Jump to content
IGNORED

Gravity (2013)


Weenie Pooh

Recommended Posts

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    29

  • Indy

    25

  • Weenie Pooh

    23

  • ToniAdams

    12

ремек дело, да, то је најкраћи опис, мада бих ја додао и да је Гравитација револиција у филмском изразу и најбољи доказ да је 3д за филм са звуком оно што је звук био за неми филм.

Link to comment

Rekao bih da se od Gravitija pravi novi Drajv al' ne mogu posto nisam gledao ovaj drugi.Uprostio bih.1. radnja, prica, storiline - bul faking sit2. vizuelni dozivljaj, kamera, fotografija, efekti, zvuk - ludilo dobro

Link to comment
Rekao bih da se od Gravitija pravi novi Drajv al' ne mogu posto nisam gledao ovaj drugi.Uprostio bih.1. radnja, prica, storiline - bul faking sit2. vizuelni dozivljaj, kamera, fotografija, efekti, zvuk - ludilo dobro
apsolutno se slazem i drago mi je da nisi stavio pod dva muziku jer je i ona diskutabilna.
Link to comment
Rekao bih da se od Gravitija pravi novi Drajv al' ne mogu posto nisam gledao ovaj drugi.Uprostio bih.1. radnja, prica, storiline - bul faking sit
Šta je sranje u story lajnu? Sjebana stanica, oni lebde u svemiru, meni je to naprosto carski zaplet. Jednostavan, ali na samu pomisao takve situacije sluti se potencijal. O samoj izvedbi možda i može da se priča nešto i momenat kada je on nju pustio sam i ja zapljunuo u spojleru pre mesec dana. O onoj patetici sa "prenesi mojoj ćerci" da ne govorim, užasan transfer neprijatnosti. Film sa takvim zapletom nema neki prostor da se priča dodatno širi, nekako mora da ide prilično straight forward, zato se to nadoknađuje vizuelnim, a to mi je uvek bila nezanemarljiva komponenta. Vizuelno, film je fucking master piece i tu nema priče, sve ostalo posmatram kao sekundarno, ali ni tu film nema posebnih falinki koje bi ga učinile ne čak ni lošim nego prosečnim.
Link to comment
[/size]Šta je sranje u story lajnu? Sjebana stanica, oni lebde u svemiru, meni je to naprosto carski zaplet. Jednostavan, ali na samu pomisao takve situacije sluti se potencijal. O samoj izvedbi možda i može da se priča nešto i momenat kada je on nju pustio sam i ja zapljunuo u spojleru pre mesec dana. O onoj patetici sa "prenesi mojoj ćerci" da ne govorim, užasan transfer neprijatnosti. Film sa takvim zapletom nema neki prostor da se priča dodatno širi, nekako mora da ide prilično straight forward, zato se to nadoknađuje vizuelnim, a to mi je uvek bila nezanemarljiva komponenta. Vizuelno, film je fucking master piece i tu nema priče, sve ostalo posmatram kao sekundarno, ali ni tu film nema posebnih falinki koje bi ga učinile ne čak ni lošim nego prosečnim.
koliko nelogicnosti u tvojoj izjavi! kako mozes uopste da razmisljas da je film vizuelni dozivljaj a da prica nema veze. ko kaze da nije postojalo mesta za interesantne teme, ali ne,...gravity je napravljen samo da bi se dodvorio lobotomiranoj publici.-------nema sumnje da je vizuelni deo filma sjajno odradjen. i na tome tema o ozbiljnosti gravity kao filma staje.zbog omalovazavanja price, koja je svim svojim delom mogla sjajna da bude (suocavanje sa samocom, smrcu, udaljenosti, neostvarenosti i da ne nabrajam dalje...sami se posluzite), g. predstavlja spoj nadrkanih gikova koji su hteli da nam pokazu dokle se stiglo sa filmskom tehnologijom. hvala prijatelji, znam gde smo, znam da od prasice britney spears u spotu napravite picku broj jedan, kao sto se i ovde radilo na bulokovoj (izvini zorge SPOILERS - CGI i/ili dublerka uz CGI ). nema sanse da koka bulok u svojih 4+ banke ima telo ko u napupelog devojcheta. da ne spomenem i bore oko ociju ...realnost.drugo, ko god je gledao filmove sa gravitacijom ne moze da bude previse odusevljen jer mi smo "prokleti" ljudi-brzo se emotivno ispraznimo na otkrice, stalno spoznajemo nove tehnologije, brzo ucimo, primecujemo, konzumiramo. zatim, detalji na koje se kamera fokusira sa vremena na vreme oduzimaju nam od tezine price i film deluje kao neki debitantski video spot bez sadrzine.moja jedina nepatvorena pohvala ide za sound design.zasto je prica bleda?slab skript.los izbor glumaca i plus lose izrezirani.oba karaktera su typecast. gejsha kluni glumi sebe, opasno smarajuci svojim vrcavim humorom ...da li je moguce da ne moze da nadje drugi lik da igra?! bleda kopija iz 'o brother', iz ocean's i jos nekih. prosto se nije potrudio da nam zasoli i da nam bude zao sto ga nema.sa druge strane karakter bulokove, koju ja stvarno gotivim u budalastinama kada glumi fbi agenta, opustencija za mozak, ali taj jednolicni izraz lica ni E od emocije da izbije. za nju je dzulija roberts u erin brokovich izmislila glumu.o banalnostima price: kceri, pa onog djubreta sto udara u sve letelice, naravno njeno preskakanje iz jedne u drugu pa na kraju stize na zemlju ali pazi kurca bas na obalu, a da (!) a sto sto operise na svim stanicama kao da i kinezi i rusi prave komande po americkom sistemu a gle cuda za to joj treba prirucnik..i one patetike od krsta, bude i ikone ...pa dajte molim vas ! da imam 10 godina mozda bih i poveravala.film je mogao da bude filmcina. mogao je da bude persona + moon + solaris i da razbije.kjubrik je za gravity izmislio film.FILM JE PRICA U SLIKAMA. dobar film je dobra, emotivna prica. Edited by mustang
Link to comment
Pošto je teško raspravljati se sa ovako lakonskim ocenama, jel te ne mrzi da malo razviješ tu kritiku?
Mustang pisala pre mene a prilicno smo slicno doziveli film pa bih ja dodao mojih par kljucnih momenata gde mi je film otisao u meh...Generalno ne volim nesto mnogo da raspravljam o filmovima jer ih svako dozivi na svoj nacin, prema sopstvenom senzibilitetu i ja to postujem.Film pocinje potpuno fantasticno. Surova tisina, mrak, beskraj i kadar koji nikako da se zavrsi sto je premoncno jer ubrzo i gledalac krece da lebdi sa svima njima. Znam da sam u jednom momentu pomislio koliko je bitno da je samo delic Zemlje u pozadini jer se covek dezorijentise instant u celom tom bezdanu na sve strane....Prvi smor krece kad Bulok u celom problemu oko manjka vazduha nastavlja da "caska" sa Klunijem na vratima kapsule umesto da ulece unutra i da se nadise kao covek. Totalno neprirodno po mom misljenju.Klunijeva gluma je takva da je on u stvari Denny Ocean, koji posto se nakrao para iz Las Vegasa dao dobar deo da ga naprave na astronauta gde ga srecemo pocetkom filma. Isti mi je. Prekul baja, rodjen u svemiru, drzi stvari pod kontrolom, svemir mu je u zadnjem dzepu... Samim tim i ta neprirodna scena kad on mora da se diskonektuje od Bulok je nekako nelogicna. Al' ajd...Cela ta problematika sa detetom mi je nepotrebna u svemiru. Nekako se traljavo pojavljuje u radnji i kao da je forsirani problem u zadatoj situaciji. Jos traljavije mi je taj trenutak kad ona to deli sa Klunijem - zbrzano... Nelogicno mi je da neko sa takvim bekgraundom moze gore u svemir. Astronaute surovo selektuju, jos surovije treniraju..."Skakutanje" iz svemirske stanice u svemirsku stanicu? Ozbiljno? U svakoj su standardi isti? OK, neka i jesu al' poslednji upad u istu koja je krenula da se obrusava nazad na Zemlju a dolazak do nje na aparatu za gasenje pozara - MA DAAAAAAJ!!Slag na tortu je upad u vodu - gde nije dovoljno za kraj vec ta kapsula tone, plus Bulok za malo da se udavi... Izvuce se ona tu al ne lezi vraze - dopliva do obale i stade na obe noge!! HIIIIT! Ne samo da stade na noge vec odseta u suton...Pobedila je 'murrica fuck yeah No. 1 domacica Sandra, vratila se iz svemira glomaznog kuci gde ce ziveti zivot koji je svakako vredan zivljenja u promislendu.
apsolutno se slazem i drago mi je da nisi stavio pod dva muziku jer je i ona diskutabilna.
Iskreno da ti kazem ja se muzike i ne secam. Vise mi je ta tisina ostala kao upecatljiva i silni zvucni efekti.
Link to comment

@mustangOpet ne kontam šta je zamerka - što je Bulokova pala "baš na obalu"? A zašto ne bi pala baš na obalu? Šta je tu neuverljivo, fantastično, problematično?Što američki astronauti umeju da upravljaju kineskim i ruskim leticlicama? Pa to nam je je eksplicitno objašnjeno - deo njihove obuke je i savladati simulatore ovih letilica. Šta je tu problem?Što Kluni glumi samog sebe? Pre svega ne bih rekao da glumi samog sebe (on nije astronaut, nego glumac :)), već da oličava jedan ideal koji je i on sam kao glumac donekle oblikovao - neko reče da je on Baz Lajtir, u čemu ima istine, samo što je Klunijev Lajtir mnogo šarmantniji, recimo Baz Lajtir/ Keri Grant - all american hero, ali ne samo u mačističkom smislu. Njegova je stvarnost u filmu ionako donekle upitna - da li on stvarno postoji ili je deo njene mašte? (Naravno, u filmi imamo i scenu u kojoj je on doslovno izmaštan, odnosno odsanjan, ali ona baca drugačije svetlo i na ono pre toga - možda zato za njegov lik ne važe zakoni fizike, i onda kada joj više nije potreban on otpluta u svemir iako ga ništa ne privlači).Ne razumem ni šta znači ovo "o banalnostima priče" - banalan ti svemirski otpad ili to što udara u druge stanice i satelite? Ništa te nisam razumeo.Što se tiče priče o kćerci, na koju se mnogi kače kao na banalnu i patetičnu, mislim da je ona zapravo ključ za razumevanje filma.

Edited by Syme
Link to comment
Što se tiče priče o kćerci, na koju se mnogi kače kao na banalnu i patetičnu, mislim da je ona zapravo ključ za razumevanje filma.
Jel' to ono po sistemu nekom gravitacija majka, nekom maceha?
Link to comment

Uff al si ga ti izdrajvisao Syme. Naravno da je Kluni stvaran i ma koliko se ti koprcao glumi uzasno jednodimenzionalnog i neprirodnog lika. Ni sandricin lik nije mnogo bolji - opet gomila stereotipa - superpametna naucinica koja se plasi svemira, smotana i jadna mala nezasticena, al ne lezi vraze tu su americki heroji sa bradama i stavovima marinaca da je zastite. Realno film je lepo uradjen ali pitanje je da li ce iko hteti da ga pogleda ponovo, posebno posle par godina kad se napravi nesto jos 3Destatije.

Link to comment
Mustang pisala pre mene a prilicno smo slicno doziveli film pa bih ja dodao mojih par kljucnih momenata gde mi je film otisao u meh...Generalno ne volim nesto mnogo da raspravljam o filmovima jer ih svako dozivi na svoj nacin, prema sopstvenom senzibilitetu i ja to postujem.Film pocinje potpuno fantasticno. Surova tisina, mrak, beskraj i kadar koji nikako da se zavrsi sto je premoncno jer ubrzo i gledalac krece da lebdi sa svima njima. Znam da sam u jednom momentu pomislio koliko je bitno da je samo delic Zemlje u pozadini jer se covek dezorijentise instant u celom tom bezdanu na sve strane....Prvi smor krece kad Bulok u celom problemu oko manjka vazduha nastavlja da "caska" sa Klunijem na vratima kapsule umesto da ulece unutra i da se nadise kao covek. Totalno neprirodno po mom misljenju.Klunijeva gluma je takva da je on u stvari Denny Ocean, koji posto se nakrao para iz Las Vegasa dao dobar deo da ga naprave na astronauta gde ga srecemo pocetkom filma. Isti mi je. Prekul baja, rodjen u svemiru, drzi stvari pod kontrolom, svemir mu je u zadnjem dzepu... Samim tim i ta neprirodna scena kad on mora da se diskonektuje od Bulok je nekako nelogicna. Al' ajd...Cela ta problematika sa detetom mi je nepotrebna u svemiru. Nekako se traljavo pojavljuje u radnji i kao da je forsirani problem u zadatoj situaciji. Jos traljavije mi je taj trenutak kad ona to deli sa Klunijem - zbrzano... Nelogicno mi je da neko sa takvim bekgraundom moze gore u svemir. Astronaute surovo selektuju, jos surovije treniraju..."Skakutanje" iz svemirske stanice u svemirsku stanicu? Ozbiljno? U svakoj su standardi isti? OK, neka i jesu al' poslednji upad u istu koja je krenula da se obrusava nazad na Zemlju a dolazak do nje na aparatu za gasenje pozara - MA DAAAAAAJ!!Slag na tortu je upad u vodu - gde nije dovoljno za kraj vec ta kapsula tone, plus Bulok za malo da se udavi... Izvuce se ona tu al ne lezi vraze - dopliva do obale i stade na obe noge!! HIIIIT! Ne samo da stade na noge vec odseta u suton...Pobedila je 'murrica fuck yeah No. 1 domacica Sandra, vratila se iz svemira glomaznog kuci gde ce ziveti zivot koji je svakako vredan zivljenja u promislendu.Iskreno da ti kazem ja se muzike i ne secam. Vise mi je ta tisina ostala kao upecatljiva i silni zvucni efekti.
Okej, kome je do realizma, neka gleda dokumentarce o astronautima, ovo je film, as in - a work of fiction. Mislim izvini, ali ako ti je primedba - prava NASA ne bi dopustila nekom sa takvim problemom da bude astronaut, onda znaš šta, jebo primedbu.Ne vidim ni gde si našao američki trijumfalizam. Kao što rekoh, Kluni jeste all american hero, ali film čini puno toga da nam ukaže upravo značaj naše common humanity, u kojoj i ruska ikona i inuitski radio amateri svi postaju za nas jednako bliski - jednako znaci našeg zavičaja, kuće, zemlje.Što se ćerke tiče, to uopšte nije nikakv dodatak filmu, nego, rekoh, petlja koja omogućava da razvežemo njegovo pravo značenje. O čemu je film zapravo? Otkud Bulokova u svemiru, kad već nije mogla da prođe NASA-in psiho-test ( :isuse: )?Evo odakle - kosmička perspektiva na zemlju i na naš sopstveni život je nešto za šta smo svi sposobni, ali tu sposobnost retko praktikujemo. Isuviše smo zauzeti zemaljskm brigama za svoje najbliže, i to nam je dovoljno, naš život ima smisla. Ali veliki gubici, velike tragedije - poput smrti deteta - ponekad nas izbace u kosmičku perspektivu, u kojoj vidimo sebe samo kao majučne i beznačajne, a svoj život kao besmislen u poređenju sa svemirom. Sve što uradimo je besmisleno u kosmičkim pojmovima - sa tačke gledišta svemira sasvim je svejedno hoće li jedno ljudsko biće živeti ili umreti, pa čak i hoće li cela ljudska vrsta živeti ili umreti. Trik je onda vratiti se na zemlju, u gravitaciono polje koje nam omogućuje da stojimo, hodamo i da ponovo živimo svoj život, umesto da se izgubimo u bestežinskom stanju. O tome je film - o ponovnom pronalaženju gravitacije, povratku na zemlju i ponovnom nalaženju smisla u hodanju, u življenju - o povratku u ljudsku, iz kosmičke perspektive. Edited by Syme
Link to comment

Priča nije baš banalna ali je krajnje svedena, zato nije ni čudno da je mnogi doživljavaju kao crutch za puko CGI iživljavanje nad čulima. Ja tu imam minimalna očekivanja, pa zato nisam nezadovoljan - bar su sa tom mrtvom ćerkom izbegli najveći mogući kliše, da na Zemlji čeka živo dete kome mama mora da se vrati da spremi doručak i isprati ga u školu sutra :wub::puke: Sviđa mi se ideja da je osnovni character conflict u glavi Bullockove, dilema da li da digne ruke i odustane od života ili da pokuša da se pokrene i prevaziđe traumu koja joj se dogodila (spoiler - pobeđuje choose life opcija, verovali ili ne).Problem je tu što treba da poverujemo da je borderline suicidalna žena dobila all clear za misiju u svemir, da je uopšte volontirala za istu. Sama činjenica da se našla u orbiti sugeriše da je ona tu "da li da živim ili da mrem" dilemu odavno razrešila u korist življenja, dole na Zemlji. Na temu vizuelnog doživljaja, meni se nekako čini da je ovaj film premalo dobio koristeći 3D. Kadrovi praznine su lepi sami po sebi, a to što će neki šraf da mi poleti u lice, ili što mi Sandricine™ suze padaju u oči... to ne dodaje bog zna šta. Često i nema mnogo objekata na ekranu u isto vreme, pa 3D malo teže stvara tu iluziju dubine - ako imamo samo tetku u skafanderu koja lebdi i negde daleko iza nje neku svemirsku stanicu, to nije baš isto kao kad imaš plavokožog džina u džungli sa milion pokretnih delova.

Link to comment
kosmička perspektiva na zemlju i na naš sopstveni život je nešto za šta smo svi sposobni, ali tu sposobnost retko praktikujemo. Isuviše smo zauzeti zemaljskm brigama za svoje najbliže, i to nam je dovoljno, naš život ima smisla. Ali veliki gubici, velike tragedije - poput smrti deteta - ponekad nas izbace u kosmičku perspektivu, u kojoj vidimo sebe samo kao majučne i beznačajne, a svoj život kao besmislen u poređenju sa svemirom. Sve što uradimo je besmisleno u kosmičkim pojmovima - sa tačke gledišta svemira sasvim je svejedno hoće li jedno ljudsko biće živeti ili umreti, pa čak i hoće li cela ljudska vrsta živeti ili umreti. Trik je onda vratiti se na zemlju, u gravitaciono polje koje nam omogućuje da stojimo, hodamo i da ponovo živimo svoj život, umesto da se izgubimo u bestežinskom stanju. O tome je film - o ponovnom pronalaženju gravitacije, povratku na zemlju i ponovnom nalaženju smisla u hodanju, u življenju - o povratku u ljudsku, iz kosmičke perspektive.
Sve je to lepo, Syme, ali činjenica ostaje da se takve depresivne dileme malo teže predstavljaju kroz nekakvu borbu za preživljavanje. Ne možeš da imaš 85 minuta akcije i orbitalnog lepršanja, onda na to dodaš 2 minuta egzistencijalnih dilema (plus 3 minuta tearjerking patetike), i kažeš da si ispričao priču. Mislim možeš, ali... malo koga će za tako ispričanu priču boleti uvo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...