Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

inace veliki fenomen mi je Svetsko prvenstvo 1954. Ekipa Madjarske koja u prvoj fazi naduje buduceg pobednika 8:3, a slabasnu Koreju 9:0, dobije Brazil, da u finalu protiv onih istih Nemaca povede vec u 8.minutu sa 2-0 i izgubi to finale 3:2, zato su Nemci bez premca najkompletnija i najbolja evropska reprezentacija ikad, nema predaje
Nisu to isti Nemci, utakmicu u grupnoj fazi je igrala druga postava. Osim toga, u toj utakmici su polomili Puškaša koji nije igrao do finala.
Link to comment
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

pisali smo već dosta o tom finalu 1954, ali možda i najzanimljiviju tekmu su mađari odigrali tada u 1/4-finalu protiv brazila. igrali su bez povređenog puskasa, pa je ulogu realizatora na sebe preuzeo kocsis (naravno, glavni igrač je uvek bio bozsik). pobedili su 4-2 u meču koji je obilovao penalima (2, po jedan za obe ekipe), zatim isključenjima (3, dva brazilca i jedan mađar) i tučom između igrača na terenu, a zatim i kasnije u svlačionici. 3 dana kasnije, igrali su polufinale sa urugvajcima, 2-2 u regularnom toku, da bi zatim kocsis sa dva gola u produžetku odveo tim u finale. dakle, bili su dosta izmrcvareni, a kako kaže grosics, ostali su posle polufinala na slavlju do duboko u noć. ušli su pomalo prepotentno u to finale, i verovatno su ga zato i izgubili. priča gorsics da su pred finalni meč određeni igrači tražili od selektora da puskas ne igra, jer su smatrali da će imati igrača manje, no sebes je bio u fazonu da je puskas toliko bitan da je dovoljno samo da bude tu. i dao je gol već na početku meča, a dao je jedan i na kraju, za izjednačenje, koji je sudija poništio zbog ofsajda.

Link to comment
Nisu to isti Nemci, utakmicu u grupnoj fazi je igrala druga postava. Osim toga, u toj utakmici su polomili Puškaša koji nije igrao do finala.
pa nije baš druga, pola igrača je igralo u oba meča. u grupi su u timu bili i fritz walter i helmut rahn. takođe je tu bio i liebrich, koji je imao zadatak da "zaustavi" puskasa. i dobro je to obavio, videlo se na kraju.
Link to comment

Uz svako pominjanje Helmuta Rana ide obavezna preporuka za Das Wunder Aus Bern - predivan film koji kroz njega i klinca čiji ćale se upravo vratio iz sovjetskog logora priča priču o SP 1954-te i legendarnom finalu...http://www.imdb.com/title/tt0326429/

Link to comment

to je sjajan film. a preporučio bih i fifin oficijelni film sa tog mundijala, gde pratimo klinca koji beži od kuće i autostopira do berna da bi gledao finalnu utakmicu.edit - ne znam kako se zove u originalu, engleski naziv mu je "german giants", i to je prvi fifin oficijelni film sa mundijala.ovde lista svih filmova

Edited by MocaVukotic
Link to comment
Moja prva za plakanje bila je sa Nemackom (2:4) 1976. A te godine smo oba puta izgubli (1:4, 0:1), nesto si pomesao, Jugosloveni™ su mogli da vas razbiju triput zaredom u periodu prolece '77 - prolece '78, pa ti izaberi ;). Verovatno je 1:3 (jesen 1977) kada je Zavisa zavukao Diki kroz noge...Argentinu sam simpatisao samo 1986, tada su stvarno bili najbolji, a posebno su mi isli na ganglije 1990. I steta za 2006, imali su Nemce u saci...
То је то 1977-ма ноћна мора.Аргентину још више мрзео после оног гола руком Марадоне, јер су ми Линекер и другари били омиљени тим. Да је Барнс раније ушао...козна шта би било.
Link to comment

Kad spominjete već Mundijal iz 1954.godine, sjećam se da sam u ratu u biblioteci našao neku knjižicu sa reportažama sa tog prvenstva. Mali format, tu su i karikature igrača, a mislim da su sami igrači pisali izvještaje (kroz maglu se sjećam Rajka Mitića). Pisalo se o nesretnom porazu od Nijemaca i njihovom golmanu Tureku koji je branio sve živo na toj utakmici, o tabačini Mađara i Brazilaca, o Urugvajcima koji su došli kao aktuelni šampioni, i td, i td.O Mundijalu iz 1982.godine sam "čitao" u nekoj knjizi na njemačkom koju sam našao u istoj biblioteci, sjećam se da sam uz tu knjigu iz koje sam razumio samo rezultate i imena strijelaca podigao i "11 veličanstvenih" od koje se sedmicama nisam odvajao. Ako ništa, bila mi zanimljiva statistika - Englezi ispali prije polufinala, bez poraza, a primili jedan gol u pet utakmica. :isuse:

Link to comment
njima se to dešavalo još par puta. ni 1990 nisu izgubili ni jednu, a ni 2006.
Dobro smo mi i podnijeli komplekse sa Nijemcima - Englezi dvaput ispadali od njih bez poraza. :D
Link to comment
Što komplekse? A, od Nemačke je gubila samo Jugoslavija... Mislim, da Srbija i Hrvatska imaju dobar skor, Moca to zna bolje...
Mi = navijači SFRJ i BiH. BiH je igrala sa Nijemcima dvaput - 1:1 kod nas, u onoj drugoj je bilo 3:1 za njih uz famozno Spahićevo šamaranje Marina.Ovo drugo je tačno - Srbija je dobila Njemačku u jedinoj službenoj utakmici, uz Stojkovićevu odbranu penala Podolskom, a Hrvatska je na velikim takmičenjima sa Nijemcima igrala triput - dvije pobjede Hrvata (SP 1998, EURO 2008) i jedna Nijemaca (EURO 1996, uz bezobrazno suđenje Leifa Sundella i par gluposti hrvatskih stopera Jerkana i Štimca). Hrvati su praktično sebi naštimali Nijemce u četvrtfinalu tako što su izveli drugi tim protiv Portugala u grupnoj fazi i tako izbacili Dance (možda ih je zato i sredio švedski sudija).
Link to comment

mi smo u 21. veku s njima igrali tri meča. prvi je, pod imenom SCG, odigran u bremenu, na weseru, 2003, izgubili smo 1-0, strelac kehl. selektor je bio dejo, debitovao je jestrović u startnih 11, sa klupe debitovali jovan markovski iz železnika i ivica iliev. zatim smo igrali kao srbija 2008. u gelsenkirchenu u sklopu njihovih priprema za EURO. poveli smo golom boška jankovića, ali su oni do kraja okrenuli na 2-1, neuville i ballack. selektor je bio đukić, a u timu su bili likovi poput babovića, lole smiljanića, dejana milovanovića... treća je ona sa mundijala 2010.

Edited by MocaVukotic
Link to comment

@Vasic: Da, Barns je promenio odnos snaga, ali je Argentina bila ipak daleko bolja tu tekmu.@Arlekino, Ajant: Nemci su dobili Yugu 1954, 1958 i 1974, a izgubili 1962. Jebeni Helmut Ran nas dobio dva puta skoro sam.Sto se mene tice, ta 1954 je uzasna nepravda, mada su Madjari polako padali iako su izbacili i Brazil i Urugvaj.

Link to comment

rano je bilo tada za barnesa, još je bio igrač watforda, osim tih 15 minuta protiv argentine, presedeo je ceo mundijal na klupi. možda je robson mogao i malo više da mu veruje, ali opet, kao što kaže yoda, argentina je bila daleko bolja tog dana. taj engleski tim je bio "u tranziciji", i trebalo je da doživi vrhunac na mundijalu 1990, što se i dogodilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...