Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

edit: A hocu da pitam Keksija jos i ovo... Sta je sa cokoladama s' rizom? Kako one stoje i dal' su opste popularne u svetu kao sto su kod nas bile u vreme bratstva i jedinstva (ili je to moja haludza iz mladosti?)
E nekad se u goste nije islo bez one Mikado od pola metra. U belom papiru.Mikado-prva-cokolada-s-rizom-na-svijetu.jpgVid ovih Slovenaca čokonostalgičara
Link to comment
Beowle, koje si ti godište otprilike? Neko '81?
Hvala na komplimentu, druga polovina 70ih :DKeksi, imaš li neku informaciju da se neka od mainstream YU čokolada iz tog vremena makar malo izdvajala od drugih po kvalitetu? Ono, Galeb, Najlepše želje, San, Zvečevo, Braco, Seka, Hissar je imao one sa celim lešnicima, smatrali smo ih za vrhunsku klasu ali sad nešto kapiram da je to sve bila jeftinoća za sirotinju?
Link to comment
:lol:Šta smo jeli, dobro je da smo i ovaki ispali. Sad bar znamo razlog, D klasa :))
Ja sam to i znao. Imao sam drugara stranca, kolegu na studijama, kome je cale bio ambasador u BG. Taj je stalno uvrtao nos na mnoge stvari u SFRJ, ali posebno na domace cokolade. Mi smo ga gledali u cudu, kao "sta fali cokoladi?!" Nama boraniji bile dobre.(Jedino na nase devojke nije imao zamerke, lola 1.)
Link to comment
A gde ima šanse naići na njih? Samo po Francuskoj?
La Maison du Chocolat ima sigurno nekih 20-30 butika sirom sveta...u Parizu ih valjda ima 7-8, ima ih nekoliko i na francuskoj rivijeri (u Kanu ima jedan ili dva), plus London, Njujork, Tokio, Hong Kong...
Inače jel se tebi nekad smuči čokolada i dodje ti , onako , da baciš sve zalihe i uzorke kojima te zatrpavaju. Ako se to ikad desi , javi , organizovaću udarnu forumašku brigadu da te rastosiljamo bede . A prijavljuem se i za neku test grupu, mora da toga ima u koditorskoj industriji kao i kod lekova , tipa- merenja ushićenosti nekom vrstom čokolde ili , izaziva li ova vrsta alergije a ona druga ne ...tako, rada bih da budem pokusni kunić za neko testiranje na čokoladne poslastice grupe A jer drugačije nemrem stići do njih. Može i B , zapravo :wub:
Izbegavam da drzim zalihe, a i kada sam ranije donosio velike kolicine iz inostranstva uvek sam morao da se pravdam carinicima da nisam svercer...a sada sa ovim luksuznim brendovima tek bih bio sumnjiv :D
nego kad sam već tu, koje su najbolje čokolade sa alkoholom?
Zotter cokolade imaju odlicne kombinacije sa alkoholom...zatim Teuscher, Michael Mischer, Meiji, Twice the Vice, Fazer, La Higuera Rabitos Royale, itd...e sad malo je teze doci do njih...Od ovih pristupacnijih cokolada, Anthon Berg i Lindt imaju veoma dobre alkoholne verzije...
I koga/šta je Štark kopirao svojim čuvenim brendom™ Cherry?Edit: i ako te ne mrzi, Keksi, isto pitanje za Krašov "Kolumbo". Imam drugara ovde koji radi za Ferrero, čovek se kleo da Nestle ima neke ultra stroge patente na oblik Toblerona, u fazonu niko drugi ne sme ni da pomisli da pravi nešto trouglasto... Morao sam da mu dovlačim Kolumbo iz Hrvatske a on je na to rekao da nema drugog objašnjenja nego da imaju neku vrstu licence ili ugovora.I u koju klasu uopšte ulaze Toblerone? Jesu li makar "B"? :cry:
Boero Cherry (Witor's) i Mon Chéri (Ferrero) su prvi proizvodi takve vrste, a kasnije je Kras poceo da ih kopira sa svojim Griotte brendom, a onda i Stark svojim svojim Cherry proizvodom...Nije Nestle vlasnik Toblerone cokolada, vec Kraft...a Kolumbo je direktna imitacija koju Kras ne moze da izvozi van prostora Hrvatske jer ce ih odmah Kraft tuziti...e sad, ko sme a ko ne sme nesto da pravi...ma u svakoj zemlji ima mali milion imitacija svih tih poznatijih konditorskih proizvoda, i svi su oni zasticeni u svojim drzavama pa im ove strane korporacije ne mogu nista, ali zato ne mogu da se izvoze u inostranstvo...a nema nikakvog dogovora ili licence izmedju Kraft i Kras kompanija, jednostavno hrvati odlucili da prave sramnu imitaciju kao sto i kod nas (i u svim ostalim zemljama) to brojni konditori rade bez trunke blama...
edit: A hocu da pitam Keksija jos i ovo... Sta je sa cokoladama s' rizom? Kako one stoje i dal' su opste popularne u svetu kao sto su kod nas bile u vreme bratstva i jedinstva (ili je to moja haludza iz mladosti?)
Nikada cokolade sa rizom nisu bile preterano popularne...to je prvi Witor's gurao sa Cioko Break Rice stanglicama, a trenutno najpoznatije prave Dean & Deluca, Lily's, Terra Nostra, itd...ali slabo se to prodaje...
Pa onda i Bajadera, čim je toliki hajp oko nje kao nacionalnog brenda, mora da je kopija nečeg stranog. I ledene kocke isto tako. Je l' makar Životinjsko carstvo bilo originalan koncept?
Pisao sam vec o tome...Bajadere su direktna imitacija Cremini kockica (pravi ih italijanski Pernigotti)...ledene kocke su imitacija istog takvog Perugina proizvoda sa tim ledenim punjenjem...cokoladno carstvo naravno da nije originalni koncept, vec takodje kopija cokoladica koje je Witor's ranije pravio i gde je svaka mala tabla cokolade imala po jednu zivotinju iz dzungle, isto je bio album sa slicicama, sve je preslikano...
Mi nismo snobovi ni malo. -_- Bruno Solnik je sada u HK. A ovo su ti manje više sve ljudi koji više nisu tu, osim Terija Fukoa koji će biti tamo.Anyways, javi se keksi kreme kad budeš navraćao.
Eto kako vreme brzo leti, steta sto bar Hege nece biti tu da ga upoznas, on mi je od svih njih bio najomiljeniji, mada je i Vedie bio car...kad budem navracao i ne budem zatrpan poslom, javicu se...
Keksi, imaš li neku informaciju da se neka od mainstream YU čokolada iz tog vremena makar malo izdvajala od drugih po kvalitetu? Ono, Galeb, Najlepše želje, San, Zvečevo, Braco, Seka, Hissar je imao one sa celim lešnicima, smatrali smo ih za vrhunsku klasu ali sad nešto kapiram da je to sve bila jeftinoća za sirotinju?
Pa pazi, u to vreme su gotovo sve cokolade bile na znatno visem nivou nego danas, plus nije bilo tolikih perverzija kakve su danas A klasa, bar ne u toj meri jer su tek kasnije pocele da se otkrivaju bolje kakao plantaze i novi strucnjaci su podigli ceo proces proizvodnje na mnogo visi nivo...bilo je i tada razlika, ali u poredjenju sa danasnjom situacijom to je potpuno druga prica...nisu nase cokolade nikada vazile za dobre...Od tih ex-yu cokolada najvise su se izdvajale Krasove, a odmah posle njih Najlepse Zelje i Galeb...mada su i sve one bile blede u odnosu na tadasnju Milku ili Nestle... Edited by keksi krem
Link to comment
keksi, šta misliš o ovoj listi (a možeš i da sastaviš svoju ;) ) The Best 25 Candy Bars Of All Time, In Order
Na toj listi su 2 klasicne cokolade (obe Hershey) i 23 cokoladica...inace lepo oslikava sta prosecni amerikanac voli da jede i zasto prefinjene cokolade nikada nece imati veci uspeh u Americi....Cela lista je solidna jer su ovo uglavnom najprodavaniji cokoladni proizvodi preko bare (iako candy bar bas i nije cokolada)...sto se tice pravog rangiranja (po prodaji), to bi ovako izgledalo:1) Snickers2) Butterfinger3) 3 Musketeers4) Twix5) KitKat6) Hershey Bar7) Baby Ruth8) Milky Way9) Mars Bar10) Mr. Goodbar11) 100 Grand12) Nestle Crunch13) Sky Bar14) Caramello15) Almond Joy16) Take 517) Zero18) 5th Avenue19) Mounds20) Oh, Henry!21) Krackel22) Heath/Skor23) Whatchamacallit24) Pay Day25) Charleston ChewOvo je rangiranje samo tih cokoladica koje se pominju na tom sajtu...ali ako se gleda prodaja svih tih cokoladica u Americi, onda bi tu svoje mesto nasli i sledeci proizvodi: Reese's, Kinder Bueno, Yorkie, Crunchie, Flake, Caramilk, Zagnut, Clark Bar, itd...a ako bih ja sastavljao svoju listu, tu bi cela prica pocela i zavrsila se sa Kinder Bueno posto jedino njega redovno jedem od tih cokoladica :) Edited by keksi krem
Link to comment

eh, kad nisi pazljivo pratio, odgovorio ti je covek :-)

dragi keksi, koja je najkvalitetnija bela cokolada?
Ako mislis od ovih koje se prodaju u Srbiji, pa i nema nekog izbora...bela Milka je najbolja, ali je kvalitet povuci-potegni...bela Bambi je smesna...Inace od belih cokolada najbolje su Amedei Toscano White, Godiva White, Valrhona Blanc 35%, Callebaut White, Vivani Weisse Vanille, Green & Black's White, Divine White, Hotel Chocolat White, itd...
Link to comment
  • renne unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...