Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

ok, ima smisla i big 3, ali 4 je nekako lepša brojka, okruglija :)kao i vasić, i ja mislim da nisu svih 6 poslednjih šampiona bili apsolutno nedidrljivi. najbolji primer je italija 2006. , pa i francuska 98, koja se mnogo mučila i sa italijom (penali) i sa paragvajem (produžeci), pa i sa hrvatskom. takođe, nisu bili ni mnogo bolji od brazila, tu je zakazao ronaldo + je to bio meč života zizua, čak im to ispade na kraju najlakši meč na turniru. nemci 90, brazil 94 i 2002, kao i španci 2010 zaista jesu bili za klasu iznad ostalih.
Ta Italija, kao i većina pobednika iz post-Maradona ere odavala je utisak da može igrati tako kako igra još 100 godina a da neće izgubiti. Ne znam što ih ljudi potcenjuju, ni oni nisu visili nijednog momenta. Nemce su odradili doktorski, a protiv Francuza su imali 20 minuta dobre igre a potom su igru umrtvili za narednih sat vremena Francuzi nisu ništa napravili. Odbrana Kanavaro - Materaci - Groso - Zambrota je iz igre za 690 minuta primila jedan gol, tako što ga je dala sama sebi.Italija-Francuska 98 koliko pamtim je bila utakmica za zaborav, pa teško da su baš bili nadigrani. Paragvaj su sabili čitav meč, bili su generalno bolji i od Hrvata, a na finale ne treba trošiti reči. Makar, naravno, trebaju do neba zahvaliti Holanđanima kao što Hrvati trebaju zahvaliti Brazilu, na krvavom polufinalu na Velodromu. Edited by dillinger
Link to comment

Francuska je imala sreće i na svom terenu 1998-me. U 1/8 ih je izvukao Blanc golom protiv Paragvaja u 120. minutu, ko zna da li bi u penalima prošli nabrijanog Chilaverta. Onda su u 1/4 dobili Italijane na penale a protiv Hrvata u 1/2 je morao da ih vadi Thuram sa dva gola. Finale su im olakšali svi oni ludački događaji oko Ronalda i brazilske reprezentacije ali ni to nije moglo da prođe bez neobičnih detalja tipa Zidane daje dva gola glavom iz prekida.Spektakularna su ta dovlačenja velikih repki do finala na turnirima 90-ih: Argentina (1990), Italija (1994), Francuska (1998).

Link to comment

Na kraju ispada da je Francuska igrala bolje 2006 nego 1998 kad su uzeli prvenstvo. Iako su i Portugal i Brazil izbacili sa 1-0, te tekme su rutinski kontrolisli. Realno, najteže su dobili Španiju u osmini, kad su ih slomili na samom kraju.Bela sovo, sjajna retrospektiva one tekme iy Meksika.

Edited by kenta
Link to comment

Pa kada se uzme u obzir da je glavni napadac 98' bio Guivarc'h a 06' Henry, Francuska je 06' imala bolju reprezentaciju.Sredinu su drzali Makelele i Viera a ispred njih je Zidan gospodario.Odigrali su ocajno u grupi, pa su onda igraci preuzeli stvar u svoje ruke i Domenech se vise nista nije pitao. Od tada su padale Spanija, Brazil i Portugal a trebala je i Italija ali nazalost nije.

Link to comment
U Meksiku (1/4) su Francuzi bili ti koji su fasovali brutalizaciju. Socrates i Careca su sabili™ čitav legendarni francuski "kvadrat" (Platini, Giresse, Tigana, Fernandez), poveli na vreme, pogodili stativu i prečku, primili jeftin gol. Kola su krenula nizbrdo kada je Zico ušao u drugom poluvremenu, posle pet minuta iznudio penal i uzeo da ga šutira ali je Bats odbranio. Uz to je Socrates jednom promašio prazan gol i jednom sa peterca neometan šutirao Batsu u ruke. Francuzi su osim gola imali jednu šansu u produžecima i to je to. Penali su zakucali brazilski baksuz tog dana. Prvo je Socrates uzeo da šutira svojim čuvenim stilom iz mesta (bez zaleta), pre toga je dao jedan ili dva takva penala na turniru i privukao veliku pažnju. Avaj, Bats je i njemu odbranio. Vrhunac brazilske tragedije došao je u drugoj ili trećoj seriji, mislim da je Amoros šutirao. Carlos ga je pročitao i krenuo na pravu stranu ali je ostao kratak, Amoros je šutirao po zemlji i pogodio stativu, lopta se odbila u polje, udarila Carlosa u leđa i vratila se nazad u gol. Brazilci su tražili od sudije da ne prizna pogodak ali od toga nije bilo ništa. U četvrtoj seriji je i Platini promašio pa se u petu ušlo sa nerešenim rezultatom. Julio Cesar je pogodio stativu a Luis Fernandez odveo Francusku u polufinale gde su ih Nemci rutinski otresli.To 1/4 u Meksiku je bio sudar dve najbolje reprezentacije tog vremena, a nijedna na kraju nije podigla boginju.
gol koj je dao careca na toj tekmi mi je jedan od najboljih ikad na mundijalima (cela akcija), ali mislim da brazil tada, i pored tako dobre utakmice, nije bio na visini prethodnih timova. bila je to pomalo ostarela ekipa, sa par igrača koji su na kratko bljesnuli i brzo nestali. već su počeli da igraju tvrdo, na jedan gol, i nije to više bio onaj brazil. milsim da nikom neutralnom nije bilo naročito krivo što su ispali (za razliku od ekipe iz 82).
Link to comment

Bio sam u osnovnoj u to vreme (1986) i to mi je bio prvi mundijal koji sam ozbiljno ispratio. Znam da sam gledao puno utakmica ali su nekako sve izbledele osim tog 1/4, ARG-ENG u 1/2 i naravno legendarnog finala. Sećam se i hajpa na domaću reprezentaciju i isto tako na Urugvajce koje je predvodio Enzo Francescoli, i kako je taj čitav hajp u grupi prešao na Dance koji su porazbijali sve redom (Germany included) uz pomoć neverovatnih Larsena i Povlsena, da bi ih onda Španija demolirala u 1/8 (Butragenjo i Michel). Dobar je turnir bio.

Link to comment
Na kraju ispada da je Francuska igrala bolje 2006 nego 1998 kad su uzeli prvenstvo.
moj utisak je da su se oni tražili celo to prvenstvo 1998, kao što borris reče, pokušavali sa guivarc'hom, dugarryjem, dovlačili se do finala na suvi kvalitet pojedinaca (blanc protiv paragvaja, thuram je dao u repki 2 gola na 100+ utakmica, i to oba na jednom meču, u polufinalu mundijala), i na kraju je kliknulo sve u finalu, gde su masakrirali brazil, koji je tad izgledao kao izmučena ekipa, bez snage da mrdnu. izgledalo je kao da je žake natempirao formu za finale, dok je brazil ispucao sve što je imao do finala, i tu su se izduvali ko balon.
Link to comment
Francuska je imala sreće i na svom terenu 1998-me. U 1/8 ih je izvukao Blanc golom protiv Paragvaja u 120. minutu, ko zna da li bi u penalima prošli nabrijanog Chilaverta. Onda su u 1/4 dobili Italijane na penale a protiv Hrvata u 1/2 je morao da ih vadi Thuram sa dva gola. Finale su im olakšali svi oni ludački događaji oko Ronalda i brazilske reprezentacije ali ni to nije moglo da prođe bez neobičnih detalja tipa Zidane daje dva gola glavom iz prekida.Spektakularna su ta dovlačenja velikih repki do finala na turnirima 90-ih: Argentina (1990), Italija (1994), Francuska (1998).
Kao što je već borris pomenuo, da su imali iole krštenog centarfora mesto Givarša, sad bismo možda pričali i o najboljoj selekciji svih vremena. Čovek je imao spektakularne promašaje u završnici turnira pa su i bili neophodni Zidanovi golovi glavom. U polufinalu gol nije hteo baš Zidana, pa je zato i jedan Tiram bio neophodan. Ali sve u svemu oba ta meča su bili za klasu bolji
Link to comment
Bio sam u osnovnoj u to vreme (1986) i to mi je bio prvi mundijal koji sam ozbiljno ispratio. Znam da sam gledao puno utakmica ali su nekako sve izbledele osim tog 1/4, ARG-ENG u 1/2 i naravno legendarnog finala. Sećam se i hajpa na domaću reprezentaciju i isto tako na Urugvajce koje je predvodio Enzo Francescoli, i kako je taj čitav hajp u grupi prešao na Dance koji su porazbijali sve redom (Germany included) uz pomoć neverovatnih Larsena i Povlsena, da bi ih onda Španija demolirala u 1/8 (Butragenjo i Michel). Dobar je turnir bio.
da, sećam se tog hajpa u vezi danaca, jer su ih sve porazbijali u grupi (samo mala digresija, umesto povlsena si verovatno mislio na laudrupa), i bilo je neverovatno videti da gube od prosečne španije sa 5-1! a to je bio tim koji je formiran već na euro 84, gde su ispali u polufinalu na penale, opet od španije. a šta su nama uradili na te 84, to je bilo za plakanje.
Link to comment
Kao što je već borris pomenuo, da su imali iole krštenog centarfora mesto Givarša, sad bismo možda pričali i o najboljoj selekciji svih vremena. Čovek je imao spektakularne promašaje u završnici turnira pa su i bili neophodni Zidanovi golovi glavom. U polufinalu gol nije hteo baš Zidana, pa je zato i jedan Tiram bio neophodan. Ali sve u svemu oba ta meča su bili za klasu bolji
Jesu ali videli smo i pre toga kako za klasu bolja reprezentacija oduči protivnika od fudbala i onda ispadne na penale ili nekim neverovatnim promašajem/potezom koji se viđa jednom u deset godina. Npr. Brazil protiv Argentine (1990), Jugoslavija protiv Argentine (1990), Engleska protiv Nemačke (1990), Nigerija protiv Italije (1994), Španija protiv Koreje (2002)...Francuzi su tri puta bili u takvoj situaciji u nokaut fazi 98-me, tu te sreća pre ili kasnije napusti (kao Argentinu 90-te) ali oni su nekako uspeli da sve to izguraju.
Link to comment
da, sećam se tog hajpa u vezi danaca, jer su ih sve porazbijali u grupi (samo mala digresija, umesto povlsena si verovatno mislio na laudrupa), i bilo je neverovatno videti da gube od prosečne španije sa 5-1! a to je bio tim koji je formiran već na euro 84, gde su ispali u polufinalu na penale, opet od španije. a šta su nama uradili na te 84, to je bilo za plakanje.
Nekako mi je ostalo u mozgu da je Povlsen nosio devetku, Larsen desetku i Laudrup jedanaesticu. Povlsen mi je tu bio omiljen igrač, pojma nemam zašto.
Link to comment
Jesu ali videli smo i pre toga kako za klasu bolja reprezentacija oduči protivnika od fudbala i onda ispadne na penale ili nekim neverovatnim promašajem/potezom koji se viđa jednom u deset godina. Npr. Brazil protiv Argentine (1990), Jugoslavija protiv Argentine (1990), Engleska protiv Nemačke (1990), Nigerija protiv Italije (1994), Španija protiv Koreje (2002)...Francuzi su tri puta bili u takvoj situaciji u nokaut fazi 98-me, tu te sreća pre ili kasnije napusti (kao Argentinu 90-te) ali oni su nekako uspeli da sve to izguraju.
Lepo Moca primeti, natempirali su formu za završnicu pa mislim da je sreća mogla eventualno ranije da ih prevari, dakle 1/8 ili 1/4. Hrvati su imali nikad boljeg Asanovića koji je stvorio par lepih šansi ali i taj meč su Francuzi nizali prilike. U finalu Brazil ali zaista ništa nije napravio, bunarili su čitav meč na indisponiranog Ronalda. Jedino, opet kažem, to finale možda nije najbolji prikaz kvaliteta te dve ekipe, jer je jedna od ekipa bila 3 dana ranije izmasakrirana u možda najkvalitetnijem meču na SP ikada.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...