Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Pa jeste kad je ovim nasima bilo zanimljivije na Kosovu, a i izdali nas™ ovi na Bracu, Hvaru i Mljetu, o Korculi da ne pricam <_< Mislim da Amelija nije to pitala, ali za nju je bolje da tako zapamti ko sto si napisao :D

Link to comment

Poslacu ti pm sa predloženom literaturom i malim uvodom. Ili to ili kad se vidimo na nekom sledecem forumskom okupljanju pa lepo uz pivo :) Nisam preterano tj. uopšte stručan za taj period no otprilike znam koje su ideje etnogeneze. Ovde bi to pobudilo, kao što već jednom jeste, skroz šašavu diskusiju...

Link to comment
Poslacu ti pm sa predloženom literaturom i malim uvodom. Ili to ili kad se vidimo na nekom sledecem forumskom okupljanju pa lepo uz pivo :)
Ili sve ;)Al ne pazi, ja stvarno nemam blage veze tako da nije ni potrebno da budeš stručan, nego čisto ono okvirno, otprilike, meni više nego dosta.Mislim, znam da su Južni Sloveni u nekom trenutku došli sa severa negde iz regiona današnje Češke -- i to je sve što znam o tome :isuse:
Link to comment

^^ forum je to, šašava diskusija mu je middle name :)ergo, zamisli da si za pivom, da amelija ne trepće očekujući odgovor (a ne spisak literature, crni mance) pa izloži etnogenezu :D

Link to comment

ama pričali smo već jednom o tome, etnonimi srbi, hrvati, izveštaji levantinskih trgovaca o serpoima na kavkazu i njihovim sakralnim običajima, različitost političkog ustrojstva srba i hrvata u odnosu na ostale slovene, ima valjda, jbt ko ce sad to da kopa i čak još kod polibija neko sa slicnim imenom, poneki toponimi i vladarska imena u srpskim i češkim zemljama, konjaništvo (Hrvata posebno), ne baš tipično za slovenske narode, ali nije to ništa sigurno. Vi, kolege, znate i sami za te stvari 100% Najlakše je - to su bili Sloveni i gotovo. Jer i jesu bili čisti Sloveni u to doba kad su se doseljavali. Ovo ostalo je više, ne znam, tako sport za zube.

Link to comment

Pa to :D ali ok, bolja polovina me zove na ručak pa ću posle :D Elem, teaser je da su te priče osnova koje dileje uzimaju zdravo za gotovo da su Heruvati iranskog, a Srbi alordijskog porekla (to je ta etrurska veza, ali koja ima veliku rupu) aj malo posle ću inače sam biven :D

Link to comment
Ovaj... a Srbi&Hrvati? To su slavenska plemena? Ili se možebiti i tu neko utopio?
Neko se i utopio.Srbi kada su dolazili na Balkan su bili Sloveni, tacnije Vendi. Bugari, kada su dolazili na Balkan su Tatari, nesto slicno vazi i za Madjare(bese njih su zvali Turci pre dolaska Osmanlija?). To sto je kasnije doslo do mesanja sa domicilnim stanovnistvom je sasvim normalno. Mada, koliko znam, to mesanje sa domicilom nije islo bas tako lako, barem sto se tice visih slojeva srpskog srednjevekonvnog drustva. Je l' ono kod Dusana postojala zabrana mesanja sa Vlasima?Hrvati su Iranci poreklom Iliri. :P Srbi su, kako rece polu Srbin Starcevic, Slaveno-serbi. -_-
šta je bilo sa Srbima, Hrvatima i Česima, ko je odakle došao, ko se gde utopio?aj malo objašnjenja i razrade za nas nemače pojma istorije sa jeftinijim ulaznicama
Pitanje rane slovenske istorije nije do kraja objasnjeno. Ocigledno da su Sloveni bili izolovani na prostorima Belorusije, sev. Ukrajine, barem sto se tice nekog kontakta sa naprednim civilizacijama toga doba, koji bi zabelezili mnoge podatke o Slovenima. Za razliku od Germana. Doduse pitanje je da li je to bilo dobro, posto je mnogo Germana zavrsilo u roblju a i sam naziv Germani potice od galskog a ime su im nadenuli Rimljani. Ispravite me ako gresim. Mislim da su Sloveni dolazili u dodir sa Vikinzima preko Balta(Litvanci, Letonci, originalni Prusi...),koji su opet vrlo slicni Slovenima i cesto se kategorisu kao Balto-Slovenska grupa ljudi.Pitanje je sledece: kako su Sloveni zavladali velikim delom Evrope kada nisu bili poznati kao ratnici? Cak su osvojili mnoge germanske oblasti. Primera radi, Drezden su osnovali Sloveni, kao i prvi naseobine danasnjeg Berlina su bile slovenske. Kako je to moguce? Mnogi smatraju da su Sloveni imali superiorno drustveno uredjenje. To sa cak vidi i u srednjevekovnoj Srbiji pri pokusajima pokrstavanja, gde je bilo otpora Hristinizaciji, jer se Hriscanstvo smatralo za mnogo manje pravednu religiju od Staroslovenske. Barem sam tako nesto citao. Naravno, elita je nametnula hriscanstvo macem jer je imala privlilegije.
Link to comment
ama pričali smo već jednom o tome, etnonimi srbi, hrvati, izveštaji levantinskih trgovaca o serpoima na kavkazu i njihovim sakralnim običajima, različitost političkog ustrojstva srba i hrvata u odnosu na ostale slovene, ima valjda, jbt ko ce sad to da kopa i čak još kod polibija neko sa slicnim imenom, poneki toponimi i vladarska imena u srpskim i češkim zemljama, konjaništvo (Hrvata posebno), ne baš tipično za slovenske narode, ali nije to ništa sigurno. Vi, kolege, znate i sami za te stvari 100% Najlakše je - to su bili Sloveni i gotovo. Jer i jesu bili čisti Sloveni u to doba kad su se doseljavali. Ovo ostalo je više, ne znam, tako sport za zube.
pa plinije kaze da su bili neki srbi koji su ziveli pored konana (to jest simerijanaca) na obalama crnog mora. mislim ja o tome zapravo pojma nemam ali imam drugara pseudo-kalajicevca koji se lozi na to da su srbi & hrvati zapravo skiti ili sarmati te tako izvodi direktnu liniju od 'nas' do arturijanskih legendi. Edited by kim_philby
Link to comment

Ma, to su uglavnom gluposti. Slovenska rana istorije je vrlo problematicna i vrlo je tesko bilo sta sa sigurnuscu govoriti. Postoje odredjena arheoloska nalazistia po Ukrajini i Belorusiji, cak i Poljskoj, o postojanju Slovena ali vrlo malo je poznato o uredjenju drustva itd. Doduse, mislim da im je nacionalno pice bila medovina. To je nacionalno pice Rusa a ne votka, koja je uvezena iz Italije, koliko znam.Inace, Srbi su, najverovatnije, dosli na Balkan sa prostora danasnje Nemacke(Istocne) gde i dalje ima ostataka slovenskih oblasti u vidu Sorba/Luzickih Srba. Naziv za te Slovene medju Germanima je bio Wends(u stvari mislim da su Germani sve Slovene zvali Wends a da je kasnije postao naziv za Zapadne Slovene).

Edited by Zaz_pi
Link to comment

I ja sam naravno pojmač™, ali neka moja predodžba je da su konjanički Srbi, resp. Hrvati podjarmili dijelove pješačke slavenske mase, dali ovoj imena, utopili se u nju jezički i genetski, ter sretno i veselo došli na more.

Link to comment
I ja sam naravno pojmač™, ali neka moja predodžba je da su konjanički Srbi, resp. Hrvati podjarmili dijelove pješačke slavenske mase, dali ovoj imena, utopili se u nju jezički i genetski, ter sretno i veselo došli na more.
takoreci the original paradajz turizam. ili kao ono kada momo kapor pise kako je shvatio da se vracamo 'nasim' pradedovskim vrednostima kada je video izresetane table na kojima je stajalo zimmer frei na potezu trebinje - dubrovnik.
Link to comment
Pitanje je sledece: kako su Sloveni zavladali velikim delom Evrope kada nisu bili poznati kao ratnici? Cak su osvojili mnoge germanske oblasti. Primera radi, Drezden su osnovali Sloveni, kao i prvi naseobine danasnjeg Berlina su bile slovenske. Kako je to moguce?
Pa nije baš jako čudno. Kad su Vandali npr. iz Šleske otišli na more u Hispaniju, Franci i Alamani u Benelux, ekipa iz Bojemije u Italiju itd..ostali su neki prazni prostori koje se je moglo popunit. Bili smo squatteri, nothhing more, nothing less..
Link to comment

Mrzi me da kopam one halpo mape gde su danasnji Albanci i Rumuni skoro 20% Sloveni a isto tako i obratno. Bošnjaci najčistiji jerbo konzervirani u Islamu a dansnji Hrvati genetski Srbi iz sr.,veka, Srbi manjeviše Turci ird....što baca novo svetlo na ove poslednje ratove. Mislim ko je tu žrrva ko agresor i tako.Znači Bljesak i Oluja = Srbin jopet pobedijo. :o

Edited by francuski sobar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...