Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

Па, јесте, браво Дудо, али то је према опису једна нормална здрава исхрана. Никакво екстремно искључивање једне врсте енергетских молекула.

 

pa tako je sada,ali u periodu kada sam krenula sa doterivanjem kilaže, isključila sam sve namirnice bogate sa uh

tada nisam jela krompir uopšte, pasulj, bilo kakve žitarice, od voća samo ponešto i po malo, itd

Link to comment

Upravo tako Indy, volem i ja da se obzderem povremeno bez grize savesti :D. Ali ja bas pricam o ljudima koji tako jedu svakodnevno, sto se i vidi po njima. Plus, sto ovde imas neku opsesiju hlebom, sto je sigurno imalo smisla ranije (manje drugih namirnica) ali u gradskim uslovima npr. to odavno nema nikakvog smisla. Da ne zaboravim i kolicine odnosno velicinu obroka, uglavnom su to preterane kolicine za ljude koji sede 8 sati ispred racunara ali ne vredi objasnjavati, sve im izgleda malo.

 

Ono sto u stvari htedoh reci je da su ljudi generalno nedisciplinovani, te dok im zdravlje ozbiljno ne zaskripi ne obaziru se mnogo na umerenost koju inace dozivljavaju kao nesto lose. Zato mozda i nije lose da neko stalno ponavlja pricu o pravilnoj ishrani, valjda neko i primeni nesto. Ne mislim da je hrana odgovor na sve niti da samo od ishrane zavisi zdravlje,ali ocigledno je da savremeni covek ima vrlo lose navike kad je hrana u pitanju.

Potpisujem sve do zadnje 2 rečenice, za koje sam ambivalentan. Ima rezona i to što kažeš u te 2 rečenice, ali opet na kategorične tvrdnje tipa "ako jedeš/ne jedeš XYZ bićeš zdrav/bolestan" mogu samo da odgovorim sa onim gedžovanskim, "mož da bidne, al ne mora da znači." A i drugo, mislim da je važniji smisao života i zašto postoji Svemir i zašto smo ovde, nego šta jedeš i da li ćeš živeti 70 ili 90 godina. Šta to uopšte znači, kada će Sunce prestati da sija za jedno milijardu godina? O tome treba misliti kada "zdravlje ozbiljno zaškripi". Mi smo ništa i u ništa se vraćamo. Belančevine, masti, šećeri... koga briga. Ostaće, kao što je bilo i na početku, samo astralna prašina.

Link to comment

Potpisujem sve do zadnje 2 rečenice, za koje sam ambivalentan. Ima rezona i to što kažeš u te 2 rečenice, ali opet na kategorične tvrdnje tipa "ako jedeš/ne jedeš XYZ bićeš zdrav/bolestan" mogu samo da odgovorim sa onim gedžovanskim, "mož da bidne, al ne mora da znači." A i drugo, mislim da je važniji smisao života i zašto postoji Svemir i zašto smo ovde, nego šta jedeš i da li ćeš živeti 70 ili 90 godina. Šta to uopšte znači, kada će Sunce prestati da sija za jedno milijardu godina? O tome treba misliti kada "zdravlje ozbiljno zaškripi". Mi smo ništa i u ništa se vraćamo. Belančevine, masti, šećeri... koga briga. Ostaće, kao što je bilo i na početku, samo astralna prašina.

Potpisujem sve :D i za moje poslednje dve recenice, ali ne mogu bolje da sklopim misao.

Link to comment

mislim da je važniji smisao života i zašto postoji Svemir i zašto smo ovde, nego šta jedeš i da li ćeš živeti 70 ili 90 godina. Šta to uopšte znači, kada će Sunce prestati da sija za jedno milijardu godina? O tome treba misliti kada "zdravlje ozbiljno zaškripi". Mi smo ništa i u ništa se vraćamo. Belančevine, masti, šećeri... koga briga. Ostaće, kao što je bilo i na početku, samo astralna prašina.

e indy druže, tako sam i ja mislila nekada

kada bih znala da će da me hekne srčka pa dumrem ko čovekm eh

 

nego, evo gledam već godinama muke moje majke

moždani udari i lomovi kukova, pa kao posledica pritisla demencija pa nepokretnost

pa šta misliš kakav je to život

 

a ja na nju, pa sklona holesterolu

kasno će da bude da mislim o tome kada ''zdravlje ozbiljno zaškripi'', tj. da li treba da čekam da me rokne moždani, mislim nije problem ako me dokusuri ali ako ne, šta onda

 

moja je odluka da počnem o tome da mislim na vreme

a na jogu idem isto sada, dok je vreme. da se ne bih lomila u nevreme

Link to comment

Bravo, dudo, tako treba... mada, uz svu jogu i poštovanje lekarskih saveta, i dalje važi ono što je otpev'o Muddy Waters. I ne vidim nešto da će prestati ikada da važi, uz sav naš naučno-joginski trikeraj.

 

Btw. žao mi je za tvoju mamu, i sam sam to skoro isto odgledao (preko skajpa, istina). Sad više ne gledam.

Link to comment

znam sve i baš ne spadam u ljude čistunce, ni po kom pitanju, a muka mi je od onih što idu kroz život ko kljusad sa onim štitnicima sa strane očiju

 

ali, ali 

uđu u ljude tako neki strahovi, šta ćeš

 

mada, u onom prošlom postu zaboravih da napišem.

naravno da za zdravlje/bolest nije presudan samo faktor ishrane, ali za neke bolesti je to ipak najbitniji faktor

Link to comment

šećerna bolest tip 2 npr.

kada uzme maha, srozava kvalitet života u bezdan. moj deda je umro od svih mogućih komplikacija vezanih za šećer, sa 64 godine, pritom izgledavši kao čovek od 80.
bolest koja se može gotovo anulirati pravilnom ishranom.

Link to comment

Кад смо код тога (апропо Тихе Језе), ја сам добро знао неке који су умрли. Били су свесни тога што пишеш, као и било ко овде.

 

И то су били болно и непријатно свесни сваки дан својих последњих пар деценија живота... није као да нису знали и није да нису пазили.

 

Опет, њихов пребрзи крај, у оба случаја на које мислим, у незамисливој агонији... није избегнут.

 

Нећу више да се јављам на ову тему, звучим сам себи као неки трооки гавран из Гејм оф Тронс.

 

Јога, здрава исхрана, итд, само напред... не обазирите се на мене.

Link to comment

kod mene u teretani svi mrsave od lou karba. haj fet niko ne pominje. 

 

u lchf pristupu, haj fet ne znači da pojedeš po kila slanine za doručak

radi se o tome da samo ne treba da se beži od masnoća ko đavo od krsta

i naravno, da se vodi računa o tome koje se masnoće koriste, tj. može i mast i čvarci i salo, ako je od zdravih, organski gajenih životinja.

može maslac, ne može margarin i sl. i naravno, normalne količine masnoće, ne preterivanje

 

tihajeza ubola

moj muž je dijabetičar (tip 2)

fasovao ga je (verovatno) zbog užasnog stresa koji je doživeo u ratnom sarajevu, nikad nije bio deb'o, tj. nije ga dobio od prežderavanja

ali ga sada pod kontrolom drži pored lekova i pravilnom ishranom 

Link to comment

moj deda nije pazio uopšte.

ono, nije šećerio kafu i nije jeo tortu na rođendanima, i to je bilo to. starački šećer nastane od neadekvatne ishrane (potpomognuto prethodno porodičnom sklonošću).

 

drugo, oni kojima se tip 2 pojavi, već je pomalo kasno, zato mislim da ima smisla - ne paziti, nego stvoriti navike, jer se to posle ne percipira kao odricanje ili specijalna ishrana, dijeta i sl.
 

Link to comment

kod mene u teretani svi mrsave od lou karba. haj fet niko ne pominje. 

 

 

to je mozda zato jer ne znaju a pre je verovatno jer se drze klasicnih dijetetskih preporuka i gledaju dr Oza gde su masnoce veliki no-no i tabu

ili su na low carb a high protein zbog teretane...

Link to comment

u lchf pristupu, haj fet ne znači da pojedeš po kila slanine za doručak

radi se o tome da samo ne treba da se beži od masnoća ko đavo od krsta

i naravno, da se vodi računa o tome koje se masnoće koriste, tj. može i mast i čvarci i salo, ako je od zdravih, organski gajenih životinja.

može maslac, ne može margarin i sl. i naravno, normalne količine masnoće, ne preterivanje

 

Па у ствари и не можеш да се обждераваш јер ем те напуни, имаш тај пси'ћки осећај "ал' сам се најо", ем то нису оне шарене лаже какве се сервирају по местима са брзом храном, да си пола сата касније опет гладан.

 

Избегавамо биљне масноће уопште, осим палминог и маслиновог уља. А маргарин... јбт, у недељу ајде мало да променимо, узмемо пакло ситних колача, једном месечно се може, и да знаш да сам осетио тај маргарин. Ил' сам се одвикао, или оно баш не ваља - осетио сам да ми није легло, и нешто ми је ту баш сметало варењу.

 

Шећер... ни у кафу. Кад се кува пекмез, само технички минимум; у колаче, више воћа, шећера тек тек. Шећер само поквари укус. Разумем ја да смо вековима били танки са енергијом, гладни ко вуци и жељни слатког, ал' није слатко што је хемијски слатко, нег је слатко што има сав онај укус. Кад ми негде налети нешто са јагодама или вишњама, па преслађено, срећан сам због кувара, што не знам ко је ни где је па га нећу умлатити. А бих.

Link to comment

Па у ствари и не можеш да се обждераваш јер ем те напуни, имаш тај пси'ћки осећај "ал' сам се најо", ем то нису оне шарене лаже какве се сервирају по местима са брзом храном, да си пола сата касније опет гладан.

 

 

 

 

 

tako je,jede se manje a energetski i nutritivno kvalitetnije,posebno je zanimljivo kada se telo navikne da trosi masti za energiju ...mene npr omlet od 3 jajeta sa kobasicom pecen na masti,mozda malo nekog sira i velika cinija salate sa maslinovim uljem zna da drzi sitom i do 7-8 sati  a da pri tom nemam ,,padanja,, secera,nemam nizak pritisak i zamracenja,imam mnogo vise snage mogu bas dosta da podignem i ponesem sto pre nikako nije bio slucaj a da pri tom nemam ni jedan kilogram viska..i tako..

Edited by ivy
Link to comment

Sa cim vi jedete onda puter ako ga ne mazete na hleb? :)

 

Ja nesto nisam preteran ljubitelj hleba - vekna mi traje barem nedelju dana - mada obozavam da pojedem npr lepinju kakvu prave moji u selu (tanka i sva prakticno "u koricama") ili klasicnu staromodnu perecu.

Puter/sir/pekmez uvek mazem "debelo" tako da se prilicno zasitim samo sa dva parceta hleba.

 

Inace imam problem da jedem testo, srecom pa ga isto nesto ne volim mnogo i ne smatram dovoljno hranljivim, ali recimo da imam osecaj kao da me ~zaboli stomak posle polovine redovne porcije nekih italijanskih testenina. Obicno ne mogu ni jednu celu picu da pojedem iz istog razloga. I zato jedem vrlo retko..Ali zato meso, dzigericu, cvarke i sve "svinjarije" mogu bez grama iceg drugog, mada gotovo uvek kombinujem sa nekim povrcem ili kuvanim/dinstanim krompirom. No testo na drugi nacin: medenjake i gurabije (pravljene sa svinjskom mascu) i strudlu sa makom/grozdjem mogu da jedem do sutra.. U cemu je stvar - ne znam. :)

 

E sad ja mislim da tu ima dosta veze i to - sa cim covek raste, i kako nastavi da jede. Ja pratkicno danas jedem sve ono isto sta sam jela od malena (a morala sam jesti sve sta mi mama stavi u tanjir) i zato su mi omiljena ona sasvim prosta jela - supa i rinflajs, gulas, svinjska dzigerica i corba od karfiola (koju sam tad nekad mrzela haha), a takodje volim da mi je sve raskuvano (iako znam da se time gubi svasta).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...