Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Indi, mene baš zanima tvoje mišljenje o tretmanu azilanata u Australiji, pa ako budeš imao vremena, raspiši se.
Pominjao sam nešto o tome ranije. Uglavnom, netrpeljivost prema dođošima (posebno kad su u grupi) je ljudska univerzalija. Ono što me iritira u vezi Australijanaca je što su oni - tj. mi - ponajpre u poziciji da pokažemo (u odnosu na ostatak sveta) više luksuza zvanog "humanost", ali nešto to slabo ide. Stvari su se posebno zakomplikovale u poslednjih 12 godina, zbog porasta (slabo prikrivene)
.
Link to comment

Dragi forumaši, ovo je apdejt.Deo prvi: pomoćOvako stoje stvari: do sada se, javno i preko privatnih poruka, javilo 25 forumaša, koji su ponudili pomoć u novcu, odeći i logistici. Zamoliću forumaše koji pripremaju pakete da urade sledeću stvar: da na kese ili u šta god da su spakovali stvari nalepe cedulju na kojoj je čitko i krupnim slovima napisan sastav paketa. Što se novčane pomoći tiče, dostaviću moj račun za dinarske uplate, a zamoliću nekoga ko se razume u ove stvari da kaže na topicu koji je najbrži i nazbezbolniji metod za uplate iz inostranstva. Prikupljanje paketa može, što se mene tiče, da počne sutra, ja imam jedno mesto blizu MUP-a Srbije gde mogu da nataložim jedan broj paketa i tu sam na raspolaganju od, recimo, 11 do 17h. Pojedinačni donatori mogu da očekuju poruku sa adresom. Vaše je da doteglite paket tu, dalje je moja briga. Ako neko ne može da dolazi, sredićemo i to, uvezaćemo donatora sa nekim motorizovanim forumašem.Deo drugi: prevozŠto se vožnje tiče, forumaši foto, kud u maglu Simoviću, April, Ariel i Fluffer ponudili su prevoz. Kud u maglu Simoviću i April su top of the crop, jer su već bili tamo, a ja imam intuiciju da će morati da se ide dva puta, jer je obećan veći broj paketa nego u prošloj akciji koja je dupke napunila ogroman Praslinov karavan. Sa njima ću se već dogovoriti kako stoje sa vremenom.Deo treći: distribucijaZvao sam Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila i vodio poduži razgovor sa njima. Dobio sam prethodno informacije o tome da proces raspodele humanitarne pomoći, nije uopšte intuitivan, i da zahteva prethodnu informisanost, određeno životno iskustvo i malo veštine u radu sa ljudima, i da pomoć, kad se ode na teren treba davati direktno onima kojima je potrebna. Posavetovali su me da je ubedljivo najbolje mesto za distribuciju - centar u Bogovađi, da je to, tako reći, neksus azilantske galaksije, da treba razgovarati usput sa azilantima, raspitati se kako stoje stvari, ko je u većoj nevolji od nekog drugog...Za ulazak u sam centar potrebna je dozvola Komesarijata za izbeglice, ako se ide po sobama, to je neophodno, ali se generalno posao može obaviti i bez tog ausvajsa. Tražiću dozvolu u svakom slučaju.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
, dostaviću moj račun za dinarske uplate,
U pravu je Hella. <_<Šalu na stranu, evo naleteh ovde na neke koji su se već organizovali, pa možda može da se napravi kontakt da se raspita šta ljudima najviše treba. Edited by gotivac
Link to comment

Zaboravih da kažem, da, to su i meni rekli u CZA. dakle, cipele (zimske cipele i/ili duboke deblje patike), zimske jakne, kao i ćebad i/ili vreće za spavanje, donji veš, osnovna sredstva za higijenu (za brijanje, sapun, pasta za zube), ručni peškiri i jedno od retkih zadovoljstava u ovoj situaciji - cigarete

Link to comment
Što se vožnje tiče, forumaši foto, kud u maglu Simoviću, April, Ariel i Fluffer ponudili su prevoz. Kud u maglu Simoviću i April su top of the crop
želeo bih da napomenem da sam juče dobio plan za ovu nedelju po kome radim u subotu od 10 do 18:(ali sam slobodan za bilo kakve aktivnosti u petak i nedelju
Link to comment

Kao što rekoh, ne postoji nijedan razlog da zakucamo ovu subotu u kamenu, azilanti dolaze i dalje, a zima je tek na pragu. Počećemo da skupljamo pomoć, lako ćemo se dogovoriti za termin odlaska.

Link to comment

Pozdrav, dobri ljudi.Registrovala sam se na forum samo da bih vam prenela poruku i iskustvo iz Vračevića, gde sam bila juče kao deo konvoja koji je nosio prikupljenu pomoć. Malo je poduže, ali budite strpljivi. Po medijima ima dosta oprečnih informacija, kao i informacija koje ne odgovaraju stanju na terenu. Takođe, za sutra ujutru je najavljena nasilna interna deportacija azilanata iz Vračevića, jer država planira da ih protiv njihove volje prebaci u Sjenicu i Tutin. Ne znam kako im dostaviti pomoć nakon toga.Ukratko, situacija je loša. Zaista loša. Krivicom prvenstveno nadležnih državnih službi. Centar u Bogovađi (bivše dečje odmaralište) je popunjen, nakon čega su zamandaljena vrata, i skoro 200 ljudi je ostalo u šumi pored, na snegu, bez ikakve odeće ili opreme za boravak na otvorenom. Većina njih je prvi put videla sneg - juče jedan momak objašnjava kako su "oni tamo napolju u džungli". Ej bre, džungla! Nije video šumu pre toga, samo džunglu.Dve žene, Milka i Nataša (inače sa višegodišnjim iskustvom u humanitarnom radu i distribucijom pomoći) su čule za to, prikupile inicijalnu pomoć (malo jakni, džempera i par šatora) i zapucale da ih traže po šumama oko Bogovađe. Našle su grupu Sirijaca i Somalijaca, ostale sa njima da porazgovaraju, i posle toga su pokrenule akciju na internetu, kao i akciju pritiska na medije. Nakon toga, počelo je da se piše o azilantima, objavljene su i njihove fotografije iz šume - odziv je bio fantastičan: ne samo u Beogradu (odakle je krenula akcija) već i u raznim mestima po Srbiji, gde su se ljudi organizovali i slali pomoć autobusima. Istakao se Crveni krst Užice, koji je ustupio svoj račun za uplate, kao i svoje prostorije za skupljanje pomoći.Nakon toga, Komeserijat skuplja ljude iz šume i nalazi im smeštaj u Mladenovcu i Ušću kod Obrenovca. Na oba mesta gostoljubivi "domaćini" podižu barikade i prete nasiljem ako neko proba da im dovede te "tuđince" jer se plaše za decu, plaše se bolesti, plaše se kriminala (samo da napomenem da je za proteklih nekoliko godina zabeleženo ukupno 5 krivičnih dela čiji su počinioci azilanti - bilo bi zanimljivo pored toga staviti cifru krivičnih dela koje su počinili ljudi sa mestom boravka u Mladenovcu ili Obrenovcu). Na nekom tenderu se dodeljuje nekoliko baraka u selu Vračevići, gde ima mesta za 100 ljudi (trenutno je tamo smešteno njih 170!). Gostoljubivi meštani u Vračevićima istog momenta podižu barikade, prete blokadom Ibarske magistrale, sede pored barikada u šatorima i piju kuvanu rakiju, prete nasiljem. Barakama gde su smešteni azilanti su isključili vodu, a nisu dozvoljavali ni da im se dostavi hrana, ćebad kao ni da prođe cisterna sa vodom. Tek u prošli četvrtak, kada je meštanima obećano da će azilanti biti prebačeni u centre u Tutin i Sjenicu, sklonili su barikade.Vračevići: tu je nekoliko baraka, kao i dve nezavršene kuće. Kapacitet je za 100 ljudi, njih je tamo trenutno 170. Najlon na prozorima, barake derutne. Nema vode (isključili im "dobri ljudi" iz Vračevića), imaju samo neki bunar. U jednoj baraci smo bili, u sobi za 10 ljudi, spava njih 30. Ljudi su u tankoj odeći, tek svaki deseti ima neku jaknu. Ima ljudi u japankama i papučama za plažu, neki imaju čarape, neki ne. Dobijaju jedan mršavi obrok dnevno. Uslova za održavanje higijene nema, medicinske i pravne pomoći takođe. Ne znaju svoja prava, a ne pomaže ni to što ih dosta ne govori ni jedan evropski jezik. Ima ih bolesnih, dosta ih pati od vašaka, a nemaju ni lekova ni načina da se izleče. To su sve ljudi koji su boravili u šumi, a ima ih iz raznih zemalja, pretežno iz Sirije, Somalije i Eritreje. Neki od njih su direktno došli u Srbiju, u pokušaju da odu dalje, a neki su vraćeni iz zemalja EU jer im je Srbija zemlja ulaska (ima ih i koji se 10 godina potucaju od azila do azila). Ne mogu da se maknu iz dvorišta, jer im "gostoljubivi" meštani prete. Jedan momak, koji je studirao prava u Damasku, govori bolji engleski i ima mobilni telefon preko koga je u kontaktu sa organizatorkama pomoći. Čak je u opticaju bila i varijanta da u slučaju barikada zapucaju na sporedni put i tamo preuzmu pomoć.Šta im je tamo najneophodnije - prvenstveno cipele, zimske, ili bar gumene čizme jer su tamo u blatu i u snegu. Debele čarape, donji veš. Jakne, kape i rukavice. Osnovna sredstva za higijenu - sapun, plastični brijači, sapun ili pasta za brijanje. Ćebad i/ili vreće za spavanje. Pribor za prvu pomoć, kao i najosnovniji lekovi. Što se hrane tiče, tamo dobijaju jedan obrok dnevno, tako da im je pomoć suva i konzervirana hrana koju mogu da pripreme u kamperskim uslovima - ako se to šalje, trebaju im i posude za kuvanje, jer imaju samo nekoliko manjih šerpi. Potrebno im je voće, pomorandže su zbog vitamina i nekvarljivosti odličan izbor. Osim ovih nužnih stvari, puno im znači i bilo kakvo zadovoljstvo - prvenstveno cigarete, ali i čokoladice ili bilo šta slično. Ako kupujete, gledajte da što više uštedite da bi se mogla nabaviti što veća količina - bolje je kupiti dovoljno da ima za 170 ljudi, nego nešto fensi što će biti dosta samo za polovinu tog broja. Zamalo da izbije tuča zbog cigareta od 150 dinara.Šta će biti sa njima - država planira da ih do kraja nedelje odvede u centre kod Tutina i Sjenice, dodatno ih razdvajajući od članova porodica koje su smeštene u Bogovađi (koja je malo dalje, ali je dosta 15 minuta kolima). Tamo je još hladnije, a tokom zime često samo vojska može da se probije do tih centara. Takođe, oni su u grupama i u panici su od razdvajanja. Planira se da dovedu policiju i na silu ih ubace u autobuse. Meštani najavljuju nove proteste, i kažu da ovaj put neće biti "miroljubivi" već da će se na silu "braniti", spominju neke palice i motke, čak ima i nekoliko seljana koji žele da brane azilante od "gostoljubivih domaćina".Pravni problemi - iako država ima obavezu da ih obavesti o njihovim pravima i obavezama kada im uruči potvrdu o traženju azila, to se ne čini. Većina ovih ljudi ne govori ni engleski, a prevodioca nema. Zbog toga, dosta njih završava u zatvorima (zbog neprijavljivanja promene mesta boravka - o čemu ne znaju ništa) i nakon toga biva deportovana u Makedoniju, gde su izloženi tretmanu kao roblje (pljačkaju ih bukvalno do gole kože, tuku ih, traže mito...)Bogovađa - tamo je situacija bolja, smešeni su u bivše odmaralište, imaju medicinsku pomoć, redovne obroke, vodu, grejanje. Mogu da izlaze do sela, da odu do prodavnice. Tu su pretežno smešteni žene i deca, ali ima i muškaraca. Njima su najneophodnije jakne, zimska obuća i veš.Obrenovac - za sada su tamo zbrinuti, imaju tri obroka dnevno, obišao ih je i lekar, mada nemaju veliku slobodu kretanja. Njima se može pomoći u pažnji i nekim osnovnim stvarima (cipele, zimske jakne, rukavice, kape, hrana). Dve grupe su se doduše samoinicijativno odatle vratile u Bogovađu, u razmaku od dva dana.Od juče, animirano je još nekoliko medija, ali budući da se situacija brzo menja (od interne deportacije do kraja nedelje se došlo do interne deportacije sutra ujutru). Javiću šta saznam, da budete u toku.Veliki pozdrav!

Link to comment

Veliki pozdrav i tebi i hvala puno na ovom detaljnom izveštaju. Svakako nas obaveštavaj i dalje. Da li bi bio problem da mi preko privatne poruke dostaviš neki kontakt te dve žene, Milke i Nataše? Mislim da bi moglo biti od koristi.

Link to comment

Evo i najnovije informacije: trenutno im u Vračeviću iznose krevete i tovare ih za Sjenicu. Grupe azilanata ponovo beže u šumu. U toku je sastanak ombudsmana, policije i nekoliko stranih NVO. Videćemo dalji rasplet.

Link to comment
Hvlaa na iscrpnom izveštaju. Koliko koštaju najjeftinije gumene (pecaroške) čizme?
Idi u neku tigrovu radnju (ima npr. u Mekenzijevoj tj. Cara Nikolaja kod Cuburskog parka), onaj osnovni model je ja mislim ispod hiljadu dindzi. Imaj u vidu da uz to treba da ide ili bar 2 para debelih carapa ili ulosci za te cizme, jer se u goloj gumi smrznes
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...