Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

1 hour ago, Meazza said:

Ako te dobro razumem nacional-socijalizam nije bio izuzetno baziran na nemackom rodu i nemackom jeziku kao sredstvu identifikovanja arijevske rase? To hoces da kazes?

 

Prvo treba definistati na sta se tacno misli kada se kaze "nemacki jezik". I ovde ranije vec pomenut Jiddisch-Deutsch je prakticno dijalekt nemackog sa pozajmicama iz hebrejskog i drugih jezika i pisan hebrejskim pismom, pa to Jevrejima nije puno pomoglo pred pomahnitalim nemackim nacionalizmom u prvoj polovini XX veka.

 

Da li se misli samo na knjizevnu formu gornjenemackog, na njegove manje-vise medjusobno razlicite lokalne govorne dijalekte (u koji spada i jidis, na donjenemacki koji je lingvisticka kopca sa holandskim / flamanskim (uostalom, engleski egzonim za holandski 'Dutch' je ista rec kao nemacki endonim 'Deutsch', a istorijski su se u engleskom jeziku svi stanovnici Niskih Zemalja - sto ukljucuje danasnji Beneluks, plus severozapad Nemacke, krajnji jug Danske i delove severne Francuske - nazivali 'Lowland Dutch' dok su ostali Nemci / Austrijanci i tome slicno kolektivno bili 'Highland Dutch')...

 

Tako da je su ti pojmovi jezika i identiteta jako rastegljivi i daju se krojiti i prekrajati na mnogo nacina, kako cijoj siroj politickoj agendi ide u prilog. Uostalom barem mi kojima je "nasinski" (kako god da se zvanicno zove) maternji to najbolje znamo.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Radoye said:

Tako da je su ti pojmovi jezika i identiteta jako rastegljivi i daju se krojiti i prekrajati na mnogo nacina, kako cijoj siroj politickoj agendi ide u prilog. 

 

Sam si odgovorio na svoje pitanje. Kao sto znas, nacionalistickoj agendi je islo u prilog da i sve dijalekte proglasi za nemacki (macrolanguage). sa knjizevnim nemackim kao Dachsprache. Ovo mnogo pre nacista. Jidis je svakako dijalekt nemackog ali naravno da nije tu nikad bio ukljucen. Niko ne tvrdi da je jezik jedini faktor.

Link to comment

Oftopik, ali nisam nasao odgovarajucu temu: koja su dela Marije Gimbutas prevedena na srpski i dostupna u siroj upotrebi? Probao sam na sajtu BGB, ali prilicno je siromasno, daje samo dva naslova, a ne bih ni da se cimam da trazim, ni da zadrzavam naslov koji je nekome mozda zaista potreban.

 

Pre nekog vremena sam proveravao nesto na Vikipediji i nekako dodjem do pre-indoevropske istorije Evrope. Ne znam kako mi tema ranije nije privukla paznju, cak nisam nikada ni razmisljao o tome. Valjda se nekako podrazumevalo da je sadasnja etnicka i politicka karta Evrope oduvek bila slicna i da nam cela familija nije dodjoska :D

Link to comment

U najkraćem...

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:461911-Старословенски-храм-на-српском-Тибету

 

a inače je ogromna tema, a samo sam usput spomenuo :) 

 

Odnosno, svi živi su se time bavili (vrhovnim božanstvom) i nema tj nije bilo nekakvog jasnog, opšte prihvaćenog i konačnog odgovora. A mene je ovaj "pronalazak" prelomio na stranu Svetovida (obimom, lokacijom i vremenom nastanka)

 

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 23.4.2018. at 23:38, Meazza said:

Da li je biti arijevac znacilo biti germanskog roda ili biti ne-Jevrej?

 

Meazza, svi Indoevropljani su Arijevci. Hitlerova ideologija se vrtela oko pitanja ko je čisti Arijevac a ko se isprljao i iskvario kontaktom sa Jevrejima, Mongolima, Turcima, Arapima i drugima. Naravno, nije on video nikakav problem u pravljenju privremenih kompromisa koji bi mu omogućili da proglašava Japance 'počasnim Arijevcima' kada situacija na terenu to zahteva ali nacisti su bez obzira na to svakako očekivali 'bitke sudbine' sa 'bezbrojnim azijskim hordama' za vek ili dva.

 

Uopšte, nacizam je ono što se desi kad socijal-darvinizmu – primenjivanju darvinizma na etničke grupe – daš državu. Takva vulgarizacija Darvinove teorije kroz posmatranje istorije kao borbe za opstanak između raznih plemena, naroda i rasa je nažalost verovatno bila neizbežna u tim prvim decenijama nakon njenog objavljivanja. Slična priča je i sa poistovećivanjem lingvistike sa genetikom pa su tako tada svi verovali u 'Indoevropsku rasu' a danas otprilike niko.

 

Međutim, ono što Hitlera čini Hitlerom ni nije to nego pre svega princip da ljudski život nije pravo stečeno rođenjem već privilegija koja se mora zaslužiti rođenjem na pravi način, sa pravim osobinama. On je kao takav prilično odstupao od bilo kog drugog krvoloka, tad ili ikad, jer je nudio alternativno tumačenje neprocenjivosti ljudskog života, sa sve naučnom potporom. Danas je njegova opsesija plavokosim i plavookim Nordidima predmet sprdnje ali ja ne sumnjam da bi vremenom čovečanstvo zaista bilo sačinjeno isključivo od njih, da su okolnosti to dozvolile.

Link to comment
41 minutes ago, Lasciate Ogni Speranza said:

jer je nudio alternativno tumačenje neprocenjivosti ljudskog života, sa sve naučnom potporom.

Kojom bre naucnom potporom? 

 

Sa sve bibliografijom... :isuse: 

 

rosenberg.jpg  

 

gobineau.jpg 

 

....

I lektirom za popularizaciju nauke:

 

protokoli-sionskih-mudraca.jpg 

 

53 minutes ago, Lasciate Ogni Speranza said:

ali ja ne sumnjam da bi vremenom čovečanstvo zaista bilo sačinjeno isključivo od njih, da su okolnosti to dozvolile.

Koje bre okolnosti? 

 

 

Link to comment

Nebitno je da li je sam Hitler bio plav ili ružičast, bitno je da je pretposlednja stanica njegove ideologije ona na kojoj zaista primaju isključivo plavušane. A poslednja? Poslednja je neki sasvim, sasvim drugi svet.

 

Meni kad je reč o žrtvama nacizma uvek najpre padnu na pamet ne Jevreji ili Rusi nego takozvani 'život nedostojan života'.

 

 

Euthanasia+of+Disabled.jpg

  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...