Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Ko veruje u to da su narodi, rase i verske grupe onakvi kakvima se opisuju u vicevima i treba da izbegava politicki nekorektne viceve. Ali onda ne govorimo ni o slobodi govora ni o politickoj korektnosti, vec o elementarnoj inteligenciji i sposobnosti rasudjivanja. Ne tvojim, naravno, vec uopste. Nemam nista protiv (imam ali ko me pita) da se takvi vicevi zabrane, samo ne treba zaboraviti da bi u tom slucaju bili nemoguci i Pajtonovi stosevi kao sto su "killing joke" na racun nemackog smisla za humor, ili oni o katolickim i protestantskim porodicama i mnogi slicni. O tome kako bi moj voljeni George Carlin leteo sa svih medija kao kufer da i ne govorim.
Dobro, jel ti zbilja ne vidiš razliku između pajtonovskih skečeva i smrdljivih cigana? Da vidiš na tv skeč o ciganu koji na olimpijadi smrdi za medalju, to bi ti bilo normalno? Razgovaraju u studiju dva srpska zabavljača, pa jedan kaže, al si me zeznuo ko Mance banderu? Mislim vidio sam i čuo i gorih stvari, pa bilo je i poduže vrijeme kad je fašizam na balkanskim televizijama bio norma. Ali zbilja ne kapiram, kakvo je od toga dobro? Koji je smisao što mi izmiče?
Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Ko veruje u to da su narodi, rase i verske grupe onakvi kakvima se opisuju u vicevima i treba da izbegava politicki nekorektne viceve. Ali onda ne govorimo ni o slobodi govora ni o politickoj korektnosti, vec o elementarnoj inteligenciji i sposobnosti rasudjivanja. Ne tvojim, naravno, vec uopste. Nemam nista protiv (imam ali ko me pita) da se takvi vicevi zabrane, samo ne treba zaboraviti da bi u tom slucaju bili nemoguci i Pajtonovi stosevi kao sto su "killing joke" na racun nemackog smisla za humor, ili oni o katolickim i protestantskim porodicama i mnogi slicni. O tome kako bi moj voljeni George Carlin leteo sa svih medija kao kufer da i ne govorim.
Opet, ne govorim ja o dopuni krivičnog zakonika, već isključivo o tome kakav je moj odnos prema ljudima kojima je gotivno da šilje kurac nad siromašnim romskim detetom, koje je najčešće predmet tog humora™. Ovo sa Mancetom sam prvi put čula od Zeke i zgrozila se. Hahhah, mrtav Mance! Nije Mance bio ni Tito ni Isus (dakle, nije izvršno uticao na živote), pa da ga izvrćemo primitivnom ruglu jer je zabavno. U njegovom slučaju, važnija je empatija sa onima koji su ga izgubili. I naravno da humor izražava superiornost. I to mi se javilo jednog jutra pre tri i nešto godine kad sam skapirala zbog čega sam ja into English (not British) men. Zato što su podjednako degenerici ko Srbosi koji misle da su po prirodi bolji od svih živih u okolini. To iskompleksirano do zla boga, ali kao rezultat imamo humor koji zahteva deblju kožu i acquired taste. Edited by MayDay
Link to comment

Jel treba opet da prolazimo kroz to da nije baš sasvim isto zajebavanje imaginarnih nemaca za njihov imaginarni nepostojeći smisao za humor i drkanje komšija i sugrađana zato što nemaju osnovne uslove za život? Jbg, moći je smešno ali promaklo mi je kada je ovo postao takav forum

Link to comment

Jao, kako ide onaj dobar vic o Srbima koljacima, Dezulovic ga imao u kolumni, bila prica o tome na forumu pre neki dan... Ma, znate, iskenja se i po pravoslavlju i po Srbima istovremeno, kao mi zivotinje, koljaci.... Isto su taj vic ovako ostro osudili Lujo&co. Ili nisu, kao da je bitno, vazni su principi.

Link to comment

Ja bih molio da me zaobidjete sa vasim visokoumnim raspravama. I zasto navesti da je samo meni smesan vic ima pola foruma kojima je smesan a to ne znaci da pola foruma mrzi cigane i ostale likove iz viceva jer je za mene a pretpostavljam i a mnogo druge viic upravo to vic a ne neko slojevito™ ispoljavanje nacionalne i rasne mrznje i netrpeljivosti.

Link to comment

Cinjenica da je nesto smesno uopste ne znaci da je i ideoloski ispravno. Sto se mene tice, humor uvek ima prednost, bez obzira da li ismeva Rome ili, sta ja znam, pravoslavne popove. Kontekst u kome se koristi je takodje bitan i tu dolazimo do interneta, na kome dugo vremena nista nije bilo stvarno, samim tim ni ozbiljno. Koliko ima mimova (memea, ako cemo pogresno) koje se sprdaju sa samoubistvima tinejdzera, na primer. Onog trenutka kada se iz stvarnosti ljudi i dogadjaji izmeste u lazni, virtuelni svet, etika se prekomponuje a dobija se sloboda koja je izmedju ostalog napravila i Besku. Ljudi bez maste ili smisla za humor nisu u stanju da iskorace iz svojih svakodnevnih okvira a tu uvek pobedjuje realizam, odnosno malogradjanstina.

Link to comment
Opet, ne govorim ja o dopuni krivičnog zakonika, već isključivo o tome kakav je moj odnos prema ljudima kojima je gotivno da šilje kurac nad siromašnim romskim detetom, koje je najčešće predmet tog humora™. Ovo sa Mancetom sam prvi put čula od Zeke i zgrozila se. Hahhah, mrtav Mance! Nije Mance bio ni Tito ni Isus (dakle, nije izvršno uticao na živote), pa da ga izvrćemo primitivnom ruglu jer je zabavno. U njegovom slučaju, važnija je empatija sa onima koji su ga izgubili.I naravno da humor izražava superiornost. I to mi se javilo jednog jutra pre tri i nešto godine kad sam skapirala zbog čega sam ja into English (not British) men. Zato što su podjednako degenerici ko Srbosi koji misle da su po prirodi bolji od svih živih u okolini. To iskompleksirano do zla boga, ali kao rezultat imamo humor koji zahteva deblju kožu i acquired taste.
naravno da si se zgrozila kada imas 25 godina i siljis u parizu i nemas blage veze sa beogradskim ulicnim foklorom osamdesetih, isto kao i lujo (doduse iz drugog razloga). ovaj vic o mancetu je naravno beskrajno glup i idiotski - kao i velika vecina viceva, narocito crnjaka - ali je potpuno benigan i ne govori nista dramaticno niokome, ima samo nekakvu istorijsku vrednost secanja na vreme kada su navijaci ratovali crnjacima i glupim forama a ne nozevima i macetama. niceg drugog tu nema, narocito ne o srbima i njihovom navodnom primitivizmu (kako imputira lujo). o kontekstu u kome je pera zeka to napisao da ne govorim, meni ovo verovatno najveci epic fail moderacije i klasican lakmus papir nekapiranja. pitaj mocu vukotica ako meni kao ciganu ne verujes.vicevi o ciganima su daleko i neuporedivo gadniji jer predstavljaju odredjeno normiranje socijalne podredjenosti, njeno prevodjenje u nesto normalno. nazalost taj pametnjakovic koji je banovao zeku se verovatno lepo ismejao na nekima od njih ovde iako o ciganima ne postoji nijedan smesan vic. Edited by gazza1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...