Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Ova diskusija o lažnoj diliemi podmetnutog izbora između slobode govora i politkorektnosti je vrlo bitna za sudbinu foruma. Ukoliko je dominantan nazor da određena ispoljavanja nemaju mjesta na forumu, njihove autore će ćebovati forumska populacija.Meni recimo smeta što forum nije mjesto na kojem bi i se i Romi mogli osjećati kao i bilo ko drugi, tj. da se na ovom srpskom forumu™ sloboda govora ne potvrđuje na najdebilniji način duhovitog poigravanja s ciganskim smradom. Ako je pak pobornika takvog stava manje nego vickastih slobodoumnika, do ćebovanja ne dolazi i onda uskače moderacijska politkorektna intervencija. Autore humorističkih uradaka o ciganskom smradu i dejta šabana Mancea s banderom bih pitao, bi li isto ponovili u društvu s Romima ili Manceovih bliskih. Mislim da prihvatljivo rješenje nije u preporuci da Romi i Manceovi bliski ne dolaze na forum. Ima mnogo istine u tumačenju da humor uvijek izražava superiornost, koliko i kako izravno, pitanje je rafinmana. U srednjem vijeku je tipična duhovitost uključivala ruganje grbavom i kljastom. Mi™ ne smrdimo, mi™ se nismo (nažalost) zakucali u banderu, nego razum i žive ruke što nam ih bog dade, trošimo na isticanje ovog sumnjivog preimućstva nad smrdljivim etničkim skupinama i mrtvim sportašima. Jedina alternativa gušenju slobode govora banom je mobilizacija forumskog građanstva u ovakvim slučajevima. A kakva nam je građanska svijest, ova moderacija iskazuje i previše vjere u nju.Prosto rečeno, tko pravo na slobodu govora konzumira na ciganski smrad i mrtvog centarfora, ne bi trebalo da kaže ni riječ više u njenu odbranu.

Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

I sloboda govora, takodje. I demokratija. I tolerancija. I dijalog. Vise ne znam da li postoji jedna jedina "velika" rec da nije izlizana i iskompromitovana do besmisla.
Slažem se. Inače omakao mi se edit ponovo, praštaj :lol:
Link to comment
Ova diskusija o lažnoj diliemi podmetnutog izbora između slobode govora i politkorektnosti je vrlo bitna za sudbinu foruma. Ukoliko je dominantan nazor da određena ispoljavanja nemaju mjesta na forumu, njihove autore će ćebovati forumska populacija.Meni recimo smeta što forum nije mjesto na kojem bi i se i Romi mogli osjećati kao i bilo ko drugi, tj. da se na ovom srpskom forumu™ sloboda govora ne potvrđuje na najdebilniji način duhovitog poigravanja s ciganskim smradom. Ako je pak pobornika takvog stava manje nego vickastih slobodoumnika, do ćebovanja ne dolazi i onda uskače moderacijska politkorektna intervencija. Autore humorističkih uradaka o ciganskom smradu i dejta šabana Mancea s banderom bih pitao, bi li isto ponovili u društvu s Romima ili Manceovih bliskih. Mislim da prihvatljivo rješenje nije u preporuci da Romi i Manceovi bliski ne dolaze na forum. Ima mnogo istine u tumačenju da humor uvijek izražava superiornost, koliko i kako izravno, pitanje je rafinmana. U srednjem vijeku je tipična duhovitost uključivala ruganje grbavom i kljastom. Mi™ ne smrdimo, mi™ se nismo (nažalost) zakucali u banderu, nego razum i žive ruke što nam ih bog dade, trošimo na isticanje ovog sumnjivog preimućstva nad smrdljivim etničkim skupinama i mrtvim sportašima. Jedina alternativa gušenju slobode govora banom je mobilizacija forumskog građanstva u ovakvim slučajevima. A kakva nam je građanska svijest, ova moderacija iskazuje i previše vjere u nju.Prosto rečeno, tko pravo na slobodu govora konzumira na ciganski smrad i mrtvog centarfora, ne bi trebalo da kaže ni riječ više u njenu odbranu.
Pa jeste tako. I zato je jedini prihvatljiv crni humor onaj koji za predmet ima nešto depersonalizovano.
Link to comment
Ova diskusija o lažnoj diliemi podmetnutog izbora između slobode govora i politkorektnosti je vrlo bitna za sudbinu foruma.Ukoliko je dominantan nazor da određena ispoljavanja nemaju mjesta na forumu, njihove autore će ćebovati forumska populacija.Meni recimo smeta što forum nije mjesto na kojem bi i se i Romi mogli osjećati kao i bilo ko drugi, tj. da se na ovom srpskom forumu™ sloboda govora ne potvrđuje na najdebilniji način duhovitog poigravanja s ciganskim smradom. Ako je pak pobornika takvog stava manje nego vickastih slobodoumnika, do ćebovanja ne dolazi i onda uskače moderacijska politkorektna intervencija.Autore humorističkih uradaka o ciganskom smradu i dejta šabana Mancea s banderom bih pitao, bi li isto ponovili u društvu s Romima ili Manceovih bliskih. Mislim da prihvatljivo rješenje nije u preporuci da Romi i Manceovi bliski ne dolaze na forum.Ima mnogo istine u tumačenju da humor uvijek izražava superiornost, koliko i kako izravno, pitanje je rafinmana. U srednjem vijeku je tipična duhovitost uključivala ruganje grbavom i kljastom. Mi™ ne smrdimo, mi™ se nismo (nažalost) zakucali u banderu, nego razum i žive ruke što nam ih bog dade, trošimo na isticanje ovog sumnjivog preimućstva nad smrdljivim etničkim skupinama i mrtvim sportašima.Jedina alternativa gušenju slobode govora banom je mobilizacija forumskog građanstva u ovakvim slučajevima. A kakva nam je građanska svijest, ova moderacija iskazuje i previše vjere u nju.Prosto rečeno, tko pravo na slobodu govora konzumira na ciganski smrad i mrtvog centarfora, ne bi trebalo da kaže ni riječ više u njenu odbranu.
koliko ti nista ne kapiras, pa to je sampionski. mada nisam ni sumnjao :0.6:
Link to comment
nazvati veličković "mafijaškom droljom", je eufemizamspominjati je pak, u istom kontekstu sa bs, je ogavno (još jedan eufemizam)
postavio sam samo pitanje vasinih kriterijuma, nije potrebno da neki nekom ucini nesto nazao da bi bio mafijaska drolja, no nebitno. ceo taj njegov post bi bio bolji da je... nenapisan.heh, evo i bosanski filozof dosao na temu, bice veselo :)
Link to comment
postavio sam samo pitanje vasinih kriterijuma, nije potrebno da neki nekom ucini nesto nazao da bi bio mafijaska drolja, no nebitno. ceo taj njegov post bi bio bolji da je... nenapisan.
hvataš se za trivijalnost. imam jasan odgovor na tvoje pitanje ali ga neću dati jer me mrzi da ulazim u višesatnu polemiku o nebitnoj stvari.
Link to comment
koliko ti nista ne kapiras, pa to je sampionski. mada nisam ni sumnjao :0.6:
Pa vidi ima jedna stvar koju kapiram. Kad sam napisao da fora s Manceom nije zabavna ti si potegao Srbe, poslije si me nazvao "turkovićem". Kapiram da kad neko u diskusiji potegne abstraktnu etničku ravan bez ikakvog značaja za predmet diskusije, onda se radi o beznadežnom primitivizmu i nesposobnosti za konkretno. Evo i Miralem poteže "bosanskog", ti "turkovića". Za primitivce to su naravno ultimativne diskvalifikacije. Skoro pa kao da sam smrdljivi cigan.
Link to comment
hvataš se za trivijalnost. imam jasan odgovor na tvoje pitanje ali ga neću dati jer me mrzi da ulazim u višesatnu polemiku o nebitnoj stvari.
to vreme ces, pretpostavljam, utrositi na nesto korisno?to jeste bila trivijalnost, ali ceo post treba sto pre zaboraviti, nadam se da se tu slazemo :)
Link to comment
Pa jeste tako. I zato je jedini prihvatljiv crni humor onaj koji za predmet ima nešto depersonalizovano.
Ko veruje u to da su narodi, rase i verske grupe onakvi kakvima se opisuju u vicevima i treba da izbegava politicki nekorektne viceve. Ali onda ne govorimo ni o slobodi govora ni o politickoj korektnosti, vec o elementarnoj inteligenciji i sposobnosti rasudjivanja. Ne tvojim, naravno, vec uopste. Nemam nista protiv (imam ali ko me pita) da se takvi vicevi zabrane, samo ne treba zaboraviti da bi u tom slucaju bili nemoguci i Pajtonovi stosevi kao sto su "killing joke" na racun nemackog smisla za humor, ili oni o katolickim i protestantskim porodicama i mnogi slicni. O tome kako bi moj voljeni George Carlin leteo sa svih medija kao kufer da i ne govorim.
Link to comment
Ko veruje u to da su narodi, rase i verske grupe onakvi kakvima se opisuju u vicevima i treba da izbegava politicki nekorektne viceve.
Ako to znači da svako ko ispali vic o ciganima misli da su oni takvi kakvi su o vicu, rekao bih da je to preterivanje i da su ljudi ovde barem malo pametniji od toga. Edited by Glas RazumaN
Link to comment
ne treba zaboraviti da bi u tom slucaju bili nemoguci i Pajtonovi stosevi kao sto su "killing joke" na racun nemackog smisla za humor, ili oni o katolickim i protestantskim porodicama i mnogi slicni.
Meni je najbolji kada uz tek kupljeni sporet dobijes mrtvog indijanca :D sto zapravo nije vic o indijancima no obratno Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...