Jump to content
IGNORED

Westerni


Verterdegete

Recommended Posts

Nekim cudom nemaju svoju temu. Koji su vam omiljeni filmovi, glumci, reditelji ? Ja ih kao klinac i teen uopste nisam voleo, medjutim u zadnjih nekoliko godina sam poludeo za njima. Konkretno, za spageti i tzv. revizionistickim. Old School americke nesto i ne volim.Neki meni omiljeniji naslovi:tumblr_lq6ufjj6Oz1qjt2pno1_500.jpgdjango-1966.jpgfilm-colorado15.jpgsabata-1.jpg220px-A_Fistful_of_Dollars_poster.jpgwild_bunch_poster.jpgDRHcovercomp.jpgalamogoodbadugly_8.jpgDa, mnogo volim Lee Van Cleefa. :DSta bi ste preporucili od novijih naslova, u zadnjih 15-20 godina ?

Link to comment

Interesantno je to što po tebi, a i po imdbu (dakle mnogima), su špageti vesterni nešto što je bolje od "klasičnih" vesterna. To je dobra tema za razmišljanje. Kako se dogodilo da u suštini jedan toliko politizovan i za Ameriku verovatno najbitniji filmski žanr dođe dotle da se od njega bolje pamti nešto što je u suštini samo travestija na žanr.Nemam nameru da omalovažavam špagetije, samo mi je interesantno.Inače ni jedan vestern mi nije značio ni blizu kao Wild Bunch. Mada volim 7 veličanstvenih u svojoj prelepoj naivnosti.

Link to comment

Ja baš volim klasični američki vestern, Hoksovi Rio Bravo i Red River mi sada prvi padaju na pamet, ali zapravo imam puno favorita i jako ih je teško nabrojati.Špageti mi je u stvari najveći problem, i nikad mi nije bio previše drag.Revizionistički isto volim, i tu isto imam puno favorita, ali evo na prvu loptu pored Wild Bunch koji mogu da gledam milion puta da mi ne dosadi, i jedan raniji Pekinpoov, Ride the High Country. Od Istvudovih, Josey Weles i Unforgiven (mada ja baš volim i Pale Rider-a, ali to nije ni približno tako dobar film kao ova dva). Fordov Liberty Valance. I jedan baš žestoko revizionistički - Hombre sa Pol Njumenom.Od novijih me oduševila nova Appaloosa sa Ed Herisom i Vigom Mortensenom. Heris je posebno razbio. Osetio sam isto ono uzbuđenje kao kada sam kao klinac gledao vesterne na TV-u.http://www.youtube.com/watch?v=MJZe1wmGp24

Edited by Syme
Link to comment

Pa kako koji. Nisam se nekako srodio s tim špageti šmekom, i ja sam, što kaže Zelaja, video kao travestiju (ne sporim da je Leone dobar režiser, samo mi ne leži, mada bih mogao ponovo da mu se vratim da proverim taj sud).

Link to comment

Dva najomiljenija filma svih vremena su mi westerni (High Noon i Once Upon a Time in the West), a volim gotovo sve filmove ovog zanra da gledam, od perioda 40-ih do 70-ih...

Link to comment
Interesantno je to što po tebi, a i po imdbu (dakle mnogima), su špageti vesterni nešto što je bolje od "klasičnih" vesterna. To je dobra tema za razmišljanje. Kako se dogodilo da u suštini jedan toliko politizovan i za Ameriku verovatno najbitniji filmski žanr dođe dotle da se od njega bolje pamti nešto što je u suštini samo travestija na žanr.Nemam nameru da omalovažavam špagetije, samo mi je interesantno.
Ovo što sam boldovao ti stoji otprilike baš gde bi trebalo - u samoj sredini ovakvog posta...
Link to comment

Moj matori je odrastao uz klasične vesterne i mene je kao klinca zarazio istima. Rio Bravo, Tačno u podne i Čovek koji je ubio Liberti Valansa su samo neki. Osim dolarske trilogije Serđa Leona, za koju smatram da je apsolutno genijalna, uglavnom gajim ozbiljan prezir prema špageti vesternima. Ima jako dobrih filmova i među modernim vesternima....

Link to comment

15 omiljenih još od djetinjstva (nebitan redoslijed):Once Upon a Time in the WestMagnificent 7The Man Who Shot Liberty ValanceRio BravoUnforgivenThe Good, the Bad and the UglyThe Wild BunchFor a Few Dollars MoreEl DoradoThe ProfessionalsGunfight at the O.K. CorralVera CruzCheyenne AutumnThe Treasure of the Sierra MadreFort Apachei još 10 veoma značajnih (pokušaj objektivnosti):High NoonThe SearchersA Fistfull of DollarsStagecoachMy Darling ClementineShanePat Garrtett and Billy the KidButch Cassidy and the Sundance KidCimarronDances with Wolves

Edited by colonelo
Link to comment

Desetine i desetine filmova, od High Noon preko Cheyenne Autumn, Soldier Blue, Little Big Man, svih u kojima igra Charles Bronson.Sad shvatam da The Long Riders nisam ni doživio kao western, jedna posve osobita epika. Pa onaj perverzni dvoboj glumačkih exhibicionista u The Missouri Breaks. Uh sad mi se gleda neki dobar, neki što sam već zaboravio. Da, možda baš Pat Garrett and Billy the Kid, tu se sjećam samo atmosfere i pojedinih prizora.

Edited by king louie
Link to comment

sve od fordasve od hawksasve od sturgesarani aldrichraoul walshanthony mannallan dwanonih par komada od henry hathawayanajbolja tri:shanethe fastest gun alivehigh noon

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...