Jump to content
IGNORED

mogu li se snimati serije u srbiji


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

Dobro, to jeste tačno. Ali osim Radoševe epopeje zaista je trenutna TV produkcija - generalno - otišla dodžavola.Slučajno znam honorare ljudi (od snimatelja, do scenografa, pa i glumaca) koji rade na nekolicini serija koje (uglavnom) 'proizvodi' Prva i potpuno, ali zaista potpuno je fascinantno za koji keš ljudi danas pristaju da šljakaju.

Edited by Blueberry
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    14

  • Blueberry

    14

  • ToniAdams

    12

  • beatakeshi

    12

predpostavljam da misliš na gošu(emotion) mada ima pored radoša(contrast studio) i drugih koji manje više ok plaćaju. adrenalin (nadrealna tv), monte royal (otvorena vrata), ovi što rade vojnu akademiju, vit (prve dve sezone budve)...jedan od glavnih problema je najveći producent ptc, koji je klinički mrtav već godinama, a on je taj koji bi trebao da diktira uslove na tržištu. tako da je sada ono prepušteno emotionovoj stihiji. kako(ako) je đ. prodao carstvo bugarima valjda će i tu doći do kakve takve konsolidacije.a da je lova smešna, smešna je.

Link to comment

Da, lepo si ih sve nabrojao. Ali sve je to nevidjeno govno od kvaliteta - ne znam kako drugačije da izgovorim. Suštinski, mi smo daleko čak i od hrvatskog treša tipa 'Larin izbor' koji je, recimo, autorki obezbedio fuckin' jahtu da pazari.Postali smo u pravom smislu tog pojma Bananarepublic i sve se doslovno prelama kroz to ogledalo - od književnosti do Elektrodistribucijetm. Najbolji srpski snimatelji danas ili rade reklame za Litvanske agencije, ili snimaju serije po Kazahstanu. Mi još uvek nemamo ni filmski lab, o čemu dalje da pričamo? Kapiram da će i Tirana dobiti Kodak/Fuji licencu pre Beograda. Ali show must go on, "Tvoje lice mi je poznato" (or whatever that shit is called) zauzima studije Jurovižn mode, dok svet - baš kao i u 'devedesetim' - odlazi u svemir, a mi i dalje otkrivamo (i debatujemo) o jebenim rijalitijima i ispravljanjima istorijskih krivih Drina koje vaspostavlja autor Selogoriababasečešlja šaban.Lovely.

Link to comment

malko smo se upetljali, rekao bih da potvrđuješ tezu da bez dobrog teksta nema dobre drame, serije. neovisno o lovi.ovde ima više love nego ideja. i ne samo ovde.larin izbor :isuse: pa ako je ovo reper onda i bijela i radoš zaslužuju 1 emijapsbila kodakova lab u kotežu pre desetak godina, nešto sjebali i nikad se nisu oporavili. doduše koji će nam pored binarnog zapisa.

Link to comment
ovde ima više love nego ideja. i ne samo ovde.
Zbog ovoga sam i počeo polemiku. Meni je to prosto neverovatno - možda mogu da razumem ljude u srednjim godinama i zamor materijala, ali ne kapiram klince; imam osećaj da nikad nisu bili bliže prilici da rade.Ovo što kaže Blueberry za ekipu u tehnici je živa istina. Imam ortake sa kojima sam radio, koji umeju da drže kameru 17 sati za 50 evra. Kad ih pitam zašto pristaju, samo kažu - ako neću ja, uvek ima ko hoće. Neverovatno. Ali mene zanima pozicija kreativaca - ja ne mogu da poverujem da Biljana Maksić radi za kikiriki, a ako je već prihvatila, zašto onda toliko loše? Ovde ipak pričamo o ljudima koji imaju ime, a nisu egzistencijalno ugroženi. Ako pristanu da šljakaju za neku dogovorenu kintu, kolika god da je, zbog čega to ne urade kako treba? Ili smi ih mi, možda, ipak precenili?
Link to comment

Samo jedna stvar. Ne kažem ja da ja sad ne mogu da se bavim serijama zato što moram da zaradim pare za serije, nego zato što bih volela da cash in ovo za šta sam se školovala. Nekoliko godina. Moram da se konsolidujem sa svojom primarnom profesijom prvo.

Link to comment
A koja su to dobra scenarija (adaptacije) Bilane Maksić u poslednjih 20 godina?
Dobro pitanje. Ja bih rekao da nema.Elem, ja sam pomalo profesionalno upoznat sa produkcijom koja ide na Prvoj, i rekao bih da je glavni problem, ne samo na Prvoj, nego u srpskoj TV (a i filmkoj, ali dobro, to je druga tema) produkciji u nedostatku kvalitetnih scenarija, tačnije, scenarista, a to je tek donekle, tj. sekundarno vezano za sitnu kintu. Mladim (a bogami i starijim) dramaturzima nedostaju osnovni preduslovi za kvalitetan spisateljski proizvod: životno iskustvo i "da imaju nešto da kažu".Da, to često nekako ispadne ista stvar, ali zavisi šta ti je cilj. Ako hoćeš da napišeš uverljivu, zanimljivu ili makar pitku popularnu/komercijalnu dramu, onda moraš jebote da znaš kako pričaju ljudi na pijaci, ljudi u zatvoru, kako rezonuje žena koja je skapirala da ju je muž prevario a nema posao, kako zakon kažnjava pranje novca itd. itd. To naši dramaturzi ne znaju i mrzi ih da istražuju, iako zapravo to nikada nije bilo lakše nego danas. Tu jedino dolazimo i do pitanja para, jer da ima malo više para u tome, kapiram da bi bilo i više motivacije da se makar taj deo posla uradi pošteno, da se raspitaš, da istražiš, da sedneš i malo više razmisliš. Ovako se ljudi oslanjaju na to da "umeju da pišu" jer im je tako rekla rodbina i završili su neki faks, eto (ili još češće, nisu završili nego su ga upisali, eto, to je dovljna potvrda da nešto valjaju) ili su napisali par pristojnih scenarija pa su došli do svog limita iskustva i želje, ali jebiga, slatka je to kinta, iako mala, nije loša za Srbiju, pa ajde guraj dalje na ler.A onaj drugi aspekt "imaš nešto da kažeš", to je tek misaona imenica... Ovde pričam o tome da je čak i u najbanalniju sapunicu potrebno utkati i neku strast, neku temu do koje je piscu stalo, da bi ona bila kvalitetnija (može da bude uspešna i bez toga, ali ovo značajno pomaže, em piscu da se unese u posao, em gledaocu da oseti nešto što "rezonira"). Ali toga nema ni u tragovima kod nas (možda će da bude u Ravnoj gori lololo). Jer opet, ako je spisateljsko stvaranje zasnovano na životnom iskustvu, a životno iskustvo ti se vrti oko druženja sa sebi sličnima, izlazaka u kafiće i tržne centre i praćenja politike i estrade...Pa, nije čudno onda da jedino što većina domaćih scenarista ima da kaže jeste u suštini nešto o propasti srednje klase i tegobama "neshvaćenog kreativca" ili neke kao fol krimi priče (jer svi smo ovde u najboljem slučaju samo jedan stepen udaljeni od nekog kriminala).Edit: Tori Speling Edited by Ariel
Link to comment
napisali par pristojnih scenarija pa su došli do svog limita iskustva i želje, ali jebiga, slatka je to kinta, iako mala, nije loša za Srbiju, pa ajde guraj dalje na ler.
...što bi se mogli reći za većinu etabliranih kreativaca u Srbiji
Link to comment

Srđan Dragojević je u jednoj emisiji iznio zanimljivu tezu da je glavni uzrok za nedostatak dobrih scenarija u srpskom filmu FDU odsjek za dramaturgiju, na čelu sa Nebojšom Pajkićem, koji studente više obučava za pisanje filmskih kritika nego za pisanje filmskih scenarija.

Link to comment
Srđan Dragojević je u jednoj emisiji iznio zanimljivu tezu da je glavni uzrok za nedostatak dobrih scenarija u srpskom filmu FDU odsjek za dramaturgiju, na čelu sa Nebojšom Pajkićem, koji studente više obučava za pisanje filmskih kritika nego za pisanje filmskih scenarija.
... zato srpska književnosti vrvi od vrcavih filmičnih knjiga.
Link to comment
Srđan Dragojević Osvedočeni kriminalac i najgori LOPOV srpskih filmskih državnih fondova je u jednoj emisiji iznio zanimljivu tezu da je glavni uzrok za nedostatak dobrih scenarija u srpskom filmu FDU odsjek za dramaturgiju, na čelu sa Nebojšom Pajkićem, koji studente više obučava za pisanje filmskih kritika nego za pisanje filmskih scenarija.
:isuse:
Link to comment
Ali mene zanima pozicija kreativaca - ja ne mogu da poverujem da Biljana Maksić radi za kikiriki, a ako je već prihvatila, zašto onda toliko loše? Ovde ipak pričamo o ljudima koji imaju ime, a nisu egzistencijalno ugroženi. Ako pristanu da šljakaju za neku dogovorenu kintu, kolika god da je, zbog čega to ne urade kako treba? Ili smi ih mi, možda, ipak precenili?
Ono za 50 evra je tacno takva situacija.Mada ja mislim da su ljudi visi po rangu "povukli nogu" u spustanju cene pa se onda to piramidalno spustilo...Znam producenta/organizatora koji je otisao na razgovor za rad na nekoj seriji i bilo je:Jao jeste krs producentska kuca ali jbga reziser je Sijan matori mozda ce da lici na nesto taj rad.Posle razgovora je pala u bedak jer je on neku njenu okvirnu kalkulaciju tako izmasakrirao svakom mislu.Prica je bila:Sa ce nam dir. fot. za izvidjanj lokacije nemoj da ga placamo za pripremu.BTW, cudno je sto ovu rasparavu vodimo na temi o firmi, koja ono sto sama placa za sada jos i najbolje placa ovde kod nas.
Link to comment

Uopšte se ne bih složio da je kriza dobrih scenarija lokalnog karaktera, to je globalni problem. Ali kome to više i treba kada u dominaciji masovne kulture najviše učestvuju raznovrsni rijalitiji. Danas je važnije napraviti zanimljiv rijaliti nego napisati scenario za neku igranu seriju ili film ... I, što je najvažnije, jeftinije je ...Diskaveri je najpopularniji kanal, a šta on ima? Samo rijalitije! Prvo ber grilz jede ovčija govna i umiva se sopstvenim urinom. Pa onda pratimo neke likove što se kolju na aukcijama koji će od njih kupiti tuđe đubre. Onda imamo onog što radi najteže poslove, pa onda one baje što love krabe, pa nekog lika što hoda po vodi, pa tipa koji putuje po Americi u potrazi za najukusnijom slaninom ...Oni kanali koji nemaju rijalitije, emituju dokumentarce (Histori Čenel, na primer) ...Dakle, ne treba nikome postavljati imperativ da napiše dobar scenario, srpskim televizijama su, iznad svega, potrebni novi, dobro osmišljeni rijaliti programi. Nešto što će istovremeno biti i kreativno, i zanimljivo i edukativno (Farma i ostali rijaliti formati se ovim automatski isključuju) ... Tu treba baciti akcenat ...

Link to comment
...Dakle, ne treba nikome postavljati imperativ da napiše dobar scenario, srpskim televizijama su, iznad svega, potrebni novi, dobro osmišljeni rijaliti programi. Nešto što će istovremeno biti i kreativno, i zanimljivo i edukativno (Farma i ostali rijaliti formati se ovim automatski isključuju) ... Tu treba baciti akcenat ...
Dozvolitetm, ovo je 1 fantastična obZervacija. Možda bi mogao Timoti Džon Bajford tu nešto da iscenariše. Recimo da se Raša Popov & Branko Kockica druže s decom koja su, okupljena u improvizovanoj kući koja je slična kao kuća VB, samo što je sve minijaturno, ali i malo pomereno Tim Barton style, objašnjavaju šta su to sat, atom, harfa i pterosaurus, a koja se snima 24/7 pod budnim okom roditelja (moderatora serijala) koji na kraju svaka 2-3 dana izbacuju po jednog 'djaka' tako što organizuju turnire u znanju (tipa dašto mi ti dašto) & borilačkim veštinama (tipa djiudjicu) pa ko ispadne mora da sklizne kroz plastični tobogan u penu od sapunice. Svi učesnici su naravno oslobođeni od škole, spavaju na dvospratnim krevetima i pre nego što se ugasi setlo obrnu po jednu asocijaciju, ukrštenicu ili matematičku slagalicu. Pobednik dobija zagarantovanu peticu iz biologije i matiša na kraju polugodišta, mauntinbajk i put u Njujork zarad posete Metropoliten muzeju, a roditelji laureata oslobodjeni su od plaćanja Infostana 6 meseci.funny-gif-little-kids-fighting-karate.gif
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...