Jump to content
IGNORED

mogu li se snimati serije u srbiji


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    14

  • Blueberry

    14

  • ToniAdams

    12

  • beatakeshi

    12

Ma nemam ja ni sa kim problem, posebno ne sa tobom, dragi Colonelo. Štaviše, vrlo mi je simpatičan taj tvoj mohikansko-nostalgični odnos prema srpskom filmu und televiziji. Retko ko zdravopametan danas može čak i da se natera da pogleda najnovija ostvarenja, na primer, jednog Gorana Paskaljevića ili drugog Gorana (Markovića), a nekmoli da još nešto afirmativno i napiše o njima.Ali ovo je javni tabak, a kao takav sklon reakciji. Hejlovati, pa čak i u in memoriam modu, 1 mediokritetskog režimskog TV reditelja kome je vrhunac karijere šou 7-M, ali i - da ne zaboravimo - pokrivanje "Igara bez granica", a koji je na kraju završio u JUL-u (režim je režim, no kidding with that), po mom mišljenju zaslužuje makar neslaganje u vidu prigodne sličke. To što smo kao društvo devalvirali na svim nivoima, ne znači da je nešto što je onda pravljeno za TV i bilo megagledano diljem SFRJ-a bilo dobro pristojno gledljivo, samo zato što je sve što se danas radi više nego skandalozno.Što se tiče Srkija Dragojevića, tu je stvar čista, prosta i jasna. Citirati jednog (da se napnem i upotrebim atomski eufemizam) nečasnog čoveka u bilo kom kontekstu, pa i u onom koji pokriva polje njegovog del(ov)anja, a koji je takođe (eto koincidencije) takođe završio u JUL-u SPS-u, mi je naprosto ogavno, pošto vrlo dobro znam i ko je i šta radi i kako radi to što radi. Stojim iza SVEGA što sam ti umetnuo u citat - do u slovo.Eto, toliko od mene. Jedino što ne mogu da osporim jeste tvoja poslednja rečenica. Upravo zato i planiram malo što duži odlazak u Ubud, da u 1 raju pokušam da dođem do te detoksinacije. :)
OK. Da malo spustimo loptu. Još će ispasti i da se prepucavamo. ;)Par tvojih :isuse: na moje komentare, bez ikakvih obrazloženja. me jeste iziritiralo pa sam na kraju odreagovao na ovaj način.Sad si ih i obrazložio i sa njima se donekle slažem.Ovaj forum jeste mjesto za iznošenje mišljenja, njihova sučeljavanja, pa na kraju možda i mijenjanja usljed jačih argumenata.Svi mi zbog manjka informacija često stvorimo pogrešnu sliku o nekim događajima i naročito ličnostima.Ako neko iznese pogrešne argumente, onda se iznesu kontraargumenti, a :isuse: se koristi ako je ovaj lupio neku tešku glupost ili ako želi da ga se omalovaži. Ali u redu, zaboravimo to.Što se tiče Jovana Ristića, on možda (vjerovatno) jeste bio mediokritet u evropskim okvirima, ali u Srbiji (pa i u SFRJ, uz pionira ovog posla Antona Martija) je bio sigurno najznačajniji reditelj šou programa. Osim emisija sa Sedmoricom mladih i Biljanom Ristić bilo je tu još podosta zanimljivih šou programa. Vjerovatno je jedino već pominjani Šotrin Obraz uz obraz bio bolji šou program od onih koje je Ristić radio: U prvoj polovini 80-tih mnogo je obećavao Stanko Crnobrnja, ali tek on se kasnije utopio u mediokritet (Brenini filmovi i druga djela). Ostali TV režiseri u nas (padaju mi na pamet jedino Darko Kamarit i Andrija Đukić) nisu dobacili ni toliko. O njegovom angažmanu u JUL-u nisam upoznat (znam da je tamo bio jedan drugi reditelj istog prezimena), ali svakako da mu nije bio na čast. Međutim, politički angažman se mora odvojiti od profesionalnog i umjetničkog. Naročito, ako se uzme u obzir da je malo koja istaknutija javna ličnost, koja je iole bila društveno i politički angažovana u poslednjih 25 godina, ostala potpuno neukaljana.Što se tiče Srđana Dragojevića, ja svakako nisam obožavalac njegovog lika i djela. Dobro, djela djelimično i jesam - dopadaju mi se njegova 3-4 filma.Vrlo moguće da si u pravu što se tiče njegovog učešća u nekim ujdurmama što se tiče filmskih fondova. Naročito prostor za sumnju ostavlja priča oko finansiranja Svetog Georgija, u koga su uložena silna finansijska sredstva, iza koga je Srbija (a bogami i Republika Srpska) stala kao iza državnog projekta, a na kraju smo dobili prilično slab film, koji je prilično promašio poentu. Ne mislim da spada u najgore domaće filmove, ali kad se uzme u obzir odnos uloženo/dobijeno u pitanju je veliki promašaj, u rangu onoga što je u SFRJ bio, recimo, Bulajićev Veliki transport. A da ne pričamo o osnovanim sumnjama da je film poslužio kao paravan za pranje para. Kad je Sveti Georgije sniman, Dragojević je, zajedno sa Ristovskim, bio u Dinkićevom jatu (bio je tu i Paskaljević). Ne znam da li su se kasnije pokoškali, ali Dragojević je ubrzo prešao kod Dačića. Naravno da ni njemu sve to ne služi na čast. Da ne pričamo o filmu Mi nismo anđeli 2, koji je ispao jedan veli product placement, uz to i plagijat nekog američkog B ili TV filma. Međutim, sve to ne umanjuje činjenicu da je sa opaskom o FDU katedri za dramaturgiju, na čelu sa Nebojšom Pajkićem nije ubo poentu. Jer, nesporan je manjak kvalitetnih novih scenarista, i još očiglednije, dobrih scenarija. Jer, kao što kod tekstopisaca na estradi monopol drži par likova kao što su Marina Tucaković i Braja, tako i kod scenarista na filmu monopol drže Đorđe Milosavljević i Srđan Koljević. Tu se sve više ubacuje i Dimitrije Vojnov, uz par autsajedera poput Nikole Pejakovića i Ranka Božića. O scenarističkim (kao i rediteljskim) eksperimentima glumaca kao što su Lazar Ristovski ili Radoš Bajić ne vrijedi trošiti riječi. Teško da se može osporiti da je trenutno, po pitanu filmskog scenarija u Srbiji, Dragojević jedan od najkompetentnijih.Što se tiče Gorana Markovića, svoje mišljenje o Falsifikatoru sam dao na temi o srpskom filmu, gdje sam rekao da je to Markovićev najslabiji film (uz Urnebesnu tragediju). Ranije sam o Turneji pisao izuzetno afirmativno. I Kordon mi se dopao. Ne krijem da mi je Marković omiljeni domaći reditelj, čijih barem 5-6 filmova spada u najuži vrh srpske kinematografije uopšte. I dalje stojim iza tvrdnje da je najkompetentniji na polju rada sa glumcima (većina njegovih filmova ima po nekoliko glumačkih bravura), kao i da među domaćim rediteljima ima najbolji skor kvalitet/kvalitet snimljenih filmova. Malo mi je čudno što je najtipičniji predstavnik građanske Srbije među rediteljima (ili je to Miša Radivojević, doduše, na jedan drugi način) posredstvom Tike Stanića postao glavni reditelj Milorada Dodika. Što se tiče Gorana Paskaljevića, njegov najnoviji film Kad svane dan još nisam pogledao, ali hoću, čim mi se ukaže prilika. O njegovim novijim filmovima, koji su snimljeni nakon Bure baruta (i onog irskog Harija) nemam neko visoko mišljenje. San zimske noći je relativno patetična eksploatacija dvije za to pogodne teme - autistična djeca i posljedice rata. Optimisti je poslužio isključivo kao hrana za sujetu Lazara Ristovskog da napravi one man show kroz 5 uloga u 5 priča. Medeni mjesec nije loš film, naročito dobro vozi kroz prvu polovinu filma. I Paskaljević je previše koketirao sa politikom, prvo uz Draškovića, kasnije uz Dinkića. Naročito se degradirao kroz medijska prepucavanja sa kolegama - prvo sa Kusturicom, a kasnije sa Bjelogrlićem i Dragojevićem. Međutim, ne može se osporiti činjenica da je on i dalje, posle Kusturice, vjerovatno najpriznatiji srpski reditelj u inostranstvu.Inače je zanimljiva činjenica da domaći reditelji kad uđu u poznije godine naprosto posenile i kao da zaborave da prave dobre filmove. To je još više primjetno kod trećeg najznačajnijeg predstavnika praške škole Srđana Karanovića (Sjaj u očima). Slično važi i za Emiru Kusturicu. Ili ako pogledamo kako su neki najznačajniji srpski reditelji završili karijere - Aleksandar Petrović sa Seobama (dobro, on nije ni dočekao završetak montaže) ili Živojin Pavlović (Država mrtvih koju on nije ni dovršio meni nije loš film, za razliku od Dezertera). Slična priča je, recimo, i sa hrvatskim rediteljima - pogledajmo samo šta su u svojim poslednjim godinama života snimali, recimo, Krsto Papić ili Fadil Hadžić. U svijetu, srećom, nije takav slučaj. Mnogi evropski reditelji su i u dubokoj starosti snimali odlične filmove. U Americi je primjer za to,na primer, Džon Hjuston. Recimo, i Altman i Lamet su pred kraj života snimali sasvim solidne filmove. A tek Klint Istvud, koji je svoje najbolje filmove počeo snimati tek posle 60-te godine života.
Link to comment
Teško da se može osporiti da je trenutno, po pitanu filmskog scenarija u Srbiji, Dragojević jedan od najkompetentnijih.
... scenarista ili autoritet da govori o kvalitetu scenariju?
Link to comment

Mislio sam prvenstveno kao scenarista. Anđeli i Lepa sela su i scenaristički i u svim drugim segmentima prilično uspjeli filmovi, Rane i Parada su scenaristički, u najmanju ruku solidni.I Montevideo ima savim solidan scenario, naročito za ove naše uslove i snižene standarde. A kompetentan da govori o kvalitetu vjerovatno jeste. I mi koji ovde diskutujemo vjerovatno za sebe smatramo isto. Inače se ne bi petljali u diskusiju :)

Link to comment

tek sad vidim ovo...naoko jednostavno pitanje, ali je mnogo komplikovan odgovor... teško da ovde bilo šta 100% domaće može valjano da se uradi, ne ulazeći u kreativni deo priče. kod nas se preskaču neke osnovne stvari, najčešće zbog nemanja kinte, ili zbog producentskog pranja para izdrkavanja, tipa šta će nam nabavni rekviziter ili drugi asistent režije i slično. a i inače su nam i kreativni departmenti odavno u krizi, svi odreda, od scenarija, preko glumaca pa do reditelja.jedini koji ovde mogu nešto ljudski da urade su anđa i pjero, ali oni rade isključivo sa strendžerima, a i pjero je već trso...

Link to comment
tek sad vidim ovo......jedini koji ovde mogu nešto ljudski da urade su anđa i pjero, ali oni rade isključivo sa strendžerima, a i pjero je već trso...
Prevedi, please!@Colonelo - razumeli smo se.
Link to comment
Mislio sam prvenstveno kao scenarista.Anđeli i Lepa sela su i scenaristički i u svim drugim segmentima prilično uspjeli filmovi, Rane i Parada su scenaristički, u najmanju ruku solidni.I Montevideo ima savim solidan scenario, naročito za ove naše uslove i snižene standarde.A kompetentan da govori o kvalitetu vjerovatno jeste. I mi koji ovde diskutujemo vjerovatno za sebe smatramo isto. Inače se ne bi petljali u diskusiju :)
LSLG su vrlo nespretno dopisivan scenario. Baratanje sa vremenskim tokovima je školski primer prozvoljnosti. Što se tiče drugih filmova - Dragojević je pisac skečeva. Milena Marković je imala lepu opservaciju o njemu u nedavnom intervjuu "Vremenu".
Link to comment
2k za scenu i kostim je bedna lova, ali u koliko nije u pitanju epoha™ kao što nije, to ne mora ništa da znači.npr. serija na terapiji, jedna scena(90% epizode), minimalna rekvizita, a kostim mogu i od kuće da ponesu, ali je serija sasvim ok za domaću produkcijui još jednom, bitna je ideja(tekst), a manje lova.
to je to, sjajan primer.verujem da bi, recimo, i vratice se rode bilo sasvim gledljivo sranje da nije bilo pretrpano budalastinama koje vredjaju svako malo zdravog razuma.ili rane, npr.i skrnava francuska produkcija koja takodje prolazi kroz krizu scenarija pokazuje koliko je sustina bitna, bezobzira na kintu.elem, tvorac scenarija za slatko od snova je, kontam, medju poslednjima na svetu koji imaju pravo glasa na ovoj temi.
Link to comment

nije direktno vezano za temu ali ima veze sa produkcijomimao sam danas zanimljiv razgovor sa SimovićemTM glede mogućnosti da se

snimi u Srbiji.(na linku je samo trejler, za celu prvu i za sada jedinu sezonu pogledajte ovaj kanal)elem, o čemu se radi: određena firma (u konkretno slučaju Budweiser) izabere jedan fudbalski tim iz beton lige, simpatičnu družinu trbušastih gizera i pokuša da ih osposobi da rapidno grabe u više rangove takmičenja. srede im igralište, dovedu ozbiljnog trenera da radi sa njima (Teri Venejbls, iliti engleski Bata Živa), dovedu par bivših velikih imena engleskog i svetskog fudbala (Siman, Parlor, Kion, Mekbrajd, Kaniđa) da rade individualno sa igračima, obezbede im lične trenere i slično. i kamere prate kako to utiče na njihove igre, na unutrašnju dinamiku u timu itd...e sad:uzme se recimo Brodarac, za trenera npr. Golac ili neko sličan, nađe se par bivših da rade sa njima (Jevrić? Bunjevčević? Bata Mirković?Ćirić?Pjanović?)da li ovo bilo moguće izvesti u Srbiji?(znam da je na BK išlo nešto slično sa Sanijem ali je ovaj koncept ipak drugačiji... a i to sa Sanijem je bilo dosta uspešno, ne?)
Link to comment

Da bupnem s neba laički:Ja bih rekao da je izvodljivo tehnički i finansijski (uz ogradu da nisam siguran da bi baš ovako dobro izgledalo ali verujem da bi moglo da bude korektno) samo da je pitanje ko bi se reklamirao na taj način. Izbor se svodi na pivsku industriju. Najfudbalskija firma je Carlsberg koja je sponzorisala repstaciju i Partizan. Mislim da je ovo previše sofisticirano za dosadašnje reklamne koncepte ali voleo bih da grešim. Sa druge strane, niže srpske lige nisu ovoliko zanimljive poput engleske. To bi se dalo nadomestiti dobrim akterima. Osim Bata Žive koji je šoumen sam po sebi, dobro bi došao i neko zaista uspešan.Uglavnom, mislim da bi brdo para otišlo na njihove honorare.

Edited by McCabe
Link to comment
Da bupnem s neba laički:Ja bih rekao da je izvodljivo tehnički i finansijski (uz ogradu da nisam siguran da bi baš ovako dobro izgledalo ali verujem da bi moglo da bude korektno) samo da je pitanje ko bi se reklamirao na taj način. Izbor se svodi na pivsku industriju. Najfudbalskija firma je Carlsberg koja je sponzorisala repstaciju i Partizan. Mislim da je ovo previše sofisticirano za dosadašnje reklamne koncepte ali voleo bih da grešim. Sa druge strane, niže srpske lige nisu ovoliko zanimljive poput engleske. To bi se dalo nadomestiti dobrim akterima. Osim Bata Žive koji je šoumen sam po sebi, dobro bi došao i neko zaista uspešan.Uglavnom, mislim da bi brdo para otišlo na njihove honorare.
hvalaneki proizvođač (uvoznik) sportske opreme bi mogao da uleti (kao ovde Umbro), spa,velnes i rekreativni centri (jedna epizoda mini-pripreme), neki jači fitnes studio ili teretana, nutricionisti, arhitektonski biro koji radio adaptaciju stadiona, građevinci, Ceresit, marketinška agencija koja bi radila potpuni re-branding kluba, počev od dizajna novog grba, dresova i slično, mogao bi da uleti i FSS (da se neki trening odradi u Pazovi)... kao i svi oni majstori koji se inače reklamiraju na SOSu... što se honorara tiče, mislim da bi se to moglo prebiti, radiš im reklamu da bi ih kasnije angažovali neki AzerbejdžanciTMne znam, deluje mi zanimljivo koncept ali si u pravu da treba pažljivo birati - i klub, koji mora biti izvan klubaških i lokalpatriotskih podela i koji mora imati bar 5-6 zanimljivih tipova na čije bi životne priče mogao da se fokusiraš kao i ljude koji će da rade sa njima - da budu dobri fudbaleri ali i da imaju tu zabavnu crtu (to bi mogao biti problem, naši fudbaleri su uglavnom teške tupadžije sa harizmom vreće cementa)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...