Jump to content
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

nautilus

meni i dan danas krivo sto nisam bio. a isao na sve do tada.

levi

Na fakultetu, pa na licu mesta. Kad sam se uverio da točak istorije više ne može da se vrati u nazad, otišao kući da gledam prekid programa na Rts-uKakav danak neiskustvu

banatjanin

sa idejom da sutradan možda neće moći da se prođe od NS do BG, 4. oktobra uveče devojka i ja došli u BG, spavali kod drugarice na Bulevaru, sa idejom da sutra idemo na protest i neki najavljeni Blaševićev koncert (!) gajba bila puna nekih Nišlija. pilo se do u sitne sateujutru - odnosno kad smo ustali - otišli na burek, pa na neku kafu.sa tog bureka više se nikad nisam vratio u taj stan. sa prvom gužvom našli smo se ispred skupštine, nosio sam je na krkače kad je onaj tip u crvenoj jakni proleteo kroz kordon i kad je sve počelo.najeli smo se suzavca, krljali se sa masom, malo jurišali, malo bežali.prevrtali i palili kontejnere na raskrsnici iznad Madere kad su prošli hameri sa JSO ispaljjući šk bombe ka nama. trčao sam, petama udarajući u bulju, keva me uspaničena iz provincijskog homtauna zvala na mobilni da javi kako je čula da je vojska krenula na narod. i ona je bila na trgu, tamo. tada rešena da gine ako treba za sutra svoje dece. patetično, da, ali verovala je i verovali smo u to.celog dana na ulicama, žedni i gladni, izubijani, ali srećni. ispred skupštine sa asfalta sam podigao izgaženu vizitku Ljubiše Ristića. do danas je nosim u novčaniku kao suvenir.sećam se kasne večeri i platoa ispred skupštine grada, dok su glumci i pevači mrsili odozgo, bacali su nam keks odozdo sa parkinga i donosili neki vruć hleb u papirnim džakovima. i krljam ja onaj zdudani lebac, a tip pored mene krlja kobasicu, okrene se i ponudi me. ja odlomim parče i ponudim mu hleb, a on kaže: e, neću brate, dosta sam se leba najeo za ovu deceniju. i ja se, tako, rasplačem ko pička.uđem u bus rano ujutru, neka baba pokušavala da u isti unese skupštinsku stolicu.mrtav umoran, samo se presvukao i otišao na prvi dan predavanja u novinarskoj školi. tamo prespavao ceo dan.i ne nije mi žao. i opet bi da je isto.

Edited by banatjanin

dùda

bila na licinom mestu, tada sam živela u stanu u kosovoskoj, stan bio štab za predah i umivanje od suzavca za veliku grupu prijatelja i poznanika.pre toga, sa kumom danima hodala kojekuda, uglavnom do inkriminisanih institucija, sa sve bubnjarima, naravno

Edited by duda

MayDay

Ja vam baš zavidim, sve više i više. To je bio jedan veoma moćan dan.

morgana

Jako mocan dan, bas maloprije evociram uspomene u kafaniTo mi je jedan of omiljenih dana

aram

sedeo kod kuce sa trudnom zenom, strankinjom koja je 4 meseca pre toga dosla u srbiju. dok mi nije rekla nesto u stilu "jedi govna, cekao si petnaest godina na ovo, ajde gubi mi se s ociju, ja cu biti ok." vratio se pred zoru, cekala me budna :)

Аврам Гојић

Aram pobedio.

Bane5

bio je onaj miting u aprilu 2000-te pa mi se jos tada cinilo da je kraj blizu. nakon njega, 5. oktobar je bio samo egzekucija, neminovna u tim okolnostima.ipak, vec prvi dani nakon 5. oktobra su me pratili u ne bas dobrom raspolozenje u pogledu 'svetle buducnosti'.2000-ta je ujedno bila 10-godisnjica ulicnih protesta. sasvim solidan staz zaradjen na ulici.

stoka
sa idejom da sutradan možda neće moći da se prođe od NS do BG, 4. oktobra uveče devojka i ja došli u BG, spavali kod drugarice na Bulevaru, sa idejom da sutra idemo na protest i neki najavljeni Blaševićev koncert (!) gajba bila puna nekih Nišlija. pilo se do u sitne sateujutru - odnosno kad smo ustali - otišli na burek, pa na neku kafu.sa tog bureka više se nikad nisam vratio u taj stan. sa prvom gužvom našli smo se ispred skupštine, nosio sam je na krkače kad je onaj tip u crvenoj jakni proleteo kroz kordon i kad je sve počelo.najeli smo se suzavca, krljali se sa masom, malo jurišali, malo bežali.prevrtali i palili kontejnere na raskrsnici iznad Madere kad su prošli hameri sa JSO ispaljjući šk bombe ka nama. trčao sam, petama udarajući u bulju, keva me uspaničena iz provincijskog homtauna zvala na mobilni da javi kako je čula da je vojska krenula na narod. i ona je bila na trgu, tamo. tada rešena da gine ako treba za sutra svoje dece. patetično, da, ali verovala je i verovali smo u to.celog dana na ulicama, žedni i gladni, izubijani, ali srećni. ispred skupštine sa asfalta sam podigao izgaženu vizitku Ljubiše Ristića. do danas je nosim u novčaniku kao suvenir.sećam se kasne večeri i platoa ispred skupštine grada, dok su glumci i pevači mrsili odozgo, bacali su nam keks odozdo sa parkinga i donosili neki vruć hleb u papirnim džakovima. i krljam ja onaj zdudani lebac, a tip pored mene krlja kobasicu, okrene se i ponudi me. ja odlomim parče i ponudim mu hleb, a on kaže: e, neću brate, dosta sam se leba najeo za ovu deceniju. i ja se, tako, rasplačem ko pička.uđem u bus rano ujutru, neka baba pokušavala da u isti unese skupštinsku stolicu.mrtav umoran, samo se presvukao i otišao na prvi dan predavanja u novinarskoj školi. tamo prespavao ceo dan.i ne nije mi žao. i opet bi da je isto.
Matori, jedan veeeliki plus za ovaj post. To je bio poslednji put kada se osećala solidarnost i kada se narod ujedinio oko neke plemenite ideje, a ne oko nekih manijakalno-depresivnih vođa ...

aram

@dabovica-a, moja zena pobedila :)

Edited by aram

Un-juice

dosao peske sa banovog brda u centar. u pionirskom parku iza mene stajali Sergej Trifunovic i Katarina Zutic koji su natezali vinjak iz flajke a kada se masom pronela vest da je negde vec bacen suzavac, Sergej je urlao `bacite i nama malo`. ipak nije bio pijaniji od dvojice Cacana koji su se uzurbano progurali pored mene tokom govora Vladana Batica mahajuci nekakvim pendrecima. kasnije smo saznali da je izlazak Batica na binu trebalo da bude znak za pokret. ova dvojica su verovatno kasno ukapirali.

luba

isto gde sam i sada :(radili 24 sata u to doba, usla u ofis 4. oktobra pravo iz kolubare oko deset uvece, dremnula do dva, pa ka veljinima, pa nazad u ofis, pa napolje i tako u krug do 7. oktobra. cuvam i danas hrpu popunjenih glasackih listica, hijerogliske zapise sa razgovora nekih sa nekima, ali ne mogu da nadjem fotku gdje kostunice kako spava u nekoj fotelji u skupstini grada, dok buduci predsednik prelama da li da izadje na balkon ili ne.

belch

kući, nisu mi dali mama i tata da idem za bgsestra bila iza skupštine, intenzivno sam je mrzela zbog toga