - moja draga je bez da me pita jer nije mislila da je bitno (kao sto tog trenutka i nije bilo bitno) jos prosle zime spakovala sve moje obecane podrumske stvari i poslala u zavicaj "da razdele ako nekome treba" tako da sem par hiljadarki nemam sta da dam :( Da ne citam sad ceo topik (nisam pri vremenu) neka mi neka dobra dusa posalje info gde i kome da uplatim odnosno da li za sakupljeni novac kupujemo potrepstine (higijena, hrana, cigare, carape, ves)ajd.

Link to comment

Pozdrav, ponovo ja, sa novim informacijama.Jutros, veoma rano (po mraku), ljude iz Vračevića su na silu potrpali u prevoz i odvezli ih na Sandžak. Tamo sada nema više nikoga. Tako da od sada, sve što se šalje za tih 170 muškaraca, mora da ide preko Komeserijata za izbeglice (osim ako neko neće da zapuca kolima u Sjenicu). Azilanti iz Bogovađe su i dalje tamo gde su.

Link to comment

OK, videcemo razvoj situacije u narednih nekoliko dana, pa cemo se dogovoriti - dakle, ostaje nam sta, da idemo u Sjenicu, saljemo preko Komesarijata, ili dajemo pomoc u Bogovadji. Sta je tamo potrebno osim odece i obuce?

Link to comment

Da smo juče nosili stvari u Vračeviće, cela akcija bi bila uzalud. Azilantima pri tovarenju u autobuse za Sjenicu nije data prilika da ponesu stvari dobijene u humanitarnim akcijama, to je sve ostalo iza njih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...