Jump to content
Sign in to follow this  
steins

Sedmorica Mladih

Recommended Posts

steins

povod za ovaj topić je što sam danas na mrskom RTSu uhvatio jednu staru emisiju, koja se valjda zvala Sedam na Sedam. Davno nisam gledao 7 mladih, tako davno da sam na njih zaboravio.Oni su stvarno bili najveći od najvećih. Umesto daljih hvalospeva prilažem jedan tekst

Slušajući današnju muziku ne samo u našim već i u svjetskim okvirima ne možemo a da ne konstatujemo da je malo „dobrih stvari“. Premalo je muzičara koji mogu oduševiti konzumente dobrog tona, kvalitetne pjesme, koji su u svakom muzičkom žanru „na svom terenu“.Piše: Admir Fole BeganovićMuzička ograničenost postala je brend, lažni heroji vladaju estradnom scenom a kvalitet je otišao negdje daleko, kao da je je pobjegao, emigrirao, postao izbjeglica. Kvalitet je nagazio na crnu magiju, nagraisao barem na našim prostorima..Ko se od današnjih regionalnih muzičara može pohvaliti nastupom na, recimo, Kubi, Haitiju, Havajima, Meksiku, Japanu…..Ko od današnjih regionalnih muzičara „ima petlju“ i znanje da jednu pjesmu sa ovih prostora pjeva na jeziku zemlje u kojoj održava koncert.Ko od današnjih regionalnih muzičara ima moć da održi program u trajanju o osam sati svirajući od klasike do aktuelnih svjetskih hitova.Program začinjen muzikom, skečevima, predstavom. Ko od današnjih regionalnih muzičara može publici priuštiti spektakl o kojem će se pričati danima, mjesecima, godinama, decenijama?Ma kako neko bio navijački nastrojen i pokušavao i „upirao“ svim silama da nekoga pogura po ovom pitanju krajnji rezultat je……….poražavajući.Niko. Niko ne može da svira tako dugo i dobro. Niko danas ne može da „natjera“ publiku da bude aktivan učesnik programa i da čitav koncert pjeva, pleše, smije se i ode kući prezadovoljan ne žaleći što je možda dao posljednji euro, dolar, marku, kunu, dinar……za kupljenu ulaznicu. Niko.Da se današnji muzičari ne bi „zamislili i zabrinuli“ nad svojom karijerom moramo priznati da nije ni prije bilo njihovih kolega koji su bili prvaci u svijetu muzike mada je nekada davno kvalitet bio jedino mjerilo uspjeha na estradi.7mladih.jpgStarije generacije se sa sjetom sjećaju vremena kada su se emitovale emisije „7+7“, „Cirkus 7 mladih“, „Budite uz nas“.Emisije u kojima su glavni junaci, sedmerica sposobnih momaka i opasno dobrih muzičara naprosto praznile ulice Beograda, Sarajeva, Zagreba, Splita, Ljubljane…..Muzičari, šoumeni, njih sedam od kojih je svako svirao nekoliko instrumenata.Jedino su oni znali istražiti dubinu emocija i dobrog raspoloženja.Rođeni talenti. Umjetnici.O kakvim se talentima radi govori podatak „najpoznatijeg“ od njih, šoumena Jove Radovanovića koji je svojim skečevima, grimasama i gegovima gledateljstvu znao natjerati suze u očima i dugotrajne grčeve u stomaku izazvane smijehom.Imao je samo 6 godina kada je maštao da bude muzičar. Nekoliko godina kasnije „slučajno“ je saznao i dokazao prisutnima da ima dar, dar od Boga, prirodni apsolutni sluh.Na jednoj svadbi pjevač je pjevao tada popularnu pjesmu „Oj Zoro, Zorule“.Mada nikada do tada nije uzeo niti jedan instrument u ruke rekao je drugovima da bi znao odsvirati tu pjesmu samo kada bi imao bilo koji instrument.Prisutni su sakupili pare i kupili polovnu frulu…………..i ostali nijemi kada je Jovo bez greške odsvirao pjevanu pjesmu „Oj Zoro, Zorule“.Početak legendarne priče o grupi „7 mladih“ vezan je za daleku 1959 godinu.Nebojša Dančević, Milutin Vasović, Ljubiša Stošić, Branislav Todorović, Vladislav Vasić, Ljubiša Milić, Zarije Raković počeli su pisati bajku zvanu „7 mladih“.Smrću pojedinih članova grupe ili odlazak u druge grupe ostali su popunjavali novim članovima a dolazak Nebojše Kunića i Jove Radovanovića „zacementirao“ je ovaj ansambl dobrog zvuka.Ušli su u raskošni svijet zabave i šou biznisa i eksplozijom kvaliteta otišli u legendu.Ukupno četrnaest puta zaredom punili su dvoranu „Lisinski“ u Zagrebu, sedam puta ogromnu dvoranu „Dojče hale“ u Berlinu, u „Linkoln centru“ u Nju Jorku, svetištu tamnošnje filharmonije gdje vježbaju i nastupaju muzičari koji „malu djecu jedu“ koliko odlično sviraju, sklanjali su se od njih i napuštali dvoranu kada bi u centar došli oni, „7 mladih“.Njihove turneje po tadašnjem Sovjetskom Savezu prelaze sve moguće i nemoguće granice realnosti. U vremenima kada ništa sa zapada nije moglo proći u Moskvu, kada je za sve sem Rusa bila podignuta željezna zavjesa, grupa „7 mladih“ je održavala turneje po ovoj zemlji.Za tri dana sedamnaest nastupa i preko 25.000 posjetilaca. Nikada niko poslije njih to nije mogao uraditi.Prozvali su ih „crni“ bijeli bend, jedini u svijetu.U današnjoj Rusiji tada ništa nije prolazilo što nije njihovo a grupa „7 mladih“ u srcu Moskve je svirala crnačku duhovnu muziku.Gagarin i Titov bili su im gosti a Gagarin ih je noć prije kobnog leta pozvao u hotelsku sobu.Svirali su prinčevima, kraljevima, šeicima, predsjednicima, premijerima, generalima…. i uvijek su imali otvoren poziv za ponovni dolazak.Poklon Fidela Kastra u vidu broda punog kubanskih cigara galantno su odbili kao i ponudu švicarske vlade da uzmu njihovo državljanstvo.Ignorisati poziv japanskog cara koji je oduševljen nastupom stojeći aplaudirao desetak minuta da ostanu na ručku mogli su samo oni, „pravdajući“ se da moraju stići na derbi „Zvijezda- Partizan“.U Ginisovu knjigu rekorda upisani su kao jedini ansambl koji je 33 godine neprekidno svirao u istom sastavu.Bili su miljenici Josipa Broza Tita. Maršal ih je lično oslobodio služenja vojnog roka prozvašivši ih ambasadorima jugoslovenske kulture.„sedam Srba tako dugo zajedno, djeluje nestvarno“ – šalio se Tito sa njima.Pred odlazak na operaciju u Ljubljanu, pred put sa kojeg se više nije vratio, Tito je pozvao članove porodice, nekoliko generala i….njih, „7 mladih“.Danas je sve instant, i „kvalitet“ i popularnost. Posljednji zajednički nastup ansambl „7 mladih“ imao je u Sarajevu 1991 godine.Nedavni prijedlog grupe građana da jedna ulica u Beogradu dobije ima „7 mladih“, glatko je odbijena od strane vlade.Odbijen je i prijedlog i zahtjev za priznanje za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi“.„Nema tu mjesta za nas“, nedavno je izjavio Jovo Radovanović.Razočaran u „neke nove klince“ koji ne žele priznati stare šampione. Šampione kojima je američki državni sekretar Henri Kisindžer rekao da su kao „Muhamed Ali, nepobjedivi u svom ringu“. Priznati i poznati u čitavom svijetu.Ostala je nagrada, Titova, „Istaknuti umjetnici Jugoslavije“. Na prste jedne ruke mogu se nabrojati oni koji su ovo visoko priznanje dobili.Lutajući hodnicima sjećanja, onog lijepog sjećanja kada emocije zovnu kada se sa litica života čuje jeka prošlosti koja dušu poziva, „naleti“ se na ansambl „7 mladih“, 7 momaka, 7 muzičara, vitezova 7.Postavili su visoke, previsoke muzičke standarde. Ko će te standarde dostići, ili barem im se približiti. Lijepo se nadati, očekivati i navijati da ih neko nadmaši ali sjena sumnje i mraka lebdi nad tom nadom. U arhivi uspomena grupa „7 mladih“ mnogima je na prvom mjestu, od Belfasta do Tokija. Grupa „7 mladih“, grupa za sva vremena.
http://doznajemo.com/2012/06/16/zaboravljeni-junaci-jednog-vremena-2-sedam-mladih-sampioni-kvaliteta/sećate li ih se? Kako ih se sećate? Šta se desilo sa njima u aftermathu? Meni uvek bio gotivan onaj gitarista i onaj klavirista što je pevao dubokim glasom....pojma nemam šta je danas sa njima, mislim da je ovaj prvi umro....ne znam, a malo podataka ima na netu....

Tihajeza

prvo sećanje: neka zabavna emisija, sa redom skečeva, redom muzike, sa biljanom ristić koja im je bila potpora kao ženska glumica u skečevima (možda je i pevala). verovatno je to ta "7 na 7". meni je bila zabavna, sećam se da smo je porodično gledali, svi zajedno. ja ih pamtim kao dobre imitatore, ne znam da su pravili i izdavali svoju originalnu muziku.drugo sećanje: predstava "štrumfovi", u kojoj je suzana mančić glumila štrumfetu, njen, tada budući, sada bivši muž gargamela, a ostali štrumpfove. bila je turneja po celoj ex-yu, i gostovali su i u mom malom mestu. bila sam prvi razred i predstavu je gledalo svako dete od 1 do 10 godina u gradu.

Hamlet Strašni

ja je gledao u domu sindikata, a dobio sam i neku fuš štrumpovsku kapu

расејан

Запамтио сам их по томе што се, као ни теве татица им дебели Ристић, нису скидали са екрана. Били су забављачки бенд, шмекери опште праксе, хотел вејв за хотеле са две-три звездице, умели су све да изведу, дакле занатлије. Као занатлијама свака им част, једино им замерам- што од њих бар десетак бендова никад није стигло на теве па нико није чуо за њих, није им изашла ни прва синглица, разлаз- што су били државни љубимци па кад они нешто сниме, претходне верзије тога апсолутно нестају са државних канала- што су мислили да је Јова Радовановић увек смешан

kapetanm

Imao sam ovu ploču - odlično su ovo izvodili

Jesu bili povlašćeni, međutim dopadalo mi se što su kao izvođači bili svestrani, uglavnom su vladali svaki sa po više instrumenata i žanrova

MocaVukotic

negde sam čitao da su to sve u pitanju akademski obrazovani muzičari, čak i ovaj nesrećni radovanović.

Hamlet Strašni

Sad sam pogledao, on ladno ima preko 70 godina :o

Nikola Kiric

sedam plus sedam

Nikola Kiric

zabavljacka grupa, zanatlije, ponekad odlicni, ponekad poslovno dobri. jeste, nisi mogao od njih da zivis svojevremeno, ali nije bilo slicnih grupa ni da im prismrde u ono vreme. "Emina" je jebeno dobra, narocito onaj jazz pop deo. "kofa je busna" hit detinjstva, tek kasnije sam video seksualne asocijacije...

Indy

Seksualne asocijacije!? :o

Nikola Kiric

hehe, preslusaj opet

Indy

Neka barem neke uspomene ostanu ciste i neiskvarene. :)

Nikola Kiric

kofa je busna, jebu sna, jebu snapa onda kofa, chep, nvalazi ga malo, naostri ga malo i slicno

gospa buba

dechaci, sram vas bilo :lolol:gledala juche. i micu orlovica kako peva ^_^rts bi mogao da odvoi obashka kanal i samo arhivu da pushta -_-

Sign in to follow this  

• Create New...