Jump to content
IGNORED

Gravity (2013)


Weenie Pooh

Recommended Posts

Pogledao najzad Gravity, mislio sam da će me boleti glava od gluposti i patetike, ali skoro da uopšte nije! :oUz podnošljjive standardne Hollywood Astronomy gluposti kao što su providni vizori na hiperosvetljenim skafanderima, i astronauta koji nasumičnim nabadanjem upravljaju kineskim modulom koji prvi put u životu vide, bilo je samo par scena koje nemaju nikakvo opravdanje.

- Scena u kojoj Clooney zglajzne. Lete oni prema stanici, i moraju da se nekako uhvate inače će ih inercija odneti bespovratno daleko u svemir, jer nemaju više goriva. Super. A onda, Bullock se uhvati nekako za neku sajlu od nekog padobrana, i dohvati rukom kabl koji je vezuje za Clooneya i uspe da ga zaustavi! Opet super! Ali onda... njega ipak neka misteriozna sila vuče dalje od stanice! Stabilna, konstantna, a dovoljno slaba da je Sandra Bullock pola minuta odoleva i uspeva da ga zadrži uz sebe, dakle bukvalno lebde u mestu! Onda on herojski kaže "Pusti me, spasi se sama" i otkopča se, i odleti u 3PM. Veze mozgom nema s. Ako je uspela da potre početno ubrzanje koju su imali, onda je uspela i oboje su na sigurnom. Ako nije uspela onda je on momentalno odleteo (ili su oboje momentalno odleteli), i spasa prosto nema. Nikakvo objašnjenje ne mogu da smislim za tu idiotsku scenu u kojoj ga ona drži u mestu, ali njega i dalje nešto vuče, pa onda ona više ne može da izdrži... jedino ako ga je dohvatio Azathoth the Daemon Sultan svojim pipkom iz praznine pa ne pušta.Razumem potrebu sa dramatičnom suznom scenom rastanka, ali mogli su neki drugi mehanički problem da osmisle. Ovo je bilo prosto bedno.- Scena u kojoj se Bullock radiom obraća pokojnom Clooneyu i šalje mu poruku za svoju pokojnu ćerku :puke: Ovo je samo po sebi dovoljno bljackavo, ali bih istrpeo da nije našla za shodno da poruči kako je mama na malu "jako ponosna", mislim da dva puta to kaže. Dete je imalo četiri godine kad se saplelo i palo i razbilo glavu i umrlo. Čime je jebeno ponosna ta soccer mom?! Neka poručuje da voli dete ako mora nešto da poručuje, ali zar da joj dodeljuje utešnu zlatnu medalju za učestvovanje u životu? Nepotrebni idiotizam.- Scena u kojoj Bullock stiže na kinesku stanicu u poslednji čas, jer ista već gubi orbitu i samo što nije sagorela pri ulasku u atmosferu. Onda se heroina nekako probije do landing module, otkači ga od stanice i... magično uspori dovoljno da ne sagori u atmosferi! Kako, pobogu? Nikakvo kočenje nismo videli, a i da je pokušala da ukoči za tih par sekundi, ne bi nikako mogla da potre impuls koji joj je već dala cela jebena masivna stanica dok nepovratno ubrzava u padu prema Zemlji.Opet, razumem potrebu da se sve dešava u poslednji čas i against all odds, ali nemojmo preterivati. Samo minimum realizma zahtevam, ništa više.

Eto toliko, sad mi je malo lakše. Hvala na pažnji :)

Link to comment
  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    29

  • Indy

    25

  • Weenie Pooh

    23

  • ToniAdams

    12

Pogledao najzad Gravity, mislio sam da će me boleti glava od gluposti i patetike, ali skoro da uopšte nije! :oUz podnošljjive standardne Hollywood Astronomy gluposti kao što su providni vizori na hiperosvetljenim skafanderima, i astronauta koji nasumičnim nabadanjem upravljaju kineskim modulom koji prvi put u životu vide, bilo je samo par scena koje nemaju nikakvo opravdanje.

- Scena u kojoj Clooney zglajzne. Lete oni prema stanici, i moraju da se nekako uhvate inače će ih inercija odneti bespovratno daleko u svemir, jer nemaju više goriva. Super. A onda, Bullock se uhvati nekako za neku sajlu od nekog padobrana, i dohvati rukom kabl koji je vezuje za Clooneya i uspe da ga zaustavi! Opet super! Ali onda... njega ipak neka misteriozna sila vuče dalje od stanice! Stabilna, konstantna, a dovoljno slaba da je Sandra Bullock pola minuta odoleva i uspeva da ga zadrži uz sebe, dakle bukvalno lebde u mestu! Onda on herojski kaže "Pusti me, spasi se sama" i otkopča se, i odleti u 3PM. Veze mozgom nema s. Ako je uspela da potre početno ubrzanje koju su imali, onda je uspela i oboje su na sigurnom. Ako nije uspela onda je on momentalno odleteo (ili su oboje momentalno odleteli), i spasa prosto nema. Nikakvo objašnjenje ne mogu da smislim za tu idiotsku scenu u kojoj ga ona drži u mestu, ali njega i dalje nešto vuče, pa onda ona više ne može da izdrži... jedino ako ga je dohvatio Azathoth the Daemon Sultan svojim pipkom iz praznine pa ne pušta.Razumem potrebu sa dramatičnom suznom scenom rastanka, ali mogli su neki drugi mehanički problem da osmisle. Ovo je bilo prosto bedno.- Scena u kojoj se Bullock radiom obraća pokojnom Clooneyu i šalje mu poruku za svoju pokojnu ćerku :puke: Ovo je samo po sebi dovoljno bljackavo, ali bih istrpeo da nije našla za shodno da poruči kako je mama na malu "jako ponosna", mislim da dva puta to kaže. Dete je imalo četiri godine kad se saplelo i palo i razbilo glavu i umrlo. Čime je jebeno ponosna ta soccer mom?! Neka poručuje da voli dete ako mora nešto da poručuje, ali zar da joj dodeljuje utešnu zlatnu medalju za učestvovanje u životu? Nepotrebni idiotizam.- Scena u kojoj Bullock stiže na kinesku stanicu u poslednji čas, jer ista već gubi orbitu i samo što nije sagorela pri ulasku u atmosferu. Onda se heroina nekako probije do landing module, otkači ga od stanice i... magično uspori dovoljno da ne sagori u atmosferi! Kako, pobogu? Nikakvo kočenje nismo videli, a i da je pokušala da ukoči za tih par sekundi, ne bi nikako mogla da potre impuls koji joj je već dala cela jebena masivna stanica dok nepovratno ubrzava u padu prema Zemlji.Opet, razumem potrebu da se sve dešava u poslednji čas i against all odds, ali nemojmo preterivati. Samo minimum realizma zahtevam, ništa više.

Eto toliko, sad mi je malo lakše. Hvala na pažnji :)

ja po prvi put shvatila vrednost i znacaj 3d na ovom filmu, pa sam, ko kad je onima pala flasa koka-kole u pustinju, zanemarila i patetiku i te holivudarije.kad se zavrsilo, bila sam spremna da pisem nasi da budem astronaut odmah.ali

za ovo prvo, zar nisu dziaj sandru drzali oni konopci od padobrana, pa zato nije mogla dovoljno da izvuce klunija? mozda lupam, jer mi je srce prepuklo sto nije ona zaginula nego on.i malo mi bezveze bilo sto nismo videli nikakva unistenja na zemlji od te siline kosmickog otpada, kako bi to tek ludacki izgledalo.

Link to comment

Lubo, nema veze da li je ona mogla da ga izvuče ili ne. Poenta je da, ako bi uspela da ga zaustavi, on lebdeo u mestu bar koliko i ona. Hvatanje za ruku/konopac bi poništilo njegovu brzinu momentalno, verovatno bi ih cimnulo unazad prema stanici ako je taj konopac bar malo elastičan. A ako ne bi uspela da ga zaustavi, onda bi pukao konopac/stisak ruke takođe momentalno. Prosto ne postoji scenario po kom bi ga ona privremeno zaustavila, ali onda čim ga ispusti on nastavi da ubrzava u ambis. To je apsurd.Scena je postavljena kao da su njih dvoje u padu sa neke zgrade na Zemlji, onda se ona uhvati jednom rukom a drugom pokuša da zadrži i njega, ali jadna ne uspe. Razlika je naravno u tome što gravitaciono ubrzanje deluje konstantno, i čim bi ga ona u toj verziji pustila, on bi nastavio da pada 10 metara u prvoj sekundi, pa 20 u drugoj, pa 30 u trećoj, itd.U sceni iz filma, sa druge strane, na njih deluje samo inercija, dakle imaju početnu brzinu koju im je dao onaj njegov jetpack, i ako se to uspešno anulira (hvatanjem za konopac, npr.), onda su mirni. Više nikakva sila ne deluje na njih, ništa ne odvlači Klunija od Sandrice™.

Edited by buffalo bill
- spoileri
Link to comment

odvlači ga sila obaranja rusovog rekorda.istu stvar si imao u mashu kada onaj pilot uzleti iako mu se vid pogoršao pa je dobio prekomandu. on je za razliku od klunija držao novopostavljeni rekord samo do kraja te epizode. posle je radar primetio da ovaj neprijatelj donosi još 4 nova ranjenika. kluni je bio sam u kosmosu pa nije imao taj problem.

Link to comment

sreca moja da sam fiziku poslednji put ucila u prvom gimnazije :D. mada sam na lost univerzitetu dobila a iz fizike, ali to je bila optika, to jos kao znam.ali sam se ipak setila da nema zvuka kad nema neceg.ne sumnjam da si u pravu, no zaista mi svako nitpikovanje (kog moze da bude ihahaj zbog scenarija, dijaloga, patetike itd) palo u drugi plan zbog vizuelnog ugodjaja. mislim da sam poslednji put takav osecaj imala kada sam pre milion godina bila u nekom od onih planetarijuma gde planete i zvezde idu oko tvoje glave.ono kad sandrica™ place, pa jebemti, na naocaru mi pala njena suza! da ne pominjem ono kad lete otpaci od ruskog satelita.

Link to comment

Meni to kad plače pa 3D suze kao padaju na objektiv kamere bilo malo previše, ali inače se slažem.Oko fizike, i ja sam laik, ali ovde sam definitivno u pravu. Potvrđuje Phil Plait:

Another significant plot point happens when Clooney and Bullock reach ISS. Still attached by a tether, they have a hard time finding a grip on the station to stop themselves. Eventually, Bullock’s leg gets tangled in the parachute shroud line from the Soyuz escape capsule. Its hold is tenuous, and she struggles to hold on to Clooney as he is pulled away from her. As her leg starts to slip, Clooney unclips his tether and falls away to his doom, saving her in the process.Except, well, not so much. The thing is, they very clearly show that when Bullock’s leg got tangled up in the shroud line, both her and Clooney’s velocity relative to the space station was zero. They had stopped.On Earth, if one person is hanging by a rope and holding on to a second person, yeah, gravity is pulling them both down, the upper person bearing the weight of the lower one. If the upper person lets go, the other falls away. But in orbit, they’re in free-fall. Gravity wasn’t pulling Clooney away from Bullock; there were essentially no forces on him at all, so he had no weight for Bullock to bear! All she had to do was give the tether a gentle tug and Clooney would’ve been safely pulled toward her. Literally an ounce of force applied for a few seconds would’ve been enough. They could’ve both then used the shroud lines to pull themselves to the station.This is a case where our “common sense” doesn’t work, because we live immersed in gravity, pulled toward the center of the Earth, supported by the ground. In space, things are different. During that scene, knowing what I know, all I could do was scream in my head “CLOONEY DOESN’T HAVE TO DIE!” but it was to no avail. My publicly admitted man-crush on Clooney plus my not-so-inner physics nerd made that scene hard to watch.

Edited by buffalo bill
- aman turajte prikaze u spojlere, koji vam je đavo.
Link to comment

eh, to sam i ja vristala, a da ne znam nista o fizici.mozda sam previse fanaticna, i malo mrzim sebe zbog takvog odusevljenja vizuelnim, ali zaista, prethodna 3d iskustva mi uopste nisu bila toliko fascinantna. da li zbog svemira, ili je kuaron stvarno majstorski spojio sve dimenzije, ne znam, cak me je i suzica pogodila.. a jos jedan dokaz odusevljenja je sto, stipsa kakva sam, nisam nasla za shodno da se bunim zbog karte od jebenih 590 dinara.

Link to comment

Dajte split, nisam gledao film, zabole me da plutajuću kameru Kuaronovu uzimam kao razlog da se cimam u bioskop samo zato što sam je hvalio pre desetak godina...Ali, dajte split, dok pogledam film... Poznato je da je je Kuaron u stanju da šunderiše na višem nivou 3D baš kao što je Wenders to činio sa otkrićem muzike u Wings of Desire...

Link to comment

Meni ovo delovao kao neki NASA dokumentarac sa dobrim budzetom (ako izostavimo vinijeve opservacije koje itekako imaju smisla). Zapravo nisam mogao da osetim puno od nekog uzbudjenja&straha a plot je bio prilicno lagan.

Mozda je krivo moje ponavljanje gradiva iz monti pajtonovaca ovog vikenda al sve sam ocekivao da kad na kraju tresne u onu barustinu i nekako se trijumfalno iskobelja je zaskoci krokodil i tu se zavrsi film :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...