Jump to content
IGNORED

aleksandar tijanic


ficfiric

Recommended Posts

  • Replies 445
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • beatakeshi

    31

  • dragance

    29

  • kim_philby

    28

  • Аврам Гојић

    27

Odlican novinar, beskompromisan u kolumnama, polemikama, izjavama...
u Srbiji se iz nekog razloga misli da kolumne, polemike i izjave čine esenciju novinarstva.no, novinarstvo nije beskrajno i često izvanredno agresivno iznošenje svog mišljenja, već rudarski rad kakav kod nas gotovo da uopšte ne postoji, jer za njega nema ni kadra, ni hrabrosti, ni uredničke volje, ni materijalnih resursa.Aleksandar Tijanić je bio jedan od ljudi koji su dali snažan doprinos perpetuiranju takvog stanja. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Editovao sam da ne bi bilo polemike ipak je covek umroDrugo on je imao licni pecat u svemu sto je radio I kao sto napisa harper, moglo se prepoznati da je on bez citanja potpisaO pokojniku, bar jedan dan, sve najboljeSent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
OK, tvoje misljenje. Puno je fraza ali i to je neko misljenje.
Rekao bih da je jos veca i smesnija fraza da pod dobrim novinarstvom ili polemikom treba podrazumevati Tijanica.Onakvo primitivno udbasko "polemisanje" sa mesta drzavnog TV servisa preko javnih pisama/prepucavanja je ispod svakog profesionalnog standarda u ozbiljnim drzavama.Mislim, i kakvo je to "polemisanje" kad na drugoj strani imas DB?
Link to comment
Rekao bih da je jos veca i smesnija fraza da pod dobrim novinarstvom ili polemikom treba podrazumevati Tijanica.Onakvo primitivno udbasko "polemisanje" sa mesta drzavnog TV servisa preko javnih pisama/prepucavanja je ispod svakog profesionalnog standarda u ozbiljnim drzavama.Mislim, i kakvo je to "polemisanje" kad na drugoj strani imas DB?
To nije fraza vec vrlo jasno iskazan stav. Mozes da polemises s njim, mozes da se ne slazes ali ne mozes ga nazvati frazom, jer fraza nije. Tijanic je bio fantastican kolumnista i to ga je preporucilo da u vrlo ranoj fazi karijere preskoci nekoliko stepenika na kojima se 90% ubogih srpskih novinara zaustavi tokom citave karijere. Uzmi bilo kojih desetak njegovih tekstova iz perioda od sredine do kraja osamdesetih i malo ces novinara naci koji takve tekstove mogu da izbace.Fraza je da los covek ne moze biti dobar novinar i to mogu iz iskustva odmah da ti kazem a da i ne pokusavam da navodim primere. Takodje je fraza da aktivnost jednog novinara, koliko god on bio mocan, moze da upropasti necije nacionalno novinarstvo. To ne da su fraze nego je sramota uopste i pominjati to.
Link to comment
u Srbiji se iz nekog razloga misli da kolumne, polemike i izjave čine esenciju novinarstva....
Upravo. Novinarstvo je u Srbiji uglavnom bilo pod necijom kontrolom kao politicko orudje a ne kao profesionalni ili objektivni nacin informisanja.
Link to comment
Ja cu ga pamtiti po: "Ako Djindjic prezivi, Srbija nece!"
Zanimljivo je da je Vrhovni sud zabranio onaj odvratni pamflet o Tijaniću sa obrazloženjem da je ta izjava citirana bez Tijanićeve saglasnosti, što je presuda bez presedana.
Link to comment
Pa, dobro sad Harpere, moraš priznati da si i ti praktično parafrazirao Kvintilijanovu ocenu Seneke :D
Moze biti, samo sto za razliku od Andurila, Kvintilijan je kao lingvista itekako znao sta je fraza.
Link to comment

Meni je bio ubedljivo najrečitiji domaći novinar. I duhovit, NIN se osamdesetih kupovao zbog njega i Tirketa.'Šta će biti s nama' je bila vrlo dobra publicistika, pamtim brdo tekstova iz te knjige, dragoceno štivo o vremenu pred antibirokratsku revoluciju. Kažu da mu je nova knjiga bila spremna za štampu.Nadam se da ga neću pamtiti kao direktora.

Link to comment
Fraza je da los covek ne moze biti dobar novinar i to mogu iz iskustva odmah da ti kazem a da i ne pokusavam da navodim primere.
Kad kazemo da nije bio dobar covek, mislim da i ti i ja tacno znamo na koje kvalitete se misli jer coveka licno ne poznajem ali se javnoj licnosti moze reci da je sistematski lagao, denuncirao, dezinformisao, vodio propagandne hajke koje su ponekad zavrsavale atentatima, uticao na medije na nedozvoljen nacin, bio Milosevicev ministar informisanja, upisati po potrebi ostatak odbaskog prirucnika za "novinarastvo". Prema tome, da, neko ko je takav covek ne moze da bude i dobar novinar. Za dobrog novinara su potrebni i neki osnovni ljudski kvaliteti koje Tijanic nije imao.
Takodje je fraza da aktivnost jednog novinara, koliko god on bio mocan, moze da upropasti necije nacionalno novinarstvo. To ne da su fraze nego je sramota uopste i pominjati to.
Obrati paznju na ono sto je bilo napisano - govorio sam o Tijanicevoj "etici" koju naravno ne sledi samo on vec ocigledno velika vecina redaktora medija u Srbiji. Ta "etika" jeste upropastila srpsko novinarstvo a fokus na formu umesto na sustinu je upravo deo toga.
Link to comment

Tijanić je bio čovek za svaku vlast a o takvim ljudima ne mogu da imam dobro mišljenje, niti da ih poštujem, čak i kada rade u boljim zemljama od ove naše. A naročito kada govorimo o novinaru, čiji poziv treba da bude odbrana javnog interesa od nasrtaja političkih elita. On je bio sve suprotno od toga. Ako je i pripadao nekom starom kovu novinara, što je vrlo sporan stav, direktno je kriv što je novinarstvo u Srbiji nepovratno krenulo ovim odvratnim putem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...