Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

kad smo kod amerike, boze kako je sve slatko :yucky:

 

kupim krekere, uspem da ubedim dete da je keks. kupim hleb sa semenkama - i to u whole foods, to je kao za ljude koji vole kvalitetnu hranu - sladak. posle vidim u sastojcima secer (organski!), molasa, i sirup od secerne trske. kupim campbell's tomato soup jer je znam samo sa slika a zelim da je upoznam licno, neverovatno slatka. nemlecno mleko koje konzumiram (sojino, bademovo, pirincano, ne biram) je toliko slatko da identicna verzija samo bez dodatog secera ima upola manje kalorija. ali nju ne nalazim uvek. recimo u kaficu ako uzmem kafu sa sojinim mlekom nema sanse da nije debelo zasladjeno. dobre ceralije sam prestala da trazim jer svaka ima neki pritajeni secer, skriveni kukuruzni sirup. pri tom nemam nista protiv slatkog - sama dodajem med u nezasladjene ceralije - ali ovo mi je preslatko. stvarno se ovde ljudi hrane drugacije od ostatka sveta.

 

 

Meni je ceo deo sa hlebom u supermarketu kad sam bila u USA mirisao na tu melasu. Jednom sam prošla celu policu sa hlebom, izvadila sve vrste da nađem bez toga ali neuspešno. Da živim u USA mislim da bih imala dimenzije jednog omanjeg slona, kad sam bila tamo za svega dve nedelje sasvim normalne ishrane (količinski) i aktivnog kretanja (nonstop se šetkala unaokolo kako i priliči turisti) ugojila sam se 2 kila, moj uobičajeni life-style i ishrana tamo bi mi skroz dohakali.

Link to comment

Delim utisak. Proveli smo pet dana u nekom korektnom hotelu i za doručak su nam služili samo neke ušećerene kiflice. Tačno vidiš da je napravljeno da se jede uz slani doručak ali je slatko. Čak i oni namazi koje služe su bili slano-slatki.

 

I ovo što kaže Beti - stvarno moraš dooobro da pogledaš svaki nutrition chart pre kupovine. Oduzima energiju i vreme.

 

E sad, postoji i mogućnost da se primeni Indijeva formula (geni+sreća+umerenost) ali ako se svakodnevno konzumira umereno prešećerena hrana, čini mi se da agregatno gledano to više i nije umerenost.

Link to comment

Pa, dobro, ja nisam ni pričao o ishrani iz američkog supermarketa (mada verujem i da tu može da se probere).

 

PS. Jedan od razloga što njihova hrana ima više šećera nego što treba je i što je kod njih anti-masna histerija bila najjača. Pa su izbacivane masnoće, a njih je nešto moralo da zameni... a ugljeni hidrati (posebno šećer) tu su nekako najzgodniji. Plus su i adiktivni. Nacija koja je kreirala nepojmljivo kretenske izraze tipa "98% fat-free" moraće da odgovara pred bobom, ako ne pred ljudima.

 

EDIT. Ne baš u vezi s tim, ali čisto for the record... ima sigurno jedno 2 godine kako proizvod sa natpisom "low fat" (i tome sl.) nije ušao u moju kuću. Prosto ne mogu da verujem da sam bio toliko blesav da sam to kupovao godinama, arazmišljajući o tome a šta su unutra metli namesto masti.

Edited by Indy
Link to comment

Sve se slažem. 

 

Btw, majka moje devojke se saglasila da bar proba da napravi neke izmene u ishrani. Sad joj pišemo neke generalne savete. 

Link to comment

Mislim da je dosad valjda svaka postojeća vrsta hrane stavljena na tapet kao loša

I ja potpuno delim utisak :lol:

 

A manija za low-fat kjurcima nikada nisam razumela, gomila osakaćenih mleka, jogurata, sireva, koječega, a zašto zapravo?

Pa kao meso nije zdravo, a zašto nije zdravo?! Pa zato što je masno :rolleys:

Ali zato hlebovi i testa na dnu piramide, tipa žderite koliko god možete.

Pa nije mi logično i gotovo.

 

Inače meni lično bi bilo najlogičnije da su voća i povrća na dnu piramide, pa onda mleko & co (ali normalno!), pa meso, pa UH žitarice i to pa slatkiši, a generalno mislim a i lično radim ono što kaže Indi -- ni sa čim ne preterivati pa šta bude biće.

Link to comment

A manija za low-fat kjurcima nikada nisam razumela, gomila osakaćenih mleka, jogurata, sireva, koječega, a zašto zapravo?

 

Да то онда више не буде сир. Личи на сир, ал' ем се вазда лепи за нож (фуј) ем укусом, уз доста добре воље, некако подсећа али не довољно.

 

Него, имају Амери пешес врста млека. Од 0%, 1%, 2%, 3% и не сме да пише колико на оној последњој, ал' ако се прерачуна оно "задовољава ен% дневних потреба за", биће да је четири. Наравно, куповали смо три или јаче, кад шта нађемо, чак смо једном правили и кајмак.

 

Е, да, имају и неко хадеве млеко или тако нешто са три слова, што је ваљда еквивалент индустријском хлебу - душу су му извадили, а онда накркали хемикалија, наводно витамина и калцијума и шгјз. Мирис, негде између апотеке и фабрике сточне хране. Да има мирис хране, баш и нема. Кад најаве снег па другог млека нема (јер се Амери успаниче и накупују тродневне залихе), остане само то. Купили једном, двапут и оба пута у року од сутрадан купили нормално, а ово у канализацију.

Link to comment

pa slazem se, tako da sam pristalica umerenosti u svemu, posto nemam vremena da izucavam naucne radove. jedem i hleb od belog brasna, i od integralnog, a mogu i bez njega. jedem i u meku, a kupujem i u bio supermarketima, volim i masno i slatko, i kiselo i ljuto itd. ali ni u cemu ne preterujem i stalno menjam. mislim da sam danas prvi put kupio isti hleb dva puta u nedelju dana (neka nova ciabatta od crnog brasna sa komadima oraha).

 

ovo je pravo u centar, kratko i tačno.

Link to comment

ja sam za vreme trudnoce pazila malo vise na ishranu, i onda sam trazila punomasne mlecne proizvode zbog toga sto znam da proces uklanjanja masti iz mleka istovremeno uklanja vitamine. ima nekih regulativa po kojima se posle dodaju sinteticki vitamini da bi bilo adekvatno za prodaju, ali mi se to cinilo suludo i iscaseno. medjutim tad sam shvatila koliko mi je izbor postao neverovatno suzen! jogurt bez oznake low-fat ili light gotovo da ne postoji. osim tzv. turskog ili grckog, taj je m-ljac. 

 

inace da ne bude da tvrdim da je amerika sva prehrambeno losa - ubijamo se od fantasticnog kalifornijskog voca i povrca. ribizla ko jabuka fazon. da prosti ova tema, ali samo nas obrok-dva nedeljno deli od toga da jedemo kompletno vegetarijanski. 

Link to comment

j jogurt bez oznake low-fat ili light gotovo da ne postoji.  

+1

 

Ima i kod nas grčki/turski, ali taj što nije low fat najčešće je samo natural (=srpski: kiselo mleko). A ja sam u poslednje vreme uobičajio - umesto ranije standardnih mueslija sa mlekom - za doručak da hasam (razni sirovi nuts+grožđice/voćkice) + slatki jogurt. Nešto ovako:

 

recipe-image-legacy-id--901820_10.jpg

Link to comment

Ta su sve neki aktivisti. Takvih prolaznih moda koje gojaznima obecavaju cuda ima ihahaj po Internetu. Sto se naucnih radova tice, nadjoh samo jedan koji tvrdi da gluten doprinosi gojaznosti, i to na osnovu eksperimenata na misevima. To je ipak premalo da bi se teza smatrala dokazanom.

 

 

Gluten je protein a samim tim i kao takav on ni ne moze da doprinosi gojaznosti niti to iko tvrdi.

Link to comment

Ми смо једно време зобали тако нешто за вечеру - мрки пиринач обарен, што му дође у ствари кољиво али од пиринча, са сушеним воћем или чатнијем (госпојине израде), и обилато посуто циметом (најбољи метод за равномерно разбацивање цимета је да се у теглу са циметом забоде пар штапића, па се они онда полако врте међу прстима над ћасом, и оно полако спада).

 

Или је то било за поноћно штрпкање после вечере... (кад већ прескачемо доручке).

Link to comment

Moram priznati da retko citam tekstove o hrani jer sam videla toliko kontradiktornih stvari od strane raznoraznih strucnjaka da ne verujem nikom ;D

 

 

 

pristalica umerenosti u svemu, posto nemam vremena da izucavam naucne radove. jedem i hleb od belog brasna, i od integralnog, a mogu i bez njega. jedem i u meku, a kupujem i u bio supermarketima, volim i masno i slatko, i kiselo i ljuto itd. ali ni u cemu ne preterujem i stalno menjam.

Tako i kod mene: jedem raznovrsno, izbegavam ili povremeno ono sta mi ne prija uvek (pomenute testenine), pocinjem da smanjujem cokolade /sto mi tesko pada/ i to je to.

I da, navikla sam da jedem supe ili corbe gotovo svakog dana i tacno vidim kako mi se sjebe stomak kad sam na nekom putovanju gde tog nema redovno..Mamina rinflajs supa - die beste.

Link to comment

pocinjem da smanjujem cokolade /sto mi tesko pada/

 

jedan savet, koji kod mene radi - jake kvalitetne cokolade, neki dolphin 70% i slicne. par kockica = 200 grama neke jeftinije mlecne.

Link to comment

jedan savet, koji kod mene radi - jake kvalitetne cokolade, neki dolphin 70% i slicne. par kockica = 200 grama neke jeftinije mlecne.

 

Video si mozda na temi o cokoladi, od mlecnih njupam Rittersport Marcipan i Edel, malo Lindta, a poslednjih godinu dana se navukoh na tanke Rausch u opsegu 43-70% ;D Mislim da se svaka kupovina u Reweu zavrsi sa barem jednom tom (1.95e/100g  :cry: ) . Ne znam koliko su kvalitetne jer keksi :kralj:  nije pisao o njima, ali moji Nemci ih najvole. I to sto su tanke meni licno daje mnogo na dozivljaju ukusa

 

Al inace najvise sto sam ikad pojela u cugu je 100g, no i to smatram da je puno pa..

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...