Jump to content
IGNORED

Ja biti ponosna na predakove, topik o porodici i aktivnostima građanina Karađorđevića


Filipenko

Recommended Posts

Šokiran sam ovolikom mržnjom na ovom desničarskom forumu prema mom suverenu.

 

Kao lojalni sluga Krune, odlučio sam da popijem jedan Earl Grey na 203 stupnja farenhajta, vama svima u inat. God save the Queen.

Link to comment
1 hour ago, ToniAdams said:

znaci, tupce dodje na prestol i postajemo svedska?

smeo plan.

Ma ne naravno. Ilustrujem da to što je nešto monarhija, makar i ograničene političke moći kao u Švedskoj, nije apriori loše. Drugi faktori su daleko bitniji.

 

 

Link to comment
1 minute ago, miki.bg said:

Ma ne naravno. Ilustrujem da to što je nešto monarhija, makar i ograničene političke moći kao u Švedskoj, nije apriori loše. Drugi faktori su daleko bitniji.

 

 

 

da, zahvaljujući ograničavanju političke moći i smanjivanju uticaja monarhije

 

u tom pravcu ide proces, ne ide obrnuto

Link to comment
5 hours ago, pacey defender said:

2006. se narod nesto pitao u vezi drzavnog uredjenja, glasanjem za republikanski Ustav. Svi koji su glasali za su bilo kom pretendentu - pa tako i porodici Karadjordjevic - tom prilikom uskratili privilegiju da budu kraljevi/.

 

Peciznosti radi, da taj 48 sati Ustav nije prosao, to svakako ne bi znacilo da su gradjani protiv republike, nego da nema dovoljno gradjana koji podrzavaju predlog ustava - iz kog razloga, to ne bismo mogli znati. 

Da Ustav iz 2006. nije dobio potrebnu vecinu, na snazi bi ostao isto tako republikanski Ustav. 

Gradjani se na tom referendumu nisu izjasnjavali o republici ili monarhiji, tj. nisu imali realnu (!) mogucnost da se izjasne protiv republike jer bi republikansko uredjenje svakako ostalo na snazi.

 

Dakle, nema sumnje, gradjani su podrzali Ustav sa republikanskim uredjenjem (uz pratecu sitnicu - nezakonito izbacivanje iz birackog spiska nepozeljnih gradjana sa Kosova i Metohije bez cega bi se tesko dostigao trazeni broj gradjana koji su glasali ZA; ostale nezakonitosti i nepravilnosti da ne pominjemo...), a i da nisu, isto bi im se vatalo sa stanovista drzavnog uredjenja. :D

 

Kad sam vec tu, ja sam svakako za republiku, a kad bih mogao da biram, to bi bila prava republika, a ne paradrzavna razvalina kojom vladaju oktroisani poremeceni samodrzac i njegova poltronska menazerija i olos. Nazalost, tesko da ce se tu bilo sta u dogledno vreme promeniti.

 

 

 

 

 

 

Edited by Nesh
Link to comment

Na jedan vrlo jednostavan nacin da prikazem, moje vidjenje monarhije u srednjem veku je takvo da je feudalizam bio osnov za takvo uredjenje. Na isti nacin kao sto i feudalisticki aspekt u kapitalizmu pruza podrsku stabilnosti nedemokratskih vlada.

 

U feudalizmu imas n nekih feudalista, vlasnika zemlje koji su do nje dosli silom i koji zahvaljujuci tom statusu imaju lovu i cuvene zavisne seljake na usluzi. E sad, posto je to dosta nepravedan sistem, uvek je postojao rizik od drustvenih pobuna i ugrozavanja takvog sistema. Onda je jedan od tih feudalista hteo malo vise uticaja, trosio je vreme i resurse da kontrolise ceo realm i drugi feudalisti su usli u obostrano koristan aranzman sa takvim jednim tipom, kako bi oni za uzvrat dobili stabilnost i garanciju da se nece promeniti rezim, kao i da neki drugi spoljni imperator nece da udari na njegov posed. I tako se tu oblikovao jedan monarh, u to feudalno doba ispunjeno nacionalnim ratovima, pre nastanka nacionalnih drzava. 

 

Polako sa iscezavanjem feudalizma, sa more power to the people, doslo je i do slabljenja monarhija i to je super. Ne volim da ih vidim nigde, da na bilo koji nacin simbolizuju nejednak status po osnovu rodjenja, posebno kad nemaju nikakav track record.

 

@miki.bg, mislim da niko ovde nije bas tako ogranicen da ekonomski i drustveni razvoj svedske ili francuske atribuira postojanju ili nepostojanju monarhije. I te njihove monarhije su svedene na neki drzavno sponzorisani reality show gde im se na appealu za taj reality show daje kroz tu protokolarnu vaznost. Mislim da je to sve varvarizam i da to mora se prekine sto pre. Windsore prve sjebati, of course. 

Link to comment

Ma daj, ceremonijalni rijaliti ti je varvarizam koji treba uknuti što pre, ali zato pseudodemokratski kapitalizam u okviru koga se taj rijaliti odvija sa eksploatisanjem ljudi i prirodnih resursa koje omogućuje da ekstremno jeftino pišemo sve ovo je ok sve kul i nije varvarizam i ne treba previše žuriti sa njegovim ukidanjem. :D 

Edited by miki.bg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...