Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

http://www.gradbeogr...gram.php?id=823u toku je vece sa azilantima u kc grad, skupljanje garderobe i druge pomoci traje
A bio sam siguran da sam te video. :)Beograd je dobar grad, ako ni zbog čega drugog ono zbog toga što je veliki pa je moguće stvoriti spontana mikro-okruženja poput ovog večeras u KC Gradu. 50-100 ljudi je u svakom trenutku bilo unutra, LJudi su donosili vreće sa odećom i obućom, delili su se saveti kako je najbolje plasirati pomoć.Kuvala se neka klopa za nas, odavde, da malo upoznamo kulinarsku kulturu azilanata. I fora je još bolja ispala jer je bio spremljen kuskus sa piletinom u nekom običnom, svima dostupnom ljutom sosu, nakon čega sam bio u fazonu, pa jebote, mi se toliko malo razlikujemo da nam je i hrana ista. To je možda bila skrivena ili pak skroz slučajna poenta druženja. Jedan veoma prijatan kružok koji je, na žalost, samo to - grupa ljudi koja se izvan mesta okupljanja vraća u svoja svakodnevna okruženja, koja će nam ubiti veru da će ovde biti bolje evo već za 17 dana čim neko cimne četvrti vinjak pa se osnaži da sere gluposti.
Link to comment
  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Pozdrav, dobri ljudi.Registrovala sam se na forum samo da bih vam prenela poruku i iskustvo iz Vračevića, gde sam bila juče kao deo konvoja koji je nosio prikupljenu pomoć. Malo je poduže, ali budite strpljivi. Po medijima ima dosta oprečnih informacija, kao i informacija koje ne odgovaraju stanju na terenu. Takođe, za sutra ujutru je najavljena nasilna interna deportacija azilanata iz Vračevića, jer država planira da ih protiv njihove volje prebaci u Sjenicu i Tutin. Ne znam kako im dostaviti pomoć nakon toga.Ukratko, situacija je loša. Zaista loša. Krivicom prvenstveno nadležnih državnih službi. Centar u Bogovađi (bivše dečje odmaralište) je popunjen, nakon čega su zamandaljena vrata, i skoro 200 ljudi je ostalo u šumi pored, na snegu, bez ikakve odeće ili opreme za boravak na otvorenom. Većina njih je prvi put videla sneg - juče jedan momak objašnjava kako su "oni tamo napolju u džungli". Ej bre, džungla! Nije video šumu pre toga, samo džunglu.Dve žene, Milka i Nataša (inače sa višegodišnjim iskustvom u humanitarnom radu i distribucijom pomoći) su čule za to, prikupile inicijalnu pomoć (malo jakni, džempera i par šatora) i zapucale da ih traže po šumama oko Bogovađe. Našle su grupu Sirijaca i Somalijaca, ostale sa njima da porazgovaraju, i posle toga su pokrenule akciju na internetu, kao i akciju pritiska na medije. Nakon toga, počelo je da se piše o azilantima, objavljene su i njihove fotografije iz šume - odziv je bio fantastičan: ne samo u Beogradu (odakle je krenula akcija) već i u raznim mestima po Srbiji, gde su se ljudi organizovali i slali pomoć autobusima. Istakao se Crveni krst Užice, koji je ustupio svoj račun za uplate, kao i svoje prostorije za skupljanje pomoći.Nakon toga, Komeserijat skuplja ljude iz šume i nalazi im smeštaj u Mladenovcu i Ušću kod Obrenovca. Na oba mesta gostoljubivi "domaćini" podižu barikade i prete nasiljem ako neko proba da im dovede te "tuđince" jer se plaše za decu, plaše se bolesti, plaše se kriminala (samo da napomenem da je za proteklih nekoliko godina zabeleženo ukupno 5 krivičnih dela čiji su počinioci azilanti - bilo bi zanimljivo pored toga staviti cifru krivičnih dela koje su počinili ljudi sa mestom boravka u Mladenovcu ili Obrenovcu). Na nekom tenderu se dodeljuje nekoliko baraka u selu Vračevići, gde ima mesta za 100 ljudi (trenutno je tamo smešteno njih 170!). Gostoljubivi meštani u Vračevićima istog momenta podižu barikade, prete blokadom Ibarske magistrale, sede pored barikada u šatorima i piju kuvanu rakiju, prete nasiljem. Barakama gde su smešteni azilanti su isključili vodu, a nisu dozvoljavali ni da im se dostavi hrana, ćebad kao ni da prođe cisterna sa vodom. Tek u prošli četvrtak, kada je meštanima obećano da će azilanti biti prebačeni u centre u Tutin i Sjenicu, sklonili su barikade.Vračevići: tu je nekoliko baraka, kao i dve nezavršene kuće. Kapacitet je za 100 ljudi, njih je tamo trenutno 170. Najlon na prozorima, barake derutne. Nema vode (isključili im "dobri ljudi" iz Vračevića), imaju samo neki bunar. U jednoj baraci smo bili, u sobi za 10 ljudi, spava njih 30. Ljudi su u tankoj odeći, tek svaki deseti ima neku jaknu. Ima ljudi u japankama i papučama za plažu, neki imaju čarape, neki ne. Dobijaju jedan mršavi obrok dnevno. Uslova za održavanje higijene nema, medicinske i pravne pomoći takođe. Ne znaju svoja prava, a ne pomaže ni to što ih dosta ne govori ni jedan evropski jezik. Ima ih bolesnih, dosta ih pati od vašaka, a nemaju ni lekova ni načina da se izleče. To su sve ljudi koji su boravili u šumi, a ima ih iz raznih zemalja, pretežno iz Sirije, Somalije i Eritreje. Neki od njih su direktno došli u Srbiju, u pokušaju da odu dalje, a neki su vraćeni iz zemalja EU jer im je Srbija zemlja ulaska (ima ih i koji se 10 godina potucaju od azila do azila). Ne mogu da se maknu iz dvorišta, jer im "gostoljubivi" meštani prete. Jedan momak, koji je studirao prava u Damasku, govori bolji engleski i ima mobilni telefon preko koga je u kontaktu sa organizatorkama pomoći. Čak je u opticaju bila i varijanta da u slučaju barikada zapucaju na sporedni put i tamo preuzmu pomoć.Šta im je tamo najneophodnije - prvenstveno cipele, zimske, ili bar gumene čizme jer su tamo u blatu i u snegu. Debele čarape, donji veš. Jakne, kape i rukavice. Osnovna sredstva za higijenu - sapun, plastični brijači, sapun ili pasta za brijanje. Ćebad i/ili vreće za spavanje. Pribor za prvu pomoć, kao i najosnovniji lekovi. Što se hrane tiče, tamo dobijaju jedan obrok dnevno, tako da im je pomoć suva i konzervirana hrana koju mogu da pripreme u kamperskim uslovima - ako se to šalje, trebaju im i posude za kuvanje, jer imaju samo nekoliko manjih šerpi. Potrebno im je voće, pomorandže su zbog vitamina i nekvarljivosti odličan izbor. Osim ovih nužnih stvari, puno im znači i bilo kakvo zadovoljstvo - prvenstveno cigarete, ali i čokoladice ili bilo šta slično. Ako kupujete, gledajte da što više uštedite da bi se mogla nabaviti što veća količina - bolje je kupiti dovoljno da ima za 170 ljudi, nego nešto fensi što će biti dosta samo za polovinu tog broja. Zamalo da izbije tuča zbog cigareta od 150 dinara.Šta će biti sa njima - država planira da ih do kraja nedelje odvede u centre kod Tutina i Sjenice, dodatno ih razdvajajući od članova porodica koje su smeštene u Bogovađi (koja je malo dalje, ali je dosta 15 minuta kolima). Tamo je još hladnije, a tokom zime često samo vojska može da se probije do tih centara. Takođe, oni su u grupama i u panici su od razdvajanja. Planira se da dovedu policiju i na silu ih ubace u autobuse. Meštani najavljuju nove proteste, i kažu da ovaj put neće biti "miroljubivi" već da će se na silu "braniti", spominju neke palice i motke, čak ima i nekoliko seljana koji žele da brane azilante od "gostoljubivih domaćina".Pravni problemi - iako država ima obavezu da ih obavesti o njihovim pravima i obavezama kada im uruči potvrdu o traženju azila, to se ne čini. Većina ovih ljudi ne govori ni engleski, a prevodioca nema. Zbog toga, dosta njih završava u zatvorima (zbog neprijavljivanja promene mesta boravka - o čemu ne znaju ništa) i nakon toga biva deportovana u Makedoniju, gde su izloženi tretmanu kao roblje (pljačkaju ih bukvalno do gole kože, tuku ih, traže mito...)Bogovađa - tamo je situacija bolja, smešeni su u bivše odmaralište, imaju medicinsku pomoć, redovne obroke, vodu, grejanje. Mogu da izlaze do sela, da odu do prodavnice. Tu su pretežno smešteni žene i deca, ali ima i muškaraca. Njima su najneophodnije jakne, zimska obuća i veš.Obrenovac - za sada su tamo zbrinuti, imaju tri obroka dnevno, obišao ih je i lekar, mada nemaju veliku slobodu kretanja. Njima se može pomoći u pažnji i nekim osnovnim stvarima (cipele, zimske jakne, rukavice, kape, hrana). Dve grupe su se doduše samoinicijativno odatle vratile u Bogovađu, u razmaku od dva dana.Od juče, animirano je još nekoliko medija, ali budući da se situacija brzo menja (od interne deportacije do kraja nedelje se došlo do interne deportacije sutra ujutru). Javiću šta saznam, da budete u toku.Veliki pozdrav!
Pix3l, jel smem ovo da podelim na fejsbuku? Hvala.
Link to comment

Meni je za neverovati i dalje kakvih ruznih ljudi ima medju nama, tj medju lokalnim stanovnistvom, da iskljucuju vodu, spaljuju barake, blokiraju ispostavu pomoci. Drago mi je sto nisam u Srbiji jer bih najverovatnije isao dole i zaglavio 40 godina samice nakon toga.Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Estel, naravno da je ok, treba što više ljudi animirati. Za danas je planirana interna deportacija azilanata iz Vračevića za Sandžak, videćemo šta će se dogoditi... jer su neke grupe od straha pobegle ponovo u "džunglu". Što se pomoći tiče, biće potrebna tokom zime, samo što će morati da ide preko Komeserijata.

Link to comment

Bilo lepo u Gradu, video gazzu, a verovatno i anonimusa i pejsija, samo ih ne znam po liku. Malo vraćaju veru u ljude ovakve stvari, pogotovo što je bio onoliki mlad svet.

Link to comment

pa koji andrak sa ovim boardom..Nista, kucam sve iz pocetka. Prvo lose vesti, tokom ovog vikenda nema teorije da putujem nigde. Sledeceg vikenda slobodan sam i u subotu i u nedelju i to se nece menjati, pa predlazem da tokom ovih desetak dana dobro pripremimo akciju, ako se drage kolege forumasi slazu, a uvek postoji mogucnost da se ide i bez mene, ali sam vec jednom ispalio, na prosloj akciji, i radije ne bih opet ako bas ne moram. Danas cemo videti sta cemo sa tim vozacima i da li neko moze da se obaveze za sledeci vikend.Danas stizu prvi paketi pomoci. Molim sve koji su spakovali pomoc da mi se obrate na PM. Danas saljem i informacije o novcanim uplatama.

Link to comment

i da, jos nesto, zaista se izvinjavam zbog sporog reagovanja na privatne poruke, board je zastrasujuce spor, otvaram poruke sa velikom mukom a jos teze ih saljem - prvo ih kucam u word editoru, kopiram, pejstujem u polje, stiskam dugme, molim se Sotoni i odem da radim nesto drugo, ne znajuci da li je poruka uopste otisla.

Link to comment
i da, jos nesto, zaista se izvinjavam zbog sporog reagovanja na privatne poruke, board je zastrasujuce spor, otvaram poruke sa velikom mukom a jos teze ih saljem - prvo ih kucam u word editoru, kopiram, pejstujem u polje, stiskam dugme, molim se Sotoni i odem da radim nesto drugo, ne znajuci da li je poruka uopste otisla.
onda da te ovde podsetim da ne zaboravis da posaljes info na mail :D
Link to comment
dobro je, dragance, shvatili smo. :fantom:
Ako imas neki problem, slobodno mi se javi na PM ili na drugoj temi. Zaista uspevas sve da otrujes svojim "konceptom" i kampanjom. Svasta bih ti jos nesto rekao, ali nisi vredan truda, ni mog, ni moderatora koji bi to posle morali da ciste.
Link to comment
Danas cemo videti sta cemo sa tim vozacima i da li neko moze da se obaveze za sledeci vikend.
u nedelju uvece dobijam raspored za sledecu nedelju i javljam kako stojim za sledeci vikend (14. i 15. xii). najverovatnije sam na raspolaganju ali tada cu znati definitivno.
Link to comment

Super, javi kada budes znao :) Paketici polako pocinju da pristizu, poslacu popodne i racun iz banke svima koji su se prijavili za novcane uplate, izgubio sam onaj kartoncic sa brojem a moram i jos nesto zavrsiti u glupom Rajfajzenu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...