Jump to content
IGNORED

srbija brale


bergasa19

Recommended Posts

zamisao je da imamo topik gde cemo pisati i stavljati razne tekstove koji ne mogu da se uglave na neki topik. da nekako slikamo drustvo. pri tom ne mislim da treba previse mraciti. bar za to imamo topika. neke sitnice koje prikazuju stvarnost. nesto sto vam upadne u oko, a ne znate gde bi sa tim. ova dva teksta su mi bila povod.

Србија Главобоље због фантомских садница шљиваНа половини од 10.000 купљених садница које је Владимир Дамјановић посадио на две парцеле у околини Ваљева, поред регуларних етикета Института за воћарство из Чачка, прикачене и оне из фирме која не постоји већ седам годинаValjevo.-Vladimir--Damjanovic-pokazuje-pored-zutih-i-neregularne-plave-etikete.pngДамјановић показује поред жуте и нерегуларну плаву етикету на садницама (Фото Б. Нововић)Ваљево – Владимир Дамјановић, електроинжењер из Београда, који је планирао да на 40 хектара у ваљевским селима Пауне и Белошевац формира мегашљивик уз највише стандарде за ову врсту производње у старту је наишао на озбиљне проблеме. Садњу првих 10.000 младица шљива наручених и купљених од Института за воћарство из Чачка завршио је у новембру прошле године. Он тврди да добијени садни материјал није био вирусно „чист“ а недавно је открио и да му је половина садница испоручена са нерегуларним, „фантомским” етикетама. Како каже, сазнао је да се ради о етикетама негдашњег Центра за воћарство и виноградарство такође из Чачка, који је угашен пре седам година.Ова невесела прича, каже за наш лист Дамјановић, почела је да се одмотава у јуну месецу ове године када су стручњаци из чачанског института у оквиру редовне контроле утврдили да је један број садница заражен вирусом шарке. Том мониторингу присуствовао је тим водећих стручњака на челу са директорком Института др Светланом Пауновић. У свом записнику они су констатовали присуство шарке (Plum pox virus). Тада је регистрована 31 садница са вирусом да би се, додаје наш саговорник, за месец дана тај број повећао на 70, што тумачи као брзо ширење шарке.– Већ тада сам прогутао прву кнедлу, јер сам приликом наручивања садног материјала писмено и усмено захтевао од Института да ми испоруче искључиво безвирусни материјал. На томе се није зауставило и током неколико претходних и последње контроле на шарку нико из екипе није „приметио“ нити покушао да ми да објашњење на присуство нерегуларних етикета које не само што су збуњивале, већ и како се показало, преко њих је унет у земљиште опасни вирус. Из Института су ми одговорили да они немају везе са тим и да су саднице са том етикетом, највероватније, стигле из приватног расадника из Милутовца код Крушевца, а сумњу су упутили и на рачун мојих радника које сам ангажовао приликом садње. Истине ради, њихови стручњаци, према потписаном уговору, присуствовали су акцији садње и могли су, ваљда, да примете да ли су то њихове саднице, док је тек недељу дана касније стигла пошиљка са садним материјалом из Милутовца. Реаговали су и фитосанитарни инспектори, који су потврдили присуство шарке, међутим нису приметили нерегуларне етикете на младим воћкама. Тек после четвртог доласка унели су у записник и ту околност, тј. 232 плаве етикете, не сматрајући да то треба пријавити надлежним истражним органима. Нешто бржи су једино били са доношењем решења о уклањању и уништавању садница које је захватио вирус – прича Владимир разочаран због оваквог понашања оних које држава плаћа да штите воћаре од подметања заражених садница.И поред тога што је ангажовао врсног консултанта и уложио додатна средства ради контроле вируса шарке, он страхује да би могао да се рашири и причини му огромну штету. Истовремено, не разуме понашање челних људи угледног Института за воћарство из Чачка, који су у међувремену прекинули сваку комуникацију са њим оптужујући га да им „руши“ кућу. Тако нешто, вели наш саговорник, звучи патетично с обзиром да је авансно платио 20.000 садница шљива које би наредне године требало да посади на 17 хектара, већ припремљеног земљишта. После свега, у дилеми је шта да чини.– У овај пројекат сам ушао са врло озбиљним амбицијама, јер земљу и воћарство видим као значајан ресурс. Купио сам најскупље саднице, тражио да буду безвирусне, али сам приде добио две врсте етикета, регуларне и оне друге. Запрепашћен сам што нико од оних који су били задужени за контролу нису на време реаговали и тиме ми умањили проблеме и штету. Ускоро ћу у вези са овим случајем дати исказ пред надлежним истражним органима – поручује Владимир Дамјановић, електроинжењер консултант за софтверске базе података мобилне телефоније, који је у старту на своју амбициозну кришку у воћарству намазао горак пекмез.----------------------------------------------Директорка најављује саопштењеИ поред нашег инсистирања да др Светлана Пауновић, директорка Института за воћарство из Чачка, прокоментарише случај Владимира Дамјановића, она је то одбила. Објаснила је да страхује да кратком информацијом, тј. изјавом са недовољно података не би могла да објасни суштину проблема. Када за то буде време, најавила је, преко страница нашег листа обратиће се јавности званичним саопштењем Института.Будо Нововићобјављено: 04.10.2013.
Србија Блузе за сајам, патике за форумАнкетни одбор у Чачку саопштио да је супруга градоначелника одустала „од тужбе против буџета”, вредне 15.000 динараOvcar-Banja---kanal-HE---G.-Otasevic.pngОвчарско-кабларска клисура којом управља Туристичка организација Чачка (Фото Г. Оташевић)Чачак – Скупштина града Чачка усвојила је јуче предлог мера којима је доскорашњи директор Туристичке организације Миодраг Стеванић обавезан да тој установи врати 704.465 динара због неоправдане потрошње горива, 547.481 динар за сукње, блузе и патике подељене радницама и 117.469 динара за дневнице које није оправдао после пута по Хрватској и Словенији.Предлог мера, иначе, садржи укупно 15 тачака и дело су Анкетног одбора који је Градска скупштина пролетос образовала како би се утврдило шта се збивало протеклих година у месној туристичкој кући. На челу одбора била је Мирослава Танасковић из одборничке већине (НС–ДСС), док је заменик председника био Драган Вучетић из опозиционог ДС-а.– На основу бројних докумената утврдили смо да се у тој установи радило недомаћински, и зато њену делатност испитују порески инспектори и инспектори за привредни криминал. Али и Скупштина града у прошлом мандату није посветила довољно пажње ТОЧ-у, иако је била дужна да то учини. То би, сигуран сам, умањило број неправилности – рекао је одборник Милан Лазовић (СНС), члан Анкетног одбора.Иначе, Миодраг Стеванић дошао је на место директора ТОЧ-а као кадар Српске радикалне странке 5. августа 2008. и на тој дужности остао до 9. априла ове године.– Анкетни одбор ми је ставио на терет, рецимо, да сам за три године на службена путовања потрошио 13.958 евра и 785.194 динара. Али, у две трећине случајева на пут је истим колима полазио и неко од запослених па су, сем дневница, преко мог путног налога ишли и њихови трошкови за преноћишта, улазнице, градски превоз, такси... Међутим, ниједном ме нису позвали на седницу Одбора да им то објасним. Због тога ћу следеће седмице сазвати конференцију за новинаре и све то испричати – каже Стеванић за „Политику”.Он је доласком у ТОЧ затекао осморо запослених који су наставили да примају плате из градског буџета, али је за време свог мандата примио чак још 15 радника, чије наднице је установа морала сама да заради. Стеванић вели да ће на најављеној конференцији обелоданити на интервенцију којих политичара су запослени нови људи.У налазу Анкетног одбора има, благо речено, разних ствари. Рецимо, пред сајам туризма у Београду, лани, девет радница добиле су сукње, блузе, мајице и блејзере конфекције „ПС фешн” а рачун од 176.130 динара платила је Туристичка организација Чачка. Затим су у марту исте године набављене тренерке и патике за 14 радница које су се спремале за учешће на туристичком форуму, што кошта 241.560 динара. Уз то иде и 15 кравата (21.600 динара) али оне, рече Стевановић, нису однете кућама већ подељене пословним пријатељима.Одбор је, даље, утврдио да су на крају прошле године неисплаћене зараде радницима достигле 4,97 милиона динара, док се 2,1 милиона дугује држави за порезе. У три протекле године у земљи и иностранству о трошку ТОЧ-а путовало је 28 запослених и других лица а трошак износи 1,15 милиона динара и 24.030 евра.Стеванићу се, налазом одбора, на терет ставља и да је фебруара прошле године незаконито повећао плате, и то 30 одсто, радницама Гордани Марић (референт), Мирјани Ковачевић (руководилац правне службе) и Вери Илић (референт). У анексу уговора са радницама директор се позвао на члан 51. Правилника о раду, а по овом члану повећање плате од 30 одсто може уследити само ако је реч о радницима који управљају Овчарско-кабларском клисуром, што се у овом случају не би могло рећи. Пред заказивање ове седнице Скупштине града, ти анекси стављени су ван снаге.ТОЧ има судске спорове због зарада са седморо радника, у укупном износу од 387.757 динара. Анкетни одбор саопштио је да је референт у Туристичкој организацији Чачка Вера Илић, иначе супруга градоначелника, 9. августа ове године у Основном суду у Чачку одустала од тужбе за неисплаћену зараду, у укупном износу од 15.000 динара, а тужбу је била поднела под наводом да је, с обзиром на стручну спрему, 2009. године имала право на бољу плату.Гвозден Оташевићобјављено: 04.10.2013.
Edited by bergasa19
Link to comment
  • 2 weeks later...
Vranjanac šampion Hrvatske u pijanstvu!Nenad Dimčić, trgovac iz Vranja pronađen je u nedelju u nesvesnom stanju u kanalu u blizini Zagreba.Prema laboratorijskim nalazima Policijske uprave Grada Zagreba, Dimčić je imao preko 4 promila alkohola u krvi, prenosi portal novosti24.net.Zanimljiva je činjenica da je to najveća količina alkohola izmerena na tom području u posljednjih 10 godina.Čak i stariji policijci sa ovih prostora tvrde da ovakav slučaj ne pamte. Portal podseća da već sa 2 promila alkohola u krvi osoba ima velike smetnje u ravnoteži, fizičkoj kontroli, govoru i shvatanju, zamućuje se vid, sa 2 do 3 promila osoba je izgubljena i dezorijentisana.Moguće je i da ne oseća bol pri ozljedi, javlja se povraćanje, a može doći i do gušenja, sa više od 3 promila osoba može pasti u komu, što je jednako jako kao hiruška anestezija...Slučaj nesretnog gospodina Dimčića je stvarno poseban jer je došao svijesti kada su ga pronašli stanovnici obližnjeg romskog naselja, prenosi hrvatski portal."Nije bio uopće svjestan o čemu priča, taj pijani Nenad pitao me jesam li vidio pivo u zraku, pivo na struju... struja-pivo, tako nešto je mrmljao. Ma kakva struja pa mi ovdje ni vode nemamo", rekao je očevidac Šaban novinarima.Dimčić je zadržan u bolnici na daljnjim pretragama, ali na njegovu sreću život mu nije u opasnosti.
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • 3 months later...
proizvodi_axel_zpsa0144abc.jpgOd svih mesta u Srbiji, za proizvodnju ove game svima poznatih i dragih hemikalija, izabrana je Vranjska banja.Nije doduse ona banja u koju dodjes star, umres mlad ili bese obrnuto, ali 'ajde.
Link to comment

Proizvodnja kakvu oni imaju ne zagađuje preterano, ima nešto otpadne ambalaže i to bi bilo to otprilke.Wiesbaden, koji je na malo jačem glasu od Vranjske Banje, ima svoj Kalle-Albert, doduše, tek nekih vek i kusur.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...