Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

@Fida'i,kad je Homs u pitanju, drzavna TV u Siriji (Asadova TV) ovo potencira naglaseno i time izmedju ostalog opravdava akcije vojske u Homsu.
U stvari, to je irelevantno u ovom slucaju. Za anti-imperijaliste, sirijski opozicionari su pocinili dva neoprostiva greha. Prvi je to sto ih podrzavaju Ameri i imperijalisticki lakeji. Drugi je to sto opozicionari traze vojnu intervenciju, i radi PR-a, maksimalno izbegavaju da izjave bilo sta kontra Izraela. Iste grehe su pocinili Libijci.Pravi & autenticni revolucionari bi se borili i protiv Asada i protiv imperijalista, i radije bi slavno izginuli nego da prihvate podrsku i pomoc od Katara i Saudi.
Link to comment
@Fida'i,kad je Homs u pitanju, drzavna TV u Siriji (Asadova TV) ovo potencira naglaseno i time izmedju ostalog opravdava akcije vojske u Homsu.Da li je to bas istina nasuprot onoga drugoga?Pracenje rata u Libiji me naucilo da je istina i jedno i drugo stim da je srazmerno posedovanju sile ubijanje vece na strani onoga sa vecom silom.
Problem je što je ubijanje alavita "tvrdnja" dok je sve što sirijski "14. mart" predvođen tom "opservatorijom za ljudska prava" govori neupitna činjenica. Taj pokret koji se (baš kao i u Libanu) na zapadu prikazuje kao liberalan i napredan gotovo u potpunosti čine salafije. Koliko je samo rasističke propagande protiv alavita bilo u poslednjih par meseci je suvišno i spominjati, mogu samo da zamišljam kako milicije terorišu te ljude.@Gandalf - Ovi agenti imperijalizma nemaju nikakve veze sa narodnom pobunom čiji cilj je, pored zbacivanja batističke diktature, oslobođenje Golana, a zatim i čitave Palestine.
Link to comment
Problem je što je ubijanje alavita "tvrdnja" dok je sve što sirijski "14. mart" predvođen tom "opservatorijom za ljudska prava" govori neupitna činjenica. Taj pokret koji se (baš kao i u Libanu) na zapadu prikazuje kao liberalan i napredan gotovo u potpunosti čine salafije. Koliko je samo rasističke propagande protiv alavita bilo u poslednjih par meseci je suvišno i spominjati, mogu samo da zamišljam kako milicije terorišu te ljude.
Jos jednom, neka obe budu cinjenice. Pocni od toga.
Link to comment
Q&A: Nir Rosen on Syria's armed opposition
NR: They fight for a multitude of reasons: for their friends, for their neighbourhoods, for their villages, for their province, for revenge, for self-defence, for dignity, for their brethren in other parts of the country who are also fighting. They do not read religious literature or listen to sermons. Their views on Islam are consistent with the general attitudes of Syrian Sunni society, which is conservative and religious....Because there are many small groups in the armed opposition it is difficult to describe their ideology in general terms. The Salafi and Muslim Brotherhood ideologies are not important in Syria and do not play a significant role in the revolution. But most Syrian Sunnis taking part in the uprising are themselves devout. ...Of the sheikhs who are important in the revolution, many are actually Sufis. I have met Sufi sheikhs who had established their own armed groups. Some fighters are also influenced by a general sense of Sunni identity, but others do not care about this. I encountered one armed Salafi group in Idlib. I also found some groups that indirectly receive financial assistance from Islamist exile groups such as the Muslim Brotherhood, though this has seemingly not yet influenced their ideology. Some fighters are the sons or nephews of people who were jailed during the 1980s for alleged membership of the Muslim Brotherhood.
Link to comment

Prosao i 5. i 6. oktobar, a od demokratije nigde ni D na bliskom istoku i u arapskom svetu. Irakizacija ide svojim tokom. Neka udje Sirija, a neka se pripremi Iran.

Sadat je potpisao taj sramni sporazum i Mubarak je nastavio kriminalnu politiku saradnje s cionistima. Izrael je najveća prepreka miru na Bliskom istoku i saradnja s uzurpatorskim entitetom je saučesništvo u genocidu, okupaciji i aparthejdu u Palestini.
Kako bi ti bio dobar komičar...
on je najobicnije sovinisticko netolerantno brabonjce, koje se krije iza levicarske fasade. Ali ovi prostori su puni tak'ih. Ne treba pridavati znacaj.
Link to comment

Danas je u Homsu raketama (najverovatnije ispaljenih sa polozaja Asadu odanih snaga) pogodjena kuca - improvizovani press centar (koji se nalazio u delu grada pod kontrolom pobunjenih snaga) u kome je radilo par novinara. Od posledica napada poginulo je dvoje novinara, a nekoliko je ranjeno. O francuskom fotoreporteru Remi Ochliku ne znam nista, ali mi je u secanju ostalo ime Marie Colvin (Sundey Times). Ona je spadala u red onih novinara koji su "izazivali" sudbinu.Secam se njenih novinskih clanaka iz 1999. kada je isla zajedno sa pripadnicima UCK u 'prve borbene redove'. Njen angazman na Kosovu nije bio jedini, bila je sa Cecenima, u Zalivskom ratu, u Ratu za nezavisnost Eritreje, u Istocnom Timoru, bila je ranjena i jedno oko je izgubila prateci sukobe vojske i Tamislkih tigrova u Sri Lanki (naravno kao i svuda usla je ilegalno na teritoriju pobunjenih Tamila)...

Edited by Bane5
Link to comment
...A u Zalivskom ratu, jel bila na pravoj strani? Ili se, greskom, nasla u koalicionom™ taboru?
Nisam siguran, ali na svim ostalim mestima je isla na "drugu stranu". Mislim da u Libiji nije bila.
Link to comment
Nisam siguran, ali na svim ostalim mestima je isla na "drugu stranu". Mislim da u Libiji nije bila.
Nije ona isla na drugu stranu. Ona je uvek bila na pavoj strani. Tamo gde treba da bi se pravio spin. Za to se dobija pulicer. Ne znam jel uspela, ali znam mnoge koji jesu. A znam jos veci broj onih koji nisu, a isli su stvarno na drugu stranu™. Al, nema veze, nije ovo topic o savremenom novinarstvu.Jeli bre, kako pravdas ove strane placenike u Siriji? Ajde libija, tamo je SB UN odobrio bombardovanje i sve ostale mere. Ali engleski i arapski placenici su svakako ilegalno u Siriji. Ili sad ima neki novi arsin?
Link to comment
Jeli bre, kako pravdas ove strane placenike u Siriji? Ajde libija, tamo je SB UN odobrio bombardovanje i sve ostale mere. Ali engleski i arapski placenici su svakako ilegalno u Siriji. Ili sad ima neki novi arsin?
Kako odgovoriti na pitanje koji u sebi nosi unapred pola odgovora, a jos pride i inputiranje stava?Kad promenis pitanje mozda i dobijes odgovor.
Link to comment

Vreme je za zapadnu konjicu...

PARIZ - Opozicioni Sirijski nacionalni savet smatra da je strana vojna intervencija u Siriji jedino sredstvo koje može zaustaviti oružani sukob koji traje već godinu dana."Zaista smo veoma blizu da prihvatimo stranu vojnu intervenciju kao jedino rešenje. Mora se birati između dva zla - strana vojna intervencija ili produžetak građanskog rata" izjavila je u sredu u Parizu Nacionalnog saveta Basma Kodmani. Sirijski nacionalni savet takođe predlaže da Rusija, koja je stavila veto na akciju protiv sirijske vlade u Savetu bezbednosti UN, pomogne da se Damask uveri da garantuje prolaz humanitarnim konvojima koji dostavljaju pomoć civilima, rekla je Kodmani.
Sarkozi: Sad je dosta!Francuski predsednik Nikola Sarkozi rekao je da smrt dva novinara u bombardovanju sirijskog grada Homsa pokazuje da je "sada dosta" i da režim sirijskog predsednika Bašara el Asada mora da padne."Saznao sam da su ubijena dva novinara od kojih je jedan francuski", rekao je Sarkozi.Podsećajući da je u Siriji nedavno ubijen francuski kamerman, Sarkozi rekao je da to pokazuje koliko je važna sloboda informisanja i koliko može biti težak i opasan posao novinara."To pokazuje da je sada dosta. Ovaj režim mora otići, nema nijednog razloga da Sirijci nemaju pravo da žive svoj život, da slobodno biraju svoju sudbinu", dodao je Sarkozi.Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg rekao je da je duboko šokiran vešću o smrti novinara u Siriji i da to "strašno podseća na patnje sirijskog naroda".Sjedinjene Američke Države osudile su ubistvo novinara u Siriji i ocenile da je to "novi primer bezočne brutalnosti režima" predsednika Bašara el Asada."Ovaj tragičan incident je novi primer bezočne brutalnosti Asadovog režima", izjavila je agenciji Frans pres portparolka Stejt departmenta Viktorija Nulend.Sirijske vlasti nisu bile upoznate sa tim da su se strani novinari koji su ubijeni u Homsu uopšte nalazili u Siriji, rekao je sirijski ministar za informisanje Adnan Mahmud."Naše ministarstvo nije upoznato o ulasku ili prisustvu Mari Kolvin ili Remija Ošlika na sirijskoj teritoriji. Zatražili smo od nadležnih vlasti u Homsu da ih potraže", rekao je Mahmud.Ministarstvo traži od svih stranih novinara koji su ilegalno ušli (u Siriju) da se prijave najbližem centru za imigraciju da regulišu svoj status u skladu sa važećim zakonima", dodao je ministar.
Link to comment
Nisam siguran, ali na svim ostalim mestima je isla na "drugu stranu". Mislim da u Libiji nije bila.
Bila je u Libiji i zajedno s Bowenom i Amanpour je intervjuisala Gadafija.
Link to comment
Bila je u Libiji i zajedno s Bowenom i Amanpour je intervjuisala Gadafija.
Promakla mi je ili mi jednostavno nicim nije skrenula paznju, bilo je dosta novinara u Libiji. Secam se tekstova sa Kosova dok mi je takodje promakla njena epizoda iz Sri Lanke, mada te 2001 nije bilo tesko da iz teritorije pod kontrolom vojske Sri Lanke nekako dospes (kopnom) na teritoriju Tamilskih Tigriova. Situacija se zakomplikovala nekoliko godina kasnije.Time ima tribute Remi Ochliku. Misem na desni deo fotografije pa klik da se prelista galerija ujedno i podseti na "Arapsko prolece".
Link to comment
Vreme je za zapadnu konjicu...
Englezi su ovog puta uzdrzaniji. Konzervativni MP Rory (nesto, ne mogu da se setim prezimena) kaze da cak i naoruzavanja gerile o kojoj se nista ne zna ne dolazi u obzir jer bi to dovelo do dugotrajnog gradjanskog rata i nakon pada Asada. Ideja ja da se politicki Asad pritisne, a to ce se desiti samo kad se Rusija angazuje ili kad Rusija nema izbora. Prilicno razuman stav.Sad, Sarkozi ima izbore za par meseci pa je to drugacija situacija. Mora malo da glumi.BBC opet cudno izvestava.Prvih 10 minuta udarnih vestiju u 10 uvece koje traju 25 minuta o Meri Kolvin. Mislim, ok, kolega, solidarnost i tako to, ali ipak tu ginu i neki drugi ljudi o kojima se ne prica toliko. Meni je to bezveze.Pocela su frljanja i asocijacije. Najcesca Homs=Srebrecnica (cak je, mislim, Meri to uoptrebila u jednom od svojih izvestaja). Sa nekoliko hiljada km udaljenosti meni to, ipak, vise lici na poplocavanje Vukovara.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...