Jump to content
IGNORED

Air Serbia


Muwan

Air Serbia - ime prvog aviona   

57 members have voted

  1. 1. Koji živi Binsr će biti kum prvog aviona Er Srbije i tako postati besmrtan?

    • Novak Đoković
      12
    • Aleksandar Vučić
      4
    • Tomislav Nikolić
      0
    • Ana Ivanović
      2
    • Mlađan Dinkić
      1
    • Svetlana Ražnatović
      0
    • Stanija Dobrojević
      7
    • Milorad Čavić
      1
    • Boban Marković
      0
    • Goran Bregović
      0
    • Adriana Lima
      4
    • Ognjen Amidžić
      1
    • Emir Kusturica
      1
    • Ivan Ivanović
      0
    • Ekrem Jevrić
      6
    • Istok Pavlović
      6
    • Nevena Adžemović
      2
    • Seka Aleksić
      0
    • Andrej Pejić
      5
    • Neko sasvim dvadeseti
      5
  2. 2. Ako nekim čudom prvi srpski A319 ponese ime neke istorijske ličnosti, na koga tipujete?

    • Car Lazar
      2
    • Dušan Silni
      4
    • Stevan Prvovenčani
      1
    • Miloš Obrenović
      0
    • Karađorđe Petrović
      2
    • Kralj Petar I Oslobodilac
      2
    • Vojvoda Živojin Mišić
      2
    • Nikola Tesla
      8
    • Milutin Milanković
      0
    • Mileva Ajnštajn
      7
    • Mihajlo Pupin
      2
    • Edvard Rusjan
      3
    • Josip Broz Tito
      8
    • Zoran Đinđić
      5
    • Paja Jovanović
      0
    • Uroš Predić
      0
    • Ivo Andrić
      1
    • Branko Radičević
      1
    • Vuk Stefanović Karadžić
      1
    • Neko drugi
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Meni je najbolji argument među "našim narodom" :

Ali da Arapi nisu uleteli JAT bi propao!

I ostali bi smo bez nacionalne avio kompanije!

 

 

 

...shiit has hit the fan...

Link to comment
  • Replies 447
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    46

  • ToniAdams

    27

  • hazard

    23

  • I*m with the pilots

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da podelim iznimno i pozitivno iskustvo (u stvari samo normalno): leteo sam prosle nedelje sa starom davno kupljenom economy kartom i upozoren pricama spremio na povecu dozu frusta oko checkina, prtljaga itd. Medjutim na checkinu su prepoznali staru tarifu i nisu pravili pitanje oko prtljaga, u avionu su me takodje prepoznali i ponudili besplatnom klopom i picem (kad sam odbio nije im bilo jasno posto sam "sve platio"), u povratku takodje. 

Link to comment
2 hours ago, burekdzija said:

...ponudili besplatnom klopom i picem (kad sam odbio nije im bilo jasno posto sam "sve platio")

Kakav si nobles, ccc.

Link to comment
2 hours ago, burekdzija said:

u avionu su me takodje prepoznali i ponudili besplatnom klopom i picem (kad sam odbio nije im bilo jasno posto sam "sve platio"), u povratku takodje. 

 

Da li neko zna kakva je situacija sa award kartama po tom pitanju [X klasa u pitanju, ali kupljena za Alitalia milje] - pise da dolazi sa jednim komadom cekiranog prtljaga.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Quote

 

Incident iznad Zagreba pokazao razlike u bezbednosnim procedurama Kroacija erlajnsa i srpskog avio-prevoznika

Pilot Er Srbije od Brisela do Beograda leteo sa ispucalim staklom

Pre dva dana avionu Kroacija erlajnsa na putu od Zagreba do Beča napuklo je vetrobransko staklo na pilotskoj kabini, zbog čega je pilot, prateći proceduru, hitno vratio avion nazad, gde su ga sačekali vatrogasci, a putnici su u Austriju odleteli drugom letelicom.

Piše: A. Milošević
14. maja 2018. 18.00 Izmenjeno: 17.55
0104-1-678x380.jpg

Kako Danas saznaje, sličnu situaciju prethodno je imala i Er Srbija, ali se u njoj ponela sasvim drugačije od hrvatskog konkurenta. Naime, pilot je prosto nastavio let.

 

Događaj o kojem javnost nikada nije obaveštena zbio se 23. juna 2016. godine na letu od Brisela do Beograda. Ubrzo nakon poletanja, vetrobransko staklo na erbasu A319 koji nosi ime Dejana Stankovića popucalo je sa svih strana. Fotografije pokazuju da je čitava površina stakla bila ispunjena brojnim naprslinama, ali je umesto da prinudno sleti, pilot odlučio da nastavi let sve do Beograda, iako se radi o putovanju koje traje dva sata, daleko duže od relacije Zagreb – Beč, na kojoj pilot Kroacije nije hteo da preuzme takav rizik.

 

Sagovornici Danasa navode da se o čitavom incidentu ni u kompaniji ne bi ništa znalo da na tom letu nije putovala Mirjana Čizmarov, direktorka Direktorata za civilno vazduhoplovstvo, zbog čega je pokrenuta istraga. Pilot je u tehničkoj knjizi upisao samo da je prednje staklo naprslo, bez ikakvih detalja, iako se iz fotografija nakon sletanja u Beograd jasno vidi da je oštećena i radarska kupola.

 

Procedura nalaže da u ovakvim slučajevima pilot ne sme više da leti sve dok istraga ne bude okončana, a kako pokazuje primer iz Hrvatske, procedura je i da u slučaju naprsnuća stakla avion mora da se prizemlji na najbliži aerodrom, a ne da nastavi let preko cele Evrope. U ovom slučaju, međutim, pilot je bio jedan od novozaposlenih koje su u Er Srbiju doveli tadašnji direktor letačkih poslova Vladimir Nikolić, koji je bio njegov poznanik, zatim izvršni direktor za saobraćaj Davor Mišeljić i direktorka ljudskih resursa Aleksandra Dutina. Sve troje su javnosti poznati iz afere sa firmom Avigo i zapošljavanjem pilota bez provere BIA i više nisu u Er Srbiji. Mišeljić je „zamoljen da se vrati u Abu Dabi“, Nikolić je dobio otkaz, a Dutina je poslata u firmu sa kojom Er Srbija često razmenjuje kadrove.

 

Kako navode izvori Danasa, tek nakon što se zbog prisustva direktorke DCV-a „priča o razlupanom avionu“ proširila, formirana je evidencija sa odgovarajućim datumima u kojoj je navedeno da su organizovani sastanci i razgovori sa pilotom i „na brzinu je održana obuka, koja je morala biti sprovedena pre ovog incidenta“.

 

Kako zaključuje izvor Danasa sa dugogodišnjim iskustvom u avio-industriji, „umesto da pilot zbog lošeg vremena ne poleti, a kad je već poleteo, umesto da sleti čim je staklo naprslo, on je odlučio da, eto, ako si dovoljno nestručan, onda možda i ostaneš živ“.

 

Er Srbija nije odgovorila na pitanja Danasa o ovom slučaju.

Zid ćutnje u Er Srbiji

List Danas je još u februaru Er Srbiji poslao pitanja u vezi s ovim incidentom, ali do danas nismo dobili nikakav odgovor kompanije, pa je između ostalog i dalje nepoznato da li je iko zbog ovih propusta trpeo bilo kakve posledice.

Pitanja Er Srbiji data su u nastavku:

1. Da li je tačno da je na letu Er Srbije iz Brisela 23. juna 2016. godine popucala šoferšajbna na avionu i da je oštećena radarska kupola?

2. Kako je do ovoga došlo?

3. Da li je tačno da je pilot posle toga regularno nastavio let do Beograda umesto da prinudno sleti?

4. Kakva je procedura predviđena u ovakvim slučajevima?

5. Da li je iko i ko trpeo bilo kakve sankcije zbog ovog događaja i kakve?

 

 

https://www.danas.rs/ekonomija/pilot-er-srbije-od-brisela-do-beograda-leteo-sa-ispucalim-staklom/

Link to comment

Ovo je prošlo kroz gradonosni oblak, to je jasno svakom ko bar malo prati vazduhoplovstvo. Izbubetalo malo kupolu radara, isprskao spoljni sloj stakla, nije ni blizu dramatično koliko je pokušano da se naglasi u tekstu, ali je fino upakovano za priču o zapošljavanju pilota... Postoje procedure u kompaniji, upoređivati postupak pilota druge kompanije u sličnoj situaciji je besmisleno bez (bar) fotografija oštećenja aviona te druge kompanije i ozbiljne analize i upoređivanja stepena oštećenja na obe letelice.

 

Može to da izgleda mnogo gore:

Screen-Shot-2015-08-11-at-11.44.14-AM.pn

 

PAY-Plane-damaged-by-thunderstorm-and-ha

 

unknown-11*1200xx3264-1836-0-76.jpg

Link to comment

Nego, šta se dešava sa 23,5 miliona dolara depozita koji je pokojni JAT ostavio u Airbus-u, pa je to posle prešlo u vlasništvo Etihada, kao na ime ove narudžbe 160 aviona od kojih je 8 trebalo biti za Air Serbia. Sad kako od toga nema ništa, 23,5 miliona USD gde završiše?

Link to comment
24 minutes ago, Tresko said:

Nego, šta se dešava sa 23,5 miliona dolara depozita koji je pokojni JAT ostavio u Airbus-u, pa je to posle prešlo u vlasništvo Etihada, kao na ime ove narudžbe 160 aviona od kojih je 8 trebalo biti za Air Serbia. Sad kako od toga nema ništa, 23,5 miliona USD gde završiše?

 

Nema, depozita nije ni bilo.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Putovao pre par dana. 

 

Rezervisali mi domaćini kartu. Tek pri čekinu sam skapirao da je karta bez prtljaga. 

 

Stavili mi onu delivery nalepnicu i rekli mi da kofer teram do aviona. Radnici ga ubacili u telo aviona. Sve prošlo ok, dakle. 

 

U povratku me na tom jednom aerodromu izmaltretirali da otvaram prtljag. Tretiraju ga kao ručni, pa su uzeli penu za brijanje i još neku tekućinu sa obrazloženjem gabarita. NIje bilo od značaja to što sam objasnio da sam isti takav doleteo i da tada nije bilo problema. Na kraju da stvar bude gora, taj komad prtljaga je jednako završio u telu aviona, nakon što sam ga sam tamo doterao. 

 

Ne kapiram. 

Edited by pacey defender
Link to comment
45 minutes ago, pacey defender said:

Putovao pre par dana. 

 

Rezervisali mi domaćini kartu. Tek pri čekinu sam skapirao da je karta bez prtljaga. 

 

Stavili mi onu delivery nalepnicu i rekli mi da kofer teram do aviona. Radnici ga ubacili u telo aviona. Sve prošlo ok, dakle. 

 

U povratku me na tom jednom aerodromu izmaltretirali da otvaram prtljag. Tretiraju ga kao ručni, pa su uzeli penu za brijanje i još neku tekućinu sa obrazloženjem gabarita. NIje bilo od značaja to što sam objasnio da sam isti takav doleteo i da tada nije bilo problema. Na kraju da stvar bude gora, taj komad prtljaga je jednako završio u telu aviona, nakon što sam ga sam tamo doterao. 

 

Ne kapiram. 

 

A koliki kofer si imao? Je l ti upadao u one dimenzije za rucni? Je l su ti proveravali to?

Link to comment
  • Redoran changed the title to Air Serbia

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...