Jump to content
IGNORED

Ja biti ponosna na predakove, topik o porodici i aktivnostima građanina Karađorđevića


Filipenko

Recommended Posts

O teologiji i dogmatici pravoslavlja znam dovoljno, ali o predstavnicima pravoslavlja u Srba nažalost znam mnogo više, ne pričam onako. Odatle i dolaze moji stavovi. Mene kao nekog ko potiče iz svešteničke porodice su raznorazne Kačavende (njega pominjem jer sam s njim proveo najviše vremena na službama) u posljednjih 25 godina odbile od crkve. To sa pravoslavljem veze nema. Niti sa mojim odnosom sa tom vjerom. SPC je otišla do vraga i odavno nije dobar reprezent niti slika pravoslavlja, ali to je njihov problem. Ja ovdje nisam uopšte ulazio u teološka pitanja, ja imam problem sa SPC i njenim predstavnicima.

 

O monarhiji nisam ništa pričao, trenutno me ta tema ne zanima i ne dotiče.

Link to comment

Aко ти је Качавенда узорак, онда си и преблаг. Опет ми се показује да је увек боље угристи се за језик него кренути у ова интернетска препуцавања где је једини циљ да особе о којима не знам практично ништа нагазим јер имају ставове супротне мојим. Све је то забавно док су теме лагане, али очас посла се на некој кривини склизне у мрак. Молим те извини. 

 

"Ојса" није била она команда, већ моја интерпретација тока мисли предака већине оних што о цркви не знају ништа, а имају ставове да свештенике треба жигосати. 

 

У ствари, откуд ја знам ко и зашто цркву не воли? Знам зашто је ја волим, знам која су ми искушења у тој љубави, али и како се са њима рвем. 

 

Безвезе, сада се баш лоше осећам. Извините сви. 

 

Ух, умало и ја да постанем комуниста. Брррррр, какав ужас. Опростите. 

Link to comment
7 hours ago, Прслин said:

Шта да разумем, да патријарх има жену и децу? Да свештенике треба жигосати? Цркве срушити? Да владика има ћерку која се силом држи у манастиру? И онда очекујеш да вас третирам као озбиљне саговорнике? Ооооојсаааааааааа обрнииииии сааааааааа твоооооооооооггпууууууутаанееееееескрееееееенеееееемо путанескреееенеееееееемеооооооооо ојсааааа дај пиву ааа ааааа алсе живило јооој код титеееее еоооооооо јаоооо оооооо 

 

He he trslin dođoš

Link to comment
10 hours ago, Прслин said:

Принц је титула која се добија наслеђем. Можете сви у фруле и дипле да дувате, то је њихово па је њихово. Оно што су им црвена говна за сада ускратила је право да буду Краљеви. Због тога је Престолонаследник Александар још увек Престолоноследник. Е, сада, пре тога иде и Његово Краљевско Височанство, како код Престолонаследника, тако и код Принчева, али ја на томе не инсистирам јер је то народна династија и близу су ми срцу, те од милине дозвољавам себи да на форуму изоставим та три слова. 

 

2006. se narod nesto pitao u vezi drzavnog uredjenja, glasanjem za republikanski Ustav. Svi koji su glasali za su bilo kom pretendentu - pa tako i porodici Karadjordjevic - tom prilikom uskratili privilegiju da budu kraljevi/.

Link to comment
11 hours ago, Прслин said:

Сигурно неће да кажу двеста година откад је Карађорђе стао на чело Србије, сто година од крунисања Краља Петра

 

khm. srbija je postala kraljevina za vreme vladavine milana pa je on tako postao prvi srpski kralj u modernoj istorji a njegovog sina i snaju su ubili i leseve im okacili na drvo pored dvora pucisti tako da je stari petar stavio krvavu krunui na glavu. htedoh reci, na britanskom ostrvu se promenilo nekoliko dinastija u proslom milenijumu, hajd da racunamo samo od dolaska normana na ostrvo, bilo je i ubijanja monarha pa se eto nisu drzali kao pijan plota da samo jedna dinastija mora pa mora da vlada. ok sto si monarhista ali nije ok sto si zadrti karadjordjevac :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

Edited by Pontijak
Link to comment

Meni je svejedno da li je država u kojoj živim monarhija ili republika. To je van moje kontrole, nisam birao gde i kako ću da se rodim pa moram da se snalazim s onim što mi je na raspolaganju. A vidim da neke države sasvim lepo funkcionišu. I neke su republike a neke su monarhije.

 

No, ovi koje kod nas nazivaju prestolonaslednicima i prinčevima, vidim jasno da su obični prevaranti i jajare. I narod koji se loži na njih i izveštava sa venčanja i porodjaja, to su sve budale.

Link to comment
28 minutes ago, Bujodrag said:

Meni je svejedno da li je država u kojoj živim monarhija ili republika. To je van moje kontrole, nisam birao gde i kako ću da se rodim pa moram da se snalazim s onim što mi je na raspolaganju. A vidim da neke države sasvim lepo funkcionišu. I neke su republike a neke su monarhije.

 

No, ovi koje kod nas nazivaju prestolonaslednicima i prinčevima, vidim jasno da su obični prevaranti i jajare. I narod koji se loži na njih i izveštava sa venčanja i porodjaja, to su sve budale.

Barem nisu dođoši i srpski govore bez planinskog akcenta. Oh, wait.

Link to comment

pa većina nas smo se rodili u republici a sad ne vidim kako bi janpimen aca gica doprineo nekakvoj obnovi države.a i nisu nas baš zadužili.

a sad da dođe neki huan karlos, svojevremeno pomiritelj koji će doneti neki novi moralni kod i oko koga će se država ujediniti pa nemojmo se zajebavati..

obična šarena laža i istrošena priča kao novog mlađeg soja  antikomunista.. a i biti danas antikomunista i ponavljati koja je to pošast po hiljaditi put je dno dna..

imamo sad i gore pošasti i potpuno druge probleme

 

Link to comment

 

3 minutes ago, ToniAdams said:

Barem nisu dođoši i srpski govore bez planinskog akcenta. Oh, wait.

 

 

e, da, to je dobar primer. Niko ko se naziva srbinom nema obavezu da govori srpski. Može živeti i na Marsu i govoriti da je srbenda, niko mu ne brani.

 

Ali, onaj ko se poziva na presto, na naciju, na istoriju, na tradiciju, on mora govoriti jezik ispravno. Samo on ne sme da ga ne zna. Nije problem ako nije odrastao s tim jezikom, ni on nije birao gde će da se rodi. No, ako se opredelio kao prestolonaslednik, onda mora naučiti jezik, besprekorno. Prošlo je dovoljno vremena da i moja mrtva baba nauči japanski.

 

Mis'im, mi ovde uopšte ne znamo šta je to istorija a pogotovo ne znamo šta   znači poznavati istoriju.

Reči kao što je tradicija ne bismo ni smeli da izgovaramo. 

 

Kad će ljudi konačno shvatiti lažnost one popularne fejzbuk mantre: Svako ima pravo na svoje mišljenje

 

Nema, jbg.

Link to comment
14 minutes ago, Bujodrag said:

 

 



Ali, onaj ko se poziva na presto, na naciju, na istoriju, na tradiciju, on mora govoriti jezik ispravno. Samo on ne sme da ga ne zna. Nije problem ako nije odrastao s tim jezikom, ni on nije birao gde će da se rodi. No, ako se opredelio kao prestolonaslednik, onda mora naučiti jezik, besprekorno.

 

manje vise to sa jezikom. eto recimo vojvoda hanoverski georg je krunisan za engleskog kralja 1714 i postao je dzordz prvi, istorijski trac je da su ga jedva nagovorili da dodje iz hanovera u london, naravno da pojma nije imao engleski a bogme nije ni imao nameru da ga uci pa je i umro bez znanja engleskog jezika i sta je pa falilo engleskoj? :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

Link to comment

Očigledno ništa. Ali sumnjam da se strasno pozivao na englestvo. 

 

Jbg, očigledno ja nisam ispravan Srbin. (sećam se da mi je neki lik rekao da ne mogu biti Srbin ako nisam pravoslavac.Nisam ni stigao da mu kažem da sam ateista. to bi ga verovatno vrlo šokiralo)

 

Da sam mogao da biram gde ću i kad se roditi, rodio bih se u Engleskoj, 1948. godine, taman da s devetnaest godina zahvatim Summer of love.

Posšto to nisam mogao, ostalo me ne zanima. Nacionalnost included.

 

Ali ne volim licemerje. Ponajviše kad ga otkrijem kod sebe pa mukotrpno odstranjujem. Ne volim ga ni kod drugih.

Link to comment

Monarhija ima smisleno utemeljenje u feudalizmu, dok u modernom drustvu konzervativcima sluzi da svojom simbolikom ojacaju drustveni status quo. 

 

Inace, gledala sam onu seriju The Crown, pa mi Netflix posle toga utrapio neku dokumentarnu seriju o Windsorima i onda sam se nagledala ceremonije krunisanja Dzordza 5, Dzordza 6 i Elizabete 2. Neopisivo se iznerviram kad vidim te rituale smisljene za pucinu, anointing i slicno. Ta specijalna odeca, kao i u relgijskim ritualima, ne mogu ja to da podnesem. Iskreno se nadam da ce sa smrcu Elizabete 2 Velika Britanija napustiti monarhiju i da polako zavrsavamo sa tim reliktima nekih nepravednijih vremena.

Link to comment
6 minutes ago, MayDay said:

 Iskreno se nadam da ce sa smrcu Elizabete 2 Velika Britanija napustiti monarhiju i da polako zavrsavamo sa tim reliktima nekih nepravednijih vremena.

 

Ne verujem, ali mislim da ce krunisanje biti vrlo low-key affair, pogotovo u poredjenju sa 1953.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...