Jump to content
IGNORED

Westerni


Verterdegete

Recommended Posts

Odličan je to film. Glen Ford je jedan od gotivnijih likova koji su obeležili taj period klasičnog vesterna, iako mi se čini da nikad nije priznat koliko to zaslužuje.

Link to comment

Meni je Glen Ford možda najdraži western hero. Nije onake rugged kao Vejn i Istvud, nego više kao običan čovek uhvaćen u WW vihor, iako zapravo često jeste igrao prekaljene likove. U FGA se baš vidi ta njegova porodična average Joe strana.

Link to comment
Meni je Glen Ford možda najdraži western hero. Nije onake rugged kao Vejn i Istvud, nego više kao običan čovek uhvaćen u WW vihor, iako zapravo često jeste igrao prekaljene likove. U FGA se baš vidi ta njegova porodična average Joe strana.
Meni je iz tog perioda Ford ubedljiviji u Trial (1955)... Mnogo mi je jak u sceni, kada da bi spasao klinca dolazi na skup komunističke partije da skupi novac za odbranu i kada shvata da hoće da politički izmanipulišu i njega i da žrtvuju klinca i počne da se preznojava... Jaka scena, baš mi se urezala u sećanje, iako i ona ima taj propagandni momenat kao i FGA...Imao je dosta tih trivijalno angažovanih filmova što je bio problem...
Link to comment
zašto? ostaje po strani, kao što je i želeo
Ti ponavljaš naravoučenije, ali ono je jeftino potencirano tako što mi u prvi mah nismo upoznati sa tim ko je pobedio. Onda vidimo spomenik glavnog junaka i tak tada otkrivamo zašto... Jeftini twist koji potencira naravoučenije preko svake mere, pomalo deluje da se muče da iz suve drenovine poente iscede dramski efekat...
Link to comment

kenjaš ajante, film ubija, kakav jeftini twist, jeftin je kolko i bilo koji drugi twist u bilo kom drugom westernu. opet ponavljam, priča je prosta ko pasulj, ali pitanje nije "šta", već "kako". mogao je da se završi i tako što moca vukotić upada u kadar i dribla glena forda, nije uopšte bitno.

Link to comment
kenjaš ajante, film ubija, kakav jeftini twist, jeftin je kolko i bilo koji drugi twist u bilo kom drugom westernu. opet ponavljam, priča je prosta ko pasulj, ali pitanje nije "šta", već "kako". mogao je da se završi i tako što moca vukotić upada u kadar i dribla glena forda, nije uopšte bitno.
Kenjaš i ti, a mnogi sa tim filmom... I, opet staro "šta" i "kako"... I još pod "kako" ignorišeš dramu svodeći je na priču pod "šta"...
Link to comment
Pretpostavljam da ćeš mi sada liti vodu na, recimo, vodenicu priče o Karpenteru i, otkud znam, možda cambellovski SF...Dakle, pojma nemam...
Neću liti vodu, sipam Budweiser upravo.Htedoh da te pitam za mišljenje. Tvoj tekst je odličan ali nemoj nikada da zanemaruješ politički i istorijski kontekst odredjene faze u umetnosti. Kraj 40ih i cele 50e su možda najbolji primer te 'tvrdoće'. Donekle, vesterni su služili i za boostovanje morala ujka sema. Naravno, oni najveći jesu to prevazišli, ali izvrtanje žanra je usledilo onda kada je došlo do globalnog oslobadjanja duha.
Link to comment

Misliš kada je Wayne bio liberal dok se afirmisao kod otvorenog i čuvenog liberala Forda... Ti meni govoriš da ne zanemarujem, ali da li primećuješ da se samo politika uglavnom i forsira...Pogledaj mi prvi post na ovom topicu... Na prvoj strani... :D

Link to comment

Bio liberal ko Toma Nikolić, iz interesa čistog a i da ne ulazi u konflikt sa Fordom.Ford je već druga priča, ozbiljan, ozbiljan umetnik.edit: pročitao sam sve. kul. samo ti kažem da mi je u onom postu, koji je inače sjajna analiza, zasmetalo to što se ne spominje širi kontekst

Edited by Tsai
Link to comment
Ford je već druga priča, ozbiljan, ozbiljan umetnik.
A, i super se uklapa sa tri faze vesterna... Meni se dopao onaj komentar Andersona za Tragače da je snimio posve neurotičan film...EDIT: Nije ono tekst, već post napisan kao i svaki drugi, osim što me Kobni inspiriše :happy: Edited by Ajant23
Link to comment

Za šta takođe, kao slažemo se?Da, snimiti film u SAD, u vreme kada "fašista" Don Siegel režira dokumentarac koji dobija Oskara u kome upozorava na nacističko raspoloženje desničarskih amerikanaca i možda strastveno proklamuje predrasudu protiv celog jednog naroda... To verovatno jeste bilo hrabro, manje od Hjustonovih dokumentaraca ili Velsovog propadanja, ali hrabro...

Edited by Ajant23
Link to comment
Kenjaš i ti, a mnogi sa tim filmom... I, opet staro "šta" i "kako"... I još pod "kako" ignorišeš dramu svodeći je na priču pod "šta"...
ne ignorišem dramu, nego je ovde svedena na minimum. bar sa narativne strane. znamo svi od prvog minuta da će on kad tad u toku filma da se lati onoga što najbolje zna, bitan je taj unutrašnji konflikt, nemogućnost da se pobegne od samog sebe. čak imamo i scenu sa "tihim" razmetanjem, ono kad stavlja novčić na čašu i demonstrira skil, treba mu podsticaj. meni je bitno kako on dolazi od povučenog prodavca do jebenog najbržeg revolveraša istočno od rio pekosa. korak po korak, scenu po scenu, on, grizući usnu, konačno vadi sa tavana prašnjavi opasač sa revolverima. a na kraju šta je bilo, nije naročito bitno. ne za zaključak o tome da je film opak.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...