Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

Gledam SP od 1990.godine, a Michael Laudrup i ja smo preskočili EP 1992.godine.Kad su u pitanju rezultati na velikim šampionatima u tom periodu, prvo treba da se postavi pitanje: šta je konstantnost? Uzmimo za primjer Nijemce. Prvaci svijeta 1990, finalisti 1992, četvrtfinalisti 1994, prvaci Evrope 1996, četvrtfinalisti 1998, krah u grupnoj fazi 2000, finalisti 2002, krah u grupnoj fazi 2004, treće mjesto 2006, finalisti 2008, treće mjesto 2010, polufinale 2012. Zbog finala u Japanu i Koreji se, recimo, ne vidi da su u periodu od 1996. do 2006.godine imali groznih problema sa iole jačim reprezentacijama (to je dolazilo do izražaja na evropskim prvenstvima gdje nisu mogli pobijediti ni mrtvu Latviju), da su im Englezi sprčili "peticu" usred Njemačke, 2006.godine su prošli Argentinu samo zahvaljujući jajarstvu Pekermana i tek u utakmici za 3.mjesto protiv Portugala dobili utakmicu protiv jedne od jačih reprezentacija bez penala..Da li su Nijemci imali problem sa konzistencijom zato što se od Klinsmanna-igrača do Klinsmanna-selektora nisu mogli sastati sa pobjedom u velikim utakmicama? (Tu je sad i pitanje: šta su velike utakmice, tj. da li polufinale sa Južnom Korejom zaslužuje taj status?)
Tačno tako. Nemci jako dugo, sve do ovog zadnjeg Eura nisu figurisali kao favoriti niti su realno imali igrački kadar na nivou najjačih 5-6 reprezentacija. Ljudi ih nisu ubrajali u favorite a to je negde i tema ove diskusije. Sva njihova finala i bronze u datom periodu su perceipirana kao iznenađenja ništa manja od podbačaja na Euro 2000. i 2004.Ako zanemarimo poslovično jugoslovensko strahopoštovanje prema Nemcima, oni čak nisu bili favoriti ni 1998, što je prilično neverovatno za važećeg evropskog prvaka u datom momentu. Ispred njih su bili Brazil, Francuska, Italija, Argentina i mislim Klementeova Španija koja je tad imala neki neverovatan niz pobeda.
Link to comment
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

šta je konstantnost?
možda je najbolje pogledati all-time table, broj odigranih mečeva na mudijalima (u zagradi broj učešća):1. nemačka 99 (17) 3 titule2. brazil 97 (19) 5 titula3. italija 80 (17) 4 titule4. argentina 70 (15) 2 titule-----------------------------5. engleska 59 (13) 1 titulaili broj osvojenih poena (do 1990 2 za pobedu, posle 3)1. brazil 1822. nemačka 1593. italija 1224. argentina 100--------------------------5. španija 83ili plasman među 4 najbolje:1. nemačka 122. brazil 103. italija 84. uruguvaj / francuska 55. argentina 4argentinci malo fejluju u poslednjoj kategoriji, ali jasno se izdvajaju 4 reprezentacije po svim parametrima
Link to comment
da bi najbolji rezultat nakon EURO 1988 napravili sa najružnijim i najpraktičnijim fudbalom koji se svodio na mesarenje Van Bommela i De Jonga te kreativnost Robbena i Sneijdera. U kvalifikacijama uredno melju suparnike, iživljavaju se na svakoj boraniji, ali na velikim takmičenjima su uvijek sposobni da neugodno iznenade. Tu je i njihovo prokletstvo penala koje ih je zaustavilo 1996, 1998. i 2000.godine - da nekim slučajem neki njihov meč sa Englezima ode na penale, meč vjerovatno ne bi završio do početka narednog kvalifikacionog ciklusa.
Hendikep za Holanđane je bio taj što je Van Persi vjerovatno bio najgori igrač tog prvenstva. Holanđani su zicer za samu završnicu, recimo četvrtfinale, ali teško da mogu dalje bez tipa igrača gorenavedenih mesara.
Link to comment
Ja bih reko da nikad nisu ni osvojili al ajd kad ti kažeš. Ili misliš na evropski Brazil a to beše SFRJ? Al nisu ni oni....
Nisu, ali su oni jedini koje sam izostavio nabrajajući replicirajući Moci na promašaje Francuske. Možda si primetio da je MV nabrojao: 90, 94, 2002 i 2010, a ja izostavio 90...Šta misliš genije, koji si mi doskočio, što sam ignorisao 90 i što si se ti uvatio da dopuniš ono što je MocaVukotic mudro izbegao?A, inače, u nastavku ti je sve ostalo bilo objašnjenjo:
Izbacila ih je jednom Argentina, jednom su izbacili sami sebe protiv holandije... Ostala tri puta, izbacija ih je Francuska.Ako imaš skor da si u četvrt veka 60% izbacivanja Brazila sa Mondijala ti obavio, to baca senku na mnoge druge reprezentacije :D
Link to comment

što je to toliko bitno ko je izbacivao brazil? brazil je uvek uzimao mundijale samo kad je bio ubedljivo bolji od svih, svih 5 puta su se praktično prošetali do titule, nikad kad je tesno i kad nisu baš najbolji. za fudbal kakav oni igraju treba malo "lufta" i zato osvajaju samo kad su za klasu iznad ostalih. ništa to francuzima mnogo ne daje na težini što su tri puta izbacili brazil. više govori o njima to što na svakom drugom mundijalu praktično ne postoje.

Link to comment
što je to toliko bitno ko je izbacivao brazil? brazil je uvek uzimao mundijale samo kad je bio ubedljivo bolji od svih, svih 5 puta su se praktično prošetali do titule, nikad kad je tesno i kad nisu baš najbolji. za fudbal kakav oni igraju treba malo "lufta" i zato osvajaju samo kad su za klasu iznad ostalih. ništa to francuzima mnogo ne daje na težini što su tri puta izbacili brazil. više govori o njima to što na svakom drugom mundijalu praktično ne postoje.
Čekaj, a kakve su generacije imali kada su ih Francuzi izbacili '86 i ponizili '98? Pa taj tim iz '98 nije ništa slabiji od onog prvenstvo pre, i posle njega. Brazil su za poslednjih 40 godina onako brutalno nadigrali samo Krojf i Zidan dva puta.
Link to comment
Čekaj, a kakve su generacije imali kada su ih Francuzi izbacili '86 i ponizili '98? Pa taj tim iz '98 nije ništa slabiji od onog prvenstvo pre, i posle njega. Brazil su za poslednjih 40 godina onako brutalno nadigrali samo Krojf i Zidan dva puta.
pa nisu bile za klasu bolje od ostalih, posebno ta iz 86, sa matorim zicom i socratesom. nisu bili bolji ni od francuza koji su još imali na okupu tim iz 84, ni od švaba sa mateusom, bremeom i vollerom, pa ni od argentine sa maradonom. ova iz 98 je bila tu negde sa francuzima. 94 i 2002 nije bilo nikog ni blizu njima. ne bi bilo ni 98 da nisu francuzi imali onakvu ekipu. razlike su postojale u nijansama.ta ekipa koju je brutalno nadigrao krojf (74), to je jedan od najgorih njihovih timova ikad. jedina njihova ekipa koja je po tom kriterijumu trebala da uzme titulu, a nije, to je ona iz 82. desio im se rossi, ali to se dešava jednom u sto godina.
A, jbg, što je toliko bitno i ono što tebi baca senku na Francusku?
bitno je u priči o "prirodnim favoritima". ja samo kažem da francuzi to nisu, rekao sam i zbog čega.
Link to comment
pa nisu bile za klasu bolje od ostalih, posebno ta iz 86, sa matorim zicom i socratesom. nisu bili bolji ni od francuza koji su još imali na okupu tim iz 84, ni od švaba sa mateusom, bremeom i vollerom, pa ni od argentine sa maradonom. ova iz 98 je bila tu negde sa francuzima. 94 i 2002 nije bilo nikog ni blizu njima. ne bi bilo ni 98 da nisu francuzi imali onakvu ekipu. razlike su postojale u nijansama.ta ekipa koju je brutalno nadigrao krojf (74), to je jedan od najgorih njihovih timova ikad. jedina njihova ekipa koja je po tom kriterijumu trebala da uzme titulu, a nije, to je ona iz 82. desio im se rossi, ali to se dešava jednom u sto godina.bitno je u priči o "prirodnim favoritima". ja samo kažem da francuzi to nisu, rekao sam i zbog čega.
Ok, u pravu si za 86. A te godine da se nadovežem, o Francuzima se pred prvenstvo najviše govorilo. Ljudi jesu propuštali više prvenstava ali su i više puta bili prvi favoriti za poslednje tri decenije.Hteo sam skrenuti pažnju da je Brazil mnogo puta bio i favorit, i dominantan na terenu i nije svaki put osvajao, pa ne bih potcenjivao ove koji su ih i nadigrali i izbacili. A to je u dugo dugo vremena uspevalo samo Zidanu. (btw. 2002. Brazilci su bili četvrti favoriti na kladionicama) Edited by dillinger
Link to comment
bitno je u priči o "prirodnim favoritima". ja samo kažem da francuzi to nisu, rekao sam i zbog čega.
Navodnim "prirodnim favoritima", i ja tebi rekao zbog čega su tvoji argumenti sumnjivi...A, onda možeš da obrišeš i Brazil sa spiska, obzirom da ih je, posle Peleove ere, Francuska "prirodno" izbacila jedan više put od toga koliko su puta oni "prirodno" osvojili titulu :D Edited by Ajant23
Link to comment
Ok, u pravu si za 86. A te godine da se nadovežem, o Francuzima se pred prvenstvo najviše govorilo. Ljudi jesu propuštali više prvenstava ali su i više puta bili prvi favoriti za poslednje tri decenije.Hteo sam skrenuti pažnju da je Brazil mnogo puta bio i favorit, i dominantan na terenu i nije svaki put osvajao, pa ne bih potcenjivao ove koji su ih i nadigrali i izbacili. A to je u dugo dugo vremena uspevalo samo Zidanu. (btw. 2002. Brazilci su bili četvrti favoriti na kladionicama)
ma brazil je svaki put favorit, to je druga stvar, da ne davim više o prirodnim favoritima.ja prosto imam teoriju da oni osvajaju samo kad su apsolutno nedodirljivi.
Navodnim "prirodnim favoritima", i ja tebi rekao zbog čega su tvoji argumenti sumnjivi...A, onda možeš da obrišeš i Brazil sa spiska, obzirom da ih je, posle Peleove ere, Francuska "prirodno" izbacila jedan više put od toga koliko su puta oni "prirodno" osvojili titulu :D
znam da su argumenti sumnjivi, zato sam i potegao one all-time liste, ipak one govore nešto. nemam ja ništa protiv francuza, samo mi se ne uklapaju u teoriju.uostalom, brazilci su posle peleove ere osvojili "prirodno" duplo više titula nego francuzi, koji su ih pri tom tri puta "prirodno" izbacili. i to samo u post-pele eri. zajebana je ta matematika, misliš da je sve neka zbrka, ali rezultanta uvek pokaže pravo stanje.
Link to comment

sad kapiram da sam malo možda previše zapeo sa svojim teorijama, ne bih voleo da ispadne da namećem svoje mišljenje kao jedino relevantno. puno sati života sam utrošio na izučavanje svetskih (i evropskih) prvenstava, i vremenom mi se izbistrio taj neki trip o "prirodnim favoritima", tako da ono, to je samo moj stav o poretku u svetu fudbala, ni slučajno neka definicija ili nešto slično. a i volim da pričam o fudbalu, posebno sa znalcima :)

Edited by MocaVukotic
Link to comment
zajebana je ta matematika, misliš da je sve neka zbrka, ali rezultanta uvek pokaže pravo stanje.
Pa, kao što ti rekoh, ako si za četvrt veka izbacio Brazil 60% slučajeva to "baca malo senku" na ostale...A, dobro znaš da Francuska do '95 nije bila ekipni prvak sveta ni u jednom sportu...Što bi rekli Francuzi, ima drugih kojima je to potrebnije ^_^Najzad, oni su samo stvorili Mondijal...
Link to comment
Pa, kao što ti rekoh, ako si za četvrt veka izbacio Brazil 60% slučajeva to "baca malo senku" na ostale...A, dobro znaš da Francuska do '95 nije bila ekipni prvak sveta ni u jednom sportu...Što bi rekli Francuzi, ima drugih kojima je to potrebnije ^_^Najzad, oni su samo stvorili Mondijal...
stvarno ne mislim da je to naročito bitno, osim kao neki kuriozitet. pa brazil ni sa nama nema pozitivan skor na mundijalu, 1-2-1.a mundijal, ne znam, mislim da je sama igra stvorila mundijal, jednostavno je bilo neizbežno. mada, priznajem da nije slučajno ni to što su i mundijal i evropsko prvenstvo i kup šampiona pokrenuli baš francuzi.edit: kao što nije slučajno ni to da smo mi bili bitni učesnici u premijernim izdanjima svih tih takmičenja (montevideo 1930, pariz 1960, partizan-sporting 1955) Edited by MocaVukotic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...