Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Ne, ne, tražila sam i to. Nema pdf verzije na netu. Naručiću kad stignem do toga. Svakako!
javi se kada dodjes u bgd. imam ja knjigu.edip@arbajtmen: jeste. Edited by kim_philby
Link to comment

Hvala, Kime. Moram da priznam da je kod nas jako puno stvari prevedeno. Okej, ovo su klasici u neku ruku, ali i prilično aktuelne knjige kod nas budu prevedene pre nego u Nemačkoj. Mislim da ću početi da kupujem knjige na našem. Em sam zardjala sa pisanjem na srpskom, em želim da dam doprinos izdavaštvu na mom jeziku.

Link to comment
da je zavrsio sa deset, ne bih se zalio. ali pretpostavljam da je pritisak izdavaca diktirao nastavak...
zasigurno. mislim daleko da je dalje lose ali taj prvi deo. to je 10 prvih ili 12? ja sam malo zaboravio. znam da je prva izmestena ona sa njegovim sinom na siciliji. ili sam pobrljavio?
Link to comment
deset je bilo tornjevi boa morija. posle je bilo, posle pauze od 4-5 godina, samo boa mori.
da, prvih deset je bio bas tornjevi. onda je poceo da se ubrzano krece kroz vreme.
Link to comment
Imam ja jedno pitanje opšte prakse. Svi znamo da je nacionalizam produkt Američke i Francuske revolucije, da je u Evropu ideja ujedinjenja nacije izvezena iz Francuske, a da su do tada ljudi, tj vojska, vitezovi, štagod, ratovali za potrebe imperije sa ciljem što veće teritorije koja se može pljačkati, oporezovati i tako to za potrebe imperatora, te i da te imperije nisu bile jednonacionalne.U to doba Kosovske bitke, da li je običan svet bio svestan nekakvog srpskog identiteta ili im je bilo svejedno ko će da im uzima harač?
Ovo je suvise pojednostavljeno.Etnicki nacionalizam ili etnocentrizam sigurno nije (samo) produkt tih (gradjanskih) revolucija a kad govorimo o srpskom identitetu mislimo pre svega na taj etnicki elemenat.Revolucije su pre svega primeri gradjanskog/drzavnog nacionalizma.Dobar deo etnickog nacionalizma zapravo potice od etnicke autonomije religije/kulture - SPC recimo ili kod recimo Jevreja - verovatno najstarijeg oblika etnickog nacionalizma. Jos jedan primer je recimo iranski nacionalizam sa sve persijskim mitovima.
Link to comment
Ovo je suvise pojednostavljeno.Etnicki nacionalizam ili etnocentrizam sigurno nije (samo) produkt tih (gradjanskih) revolucija a kad govorimo o srpskom identitetu mislimo pre svega na taj etnicki elemenat.Revolucije su pre svega primeri gradjanskog/drzavnog nacionalizma.Dobar deo etnickog nacionalizma zapravo potice od etnicke autonomije religije/kulture - SPC recimo ili kod recimo Jevreja - verovatno najstarijeg oblika etnickog nacionalizma. Jos jedan primer je recimo iranski nacionalizam sa sve persijskim mitovima.
ok, hobsbaum
Like most serious students, I do not regard the 'nation' as a primary nor as an unchanging social entity. It belongs exclusively to a particular, and historically recent, period. It is a social entity only insofar as it relates to a certain kind of modern territorial state, the 'nation-state', and it is pointless to discuss nation and nationality except insofar as both relate to it. Moreover, with Gellner I would stress the element of artifact, invention and social engineering which enters into the making of nations. 'Nations as a natural, God-given way of classifying men, as an inherent ... political destiny, are a myth; nationalism, which sometimes takes preexisting cultures and turns them into nations, sometimes invents them, and often obliterates preexisting cultures: that is a reality.' In short, for the purposes of analysis nationalism comes before nations. Nations do not make states and nationalisms but the other way round.
Edited by kim_philby
Link to comment
ok, hobsbaum...
Uglavnom se slazem no i drzave mogu sistematski da promovisu forme nacionalizma koje ih nisu nuzno i stvorile.
...mislim, covek zna o cemu prica
Ovaj je super. Meni omiljena serija je jos bio Simon Shama, A history of Britain - posebno sa srednjovekovnim delom.
Link to comment

Ma dobar je Schama, gledao sam ga jos tamo. Jedino sto su Bartlettu pustili da i u emisiji bude cist - scholar. Stvar produkcije pretpostavljam... Ali kad prave dokazani naucnici, tesko moze da omane.

ok, hobsbaum
Vidi, opet. Ko ti je taj HobsbAUm :PHobsbooom. Ili kroz nos Hobsbaaam, ako si bas neki Yank :D Da ga ne volis toliko ne bih ti pominjao... Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...