Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

Prenosi sa mundijala 94-te su bili nešto kao jednomesečni prozor u normalan svet, u onom vremenu i okruženju. Prštalo je u kvalifikacijama (Merson i Gascoigne nisu uspeli da odvedu Englesku na mundijal u ključnoj utakmici protiv Holandije, Emil Kostadinov koji na Parku Prinčeva zakopava Žerara Ulijea u 89'59''), prštalo je u grupama, prštalo je u eliminacijama, Hagi koji igra fudbal svog života zajedno sa čitavom rumunskom repkom (počev od čuvenog lobovanja kolumbijskog golmana u grupi), borbeni Švajcarci sa Alanom Sutterom, simpatični domaćini sa Borom Milutinovićem i njihov štoper Alexi Lalas aka Buffalo Bill, Švedska koja dolazi do trećeg mesta sa Ravellijem, Hisenom, Brolinom i neverovatnim Anderssonom, pa onda jedan i jedini, neponovljivi Jürgen Klinsmann (kakve je golove davao, ono je bila milina gledati), nigerijski trio Finidi-Amunike-Amokachi koji je preuzeo afričku štafetu od Kameruna i platio danak neiskustvu u 1/8 protiv Italije, Maradona koji se vraća na scenu onako drogiran, daje strašan gol Grčkoj i onda ponovo pada na antikokain testu, Hristo i Jordan koji bez Peneva vode Bugarsku do polufinala dok vodu nose Trifon i Nasko, New Jersey koji je ugostio Meksikance, Irce i Italijane (ne pamtim veće sportsko ludilo na jednom mestu), Argentina sa Batistutom, Ortegom, Redondom i Simeoneom - strašno gotivna generacija, pa saudijski sinovi pustinje koji opušteno uzimaju 6 bodova u grupi uz burek-slalom Saida Al Owairana kroz doslovce čitav tim Belgije, 1/8 između Rumunije i Argentine - najbolja, ali najbolja utakmica koju sam u životu gledao a ugođaj su na kub podigli Vladanko Stojaković i Mile Kos u studiju (pisao sam o tome tamo™), zatim Jorge Campos koji pri izvođenju penala čita skoro sve Bugare ali je jednostavno prekratak da dohvati loptu i Meksiko ispada, Claudio Branco koji čupa Brazil protiv Holandije u 1/4 tako što postiže najprecizniji gol u istoriji fudbala, Radučoju koji briljira protiv Švedske ali Rumuni ispadaju na penale (plakao sam), potop Pancera u bugarskoj režiji, Jorgihno (najbolji desni bek sa najboljim centaršutem u istoriji fudbala) koji se povredio u finalu pa je svet upoznao 1 Cafua, Romario i Bebeto koji zaboravljaju na međusobno rivalstvo i melju protivnike redom bez milosti, Bebetovo patentiranje ljuljanja bebe posle postizanja gola, Marcio Santos koji u ugovor sa Fiorentinom unosi zahtev da mu klub završi večeru sa Sharon Stone...... i naravno jedan poseban majstor koji je na kraju postao tragičar. Roberto Baggio, čovek koji je sam odveo raspalu reprezentaciju svoje zemlje u finale. Čovek je malte ne sam pobedio Nigerijce, Špance i Bugare, totalno sam se ubedačio kada je promašio penal, navijao sam za Brazil i želeo sam da bilo ko drugi promaši, samo ne on. Aumaterinu.

Edited by beowl
Link to comment
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

dobra je bila amerika, ja sam grupe gledao dok sam odbrojavao poslednje dane u askari, skinuo sam se taman za 1/8-finala. tačno, jedini prozor u svet, uz muziku. dodao bih i da se od kolumbije očekivalo dosta (razbili argentinu 5-0 u kvalama), na kraju ostalo samo ubistvo eskobara, pamtiće se i 5 salenkovih golova, pa gromoglasno najavljivani bolivijac ečeveri, koji na otvaranju konačno ulazi u 79 minutu i dobija crveni posle tri minuta, pa najizjednačenija grupa ikad, italija, meksiko, irska, norveška, svi po 4 poena. hautonov gol protiv žabara, pa crveni paljuke protiv norveške, saki ladno izbacuje roberta, ali ga čupa dino bađo. u 1/8-finala je bila dobra tekma nemačka-belgija 3-2, belgijanci se žalili da su teško oštećeni, pa crveni karton zole, koji tek što je zamenio sinjorija protiv nigerije. što kaže beowl, sam je bađo vukao italiju do finala, ostali su mu više odmagali. gol lečkova protiv nemačke, najsavršeniji udarac glavom ikad, i hristov slobodnjak, takođe za udžbenike. sjajna je bila i tekma rumunija-švedska u 1/4-finalu, gde rumuni jednostavno više nisu mogli da izdrže... i šmrljavo finale, nikakvo, barezi i bađo maše, a klinac iz kruzeira skače sa klupe ogrnut brazilskom zastavom, iako nije odigrao ni minut, slavi kao da je najbolji igrač prvenstva, i gledamo ga 4 godine kasnije kako pognute glave napušta stade de france, dok se ceo svet pita koji mu je kurac bio danas....

Link to comment
nije daleko od istine. to je njihov najbolji tim posle onog šampionskog iz 66. i voleo sam taj tim, prvenstveno zbog linekera, na koga sam se naložio još u meksiku. sećam se dobro te tekme, gledao sam je i naknadno, stvarno su dobro odigrali (za razliku od 1/4-finala sa kamerunom), primili su mega glup gol (slično kao arsenal protiv saragose ili opet seaman protiv brazila 2002),
A, opet, zanimljivo je i kako su se oni dovukli do tog polufinala. Prvo su igrali samo 1:1 protiv Iraca, onda preziveli Holandjane i nekako pobedili Egipat, gde su prakticno iskoristili jedinu sansu i to, naravno, iz prekida, da bi uopste prosli dalje i jos bili prvi, iako su dali samo dva gola. U medjuvremenu se i Robson povredio i javnost je u svom stilu vec krenula da ih otpisuje. Dobili su Belgiju u produzecima, potom su se provukli protiv Kameruna i na kraju otisli daleko. Cesto se desava da neko stigne do kraja, a da se posle setimo da su mogli da ispadnu odavno.U stvari, oni su tada protiv Nemaca i odigrali najbolju utakmicu
Link to comment
A, opet, zanimljivo je i kako su se oni dovukli do tog polufinala. Prvo su igrali samo 1:1 protiv Iraca, onda preziveli Holandjane i nekako pobedili Egipat, gde su prakticno iskoristili jedinu sansu i to, naravno, iz prekida, da bi uopste prosli dalje i jos bili prvi, iako su dali samo dva gola. U medjuvremenu se i Robson povredio i javnost je u svom stilu vec krenula da ih otpisuje. Dobili su Belgiju u produzecima, potom su se provukli protiv Kameruna i na kraju otisli daleko. Cesto se desava da neko stigne do kraja, a da se posle setimo da su mogli da ispadnu odavno.U stvari, oni su tada protiv Nemaca i odigrali najbolju utakmicu
to je bila jedna od najčudnijih grupa, englezi su izbili na čelo golom liverpoolovog wrighta protiv egipta, a holanđani i irci su bili potpuno izjednačeni po svim parametrima, pa je žrebom odlučeno da irci budu drugi a holanđani treći, tako smo dobili i derbi 1/8-finala nemačka-holandija, kad voller i rijkaard bivaju isključeni. irci su otišli na rumune i dobili ih na penale, golom davida o'learyja. plattov gol protiv belgije je bilo malo remek-delo, i to u 120. minutu, a sa kamerunom u 1/4-finalu... uh, mnogi su u fazonu da je kamerun žešće pokraden tada, dva penala su dobili englezi, a protiv nemačke mi ostaje u sećanju kako svi nemci slave posle penala, dok jedino mateus dolazi do gaskojna koji plače i teši ga. mašili su pearce i waddle. od nemaca naravno niko.
Link to comment

1994. jeste ubjedljivo najbolji SP koji sam gledao, a pamtim ih od Italije '90. Navijao za komsije Bugare i Rumune i bio odusevljen Stoickovom i posebno Hadzijem. I grupa Rumuna je bila ludilo. Sa tragicnom Kolumbijom, golcinom Hadzija i golcinom Erika Vinalde. Uh kako sam mrzio Svedjane kad su izbacili zaredom Rumuniju i Bugarsku. Cini mi se da je i Henrik Larson sa najruznijom frizurom u zivotu dao jedan gol za to trece mjesto i onaj Kenet Anderson (uz Martina Dalina najbolji igrac Svedjana) sto je svaki gol proslavljao kaubojski. Ludi Raveli na golu naravno. Mada nista je to kako ih je u grupi razmontirala Svica.Ostalo mi je u sjecanju radovanje da li Rasidija Jekinija u mrezi kod prvog gola Nigerije, lopta Kvestra i sudijski drecavi dresovi.

Link to comment

Jeste, to je bio Yekini protiv Bugarske. U toj grupi su se svi redom iživljavali na Grčkoj.Među velika razočaranja koja je Moca pomenuo ubraja se i Faustino Asprilla. Njega je Pele unapred izbaksuzirao pošto mu je prognozirao da će biti najbolji igrač turnira.Švajcarska je u grupi demolirala Rumuniju. Švedska je izašla iz svoje grupe pobedom protiv Rusije, Brolin i Dahlin su ih uništili.I na kraju selektor Kameruna koji na poluvremenu pri 0-3 protiv Rusije uvodi 42-godišnjeg Rožea Milu i ovaj posle tri minuta daje gol :Hail: :Hail: :Hail:

Link to comment

Jao da, jel Pele prije tog sampionata rekao da Kolumbija osvaja? :) Asprilja je bio paklen igrac u Parmi, a sa tog SP ga se ne sjecam.Moze li se reci da su Argentinci pali kad im je Maradona otisao? Mozda vise psihicki jer ne znam koliko je onako drogiran mogao da im pomogne. Mada kad vidim golcinu Grcima vjerovatno je mogao. Eh da pomenuo si Klinsmana. Koji je to doktor bio!

Link to comment
.. i naravno jedan poseban majstor koji je na kraju postao tragičar. Roberto Baggio, čovek koji je sam odveo raspalu reprezentaciju svoje zemlje u finale. Čovek je malte ne sam pobedio Nigerijce, Špance i Bugare, totalno sam se ubedačio kada je promašio penal, navijao sam za Brazil i želeo sam da bilo ko drugi promaši, samo ne on. Aumaterinu.
i šmrljavo finale, nikakvo, barezi i bađo maše
Moram ponovo malko da ispravim ovo sto se tice R. Baggia.Pre njega su promasili Baresi i Massaro, on i da je zabio gol Brazil je imao jos jedan penal za pobedu. Maltene svi pamte Baggia kao nekog teskog tragicara, kao da je jedini promasio penal.Inace, i meni je 1994. godine bilo najbolje SP. Najgore bez ikakve konkurencije ono u Koreji i Japanu.Sad nastavite, milina je citati.
Link to comment
Moze li se reci da su Argentinci pali kad im je Maradona otisao? Mozda vise psihicki jer ne znam koliko je onako drogiran mogao da im pomogne. Mada kad vidim golcinu Grcima vjerovatno je mogao.
Mislim da je on tu više odmagao nego pomagao i u eliminacionom delu bi samo smetao. Argentina je imala paklen tim, pozadi Redondo, Sensini i Chamot, napred Simeone, Ortega (tada je još uvek bio koliko-toliko normalan) i Gabriel Omar Batistuta, car nad carevima, kralj nad kraljevima. A u reprezentaciji i dalje kokainski duo Maradona-Kaniđa (ovaj drugi dao dva gola Nigeriji u grupi), pa kako čovek da ih ne gotivi?Da su prošli Rumune mislim da bi ugazili Švedsku u 1/4 i onda bi bilo polufinale sa Brazilom... Ali Rumuni su zaslužili pobedu, to je bila vanvremenska utakmica, nešto što se gleda jednom u životu. 90 minuta bespoštednog peglana i napadanja, zicer za Balba, zicer za Munteanua, udaraju jedni, šibaju drugi, napadaju Rumuni, pritiskaju Argentinci, svih 20 igrača u polju je samo gruvalo napred... A napolju 33 stepena, igralo se u podne u Pasadeni. Rumuni daju tri gola, svaki je za istoriju. Dumitrescu iz slobodnjaka iskosa, pa onda opet Dumitrescu jednim kontaktom i to na kontra stopalo posle Hagijevog magičnog pasa, i onda najjača kontra u istoriji fudbala za treći gol, Redondo je hteo da pokupi otpadak posle kornera za Argentinu, okliznuo se na loptu i pao, Dumitrescu uzima i kreće u sprint od svog do njihovog kaznenog, mislim da je stigao za manje od 4 sekunde, tu zastaje na sekund da sačeka Hagija koji jednakom brzinom doleće otpozadi, gura mu savršen pas tačno u trenutku kada ga Chamot ruši, Hagi iz trka zavaljuje golčinu Islasu kroz uši... Ajme kakva tekma...Evo ga post, ovde na Sportu, pre tri godine :) Edited by beowl
Link to comment

Kada pominjemo finale 94, mislim da još niko nije pomenuo Violu koji ulazi s klupe u produžetku, mislim prvi put na tom prvenstvu. Šta je taj čovjek uradio za tih dvadesetak minuta na terenu, to je nešto što se pamti, driblinzi u mjestu i potezi kakve nisam ranije gledao. Bio je spor i sve je radio na vic. Viki kaže da je odigrao jednu sezonu u Valensiji (moram priznati da se ne sjećam, 30 utakmica i 10 golova), ali bez obzira, ostao je nepoznat van tog finala. živi primjer kako se za 15 minuta može ući u legendu.Argentina je i 98 imala paklen tim, tih godina svi igraju u vodećim timovime serije A koja tih godina nema premca. Utakmica sa Englezima je bila najbolja na tom šampionatu, na ostrvu su ludi za mladim Majklom Ovenom i poređenja sa Peleom i Maradonom su već na snazi, posle gola koji im je dao. A tu je i repriza Brolinovog gola iz Amerike, ovaj put u Zanetijevoj izvedbi. Na kraju, izbacuje ih Denis Bergkamp onim fenomenalnim prijemom posle pasa od 50 metara kada je zalomio Ajalu i plasirao pored golmana.

Link to comment
Kada pominjemo finale 94, mislim da još niko nije pomenuo Violu koji ulazi s klupe u produžetku, mislim prvi put na tom prvenstvu. Šta je taj čovjek uradio za tih dvadesetak minuta na terenu, to je nešto što se pamti, driblinzi u mjestu i potezi kakve nisam ranije gledao. Bio je spor i sve je radio na vic. Viki kaže da je odigrao jednu sezonu u Valensiji (moram priznati da se ne sjećam, 30 utakmica i 10 golova), ali bez obzira, ostao je nepoznat van tog finala. živi primjer kako se za 15 minuta može ući u legendu.
nije baš toliko nepoznat, igrao je protiv nas, na našem debiju posle sankcija, i dao nam jedan gol u pobedi 2-0
Link to comment
to je bila jedna od najčudnijih grupa, englezi su izbili na čelo golom liverpoolovog wrighta protiv egipta, a holanđani i irci su bili potpuno izjednačeni po svim parametrima, pa je žrebom odlučeno da irci budu drugi a holanđani treći, tako smo dobili i derbi 1/8-finala nemačka-holandija, kad voller i rijkaard bivaju isključeni. irci su otišli na rumune i dobili ih na penale, golom davida o'learyja. plattov gol protiv belgije je bilo malo remek-delo, i to u 120. minutu, a sa kamerunom u 1/4-finalu... uh, mnogi su u fazonu da je kamerun žešće pokraden tada, dva penala su dobili englezi, a protiv nemačke mi ostaje u sećanju kako svi nemci slave posle penala, dok jedino mateus dolazi do gaskojna koji plače i teši ga. mašili su pearce i waddle. od nemaca naravno niko.
I pre toga Gazzin pogled i reakcija, posle kartona, kada shvata da nece svakako moci da igra finale...A za Kamerun stvarno steta, igrali su mnogo lepo. Naravno, isti sudija je posle sudio i finale i svirao onaj sumnjiv penal
Link to comment
nije baš toliko nepoznat, igrao je protiv nas, na našem debiju posle sankcija, i dao nam jedan gol u pobedi 2-0
I to sam smetnuo, ostao mi u glavi samo Brankov projektil..eh, a gledao sam tu utakmicu bar 5 puta, u to vrijeme.Inače, Roberta Bađa nisam mogao organski da smislim, iz jedinog razloga što je zauzimao mjesto u timu Đanfranku Zoli, koji je bio moj omiljeni igrač iz tog perioda.
Link to comment

Meni je Nemačku 2006. potpuno obeležio Zidan. Posle mučenja u grupi, svi su stalno kontali da čovek igra svoju poslednju utakmicu. Prvo je trebala da ih izbaci napaljena Španija, pa Brrazil sa Ronaldinjom, Portugal je već bio izgažen posle Holandije i penala protiv Engleske, i onda ide čuveno finale - prvo panjenka i onda ono s Materacijem. A Zinedinova utakmica protiv Brazila je nešto najbolje i najlepše što sam ikad gledao. Maradona u Meksiku je isto bio neponovljiv ali jbga mali je i zdepast...Ne može da parira ovome:

Link to comment

Zbog utakmice Francuska - Španija na tom prvenstvu ovu generaciju Španije ne mogu videti kao najbolju ikad. Gotovo podsvesno, kad god neko trubi o španskoj dominaciji stvori se slika šta im rade Zidan, Vijera i Riberi. Ok ovi su mladi (mada ne toliko) ali i ovi su svi odreda, sa izuzetkom Riberija matori bili.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...