Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Nije li bela boja bila oznaka hordi za istok? Tj, to je jedna od verzija kako je BG dobio ime.

 

A jel istina da su katolički Srbi osnovali Čačak?

Edited by desboj
Link to comment
53 minutes ago, desboj said:

Nije li bela boja bila oznaka hordi za istok? Tj, to je jedna od verzija kako je BG dobio ime.

 

A jel istina da su katolički Srbi osnovali Čačak?

 

Zajebavas li se?

Link to comment

Ne znam na šta misliš, obe priče su kafanska prepričavanja. Jedan je čak i godinu rekao kad su Hrvati osnovali čakavsku ispostavu Čačak. A Horde da su obeležavale strane sveta bojama mi se čini opštepoznato

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

Koliko je meni poznato kod Kineza bela oznacava zapad.

To je jedna od mogucnosti kako je Beograd dobio ime-zapadni grad za Bugare.

 

Mislio sam na zapad :isuse:

Link to comment
12 hours ago, Meazza said:

Jel istina da se ime Beograd prvi put spominje u pismu bugarskog cara u vreme kada je bio deo njihovog carstva?

U pismu pape bugarskom knezu :fantom:

 

Pa, mislim, Beograd pod bilo kakvu iole smislenu srpsku vlast dolazi kad je dat na upravu Dragutinu. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Bitka kod Ankare 1402, jedna od najvaznih i najvecih u istoriji Osmanskog carstva. Borba izmedju dva muslimanska vladara Bajazita I i Timura.

U ovoj bici se proslavio Stefan Lazarevic koji je ratovao na strani Bajazita. Kada je prakticno samo njegova vojska izdrzala pritisak Timura. Navodno je Timur rekao:"Srbi se bore kao lavovi"

Osmanlije su izgubile ovu bitku zbog muslimanske izdaje u svojim redovima. Nakon ovoga Turska ulazi u period gradjanskog rata tzv. Osmanlijski interegnum(1402-1413)

Srbija ponovo postaje nezavisna kroz Despotovinu i pocinje jedan kulturni preporod. Zbog dobrog drzanja Stefana Lazarevica i pravoslavni narodi na Balkanu su jedno vreme gledani pozitivnije od strane Turaka.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...