Jump to content
stoka

Gde ste bili 5. oktobra 2000. godine?

Recommended Posts

stoka

Bio je lep sunčan dan, miholjsko leto ... Kao da se priroda iznova budila, kad joj vreme nije, nagoveštavajući buđenje slobode u sankcijama, bedom, ratovima i diktaturom izmučenoj Srbiji ...U staljinističkoj medijskoj blokadi, vesti o velikim socijalnim gibanjima i masovnim pokretima naroda ka Beogradu prenosili su se sa usta na usta, kao i preko Čedinog biltena "Promene", koji su u centru grada delili aktivisti DOS-a i legendarni prodavac novina Gagi Blagojević, sve bežeći od policijske racije ...Ono što se dešavalo tog dana je jedna od najslavnijih stranica novije srpske istorije. Pamtimo suzavac, čiji miris nije iščileo danima posle toga, kao da ga je upio beton na platou ispred Skupštine ... Sećamo se tih predivnih bezimenih heroja koji su goloruki jurišali na uperene pištolje i puške i na policijsku stanicu u Majke Jevrosime ... Sećamo se Svilanovića kojem je žena rekla: "Ne vraćaj se kući dok ne srušite Slobu!" Sećamo se ugašenog signala RTS-a ... Sećamo se te večeri ispred Skupštine Beograda, sećamo se tih lica punih sreće ali i strepnje da Slobesku ne izvede kontraudar ... Sećamo se nepoznatih ljudi koji su na ulici jedni drugima trčali u zagrljaj, proslavljajući pobedu ... Sećamo se i naslovne stranice "Politike" od 6. oktobra, na kojoj je velikim slovima pisdalo: "Pobeda naroda". Te iste "Politike" koja je samo dan ranije na svojim stranicama izricala najgrozomornije tekstove i optužbe na račun čelnika DOS-a i svih onih koji su ih podržavali ...Gde ste vi bili 5. oktobra 2000. godine?

Edited by stoka

ordi
Gde ste vi bili 5. oktobra 2013. godine?
kodkuce, stoko Edited by orderka

slepa živana

ne sećam se.

DarkAttraktor

kuci, igrao FIFASOC 95 i slusao radio.

nautilus

kuci. pizdio zato sto ne ide prevoz pa iz kaludjerice ne mogu do zvezdare gdje se u studentskom domu drustvo iznapijalo kad je pao dacicev sef

Frank Pembleton

Na poslu, tj. ispred skupstine...

stoka

Bio sam na radnom mestu u okolini Mašinskog fakulteta i preko neta pratio dramatična javljanja Indexovih reportera. Mislio sam da će to biti samo još jedan od onih neartikulisanih masovnih protesta, kojih je od 1990. godine bilo iha-haj puta i koji će se raspasti kao mehur od sapunice (neki bi rekli: kao govno na kiši) zbog odsustva jasnog koncepta ... Da se nešto veliko valja i da je "ovaj put ono pravo" shvatio sam kada sam u svom ofisu počeo da osećam suzavac koji je stizao od Skupštine, dakle nekih par kilometara dalje ...

Edited by stoka

Frau Gabrijela

ispratila drugare što su sa lokalnim dosovcima krenuli put bg. zatim čitav dan jurila dostupne radio stanice da se informišem. nije bilo lako.uveče išla u kafanu i posvađala se s momkom.

kapetanm
Mislio sam da će to biti samo još jedan od onih neartikulisanih masovnih protesta, kojih je od 1990. godine bilo iha-haj puta i koji će se raspasti kao mehur od sapunice (neki bi rekli: kao govno na kiši) zbog odsustva jasnog koncepta ...
I ja isto, mada nikad i nisam išao na te proteste. Stoga, bio sam u delikatnom provodu za to vreme :naughty: , posle otišao kući da spavam. Budim se kad na tv-u gori Skupština. Na kraju otišao na nekakav tzv moleban na par sati al mi bilo premistično.

Кристофер Лумумбо
Na poslu, tj. ispred skupstine...
murija, a? :naughty:bio sam u hanu na protestima, bio je bas lep dan.

Аврам Гојић

na poslu, tada sam radio u knjizari Plato...negde rano popodne (?) nas nekoliko se pokupilo i otislo pred Skupstinu. suzavac i jurnjava do uvece, a onda slavlje.

Cane Vukic Prebranac

Испред тв-а. Стари дискутује с комшијом, стара сузе рони.

dillinger

Pre 7 godina bi se na temu prvi tiskali oni koji su gutali suzavac, a sad opcija ''kod kuće'' debelo predvodi. Au

Edited by dillinger