Jump to content
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

fragand

trebalo bi naslov prosiriti bar na 91 i 96/97 iako je toga bilo jos

gagorder

peške sa bbrda (od dečka), tačnije od sajma (ostavili auto kod rgz-a, u nekoj bočnoj ulici), cesid pa takovska, kad je zagustilo pustili nas majstori u neki stan u prizemlju u takovskoj. tu se skupilo nešto sveta "u izbeglištvu". majstori su sve vreme radili.

Frank Pembleton
a je l' bio neko u kordonu?mada policajci su ozbiljni ljudi sumnjam da se mlate po forumima, al' reko ajd' da pitam
:whistle: :whistle: :whistle:

Budja
peške sa bbrda (od dečka), tačnije od sajma (ostavili auto kod rgz-a, u nekoj bočnoj ulici), cesid pa takovska, kad je zagustilo pustili nas majstori u neki stan u prizemlju u takovskoj. tu se skupilo nešto sveta "u izbeglištvu". majstori su sve vreme radili.
4 forumas sa brda u 5. oktobru.Brdo rules!

assück
9. mart:Kao golobradi sesnaestogodisnjak zaputio se sa caletom 53ojkom do Zelenog Venca. Stariji bratisao samostalno.Kordon u Sremskoj, sa fintom "idemo tetki da odnesemo lek", ili nesto slicno, i videvsi klinca, propustine nas. Tu oko trga moj prvi suzavac. Povukosmo se u Kolarcevu i tu je bilo mirno jedno sat vremena. Nista se ne desava, cale kaze bole me ledje, idemo kuci. I odosmo. Posle je poceo pravi picvajz. Ja u 1 na cas informatike u XIII, a burazer se vraca oko 4 popodne. Gleda se Studio B.Uvece, valjda, gase Studio B, sobnom antenom trazimo Jutel. Vojska izlazi, a u tumornoj sobi se gleda kako Bebi Dol pobedjuje na Jugoviziji sa "Brazil", ispred Vampira, ako se ne varam.Kontramiting 1996:Okupljanje Glavnog odbora Studentskog protesta na FF. Pravi se plan kako da se napravi setnja a da se izbegne dzumbus. Da li je DB Mirjan, sef studentskog obezbedjenja nesto pricao, ne secam se.Uglavnom niz Carice Milice na Zelenjak se krenulo, ja u celu kolone, sa ostalima iz Glavnog odbora. Tanja Milovanovic sa Primenjene kaze "Ubili nekoga", Meni knedla u grlu, a srce lupa treista na sat. Na cosku Sarajevske i Nemanjine (ili neke druge ulice, ne secam se) stojim u mini-studentskom kordonu koji razdvaja kontramitingsae od studenata. Na srecu nijie bilo frke. Zaboravih kako se kasnije razvijala studentska setnja. Nije bila jedna od vecih, normalno je da je vecina isla u srce akcije.Da li smo tada poceli da sastnacimo na PMF umesto u 101 na Filozofskom, zaboravio sam.Kao i nadrealne kasnije scene, kada se sapatom prenosi u kojoj ce sobi na PMF biti sastanak, pa se sunjamo kroz hodnike, a sve u ideji da se izbegnu DB studenti da dodju na sastanak. Valjda je pre toga Mirjan vadio noz.Kolarceve ja bila cisti oruk i volja do neba. 4 sata dremke, pa stajanje u Kolarcevoj, pa ponovo, pa vracanje prvim jutarnjim u 4.30 sa Zelenjaka na BB. Ekipica sa ekonomije se tada fino zdruzila.U to vreme je Cole (Slobodan Homen) polomio nogu (ili ruku?). Zvanicna verzija je bila da su ga underground murkani premlatili ispred prolaza u Nusiecevoj. Nezvanicno, Cole se sam rasturio po ledu. Kakvi su lazovi u pitanju, nezvanicna prica je sasvim moguca.
bold: mi bili tamo i urlali na kontramitingase. moram da priznam da mi je taj dan poprilicno u izmaglici, zapravo se secam tog momenta na uglu Nemanjine/Sarajevske, kao i susreta sa k-mitingasima kod Pravnog. tu je opet isla salva uvreda i teranja natrag odakle su dosli. a jesu bili pogubljeni i presrani, skoro da coveku bude zao. verovatno sam na kraju te neke setnje zapalinjao kuci, vise se ni ne secam

JozoMujica
U pravu su oni koji kažu da se sa 9. martom ništa ne može porediti. On je po mnogo čemu jedan i jedini. Bio je to poslednji pokušaj da se nešto promeni uoči rata, i poslednji put da je Beograd izvukao iz sebe bukvalno sve kvalitetno što je imao u to vreme.
Meni se čini da vi malo više romantizujete 9. mart i da parole koje su se na tom mitingu čule nisu bile baš antiratne, naprotiv. :)

Singer

Na taj dan mi je umrla baba. Nisam bio na ulici jer sam imao utisak da ce keva da mi rikne ako izadjem iz stana. I ovako je bila u kurcu zbog babe.Slusao sam na radiju prenos "drame ispred RTS-a" i secam se da javljaju kako su upali u RTS i da je "bastion rezima osvojen". Skocih od srece a u povratku me saceka keva sa informacijom da su zvali iz bolnice i da je baba umrla. Zapalila baba da ne cuje kako joj Slobicu skidamo.Uzasno sam se osecao taj dan. Prvo sto nisam bio ispred skupstine, potom sto sam dosao popodne nakon "frke" i na kraju sto sam se osecao nevidjenu srecu i euforiju celu tu noc a baba mi se nije "o'ladila".

Muwan
Meni se čini da vi malo više romantizujete 9. mart i da parole koje su se na tom mitingu čule nisu bile baš antiratne, naprotiv. :)
Ako je Draškovićevo ravnogorsko jezgro™ i bilo najgrlatije na samom trgu, to ne znači da tamo nisu bili ljudi koji su još kako bili protiv rata. Pogotovo ako 9. mart posmatramo zajedno sa dešavanjima koja su usledila te noći i u narednim danima, pre svega na Brankovom mostu i kod Terazijske česme.

April
Ako je Draškovićevo ravnogorsko jezgro™ i bilo najgrlatije na samom trgu, to ne znači da tamo nisu bili ljudi koji su još kako bili protiv rata. Pogotovo ako 9. mart posmatramo zajedno sa dešavanjima koja su usledila te noći i u narednim danima, pre svega na Brankovom mostu i kod Terazijske česme.
Tačno. Da je Drašković tada stvarno imao toliki uticaj, ponovio bi on takav miting. Ali nije. To je bio poslednji krik Beograda protiv ludila koje smo prepoznali.Neko je spomenuo Jutel - to je živa istina. Studio B je ugašen, ali je Jutel emitovao iz Sarajeva, a preko nekih antena nad kojim je ingerencije imala već uveliko nepostojeća savezna vlada. Nije bilo mobilnih, nije bilo neta, nije bilo ničega. Onda je Jutel emitovao da su studenti krenuli sa NBg i da se uveliko šibaju na Brankovom mostu. Za sat vremena smo već bili u Prizrenskoj i kod tunela je nastao opšti karambol, koji možda ne bi bio toliko krvav da se kljunovi nisu posrali da će se naći između dve grupe(što je moglo da se dogodi da smo ih brže potisnuli iz Prizrenske i zatvorili izlaz u Narodnog fronta). Zato su pokidali koga su stigli.Moj lični hajlajt je dolazak Radovana Karadžića na Terazije dva dana kasnije kad smo ga oterali u tri lepe pičke materine.

ajgor
Neko je spomenuo Jutel - to je živa istina. Studio B je ugašen, ali je Jutel emitovao iz Sarajeva, a preko nekih antena nad kojim je ingerencije imala već uveliko nepostojeća savezna vlada. Nije bilo mobilnih, nije bilo neta, nije bilo ničega.
Jutelov predajnik i antenski paneli su bili na krovu bivše Agrarne banke pored Borbine zgrade, pa se to kako-tako videlo po gradu. Glede neta, prastari Sezam je taj dan bio veoma živ, koliko je to petnaest pristupnih linija i warp brzina od 2400 bps dopuštala. Vesna Ćosić je posle iskompilirala postove i mrtva hladna ih pod svojim imenom objavila, čini mi se u Borbi.

Muwan

Jedno od jačih sećanja na 9. mart su i neverovatni redovi ispred trafika za kupovinu Borbe, narednog jutra.

ion

Veći deo dana bio na poslu, skupljanje pazara iz prodavnica tadašnje "Pekabete". Izbegavao i zaobilazio barikade u Vrčinu, na Zvezdari...išao okolnim sporednim puteljcima, stazama i livadama. Posle vraćanja kola u firmu u Takovskoj, krenuo uzbrdo ka skupštini ali me masa pogurala u neke sporedne uličice, gde sam od dva pandura dobio po p**ki. Jedna devojka mi dala maramicu da zaustavim čorbu.Otišao kući, gde me je sačekala uplašena supruga i isključena struja.Ostatak slušao na tranzistoru na baterije.

Блок_64

Ух,па био тамо где и сви што смо мислили да нас чека неко боље сутра.Дошао са друговима баш на време први смо и почели да пробијамо кордоне уз помоћ Боре и Веље ....и сада после толико година могу да кажем за идеале гину будале.

Прслин

Не знам да ли капираш да си после толико година цитирао истог тог Бору.

*edited by mod

Imao 13 godina ali sam osetio da je ovaj put stvarno gotov. Kao sto rece neko osecalo se par dana pre, a i preko caleta koji se nije skidao sa TVa. Nisam otisao daleko, ali smo doprineli malo tako sto smo izvukli kontejnere na dno ulice koja je bila uz lokalni MUP pa nije bilo bas skroz naivno, mada realno niko nije prolazio tuda tog dana. Ali sam se zato sutra iskupio i iscimao 3 ortaka da pokupimo metle i odemo da cistimo ispred skupstine. Posle nas slikali za Politiku i snimali sa za AP i Tele Madrid. Sad mi zao sto nisam kupio taj broj Politike da imam.