Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

 

 

A propos Mančove tvrdnje da se je stapanje i mešanje dogodilo tek po dolasku Turaka

 

 

 

Ukratko, ako neki istoricar hoce da dokaze uticaj predslovenskog stanovnistva na politicki decision making u srpskim politickim tvorevinama do pocetka XI veka

 

 

U tim krugovima koji su odlucivali o ratu i miru i najvisoj politici (ma kako to smesno da zvuci za taj period), skoro da je nemoguce da je u 9. i 10. veku bilo "vlaskog" stanovnistva. 

 

 

 potpuno je jasno da od najkasnije XIV veka pa nadalje dolazi do sve veceg, a posle pada pod Osmanlije potpunog stapanja dva dotadasnja odvojena sloja,

 

Tako da...bio bi bar red da mi ne podmećeš. A kad je reč o ovome:

 

 

 

 Sloveni su bili ljudi ravnice

 

ovde su pre seobe na balkan živeli Hrvati

 

D5sp-czarny.jpg

 

 

a ovde  Srbi

 

panorama-luzicke-hory.jpg

 

 

So...naravno, mnogi koji su došli na Balkan su se pre toga bavili zemljoradnjom, ali - toliko o konkretno ta dva naroda kao ekskluzivno ljudima ravnice. 

 

 

 

Zato što to jednostavno nije moguće. Seljaci su zavisno stanovništvo i prate vlastelina/gospodara i na ratnim pohodima.

 

Oh, seljaci da, ponekad. Stočari polunomadi ne. Oni samo plaćaju "rentu" u proizvodima i nisu vezani za zemlju. A i po stoti put, ako se neko i zatekao u nekakvoj vojsci u ranom srednjem veku - sasvim sigurno nije niti odlučivao o ratu i miru, niti je vodio vojsku.

 

 

 

Zato i mislim da je jedini koji je u toj konstelaciji uopšte išta mogao izvesti na planu formiranja države bio taj dinarski element

 

iz navedenog je jasno da - nije. Ali neka te to ne sprecava da i dalje misliš šta želiš... 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ma neam nameru da ti podmećem išta - samo primećujem da čvrsto stojiš pri stavu kako je eto tako nešto nemoguće. Pa jbmu mater, iz povelje s početkom XIII veka vidimo da je vlah već staleška a ne etnička odrednica, da se tu nekakva razlika između Srba (i ostalih, znanih i neznanih, slovenskih plemena pod njihovom vlašću) i Vlaha izgubila i poprimila neko sasvim drugačije, staleško obeležje (vlah umesto Vlah, Zakon vlahom kao pastirski zakon itd.).

 

Ko sa sigurnošću može tvrditi da neki Gradihna iz Travunije, Vojislavljev ili Nemanjin boljar ili vojin u XI odn. XII veku, nije poreklom Vlah (sa velikim "V")? Sigurno nije svaki od njih bio pastir.Tih je Vlaha, opet ponavljam, na području dinarskog kompleksa bilo najviše jer su izbegali iz ravnica pred najezdama Slovena, a imena pojedinih nama znanih crnogorskih plemena i dan danas svedoče o tome. Kao i nazivi reka, planina, mesta i sl., koji su naročito u tim predelima zadržani u izvornom obliku, dok su npr. po današnoj Srbiji (sem Dunava i Timoka) dobili potpuno nove, slovenske nazive.

 

I ko je uopšte govorio o političkom donošenju odluka i upravljanju? Ja sam govorio o žilavosti, borbenosti i nekakvoj vojničkoj sposobnosti, kao nekim osobinama koje smatram ključnim za nastanak, održanje i širenje rane države. Sve posle je diplomatija i masa drugih činilaca (između ostalog, kao šti si naveo, ruda/metal).

Link to comment

Kod razgovora o realnom doživljavanju 11. stoljeća na ovim prostorima uvijek se sjetim zapisa francuskih križara o prolasku kroz Hrvatsku.

Laconica Telefonica

Da, ali kakve veze Konstantin Bodin ima sa Slavonijom? Jedino logicno objasnjenje je da gospoda Krstasi / Krizari nisu ni prisli Slavoniji nego slobodno interpretiraju "Slavonia" u smislu "zemlje nastanjene Slovenima / Slavenima".

Ma naravno... Ja, s ortacima Mancom i Dr Arslan.agom računam zdravo za gotovo da je slavonija bilo jedan bezbroj, posvuda, i da bilo koja srednjovjekovna slavonija nema direktne veze i isti opseg s današnjim pojmom, pogotovo kad to ime upotrebljava stranac. Pa onda, zaboravim napomenuti tako nešto.. :D

Роџере, ти си 1 хрватски краљ. :lolol:

Link to comment

Ma naravno... Ja, s ortacima Mancom i Dr Arslan.agom računam zdravo za gotovo da je slavonija bilo jedan bezbroj, posvuda, i da bilo koja srednjovjekovna slavonija nema direktne veze i isti opseg s današnjim pojmom, pogotovo kad to ime upotrebljava stranac. Pa onda, zaboravim napomenuti tako nešto.. :D

 

Često se dešava i da Anglosaksonci u razgovoru upotrebljavaju izraz Slavonic languages umesto Slavic. 

Link to comment

^^Znaju i Dubrovčani ponekad da ih nazovu rex sclavoniae, čini mi se da sam video kod Pucića u prepisima povelja iz dubrovačkog arhiva.

 

A propos Mančove tvrdnje da se je stapanje i mešanje dogodilo tek po dolasku Turaka, nađoh zanimljiv izvor - osnivačku povelju Stefana Prvovenčanog manastiru Žiča iz 1219. godine.

 

 

Tu i tamo po neko nesrpsko/neslovensko ime. ^_^

 

Nesto mi promice ili ima premalo zenskih imena? Vidim tek poneko ime i na par mesta pise necija majka ili tasta. Nisu ih navodili iz nekog razloga ili ih nije bilo vise?

Link to comment

 

I ko je uopšte govorio o političkom donošenju odluka i upravljanju? Ja sam govorio o žilavosti, borbenosti i nekakvoj vojničkoj sposobnosti, kao nekim osobinama koje smatram ključnim za nastanak, održanje i širenje rane države. Sve posle je diplomatija i masa drugih činilaca (između ostalog, kao šti si naveo, ruda/metal).

Imas li ti, raspolazes li nekom jedinicom mere za merenje zilavosti, borbenosti i nekakve vojnicke sposobnosti?

Nesto kao Sloven, Kilosloven, Megasloven.

I izvedene, a naravno vece Srbin, Kilosrbin i Megasrbin?

 

 

Edit: ne pitam za sebe, pitam za vojnu akademiju.

Edited by namenski
Link to comment
Seljaci su zavisno stanovništvo i prate vlastelina/gospodara i na ratnim pohodima.

 

Au, ovo tek sad vidim: seljaci su, narocito zavisni i narocito u doba o kome je rec, po definiciji prvoklasan vojnicki materijal.

Narocito kad prate vlastelina na ratnim pohodima :isuse:

Link to comment

Tako da...bio bi bar red da mi ne podmećeš. A kad je reč o ovome:

 

 

ovde su pre seobe na balkan živeli Hrvati

 

D5sp-czarny.jpg

 

 

a ovde  Srbi

 

panorama-luzicke-hory.jpg

 

Često se u tim pričama na temu balkanski krš itd. zaboravlja da je za Slovene koji su došli ovamo Balkan zapravo bio "banja"...jedan rizort™, takoreći. :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...