Jump to content
IGNORED

SEKTE SU MEĐU NAMA!


Аврам Гојић

Mišljenje o malim verskim zajednicama  

49 members have voted

  1. 1. Regulativa spram malih vera

    • Treba ih strogo kontrolisati
      11
    • Treba zabraniti netradicionalne verske zajednice
      2
    • Neka rade slobodno
      36
  2. 2. Male verske zajednice, ili sekte su...

    • Opasne po društvo
      4
    • Zanimljive grupe bezopasnih ekscentrika
      11
    • Prevarantske organizacije
      13
    • Član sam jedne od njih
      1
    • Potpuno nebitne
      20
  3. 3. Verujete li u postojanje destruktivnih kultova?

    • Da
      32
    • Ne
      5
    • Ne znam
      12


Recommended Posts

Dobro, Toni, a jel možeš da shvatiš da postoji raznolikost religioznog iskustva?Meni je odnos prema malim verskim zajednicama (u daljem tekstu - MVZ) uvek bio lakmus za nečiji odnos prema pluralizmu. Ne znam o kakvoj je kulosti sada reč, ali kao što razumem SPC vernike i njihov odnos prema velikim pitanjima, iako ga ne delim, tako razumem i mnoge pripadnike MVZ. Naravno da ima MVZ koje su samo front za namicanje para, i u čije postavke ni sami osnivači ne veruju, ima i nekih vrlo opasnih, a ima i nekih frivolnih, praznoglavih, banalnih. Pa šta? It's like everything else.

Link to comment
Krišne su po tom pitanju dirljive. Uvek zovu na "veče indijske muzike i duhovnosti, i na degustaciju vegeterijanske hrane", ali ti je sve jasno čim udjes.
ja bila na toj degustaciji :)bila sam tako neki sedmi ili osmi osnovne, to je negde oko bogoslovije bilo, u nekoj kući. help, sad ne mogu da rekonstruišem. svidela mi se hrana, za ostalo - već sam bila beyond help.
Link to comment
Dobro, Toni, a jel možeš da shvatiš da postoji raznolikost religioznog iskustva?Meni je odnos prema malim verskim zajednicama (u daljem tekstu - MVZ) uvek bio lakmus za nečiji odnos prema pluralizmu. Ne znam o kakvoj je kulosti sada reč, ali kao što razumem SPC vernike i njihov odnos prema velikim pitanjima, iako ga ne delim, tako razumem i mnoge pripadnike MVZ. Naravno da ima MVZ koje su samo front za namicanje para, i u čije postavke ni sami osnivači ne veruju, ima i nekih vrlo opasnih, a ima i nekih frivolnih, praznoglavih, banalnih. Pa šta? It's like everything else.
ok, moj je mozda problem sto cvrsto verujem da nema bas mnogo osnivaca mvz/vvz koji uopste veruju u svoju pricu.
Link to comment

vaso, čija je beše crkva na početku ulice radoja dakića u zemunu - to je neka kuća, sasvim lepo održavana, mislim da se subotom sastaju? par puta sam popričala sa njima, ali sam bila klinka i ne sećam se šta su tačno hteli.

Link to comment
ok, moj je mozda problem sto cvrsto verujem da nema bas mnogo osnivaca mvz/vvz koji uopste veruju u svoju pricu.
ja mislim da to često i nema mnogo veze sa krajnjim ishodom. čak i pravi prevaranti ponekad artikulišu neku bitnu duhovnu potrebu. uzmi Kroulija. hohštapler, bludnik, prznica, sujetni bednik, sadista. duboko sam uveren da je verovao u bar pola magijskih ratova koje je vodio, kao i da je verovao da njegove vizije dopiru od entiteta izvan moći poimanja neiniciranih (ovo se naročito odnosi na njegovu tzv. pustinjsku avatnturu priziva Horonzona). lud kakav je bio, artikulisao je potrebu njegovog vremena pokretom koji će uvezati napabirčena kolonijalna znanja, arheološka otkrića, u nešto novodobno, okrenuto individui, sebično, orgijastično i raskošno. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Karaburma...oko kilometar od Bogoslovije, čuveni hram u Ćustendilskoj.
od mene tamo niko ništa nije tražio. možda sam imala 14 godina i verovatno nije trebalo da me puste unutra. dolazima sam par puta sa drugaricom, mi smo i pokušavale da sakrijemo te svoje godine, tako da nikoga ne krivim. sećam se samo da je bilo toplo, prijatno, da je to bio neki ljubazan svet, da nisam uopšte kapirala šta se dešava oko mene i da smo lepo jele :) nijednom se nisam osetila ugroženom. to je bila 1990-91
Link to comment
od mene tamo niko ništa nije tražio. možda sam imala 14 godina i verovatno nije trebalo da me puste unutra. dolazima sam par puta sa drugaricom, mi smo i pokušavale da sakrijemo te svoje godine, tako da nikoga ne krivim. sećam se samo da je bilo toplo, prijatno, da je to bio neki ljubazan svet, da nisam uopšte kapirala šta se dešava oko mene i da smo lepo jele :) nijednom se nisam osetila ugroženom. to je bila 1990-91
tamo nikada na ulazu nisu trażili lične karte. medjutim. postoji pravilo, nametnuto i spolja i iznutra, da se na maloletne ne vrši direktan duhovni uticaj. pustiće ih da jedu i slušaju muziku i predavanje, ali im niko neće nuditi dalju "obuku".
Link to comment

davno je to bilo i zaboravio sam gomilu stvari. bilo mi je zanimljivo sve oko krolija. pa preko njega put je vodio ka spinozi kog su mnogi smatrali kao siguran put u ludilo. pa od spinoze do kjerkegora. nista od ovoga mi nije ostalo jasno u secanju, ali je putovanje bilo gotivno. na to me podsetio vasa.

Link to comment

Prvi put sam cuo rec "sekta" u 7. razredu osnovne skole, od drugara koji se hvalio da je ucestvovao u kamenovanju hrama Krisni na Karaburmi, "zato sto su sekta". Od tada me interesuje sektofobija. Prvo sam mislio da je ona rezultat propagande SPC-a i nacionalista (koji su optuzivali sekte da im je cilj slabljenje vojne snage drzave pervertiranjem omladine), medjutim, posle sam konstatovao slicnu histeriju u Belgiji i Francuskoj (gde su cak parlamenti oformili posebne komisije za borbu protiv "stetnih sekti") - jedino ima nesto malo razlike u sadrzaju optuzbi: u Srbiji se insistira na seksualnim perverzijama i drogama, valjda to najvise sokira domace malogradjane, a u Francuskoj i Belgiji sekte sluze da bi harizmaticni manipulativni gurui otimali novce naivaca. To je bilo krajem devesetih, sad se malo smirilo.

Prosle nedelje, na lokalnoj pijaci (zaista deluju zastrasujuce):http://www.youtube.com/watch?v=11jnFhYgEas

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...