Jump to content
Sign in to follow this  
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

bergasa19

Peti oktobar nas je oslobodio zablude da revolucija jede svoju decu.

frn1782

Reci to Djindjicu.

Bio kod kuce slusao radio i Jocu Palavestru.

Notorious

Grešite obojica. Revolucija ima različite prehrambene stilove i navike. Fizička eliminacija je samo jedan od njih. 

bergasa19

Reci to Djindjicu.

Bio kod kuce slusao radio i Jocu Palavestru.

Napisano je u množini.

kobni zelaya

Pa ne bih rekao da je 5 oktobar bio baš revolucija. To je bila borba da se priznaju izborni rezultati, ona je rezultirala promenom vlasti, ali ne nekom promenom političkog sistema u njegovim osnovnim crtama. Inače, ne mogu da se setim nekog događaja u poslednjih tridesetak godina za koji bi moglo da se kaže da je revolucija.

Revolucija ili ne - praktično jedini pozitivan događaj u našoj novijoj istoriji.

Ja sam, pre no što ću da pođem do skupštine, potražio po kući nešto što bi moglo da se koristi u tuči jer je dosta mirisalo da će biti svašta. Našao sam dršku od metle na terasi i rešio da je polomim ne bih li napravio zgodnu palicu za poneti. Napravio sam polugu zaglavivši je ispod vrata od terase, ali umesto da se drška slomi, vrata su izletela iz ležišta i razbila su se oba stakla na vratima. :isuse:

Ipak uspeo sam da pokupim stakliće, zakažem stakloresca i na vreme da odem kod skupštine. Ostalo je istorija. :)

stoka

U srpskom slučaju, revolucija JEBE svoju decu ... 

Mada to i nije bila revolucija. Jer da je bila, danas bi Srbija bila znatno bolje mesto ... Verovatno već u EU, prosperitetnija od bivših članica Varšavskog ugovora, a danas članica EU ...

Ali zato će sutra, u specijalnom dodatku večernjih novosti, nino brajovič (jedan od onih koji se izvukao posle 5. oktobra 2000. godine) da nam objasni da taj događaj nije predstavljao opravdani protest naroda protiv jednog zločinačkog sistema, već da je sve "smućkano u kuhinji Zapada" ...

http://www.novosti.rs/vecernje_novosti/izdavacki_sektor.283.html

Edited by stoka

April

Moja ćera to zna i bez revolucionarnih suvenira. 

Suvenir ima samo onaj ko je oslobodio Skupstinu. Bedževe sam čuvao od 1990., 5.oktobra mi je trebao neki jači suvenir.

Notorious

Ne bi mi palo na pamet da uđem u Skupštinu, iako sam, pod pritiskom mase, bila na par metara od nje (kad su nas zalili suzavcem i sve krenulo da se talasa). Nikad od mene revolucionara, sećanje mi je važnije od suvenira. 

Paul

mozelbit da je peti oktobar samo zamrznuo konflikt?

namenski

Tacno, kod Srba uvek mora da bude drugacije: deca pojela revoluciju.

bio najsrecniji na svetu isto vece, iako mi je bilo ogavno sto razvlace namestaj iz skupstine.

Ovo je bitan deo: zatekao se te veceri na Slaviji, kad je sve vec bilo gotovo i ono sto sam osetio medju ljudima, hiljadama ljudi, vredi svaku paru. Osecaj sveopste povezanosti te podseti da nije laz fraza da su (barem ponekad) svi ljudi braca i shvatis kako se se ljudi kroz sopstvenu istoriju primali na Revolucije i ostale pokusaje da nesto promene.

I da se to moze i da vredi, ipak i uprkos svemu, pa ma trajalo i samo jednu noc.

Shvatio te veceri koliki kurton su istoricari, ma koliko bili dobri i koliko je prazno citanje istorijskih kupusara, jer nikakva knjiga iz istorije nije niti ce moci da u istoriju spakuje to vece/noc i taj osecaj, a bez njega je prica o 5. oktobru samo prica.

Inace, zatekao se tog dana u Beogradu takoreci turisticki, smucao se od jutra, u vazduhu je nesto visilo i bio sam nacisto da sale nece biti kad sam u Vojvode Misica iz auta gledao autobuse iz unutrasnjosti kako prolaze i iz kojih ljudi masu prolaznicima.

Kasnije se zadesio u Borisa Kidrica/Beogradskoj i gledao majmuna s puskom, verovatno snajperom, kako cuci na krovu zgrade na uglu Beogradske i Njegoseve; neko prosuo glas da sa Banjice dolaze tenkovi, pomogao da se napusteni GSB autobus postavi popreko, vozio ga u stvari posto vozac nije smeo, sa sve nekim zardinjerama, posao ka Pravnom kada me nasao mobilnim brat koji je tada u Atini radio na nekoj grckoj televiziji i trazio da mu pricam sta se dogadja.

Krenuo ka skupstini, otprilike pred kulminaciju, i shvatio koliko je takozvani ocevidac - u ovom slucaju ja - nikakav izvor i koliko mu je uvid ogranicen.

Gledao majmune u Hamerima kako ljube ruke nekim popovima i molio boga da prisutni shvate o kakvim se govnima radi: da im je - kao sto su posle neki jos veci majmuni srali po novinama - samo na pamet palo da rade svoj posao od njih ne bi ostala krpica veca od 10 x 10 cm ako i toliko.

I jebi ga...

stoka

Vratili smo se na početak - na ključnim pozicijama u vlasti, medijima su oni za koje se tada verovalo da su zauvek poslati na đubrište istorije ...

Verterdegete

Ko juce ga se secam. Ja i sestra sedimo na kaucu, prekoputa nas keva place, ne prestaje. Svako malo nas rodbina zove da pita sta je s ocem, dal i se izvukao iz skupstine. Pored njih, zove i zena caletovog kolege da vidi da li keva zna nesto. Na TVu nema nikakvih vesti. Matori nas zvao tek navece da nam javi da je dobro, mada nam je auto izgoreo (bio parkiran uz skupstinu). Vraca se negde oko deset, sav euforican. Nesto u fazonu Randy Marsha kada je Obama pobedio.(On je inace hard kor Kostunicin fan, i glasao je za ovog od njegovog ulaska do izlaska iz politike). Te idiot najzad je gotov, te sad ce sve biti drukcije, te ovo su su finansijski bogovi (biva G17). Prvi na TVu se pojavio Zivkovic, ako se dobro secam.  Izmedju ostalog je rekao da ce Srbija uci u EU 2004. ili 2007. i da ako su gradjani ovoliko mogli da cekaju, moci ce i jos malo (na sta je moja keva ispizdela).

Secam se da smo bili hepi i optimisticni sve dok nisu krenuli da sevaju otpustanja. Keva ostala bez posla (firma privatizovanatm), pola familije takodje, roditelji gomile drugova - neki su se posle snasli, neki nisu.

Btw, niko vas nije hteo da poliva suzavcem iz obesti. Nisu oni ozbiljno mislili da brane skupstinu od onolike mase ljudi. Njima su tamo poslali duge cevi za odbranu skupstine, koje naravno niko nije hteo da upotrebi. Medjutim, postojala je realna opasnost da te puske postanu "suveniri". Oni su vas drzali vani dok god oruzje nije izneseno podzemnim putem u jedan stan pored. Posle toga su se povukli unutra, a vas pustili da udjete.

ToniAdams

Btw, niko vas nije hteo da poliva suzavcem iz obesti. Nisu oni ozbiljno mislili da brane skupstinu od onolike mase ljudi. Njima su tamo poslali duge cevi za odbranu skupstine, koje naravno niko nije hteo da upotrebi. Medjutim, postojala je realna opasnost da te puske postanu "suveniri". Oni su vas drzali vani dok god oruzje nije izneseno podzemnim putem u jedan stan pored. Posle toga su se povukli unutra, a vas pustili da udjete.

:D

Аврам Гојић

ne znam za ovo Verterovo ali skupstina je realno branjena preko kurca.

Notorious

Tacno, kod Srba uvek mora da bude drugacije: deca pojela revoluciju.

Zvučno, ali netačno, osim ako ne ukažeš na istorijski primer u kome međusobno izedanje revolucije i dece joj nije komplementaran proces.