Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Da, ali su Srbi (oni koji su vladali) bili slovenski govoreci i podanistvo im je velikim delom ( oko ili preko polovine sigurno u to doba) bilo slovenski govorece, prilicno drugacije od toga kad Franci dodju u galo-romansko more stanovnistva. To se vidi i iz toga sto su na kraju domoroci poceli da pricaju slovenskim jezikom i da menjaju imena u slovenska, dok se u Francuskoj desilo obrnuto. Osim ako ne mislis da je srpska drzava Vlastimirovica (ne govorim o 13. i 14. veku) drzava bila razvijenija od one za vreme Karla Velikog recimo. Takve stvari su se desavale uvek i svuda, ali na samom Balkanu, u to doba o kojem pricamo Bugarska je najbolja paralela.
Cini mi se da mesas Franke i Francusku - Franacka drzava je bila mnogo veca i gotovo cela danasnja Nemacka je bila njen istocni deo.Jezgro te drzave i sami poceci su bili upravo teritorije oko Rajne/granica izmedju Nemacke i Francuske/Luksemburg/Valonija.Prema tome, vecina podanika illi bar polovina je takodje govorila "germanskim" jezikom.Pitanje je samo koliko su se lokalni slovenski identiteti razlikovali u 12. veku u odnosu na lokalne germanske u 8. i 9. veku. pa da se moze reci da su na Kosovu ili u Makedoniji pre/za vreme Nemanica ziveli uglavnom Srbi.Sto se tice romanizacije, to nije samo pitanje vecine nego i crkve koja je imala poseban status/uticaj upravo u franackoj drzavi.Nije dzabe kasnije francuski kralj nosio titulu najhriscijanskijeg... Edited by Anduril
Link to comment

Jao što sam čitala intervju sa Končalovskim, pa je na kraju nešto komentarisao o Rusiji kao periferiji evropske civilizacije. Sad ću da nadjem!! Intervju je prelep.

Kako vidite budućnost Rusije? Hoće li na kraju pobediti vaša, ili će pobedu odneti ideologija vašeg brata?Prvo što mogu da vam kažem je – ne znam. I drugo, pošto mislim da je to veoma ozbiljna tema, odgovor na ovo pitanje se ne sme tek tako preskočiti. Nemojte zaboravljati to da Rusija leži na periferiji evropske civilizacije. Zašto periferiji? Zato što do nas nikada nisu stigli ni antička kutura Grčke, ni judejska sholastika, ni rimsko pravo. Rusija je u tom smislu periferija Evrope. No i pored toga, ona za razliku od Indije i Kine misli dijalektički. U svetu postoji jako malo civilizacija koje su same sebi dovoljne, a što se Rusije tiče, ja sam skoro potpuno ubeđen u to da ona sama neće moći da opstane. Ranije ili kasnije, ona će biti primorana da bira između toga da li da postane kineski satelit, ili da se dogovori sa Amerikom i pod Beringovim moreuzom iskopa tunel, izgradi mrežu supersaobraćajnica i ispuni Sibir evropskom idejom, njenim vrednostima i umećem. To je moje mišljenje. U protivnom, ona će prosto nestati.
Ja mislim da su do nas, Srba i Hrvata, stigle sve ove tri stvari. Možda judejska sholastika ne tako temeljno kao na zapadu Evrope, ali jesu.
Link to comment
Cini mi se da mesas Franke i Francusku - Franacka drzava je bila mnogo veca i gotovo cela danasnja Nemacka je bila njen istocni deo.Jezgro te drzave i sami poceci su bili upravo teritorije oko Rajne/granica izmedju Nemacke i Francuske/Luksenburg/Valonija.
Andurile, molim te...Inače, čovek je pitao za Francuze i Francusku konkretno i njihov "romanski" identitet.
Pitanje je samo koliko su se lokalni slovenski identiteti razlikovali u 12. veku u odnosu na lokalne germanske u 8. i 9. veku. pa da se moze reci da su na Kosovu ili u Makedoniji pre Nemanica ziveli uglavnom Srbi.
Ne može se reći. Then again, Kosovo (osim teritorije iznad Ibra, jbg :D) i Makedonija nisu ni bili u Srbiji u vremenu o kome pričamo. Mislim, realno, objašnjavaš mi ne stvari koje sam naučio na studijama, nego koje sam znao kad sam upisao faks. Posebno ovo za Franačku.
Sto se tice romanizacije, to nije samo pitanje vecine nego i crkve koja je imala poseban status/uticaj upravo u franackoj drzavi.Nije dzabe kasnije francuski kralj nosio titulu najhriscijanskijeg...
O da. E sad vidi, grčka crkva (da je tako nazovem) nije mogla da pomisli da (ponovo) pokrštava Balkan na grčkom. Mislim da to dovoljno jasno govori. Edited by MancMellow
Link to comment
Ea čega je bio svjestan Tvrtko kod praroditelja svojijeh, gospode srpske, a pred dobrijem Bošnjanima i anžuvinskim ljiljanima? Herceg Stjepan?
Dae okrunjena glava krstjanskom plemenu Bošnja(n)ja.. -_- A okitit će se ćimegod se još uspomoć istijeh dokopa..
Link to comment
Ma ne to! :D Znam šta znači, nego jesu se Slovenci družili sa Srbima i Hrvatima tada kada su se doseljavali?
Nisu, Slovenci su formirani još iz prvog Maurikijevskog vala, i družili su se sa Slovacima, Čehajama, i Panonskim Slovincima od Balatona do Save (ref. Samova država). Hrvatoni i Srboni su došli malčice kasnije.
Link to comment

A ja sam u međuvremenu našao legendarnu hrvatsku sedmoricu mladih koji su Hrvate poveli na 1 duži godišnji odmor na Jadran. Klukas, Lovelos, Kosences, Muhlo, Hrovat + Tuga i Buga. Tako ih barem navodi Porfirogenit, a prenosi, wait for it, Antun Dabinović u - Hrvatska državna i pravna povijest, izdana 1990. godine (original 1940-te :D ) i kupljena od 1 šesnaestogodišnjeg mene u Beogradu za 3000 dinara :0.6:

Link to comment

Namjerno ti nisam htio reć, da se malo pomučiš oko nas. :fantom:edit: btw naravno što se tiče današnjeg stanja, Turci su napravili totalnu pometnju al se na sreću slavenski govor nekadašnje gornje Slovinije donekle sačuvao u govoru Gradišćanskih Hrvata, a onaj primorja kod Moližanskih..

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
http://www.youtube.com/watch?v=0dcOqLbkSuYLipa Mara homo u ružice.Neču ke neču, se strašim do Karloviče!Neču ke neču, se strašim do Karloviče!Prvu ružicu ke se ju nabralase ju ponila nasri nambri moru.Se ju ponila nasri nambri moru.Kako se šuši ružica nambri moru,nako se šuši srce Ivanjolu.Nako se šuši srce Ivanjolu.Sestre ti nosu mbriže na rukave,bratja ti nosu perja na klobuke.Bratja ti nosu perja na klobuke.Šurle noge, bičve tafatane,sestre ti nosu mbriže na rukave.Sestre ti nosu mbriže na rukave,bratja ti nosu perja na klobuke.
Link to comment

Slovenci su potomci slovenske knezevine Karantanije koja se protezala istocnim Alpima, vecim delom danasnje Austrije, sve dok ih Franci nisu pokorili i kada je pocela germanizacija uporedo sa hristinizacijom.Je l' tako bese?

Jao što sam čitala intervju sa Končalovskim, pa je na kraju nešto komentarisao o Rusiji kao periferiji evropske civilizacije. Sad ću da nadjem!! Intervju je prelep.Ja mislim da su do nas, Srba i Hrvata, stigle sve ove tri stvari. Možda judejska sholastika ne tako temeljno kao na zapadu Evrope, ali jesu.
Rusija je mesavina naroda, mislim na onu Rusiju koja je krenula u Novgorodu, Pskovu i okolne knezevine. Vladarska ruska porodica, koja je pocela da stvara mocnu drzavu Kiev Rus, su potomci Vikinga-Rurici, tu su jos bili i narodi Finskog porekla pored Slovena. Ali, na kraju su svi slovenizirani.Ruske oblasti su se nalazili na izuzetno vaznom trgovackom putu izmedju Vizantije i severa Evrope preko Volge, Neve i mnogih jezera na SZ Rusije. Itekako su bili u kontatku sa svime sto se desavalo u Evropi i primali su razlicite uticaje. Novgorod je jos tokom XI veka imao neke oblike demokratije, skoro nepojmiljive u to vreme na Zapadu Evrope.Kiev Rus je bila jedna od najbogatih drzava Evrope. Pad krece sa unutrasnjim sukobima oko nadmoci u drzavi a zatim mongloskim osvajanjima, koji su iskoristili unutrasnje sukobe. Tu je izgubljen jedan vek samo na borbu protiv Mongola, taj period u Rusiji je poznat kao Vreme tisine. Samo je Novgorod na severu preziveo mongolsku invaziju, stavise, bio je deo Hanzeatske lige. Mada su ga Germani-Teutonski vitezovi pokusali osvojiti ali ih je spasao cuveni ruskih junak Aleksandar Nevski. Apsurd je da je Novogorod unisten od strane Rusa tj. Moskve(koja je bila selendra do Mongolske invazije a glavni grad te knezevine je bio Suzdal, koliko se secam) u borbi za prevlast posle pobede nad Mongolima. Tu je izgubljeno nekoliko vekova. Prosto, Zapad nije imao takvo iskustvo. Tu je Rusija bila izgubila korak sa Evropom ali je stigla do XIX veka da se ponovo vrati. Sa druge strane je to omogucilo Rusiji da bude ovako ogromna.edit: Ta prica o periferiji ima i rasisticku notu. Na nju su igrali mnogi u Evropi protiv Rusa, a kulminiralo je sa Hitlerom.edit2: Ako budes ikada isla u Rusiju, poseti Zlatni prsten, gde ces videti srednjevekovne zamkove i manastire Rusije, kao i na severu Rusije Novgorod ili Pskov. U stvari ima jako puno tih, danas, manjih gradova, koji su nekada bili centri Rusije na severu Rusije. Fenomenalni manastiri na Ladogi(najvecem jezeru u Evropi) pa sve do severa Karelije. Edited by Zaz_pi
Link to comment
Andurile, molim te......
Sorry, u pravu si, ovo sto si pisao se odnosilo na zapadne Franke a ne na ceo franacki korpus.A ovo za grcki - hm, franacki recimo nikad nije postao lingua franka i crkveni jezik kao recimo staroslovenski.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...