Jump to content
IGNORED

Dnevni tupan


Аврам Гојић

Recommended Posts

Koliko sam se ja toga nagledao kod učenika, da je to neverovatno
Btw, ja sam se sa nekoliko ljudi žestoko svađao oko ovoga. Hteli su na sve načine da me ubede da sam ja budala jer se "zaista tako piše", i da su njih "učitelji i nastavnici tako učili". Ja sam ostao zapanjen da neko u gimnazijama u Srbiji to može da gura tako, ali očigledno je sve moguće.
Link to comment

Glas naroda za mene je svetinja, i zato časnu titulu Dnevnog tupana danas preuzima Ana Marija Popović, mentol skriven u telu razmažene šmizle.img_8168-300x228.jpgJako je teško izdvojiti iz njenog teksta "Savamala po drugi put među Srbima", objavljenog u najstarijem listu na Balkanu, najgluplje delove jer je ceo tekst potpuni fail. Zato, preneću ga celog.

Ових дана, и уопште последњих година, доста се прича на тему повратка Београда на своје реке. Ово је део светског тренда, градови се отварају ка рекама, а на речним обалама уместо магацина ничуресторани игалерије. Та динамика срећом није заобишла ни Београд, а изражава се кроз оживљавање Савамале, Бетон хале, измештање Железничке станице, постављање Међународног путног пристаништа, могућу рекомпозицију Луке Београд итд. Осим силаска на реке у Београду је присутна још једна урбанистичка тенденција, а то је џентрификација. Џентрификација је процес повратка креативних и виших средњих класа у центар града, у радничке квартове или магацинске просторе, где су обично напуштени или запуштени објекти, али на доброј локацији. Тада, плански или стихијски, на местима где су раније била стоваришта,почињу да ничу нове зграде, тржни центри, уметнички простори. Звучи познато? Управо је то оно што се дешава на Сави. Али, хајмо од почетка.Све је, наиме, кренуло са Ромима. Сећамо се расељавања Рома испод Газеле 2009, што је у ствари само процес џентрификације на делу, толико пута виђен у свету. Иако људима који су расељени сигурно није било пријатно, јавни простор се не може заузимати по сопственом нахођењу, а поготову не на централној локацији поред реке. Уз многе друге, јавио се Де Бердемакер, градоначелник белгијског града Ларнеа, да „изрази забринутост“, иако је Београд поменутим Ромима обезбедио смештај и лична документа. Као неко ко је живео у Белгији, са сигурношћу тврдим:да сам развила шатру у центру неког белгијског града, јер ми одговара локација, била бих расељена ,,у року од одмах”. Уз дужно поштовање градоначелнику Ларнеу, подразумева се да град Београд припада свима и да јавне површине морају остати јавне.Отварање центра града према реци може се видети и кроз све гушће распоређене сплавове на Сави. На месту где је пре само четири године било једино картонско насеље у Европи у центру неког главног града, сада је зелена површина, а на том делу реке убрзано ничу сплавови, те ноћни живот Београда постајејасно зониран и лакше доступан. Ако се овако настави, верујем да ће за пет година цео ток Саве од Калемегдана до Аде бити испуњен сплавовима и бродовима.Враћањем на реке, враћамо се и у стари центар града – Савамалу, простор око данашње железничке и аутобуске станице. У 19. веку,па све до Другог светског рата,Савамала је била центар српске трговине, политике и грађанског живота. Док су се на Калемегдану смењивали Турци и Аустријанци, српскии осталиживаљстановао је око Тврђаве. Милош Обреновић је за нови центар Београда одредио Савамалу (јер је била ван домашаја турских топова) и за само један дан џентрификовао ју је. За разлику од садашњих београдских власти, књаз је џентрификацију спровео врло агресивно и у једном дану раселио сиромашно становништво, те саградио зграде с раскошним фасадама и у њих населио богате трговачке и грађанске породице. До Другог светског рата Савамала је постојала као центар града, али онда бива заборављена и транзит тешког саобраћаја постаје њена реалност.После 60 година тиховања,Савамала опет постаје вибрантни кварт. Може се рећи да је џентрификацију Савамале овог пута (2007.) покренуо Немања Петровић, помоћник председника општине Савски венац. Уз још два врло битна актера: Културни центар „Град“ и „Миксер Хаус“. Према речима господина Петровића, тренутно је у изради План детаљне регулације који ће уредити урбанизам целог кварта, чак и лагуме испод Савамале, који законски досаданикад нису били регулисани, па се није знало шта с тим простором. Планира се и изградња нових стамбених објеката, који ће довести нових 1.500 становника у овај крај, у којем тренутно живи њих 2.500. Што се локала тиче, неизвесно је која ће им бити намена, пошто чак 80 одсто њих иде у реституцију – потомцима богатих породица из прошлог пасуса. Надајмо се да ће и нови власници схватити значај Савамале, и подржати идеју уздизања нове културе и демократизације јавног простора у Београду.Џентрификација је донела добро Београду, али она не сме бити ни преагресивна. Идеја де се модерни комплекс иранске архитектињеЗахе Хадид смести у комплекс Беко, тик уз Калемегдан, пример је како џентрификација може да уништи душу града. Осим што ће се обесмислити урбани пејзаж Калемегдана, јер ова грађевина поред Тврђаве делује као да је с Марса пала, по ко зна који пут ћемо показати колико (не) ценимо своје наслеђе.Студент Мастер студија Одрживог територијалног развоја на Сорбони 1
oh-please.gif Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Dodao bih i uradak od pre mesec dana na temu brendiranja srbije ili kako je jedan master na sorboni konačno naučio da razlikuje dve po svemu izuzetno slične države

Финска је направила „нокиа” телефон, Естонија је измислила скајп. Јужна Кореја је створила „самсунг”, а симпатични репер Сај урадио је пуно за јавну дипломатију и бренд Јужне Кореје. Сада је коначно разликујемо од Северне Кореје.
edit: šteta što nema ničega po čemu bi razlikovali Iran i Irak :(
иранске архитектињеЗахе Хадид
Dame Zaha Mohammad Hadid, DBE (Arabic: زها حديد‎ Zahā Ḥadīd; born 31 October 1950) is an Iraqi-British architect
Edited by Lezilebovich
Link to comment

:isuse:Sile nema da mi objave komentar na sajtu... Verujem da su negde zabelezili moj IPE ajd' ako neko moze da me prosvetli... Kako je zemljakinja dospela na stranicke "Politike"?? Ili kontra, kako je isao proces u "Politici" pa su stigli do nje da ona napise kolumnu??Koja haludza majko rodjena...

Link to comment

alialiali to je najbolja drugarica Biki Srbljanović na tw :cry: (retko tupavo stvorenje. Onoliku količinu nebuloza i kvazielitizma nisam davno video čak ni na twitteru. 365 lepih dana at its best)

Link to comment
Џентрификација је процес повратка креативних и виших средњих класа у центар града, у радничке квартове или магацинске просторе, где су обично напуштени или запуштени објекти, али на доброј локацији.
young%20will%20smith1.jpgKako oni to zamišljaju, da nasele ponovo centar grada iz koga svi beže, stimulisanjem naseljavanja po sistemu "dođite ako ste lepi i pametni"?
Link to comment
Kako oni to zamišljaju, da nasele ponovo centar grada iz koga svi beže, stimulisanjem naseljavanja po sistemu "dođite ako ste lepi i pametni"?
sedi, jedan. zar ne vidis da se model knjaza milosa uzima kao svetao primer. moras da razmisljas na taj nacin.
Link to comment
young%20will%20smith1.jpgKako oni to zamišljaju, da nasele ponovo centar grada iz koga svi beže, stimulisanjem naseljavanja po sistemu "dođite ako ste lepi i pametni"?
Umesto radnickih kvartova i magacinskih prostora stavis splavove i visa srednja klasa ce sama da dodje.
Link to comment
Umesto radnickih kvartova i magacinskih prostora stavis splavove i visa srednja klasa ce sama da dodje.
h9auRMV.png Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Umesto radnickih kvartova i magacinskih prostora stavis splavove i visa srednja klasa ce sama da dodje.
Jedino što je glupača pobrkala radničke kvartove (stambena područja) i poslovne zone tj. mesta gde se radi (magacine), ona valjda misli da je to jedno te isto, nešto prljavo, da radnici izađu iz magacina i fabrika, pređu ulicu i eto ih kod kuće. Šta li je još umislila, humano preseljenje tih fantomskih radnika koji žive po industrijskim zonama po ugledu na Rome? Kakvo smeće, jebote.
Link to comment
  • Krošek pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...