Jump to content
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

reg

U Budimpesti na maturskoj ekskurziji, tumarao ulicama preko dana, uvece gledao sa drugarima CNN i nervirao se sto nisam ostao u Beogradu.

Papovac
@zugurosh:ja ne priznajem.1) nema rata, ni u Srbiji ni van nje2) nema politickih ubistava3) rade osnovne funkcije drzave, kako-tako4) izlazak iz zemlje se obavlja putem lupanja pecata u pasos i onda mozes da putujes do Arktika neometano5) Milosevic je krepao u zatvoru, a i Mladic je na istom tuznom putu.opet bih isao, znajuci sve sto sada znam.
i ja,inace bio pred skupstinom normalno

Anonymous
Bio gde i svi do nekih dva-tri ujutru ili tako nesto. Onda je na terasu Skupstine Grada izasao Dinkic. Lepo sam ga saslusao do kraja, kad je zavrsio okrenuo se prema tadasnjoj devojci, rekao joj "hajdemo kuci, od ovoga nema nista" i zaboravio citavu stvar.
+1, uz sitne razlike."Očekivanja građana bila previsoka"Ajde da ne stajem na muku administraciji, pa da ne komentarišem ovo.

WTF

U Minneapolisu, gde sam tada radio kao consultant na IT projektu. Ceo dan buljio u www.b92.net i udarao "refresh" dugme. Easiest $1000 I ever made :D

Budja
kontra miting '96.au, kakav je to dan bio.
Cini se da je sazrelo vreme za 1 pool, samo za one preko 35 godina:Najjaci miting:- 9. mart 1991- 20 i neki maj 1992. ili slicno (Crni flor, Vuk postao mirovnjak pa na hipi mirovnjacki miting doslo jedno 20,000)- Vidovdanski sabor (direktori prase u 4 popodne pred 50 ljudi, prve setnje)- 23. decembar 1996, kontramiting- 9. januar 1997, Kolarceva, Ceda- Preobrazenski Dikincev Miting 1999. i Spasoje zovi gaMeni dragi i ostali znacajni:- Neki jun 1993., GSS organizuje odbranu Vuka koji je u zatvoru na Vracarskom platou, DSa nigde nema.- Jesen 1991 (ili 92?), dosao Aca Gica na Vracarski plato,odma se videlo da od nejga nema nista- Decembar 1992, Panicev krcta predizborni miting ispred Skupstine- Maj ili jun 1992, B92 koncert protiv rata u Bosni na Trgu Republike, krcat- 2. februar 1997, intervencija panduracije na Brankovom mostu...

Jozef K.

Bio u BGDu i na Trgu republike 27.9. gde smo kao čekali proglašenje rezultata (koncert Brege i ne znam koga još). Dalekovido :) rekao idemo da ga izgalsamo za predsednika, a brzo ćemo morati da ga skidamo.Da krenem petog odlučio sam se tek kasno uveče. Lako smo se organizovali oko kola i ekipe koja kreće. Bili u koloni iz Kragujevca, koja se na autoputu spojila sa niškom. Parkirali negde u Admirala Geprata i iz Knez Miloševe stigli na raskrsnicu. Krenula frka, suzavac. Kroz pionirski park do predsedništva. Tu su stajali razni poznati likovi. Meni Batica Mirković bio interesanatn. Valjda je bilo neko okupljanje represtacije, a on i još par kolega došli na građanski protest zbog ne priznavanja narodne volje, kad ono tone suzavaca. Delovali su baš zbunjeno.Krenu dim iz skuštine i preselio se ispred. Saslušao neke govornike tipa Svilanovića, Perišića. Maki slikar uzeo mikrofon, preselio nas u Takovsku. Prošao pored bager, čuo pucnje. Nije mnogo prošlo eto JSO sa Hamerima. Delovalo je strašno. Neka raja (Čačani?) povadiše pištolje pa za njima. Dok smo mi pešice stigli do raskrsnice kod Pošte, već se proneo glas da su prešli na našu stranu i slično. Ukapirao sam da je sve gotovo kada sam otišao da telefoniram iz nekog stana kući da sam ok i video stanje po medijima. OStao sam celu noć, odslušao Koštunicu. Imao Politiku od 6. atmosfera je bila kakvu su je već opisali. Baš solidarna. Ujutru nazad preko Mladenovca. Zarekao se da sam završio sa mitinzima i slično. Politici i praćenju društvenih dešavanja se vratio zbog 12. marta.

kapetanm
Cini se da je sazrelo vreme za 1 pool, samo za one preko 35 godina:Najjaci miting:- 9. mart 1991- 20 i neki maj 1992. ili slicno (Crni flor, Vuk postao mirovnjak pa na hipi mirovnjacki miting doslo jedno 20,000)- Vidovdanski sabor (direktori prase u 4 popodne pred 50 ljudi, prve setnje)- 23. decembar 1996, kontramiting- 9. januar 1997, Kolarceva, Ceda- Preobrazenski Dikincev Miting 1999. i Spasoje zovi gaMeni dragi i ostali znacajni:- Neki jun 1993., GSS organizuje odbranu Vuka koji je u zatvoru na Vracarskom platou, DSa nigde nema.- Jesen 1991 (ili 92?), dosao Aca Gica na Vracarski plato,odma se videlo da od nejga nema nista- Decembar 1992, Panicev krcta predizborni miting ispred Skupstine- Maj ili jun 1992, B92 koncert protiv rata u Bosni na Trgu Republike, krcat- 2. februar 1997, intervencija panduracije na Brankovom mostu...
Pa najjači, tata svih mitinga je 9 mart, ovo je sve drugo ništa u odnosu na to. Prvi put, pa još tenkovi, nikad pre, a ni kasnije nije bilo

pacey defender

Imao sam 18 godina te 2000. godine tako da sam 24. septembra prvi put glasao. BIo sam dosta aktivan u toj kampanji, lepio postere po kraju, na malom odmoru delio letke po školi.Na današnji dan sam jedno vreme proveo tamo kod Skupštine. Nagutao sam se prvog talasa suzavca, sklonio se u dvorište Učiteljske (Viša pedagoška u Narodnog fronta - ulaz iz Dobrinjske). Tu smo redovno igrali basket i fudbal dok dušmani nisu zatvorili fudbalski teren i pretvorili ga u neke barake ali to je druga priča. Elem, moj utisak tog 5. oktobra, da podsetim kao osamnaestogodišnjaka, je bio da protest kao protest nema izgleda da uspe nezavisno od toga da li je na ulici 10 ili 300 hiljada ljudi, odnosno, da je potrebno da postoji neka organizacija sa vrha. Kada smo se sklonili u taj štek to mi je bila glavna misao. Jer do nekog trenutka ( ne mogu se setiti da li je bilo 2 posle podne ili koliko već), sve mi je izgledalo kao neki drugi miting. Skupe se ljudi, krene se sad ili nikad, leti suzavac, ljudi beže, i to je otprilike to.Mislim da sam se nakon sat-dva vratio i da je situacija bila dosta drugačija od onog što sam očekivao. Otišao sam do RTS-a koji je već bio zapaljen i to je već bio signal da se nešto dramatično dešava, da nije kao milion puta do tada (a za one starije od mene - kao milijardu puta do tada), da je Slobo konačno pao. Onda stižu vesti da je policija uz narod™, da vojska nije izašla na ulice (žamor na ulicama pronosi pohvale generalu Perišiću). U Kosovskoj iza Skupštine ljudi iznose naslone stolica. Marko fakin' Janković na Studiju B, stižu vesti da je Milanović ozbiljno pretučen. Nema kontraudara. St. Protić je nešto pričao sa terase skupštine grada, mislim da su ga već te večeri najavili kao novog gradonačelnika ali moguće je da grešim. Ja bih voleo da čujem šta se te večeri dešavalo jer mi je tu sećanje poprilično izbledelo.

DarkAttraktor
Secam se da je na TV-u kad sam stigao kuci (ne mogu da se setim da li na RTS-u ili na Studiju B) bio Marko Jankovic u nekoj improvizovanoj varijanti studija, i da sam tada prvi put pomislio - jbt, ovaj je stvarno pao.
Studiju B. pre ili posle njega bio neki vojnopoliticki kurac-palac prico je kako je Sloba mogo da pregazi HOS da je teo, al nije teo zato sto je komunisticki ljudski odron i zato ga je trebalo oboriti jos 1991. ludilo.

расејан

Патио се на јебачкој дуплој Т1 вези све као покушавајући нешто да радим тамо негде у Вирџинији, а овамо сваких десет минута ударао Ф5 на два-три сајта који су колико толико редовно јављали. Наравно, све са шест временских зона размака, до друге кафе већ све било готово.Онда дошао кући с посла и са 54 килобода цедио из модема шта се исцедити дало. Више сам сазнао из имејлова од другара који су морали, јелте, да ми се похвале. Што рече један "ово никад нисам видео, иду људи улицом и масовно се смеју... а колико јуче сви били смркнути".

Wilde

Pod košem u svom dvorištu u unutrašnjosti™. Nisam imao pojma da će 5.X biti Dan D - mislio sam da će to biti samo prvi veliki miting, i da će se rušenje gmaza razvući mnogo duže. Društvo se skupilo kod mene da basketom prekrati vreme do večernjeg protesta u centru: 5-6 zadrtih malih DOS-ovaca i jedan zalutali slobista. Iznebuha dolazi jedan večito okasneli drugar s vešću da gori skupština. Naravno, niko mu ne veruje. On insistira, pa donosim radio, a tamo izveštaji iz ratne zone. Mama izlazi u dvorište i javlja nam da je RTS prekinuo program. Ulazim da se uverim, jer i dalje sve izgleda potpuno nadrealno. Zatim trk do centra. S razglasa puštaju radio, pominje se vojska, strepimo, pa onda vest da se vojnici grle s narodom i erupcija oduševljenja. Sećam se da sam tu video i prvi glitch: raznorazne "jebaće vam Sloba mater" likove koji su odjednom tu, s nama, i slave kao da smo od početka bili na istoj strani. Vraćam se kući, a tamo "novi RTS". Zaspao tek pred zoru, malo brinući da se opet ne iskotrljaju neki tenkovi, malo uživajući u tome što živim u istorijskom danu.Da se vratim u to vreme, jedino što bih promenio bio bi dolazak u BG, umesto ovog neimpresivnog kibicovanja iz daljine. Da, od tada je urađeno sramotno malo, potrošena je ogromna šansa da napravimo rez u odnosu na dotadašnji poredak, ali jednostavno nije tačno da je sve isto ili da je gore.

kud u maglu Simoviću

bio na poslu, nije bilo loše, sjajan pregled situacije što sa raznih cnnova a što od svih mogućihe ekipa koje su tada slale materijal sa krova moje tadašnje firme. posle otišao do grada gledao koštunicu sa balkona i tek tad sam shvatio da je stvarno gotovo. zastala mi je knedla u grlu. tokom tog 05.10. se porodila žena mog druga iz srednje i otišli pešaka na nbgd da se iznapijamo, malena je dobila ime viktorija. jbg. romantizam.09.03. je majka svih mitinga, mada je meni najelektrisaniji dan bio 23.12.1996. tad je bilo mnogo gusto.

giuseppe

Vojska Jugoslavije, Požarevac; ni pune tri nedelje, gušter. Dali nam nove šlemove i rekli da ne skidamo čizme, kamioni postrojeni na pisti, priča se da se kreće za BG. Sećam se straha, boktemazo 10 godina šetaš i vičeš i mrziš Miloševića, da bi na kraju, najvažnijeg dana, zaglavio u Kumrovcu, takoreći formacijski na njegovoj strani :isuse: Glasao u vojsci, još čuvam olovku kojom sam zaokružio onog gmaza. GSS četvrtasta neka. Još tada je atmosfera i u VJ bila da će da pukne Sloba, a ova je kasarna bila pri GŠ, vojna akademija i te munje.Petog se cela klasa nabila pored tranzistora, RTS rano prestao sa programom i išla klasika i Neša Galija. Svima bilo jasno da je sad ili nikad. Oko osam ili već devet uveče, ili ranije - ne sećam se, valjda Čović na RTS, opšte slavlje i popijena sva rakija koja je bila po štekovima. Gorak ukus kad je oko pola dvanaest došao vidno pjani "moralista", pukovnik, da nam čestita "našu pobedu", znali smo da je u JUL ili već SPS. Prvi put izašli u grad tog vikenda, sećam se da su Markovu piceriju i prodavnicu tehnike demolirali temeljno.Bili smo ubeđeni da smo do Nove godine kod kuće. Kita lastina, držali su nas do poslednjeg dana. Sećam se kako sam bio ponosan kad mi je Koštunica šatro potpisao čin u vojnoj knjižici, tamo negde u februaru...

Yoda
bio na poslu, nije bilo loše, sjajan pregled situacije što sa raznih cnnova a što od svih mogućihe ekipa koje su tada slale materijal sa krova moje tadašnje firme. posle otišao do grada gledao koštunicu sa balkona i tek tad sam shvatio da je stvarno gotovo. zastala mi je knedla u grlu.tokom tog 05.10. se porodila žena mog druga iz srednje i otišli pešaka na nbgd da se iznapijamo, malena je dobila ime viktorija. jbg. romantizam.09.03. je majka svih mitinga, mada je meni najelektrisaniji dan bio 23.12.1996. tad je bilo mnogo gusto.
To jeste kljucna tacka. Kasnija rekonstrukcija pokazala je da ga nije tamo Djindjic doneo, vec je lukavi Voja imao sto na telefonskoj vezi sto preko neposrednih kontakata u Brace Jugovica sve potrebne infoe za povlacenje poteza.Dva vazna momenta iza kulisa - Rodja Djordjevic koji smiruje pobesnelog Vlajka Stojiljkovica koji je vadio pistolj na izaslanike nove vlasti i amortizuje policijske talibane i Legijino izazivanje Krge i Ace Vasiljevica koji su mu u noci izmedju 5-6 oktobra opasno pripretili da ce da i njega i JSO spakuju bogu na istinu, jer su pomislili da mogu da rade sta hoce. Ova dvojica i jos poneki iz vojske bili su kljucni ljudi za drzanje vojske van uticaja Milosevica. Edited by Yoda

Mark Rothko
- 2. februar 1997, intervencija panduracije na Brankovom mostu...
Najludji dan u životu. Supruga mi saopštila da ću postati otac pa zajedno veseli otišli na proteste. Bežali izmedju tezgi u Sremskoj, dobio lepe batine i tu i nešto kasnije dok smo se spuštali niz 7. jula, ali uspeo da odbranim suprugu da ne prodje kao ja. Do tada nisam znao da koža može da se rascveta od udarca pendrekom. Kad smo došli kući nismo mogli da zaspimo od zakasnelog adrenalinskog šoka.5. oktobra takodje bio gde je trebalo, ali bez junačkih rana.