Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

pa dijabeticarima se svasta preporucuje <_< ...a ovo zbog niskog glikemijskog indeksa..ali ima skroba i secera pa je za lchf isti djavo kao i obicni krompir,cak ima i vise uh..obican krompir 17g/100g a batat 20g

Edited by ivy
Link to comment
  • 2 weeks later...

nije strogo ova tema> ali

 

ne jedem hleb vec par godina, i osecam se ko slobodan covek otkad ne razmisljam- imam li hleba, nemam li, jel bajat, jel mi se izmrvilo nesto. a i ne nedostaje mi, ko da ga nikad nisam ni jela.

 

ali neko mi rece da sam se time odrekla znacajne kolicine vitamina (kojeg -ne znam, neki od B) i da razmislim o tome. jel ima tu istine?

 

 

inace, brojala sam na nekoj aplikaciji koliko cega unosim hranom, tokom nekoliko nedelja i ispade da unosim 30-40% UH, oko 45-50% (nekih nedelja i do 58%) masti i ostalo proteine. 

Link to comment

pa kao covek unosi oko 40% dnevnih potreba vitamina B1 hlebom. jedino sto se to odnosi na one koji jedu hleb, a pri tom se racuna da jedu integralni hleb. ima vitamina B1 i u spanacu, pirincu, krompiru, svinjskom mesu, dzigerici, jajima... i naravno najbolji izvor B1 vitamina je pivski kvasac :)

Edited by aram
Link to comment

Tako je, B i zato sve ove hrono i slicne dijete koje ozbiljno redukuju unos hleba obavezno uvode suplemente, kompleks B vitamina ili konkretne iz tog spektra koji fale. Ima toga po ovim hrono grupama na FB ili blogovima...

Link to comment

napuseni smo... :cry: :

 

"na tim prehrambeno/dijetetskim temama tako strahotno lupetate, da mi dodje da vas postrojim i podelim samare, al stvarno, onako zlotvorski cappo di tutti cappi style.

citav taj mit o vitaminima B iz zitarica je takvo proseravanje da nemam reci. da svi kolektivno imate 2 vijuge u glavi biste nasli komparativni sadrzaj vitamina po namirnicama, pa da vas vidim gde to zitarica u sadrzaju vitamina B vodi nad mesom, ribom i iznutricama a da ne pominjem nesto sto se zove bioavailability. 
over & out."

Link to comment
ja jos cekam moj psilijum da mi doceraju iz Ameriku pa da pocnem sa ekperimentima,tako da ti iz licnog iskustva nista ne mogu reci

a ono sto sam citala okolo ispadne da su one(ljuspice) jako veliki postotak cista biljna vlakna,mislim nerastvoriva u vodi pa takva skupljaju vodu,bubre i usput zadrzavaju malo vazduha i otpustaju malo sluzi pa tako povezuju ,,testa,, ...znaci postoje ljuspice(husk) i prah...

 

evo sa jednog bloga postupak:

 

Quote

Prvo sam obložila kalup za hleb papirom za pečenje i uključila rernu. Rerna mora da čeka spremna i zagrejana! Tek tada sam krenula da pripremam suve sastojke:

1.5 šolje za belu kafu LCHF brašna po izboru – ja koristila 0.5 oraha, 0.5 lana i 0.5 semenki bundeve, a drugo nisam ni imala u kući

2 kašičice praška za pecivo

1 ravna kašičica soli

5 kašičica psilijum ljuspica

Prvo sam u mlinu za kafu samlela psilijum ljuspice u prah što je jako važno jer u ovaj recept ne mogu da idu ljuspice i baš se insistira na prahu. Onda sam samlela i sastojke za LCHF brašno, izmešala sve suve sastojke mikserom i to baš dobro. Onda dodala ostalo:

2.5 kašike sirćeta, balsamiko od maline – piše jabukovog ali nisam ni to imala, šta da radim icon_smile.gif

2 cela jaja – uz napomenu: ako želite da testo bolje naraste Marijin savet je da ubacite 4 belanca. Ne moraju da se mute prethodno, samo se ubace. Ipak, kako sutradan nisam planirala da pravim domaći krem sa žumancima, stevijom, maslacem, domaćim kokosovim mlekom i voćem – nisam želela da mi ostanu žumanca. Dakle 2 cela.

nešto manje od pune čaše vode koja vri – obavezno mora da bude direkt iz mikrotalasne u fazi ključanja ili pravo s ringle

Sve „vlažne“ sastojke ubacite što brže i isto tako brzo uključite opet mikser i mutite. Prvih 20 sekundi se ne dešava ništa – napravi se neka nepovezana masa bez ikakvog smisla. Onda psilijum krene da radi posao i masa odjednom počinje da liči na lepljivo testo, a zatim testo postaje manje lepljivo i počne da se odvaja od ivica posude. Stvarno postane testo. Tada stanite. Dohvatite špatulu, varjaču ili kašiku i samo masu istresite u pleh koji čeka spreman. Nema doterivanja, lickanja, gnjavljenja testa – samo radite ovo brzo. Sve posle legne na svoje mesto u rerni.

Odmah testo u kalupu ubacite u rernu – i to je sve. Ovaj manji hleb od pola mere iz originalnog recepta je prilično pristojno narastao mada nisam poslušala savet da ne ubacujem žumanca niti je još par stvari bilo 100% po receptu. Mislim da je ključna procedura rada, ona vrela voda i dovoljno mućenja mikserom.

20141030_233603.jpg

 

 

 

misim tu je lepo objasnjen postupak a varijacije na temu su beskonacne

 

evo jos nesto sto sam pokupila okolo,cisto da dobijes predstavu o cemu se radi

 

Quote

1 jaje

50 ml vode

sol

50 g mljevenog lana

50 g mljevenog sezama

50 g mljevenih bedema

1 žlica psilijuma

Razvaljati na papiru do duljine pleha i uvalajti u sezam. Peći na 180 pola sata.

 

...........................................................................................................................................

 

Kruh: 2 jaja, brasno od 3 zlice zlatnog lana i 3 zlice sezama,samljevenih ne skroz fino, 3 zlice kokosovog brasna, 1 zlica psylliuma, 5 bogatih zlica kiselog vrhnja i malo soli. U pecnicu zagrijanu na 200 nekih 15-ak minuta,a onda jos nekih pola sata na 180.

 

 

 

javi kako je ispalo :)

 

 

edit i ako ti se svidi upotreba,i sama tek treba to da otkrijem,javi da ti dam link za pristojnu kupovinu iz Ameriku.. ja sam porucila 900g za ukupno 10$

 

 

 

stigao mi je psilijum i eksperimentisala sam..samo da kazem da prvi recept nije tacan i umesto 5kasicica ide 5 kasika!! jer sam tek kasnije proverila u originalu http://mariamindbodyhealth.com/toasted-sub-sandwich-and-panini/

 

i pravila sam ovaj drugi boldovan i on mi se svidja samo se nije do kraja ispekao jer je testo bilo dosta tecno a treba suprotno ali se vidi konstrukcija testa i mehurici i korica,sve i nije bio slan..kontam da treba manje kiselog vrhnja

 

dobro,shvatila sam princip sad mogu da se igram..treba da bude malo gusce da bi se ispeklo jer psilijum pokupi bas dosta vode i pocne da gelira okolo...ali svidja mi se ideja sendvica kad dodju suncike i kobaje mmmmm jedva cekam :p

sve u svemu korisna stvarcica,nije lose

 

i update je taj da su na tom sajtu sa kog sam porucila i to prilicno povoljan dil povecali postarinu 3x tako da cao,zdravo sa njim :(

Link to comment

ja već neko veme koristim taj magični prašak i ne kontam u čemu je magija, tj, i nije nega magija a pogotovo ne vredi te cene

 

fora je u tome da kada mesiš testo, kako dodaješ vodu, testo raste zato što psilium upija dosta vode i tako povećava zapreminu

ali to ne daje vazdušastost, naprotiv, testo je vlažnije, gnjecavije

 

ne znam, meni se čini da bolje radi obična soda bikarbona

Link to comment

ivy, ovo ce ti se svideti: citam pre neki dan kako sve vise kanadskih gusaka* koje zive u urbanim oblastima ne mogu da lete, zato sto su predebele, jer ih ljudi hrane hlebom.

 

* ko ne zna, kanadska guska je velicanstvena divlja ptica selica. da nisam na tabletu i da me ne mrzi, prilozila bih sliku.

Link to comment

da, verovatno je u tim kombinacijama dobar

u ovoj mojoj, skrobnoj ali bezglutenskoj mešavini ništa ne doprinosi, mislim da je čak bolje bet njega

 

ed.

uletela rajka, odgovarala sam na ivy-in post

Edited by dùda
Link to comment

ivy, ovo ce ti se svideti: citam pre neki dan kako sve vise kanadskih gusaka* koje zive u urbanim oblastima ne mogu da lete, zato sto su predebele, jer ih ljudi hrane hlebom.

 

* ko ne zna, kanadska guska je velicanstvena divlja ptica selica. da nisam na tabletu i da me ne mrzi, prilozila bih sliku.

 

 

od kad ja vicem da se ptice ne hrane hlebom eeee   :fantom:

kod nas je slucaj sa labudovima

Link to comment

nastavicu o cokoladicama ovde

 

dakle,cokoladice

 

100g kokosovog ulja,80g kakaa i stevije po ukusu i maline

 

 

 

a danas sam pravila i sa narandzom i sa alkoholom,nekom visnjevacom i sa rumom i jako je dobro,malo je mekse i malo ponegde curi tecnost i sok od narandzi ali jakooo doobrooo..malo je jako,gorko i masno pa se ne moze bas puno pojesti ali ipak mislim da sam danas dozivela overdoz kakaom posle 3godine

najzad imam slatkis!!!!

2014-12-17-672.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...