Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Бре Гуревич, ЛеГоф, Диби. Није ваљда то једино што вам дају за литературу на катедри за историју? Ђе су Канторовиц, Питер Браун,Бил Џордан, Тредголд који је написао феноменалн историју Византије. Да поменем потупино револуционарну књигу reimagining-europe-kievan-rus-in-medieval-world-christian-raffensperger-hardcover-cover-art.jpg

Link to comment

Porucnice, ovo Raffenspergerovo delo se tek ispililo, deluje da je odlicno.Kantorowiczevog Fridriha 2 bio prijavio za ispit i bilo sjajno prihvaceno. Fridrih II je u to doba imao moje nepodeljene simpatije, tako da sam bio poprilicno srecan kad sam cudnim kanalima dosao da primerka koji je sada dostupan svakom.Dva kraljeva tela nisam citao, ali su pokupila gomilu odlicnih kritika ljudi do cijeg misljenja drzim.

Edited by Yoda
Link to comment
Porucnice, ovo Raffenspergerovo delo se tek ispililo, deluje da je odlicno.Kantorowiczevog Fridriha 2 bio prijavio za ispit i bilo sjajno prihvaceno. Fridrih II je u to doba imao moje nepodeljene simpatije, tako da sam bio poprilicno srecan kad sam cudnim kanalima dosao da primerka koji je sada dostupan svakom.Dva kraljeva tela nisam citao, ali su pokupila gomilu odlicnih kritika ljudi do cijeg misljenja drzim.
Учитељу џедаја ако ти се Два краљева тела читају пп ме да ти пошаљем PDF. Овде гидине сам морао да купим праву књигу кад смо били на конференцији у Каламазу, јер има и одличан уводни текст Била Џордана. Класик а како чујем преведена и у нас само је баш скупа. Кристијан је супер момак воли то што ради, један је од оних који немају политичких предрасуда кад је у питању Средњи Век. Књига је храбра и вреди да се прочита, ја сам је прогутао за пар сати. Нажалост имам само регуларну књигу, било ме срамота да му тражим електронску варијанту.
vasic odma udara kantorovicom ljude u glavu :Dneka zena prvo procita william marshal, the flower of chivalry. ima bitke, ima seks, ima sve.
Па како другачије кад је књига без које тешко да ишта може да се разуме у Средњем Веку. ^_^А жени сам већ препоручио Гвозденог Краља. Све то што си описао. Није га џабе Дебели крао en grosse. Edited by porucnik vasic
Link to comment
Учитељу џедаја ако ти се Два краљева тела читају пп ме да ти пошаљем PDF. Овде гидине сам морао да купим праву књигу кад смо били на конференцији у Каламазу, јер има и одличан уводни текст Била Џордана. Класик а како чујем преведена и у нас само је баш скупа. Кристијан је супер момак воли то што ради, један је од оних који немају политичких предрасуда кад је у питању Средњи Век. Књига је храбра и вреди да се прочита, ја сам је прогутао за пар сати. Нажалост имам само регуларну књигу, било ме срамота да му тражим електронску варијанту.Па како другачије кад је књига без које тешко да ишта може да се разуме у Средњем Веку. ^_^А жени сам већ препоручио Гвозденог Краља. Све то што си описао. Није га џабе Дебели крао en grosse.
moj mail imas pa mi sibni. ja imam agambenovu knjigu ako zelite da se zamarate.
Link to comment
moj mail imas pa mi sibni. ja imam agambenovu knjigu ako zelite da se zamarate.
Отишло, а ти узврати.
To ste sad na mene referisali kao na ženu i više nikad.I'm not a girl, not yet a woman. :D
Ма пусти то читаш ли препоручено или нас зезаш? ^_^
Link to comment
vasic odma udara kantorovicom ljude u glavu :Dneka zena prvo procita william marshal, the flower of chivalry. ima bitke, ima seks, ima sve.
:DNikad Kantorovicu neces oprostiti sto se mlatio sa komunistima u Vajmarskoj republici, dok mene uopste ne zulja tvrdi hrvatski nacionalizam ovde pomenutog Brandta. Kantorovic je zestok, hajdelberski djak, nemacka oldskul, precizno, pedantno, sa mnogo detalja.Andurile, i tebi bi se dopao Fridrih 2, vrlo liberalan, poliglota, verski tolerantan tip i za danasnje liberalne perjanice, drazi mu je harem od samostana, ekskominiciran od pape, zeza se sa drugarima Arapima pa oslobadja™ Dzeruzalem na sav uzas pape koji ga proglasava antihristom...Porucnice, blagodarim, javljam se uskoro, stavicu je negde u arhivu pa cu da citam kad stignem. Vladarska srednjevekovna ideologija i relacije vladara sa crkvom su stvari bez kojih srednji vek ne moze dobro da se spozna. Edited by Yoda
Link to comment
Porucnice, blagodarim, javljam se uskoro, stavicu je negde u arhivu pa cu da citam kad stignem. Vladarska srednjevekovna ideologija i relacije vladara sa crkvom su stvari bez kojih srednji vek ne moze dobro da se spozna.
Само реци летећемо као меци! :s_c:
Link to comment
  • 3 weeks later...

Na tri foruma ne nađoh pametnije mesto da postavim ovo pitanje od ovog ovde ( ipak je naziv teme "Istorija srednjeg veka"). Znamo da u nekoj kulturno etničkoj podeli evropskih naroda Francuzi spadaju u Romansku grupu zajedno sa Italijanima, Špancima, Portugalcima. Međutim, Franci kao pleme iz vremena propasti Zapadnog Rimskog Carstva i stvaranja Franačke države pod kraljem Klovisom krajem petog i početkom šestog veka, spadaju u Germansku grupu naroda. Znači Franci, osnivači Franačke države su Germani a današnji Francuzi pripadaju Romanskoj grupi naroda. Gde, kako i kada je nastao ovaj zaokret?

Link to comment

Gde - najviše na severu i istoku današnje Francuske, pošto su jug i jugozapad sve vreme ostali bez nekih većih germanskih uplivaKako - jednostavno, Germani su se lingvistički utopili u galo-romansko stanovništvo i to ne samo Franci (zapadni Germani), nego i Burgundi (istočni Germani) i Normani (Vikinzi) (severni Germani)Kada - pa...tokom celog ranog i razvijenog srenjeg veka.I, btw, ne postoji "romanska grupa naroda", nego postoji "romanska grupa jezika", možda te to malo zbunjuje.

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...