Jump to content
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

Аврам Гојић

Imas ga u Narodnoj biblioteci, pa iskopiraj :)

*edited by mod

Hvala! Otici cu koliko ove nedelje :)

Beatrixy
Ako je Draškovićevo ravnogorsko jezgro™ i bilo najgrlatije na samom trgu, to ne znači da tamo nisu bili ljudi koji su još kako bili protiv rata. Pogotovo ako 9. mart posmatramo zajedno sa dešavanjima koja su usledila te noći i u narednim danima, pre svega na Brankovom mostu i kod Terazijske česme.
koliko se ja secam antiratne demonstracije su bile toliko malobrojne da su bile ismejane. mislim na one koji su sirili crni flor

JozoMujica
koliko se ja secam antiratne demonstracije su bile toliko malobrojne da su bile ismejane. mislim na one koji su sirili crni flor
Šta ima ti da se sećaš, 9. marta su bile romantične antiratne demonstracije, Giška je nosio ruže a Knele prevodio bakice preko ulice.

Braća Strugacki

e kenjate da je 9. mart imao veze sa ratom

Edited by Zugurosh

расејан

Па извођење тенкова је дошло овима што ће који месец касније да се раздруже као кец на једанаест, доказ с каквим лудаком се има посла. Олакшало им мобилизацију онолико.Е и да не заборавимо зашто су тражили да оде четворочлана банда са чела ТВ Бастиље - управо због ратнохушкачке пропаганде и дневниковог додатка.

Edited by расејан

kapetanm

Da li se varam kad mislim da je 9 mart, osim televizije kao povoda, imao izražen ČvsP momenat, jači nego bilo šta drugo?

Filipenko

Ne varaš se. Ali bih ja rekao da je tu duhom bilo još koječega.dru-9-mart-spoji_620x0.jpg

Edited by Hamlet Strašni

Muwan
Ako misliš na proteste Žena u crnom, ti jesu bili i malobrojni i ismejani. Ali Beograd je tih godina izvukao iz sebe koliko-toliko pristojan antiratni angažman, ako se imaju u vidu okolnosti, represija i emigracija. Bila je skoro rasprava na tu temu na nekom topiku.
Šta ima ti da se sećaš, 9. marta su bile romantične antiratne demonstracije, Giška je nosio ruže a Knele prevodio bakice preko ulice.
9. mart je bio antirežimski protest na koji nisu došli samo gibaničari već i gomila ljudi koji su bili protiv režima jer nisu hteli rat. Postojao je zajednički interes, zato režim i jeste bio propisno uzdrman. Nije fer nazivati Giškom običnog čoveka koji je tada došao na Trg a šest meseci kasnije se krio od mobilizacije ili jednostavno zapalio da se nikada više ne vrati.

JozoMujica
Е и да не заборавимо зашто су тражили да оде четворочлана банда са чела ТВ Бастиље - управо због ратнохушкачке пропаганде и дневниковог додатка.
Pa ne baš. Vuk je tražio da se objavi demanti da on šuruje sa Tuđmanom, ne da se prestane sa ratnom propagandom čiji je deo i sam dobrim delom bio.
Da li se varam kad mislim da je 9 mart, osim televizije kao povoda, imao izražen ČvsP momenat, jači nego bilo šta drugo?
Naravno, ko je zaboravio, miting se zvao "Miting protiv petokrake", nikakve to veze sa antiratnim mitingom nije imalo.
9. mart je bio antirežimski protest na koji nisu došli samo gibaničari već i gomila ljudi koji su bili protiv režima jer nisu hteli rat. Postojao je zajednički interes, zato režim i jeste bio propisno uzdrman. Nije fer nazivati Giškom običnog čoveka koji je tada došao na Trg a šest meseci kasnije se krio od mobilizacije ili jednostavno zapalio da se nikada više ne vrati.
Možda je moj pogrešan utisak od tada, ali bih pre rekao da je običan čovek došao na trg da galami protiv komunista i Hrvata, da bi od mobilizacije pobegao jer je tradicionalno jak na rečima.I bio bih posebno oprezan sa upotrebom termina "režim" u vremenu kada je većina Srba volela Miloševića više od rođenog oca. Radi se o '91. Edited by gotivac

Milogled Bluff

Duh Dusana Mitevica, Milorada Komrakova, Tatjane Lenard, Spomenke Jovic, Stake Novkovic, Dusanke Kalanj i inih perjanica jos zivi, sada medju sveznajucim mudracima na PPP-u. I to, sasvim slucajno, bas medju onima koji su 5. oktobra imali pametnija posla nego da budu tamo gde je svako sa naznakom pameti bio - npr. da pecaju, jebu ili igraju igrice. Da je 5.10.2000. u Srbiji bilo brzog interneta, verovatno bi i tog dana smatrali da je najprece da kenjaju po forumima.Pa se posle pitamo kako je moguce da je onaj zlikovac vladao 13 godina. Od ispranih mozgova zaista nema veceg zla.

Mentalna Higijena

Ja knucklehead, tri drugarice iz osnovne(?!) (na 5.oktobar sam krenuo sa potpuno drugom ekipom) i dva novinara koji su hteli da se slikaju sa zastavom koju sam uredno nosio skoro 24h. Novinar desno mi je i dao ovu sliku,jer bio mi je tada dao vizitku,a meni zapleo za suvenir. Gajbi jos uvek imam ovu zastavu bez motke, 3/4 sedista iz skupstine (cuvam konzerviranu,jer trunje iz nje otpada) i 3 glasacka listica za zaokruzenim Cobijem.Da zakljucim da me preterano iritira mit o "neuspesnom 5.oktobru i izneverenim narodom". Pa, jebote posle 2 godine su ubili nosioca doticnih promena, ocigledno i nazalost jedinog.

5.Oktobar.jpg

Muwan
Možda je moj pogrešan utisak od tada, ali bih pre rekao da je običan čovek došao na trg da galami protiv komunista i Hrvata, da bi od mobilizacije pobegao jer je tradicionalno jak na rečima.
Plakati koji su bili zalepljeni početkom marta pozivali su na (citiram) "mirne demonstracije za slobodu informisanja", a to je vizuelno bilo propraćeno slovima TV gde se u V odozgo uklapa jedan krak crvene petokrake. Primarni motiv nije bio ni za ni protiv rata (već je opravdano bio usmeren na nečuvenu hajku koju je RTS vodila protiv opozicije), ali kako drugih antirežimskih protesta nije bilo ni na vidiku, na Trg je došlo mnogo ljudi koji su iz različitih razloga bili protiv Miloševića (neki jer su ga smatrali za komunistu, drugi jer su ga smatrali za uništitelja i rathonuškačkog giliptera, treći jer su ga smatrali za diktatora) i to nije bila monolitna masa, čak ni uz sav ravnogorski dekor koji je SPO obezbedio.Uz to, već smo pomenuli da se 9. mart ne odnosi samo na taj dan već i na studentski protest koji je usledio, na terazijski parlament i tako to. Nadam se da možemo barem njih da ne strpamo u isti koš sa Giškom i presudimo da su došli tamo da galame protiv komunista i Hrvata. Edited by beowl

fragand

sad kad vam uleti broj jedan i izvadi crnu tekicu"2000 nestale zlatne poluge...."9 marta smo psovali studente i demonstrante zbog zabrane izlaska u gradtad je negde bio i film koji je vojska snimila, uzbuna zbog americko napada na irak, koncert discipline u skcu, AC/DC (Thunderstruck)...

April
Jedno od jačih sećanja na 9. mart su i neverovatni redovi ispred trafika za kupovinu Borbe, narednog jutra.
Izašao i na naslovnoj i na srednjoj. Eto, mogu da se pohvalim da sam i ja jednom bio na duplerici.