Jump to content
IGNORED

nesto sto ste jeli, a ne znate sta je to.


hoffnung

Recommended Posts

Jel' pamti neko zrenjaninski "Tut Gut"? Jedva jos da se secam ukusa a znam da sam kao klinac gotivio to da pijem, jos hladno... uf!!
Mene crveni Kruger & Brent ukusom podseca na tut gut
Link to comment
  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    11

  • keksi krem

    11

  • darling

    10

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da li sam samo je sanjala... pamti li neko nesto sto mislim da se zvalo CeVePost. Bilo to s kraja sedamdesetih, pocetak osamdesetih. Neke zitarice u gromuljicama prelivene nekom melasom, pakovano kao snack u kesice. Bilo super ja i danas pamtim ukus, naletela na nesto slicno po ukusu, keksici sa cimetom i zitaricama i susenim jabukama iz Madjarske Jó Regelt.

Link to comment
:lolol::isuse: . Ne mogu da verujem, sad sam presla prethodne stranice, fuck, topic je posvecen C.W. Postu. Sad ako se jos svi secate i koha od cokolade koji je moja baba pravila onda je socijalizam stvarno cinio cuda u razvijanju kolektivne svesti.
Link to comment
Ne znam šta je ovo tvoje ali se sjećam jednog odličnog keksa iz sredine osamdesetih, otprilike od '84 pa negdje do '88. Keks, u stvari neko lisnato tijesto, velicine i oblika piškote. Bila je u prodaji i verzija tog peciva sa čoko-prelivom i ta se zvala Čoko-Lita a nisam siguran u naziv ovoga bez čokolade na sebi, mada je moguće da je isto ime bilo za obje vrste. Ne sjećam se imena proizvođača ali znam da je to bio makedonski keks. Omot od crveno-bijele folije a keksovi upakovani u tanak plastični kalup braon boje, malo deblji od folije.Jedno dvije-tri godine ti odlični keksovi su bili dostupni u mojoj okolini a onda ih je nestalo i nikad ih više nisam vidio. Odlično pecivo je bilo i bio sam ubijeđen da će potrajati ali ništa od toga ne bješe. Danas kad o tom keksu pričam niko od ljudi nema pojma o čemu je riječ. Kad god sam sretao ljude iz Makedonije u prvih par rečenica bi se i pitanje o tom keksu postavilo i opet ništa, rodbinu iz Tetova zamolio da potraže ali bez uspjeha, ni oni nisu imali pojma o čemu pričam.Eto, nije baš skroz on topic jer ja znam šta sam jeo ali niko drugi mi nije potvrdio postojanje Čoko-Lita keksa pa ponekad gotovo da posumnjam da je stvarno i postojalo to odlično pecivo te zbog toga mislim da može ovde da se zabilježi.
Treba da pitamo keksi krema.
Nije losa ideja da pitate keksi krema :DLakse je bilo doci do podataka u vezi Kinder Lade nego ovog keksa, ali potegao sam sve veze koje su bile od koristi i samo se jedna prica uklapa sa ovim sto je pogranicni napisao, mada ko zna mozda nije mislio na ovo sto cu sada da napisem, ali se apsolutno nista drugo ne uklapa...Jedan od najpoznatijih italijanskih proizvodjaca Vicenzi Biscotti S.p.A. je davne 1977. godine lansirao Millefoglie D'Italia, keks od lisnatog testa, danas on izgleda ovako:

aj7iS9k.pngaXcd8hT.png

U tom periodu jos jedan poznati italijanski proizvodjac Balocco lansirao je svoju verziju ovog proizvoda pod nazivom Sfogliatine, ali malo izmenjenijeg sastava, i trenutno ovako izgleda:

0zq20wY.jpg5K42R3s.jpg

E sad, problem je sto uvek pocne da se pojavljuje bezbroj imitacija, pa je tako 1984. godine tada tek osnovana italijanska kompanija Biscottificio di Verona pocela da pravi svoju kopiju ovog proizvoda, a takodje dala je licencu makedonskom najpoznatijem konditoru pod imenom Evropa (АД "ЕВРОПА") da na prostoru bivse Jugoslavije distribuira ovaj keks...prodavao se u slicnom pakovanju kao danas njihove Jadran napolitanke, znaci pakovanje crveno-bele boje, ali je gotovo nemoguce doci do slike...dok je jedno od pakovanja keksa koji je prodavala Verona na italijanskom trzistu izgledalo ovako:

6dRD60W.jpg

Njihova saradnja je trajala do 1989 godine, a onda je prekinuto jer je АД "ЕВРОПА" usla u veoma turbulentni period, sto je ustvari bila posledica tadasnjeg pocetka raspada Jugoslavije, pa je cela kompanija do 1992. godine bila u nekoj limbo fazi gde je celokupna proizvodnja tadasnjih proizvoda bila znatno smanjena, da bi se potom nakon te tri godine ponovo sve vratilo na staro, ali ovoga puta bez ikakvih licenciranih proizvoda, vec iskljucivo njihovih...Inace taj proizvod koji su Verona i АД "ЕВРОПА" pravili je bio samo imitacija, a Verona ga i dan danas proizvodi i on trenutno izgleda ovako:

maXOwxS.jpgBiMXKNi.jpg

Jos dosta italijanskih proizvodjaca kopira ovaj proizvod, na primer kompanije kao Piacelli, Bonomi i Elledi...oni trenutno izgledaju ovako:

kosAG44.pngGhwbnS0.gifo5PeIQ0.jpg

Ako ti se ukaze prilika najbolje je da probas ovaj keks koji prave ili Vicenzi ili Balocco, jedino ta dva proizvodjaca spadaju u visoku klasu, ovi svi ostali su obicne kopije i znatno osiromasenije imitacije, i u pogledu sastojaka, i u pogledu nacina proizvodnje...I sad mi samo reci da nisi mislio na ovaj keks nego na neki potpuno drugi :lolol:

Edited by keksi krem
Link to comment

svaka cast keksi krem! ::hansolo |jel si probala jo regelt i podsetio te na cw post, tj. tako si se setila istog? hehhe vec cetiri osobe su se javile.. a, ja se dvoumio uvek da li da postavim pitanje na forumima. da li cu znati da objasnim, jer ovde vidim da se i reklame neki secaju, kako se zvalo itd.

Link to comment

Fala care i naklon do poda.Sve se uklapa osim samog izgleda peciva, oblik jeste taj ali malo je drugačije izgledalo nego ovi na slikama, kao kad bi ovima skinuo ovaj gornji glazirani sloj. Ostalo je sve na mjestu, i godine prisutnosti na tržištu, i to da je Evropa Skopje stajala iza ovoga, sad se sjećam i toga, na kraju ovaj raspored boja na Jadran keksu potvrđuje da je to to.Tragajući za ukusom "mog" keksa, kupim povremeno ove iz četvrtog spojlera jer su mi oni jedino dostupni, bude li prilike i te kako ću probati i ove koje si preporučio (Vicenzi i Balocco)4cq9.jpg

Keksi krem je nevidjena carčina.
Isto mislim još od njegovog posta o Kinder Ladi :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...