Jump to content
IGNORED

Novo ime Starog savskog mosta


Recommended Posts

Juče me je zvala novinarka Politike i ispričala ovo o Milovančevu, u šta nemam razloga da ne poverujem. Svakome ko je doprineo spasavanju mosta neophodno je odati dužno priznanje. Po onome što sam čuo, most je, u trenutku kad je Zarić stupio na njega, bio miniran na način koji je u tom trenutku već smatran primitivnim - običnim bombama, povezanim sa fitiljem koji je goreo. Eksplozivna punjenja nalazila su se na svim stubovima mosta, a na jednom su se i aktivirala, što je bilo nedovoljno da se most sruši, zahvaljujući Zarićevom podvigu.E sad, možda bi priča o Milovančevu objasnila ovo ošljarenje Nemaca - da su probali da sruše most, otkrili diverziju i na brzinu sklepali ovo sa bombama. Ono u šta sam siguran, jeste da se most neće nazvati po svoj trojici, za takvo nešto ne postoji ni promil šanse, tako da, neću kriti, ova priča ne može da donese korist inicijativi za preimenovanje mosta, nego isključivo da da argumente ljudima poput predsednika komisije za spomenike i nazive ulica i trgova, koji bi da se ratosiljaju svega ovoga i da nastave da mirno primaju platu. S druge strane, istina je neophodna i neću da bude da smo se o nekoga ogrešili. Najviše bih voleo da ljudi koji se profesionalno bave istorijom i koji o njoj znaju neizmerno više od mene utvrde tačno ko je koliko zaslužan za spasavanje mosta. Dotad, bez ikakve dileme ostajem pri tome da most treba da ponese ime Miladina Zarića, a da i Milovančeva i Krstića treba pomenuti na spomen ploči koja bi se našla ispred mosta.
Сагласна сам с овим.А посебно ми је ружно то минимизирање улоге Миладина Зарића. Он је херој, и он је заслужан за спречавање минирања моста с београдске стране, без обзира на евентуалне техничке појединости.
Link to comment
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zzzzz

    19

  • manitu

    11

  • Grazia

    5

  • Hamlet Strašni

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ако сад, после свега, већ није касно, мислим да би требало истрајати на томе да се настави у започетом смеру, и задржи само на првобитном захтеву. У противном, због превеликог компликовања ствари, остаће све по старом.

Edited by Grazia
Link to comment

Naravno da se nastavlja u započetom smeru. Ni ja, ni ljudi iz grupe Imamo plan, ne nameravamo da menjamo akciju. S druge strane, voleo bih da se sretnem sa rodbinom Milovančeva i da vidimo na koji način bi oni prihvatili ovu inicijativu, koja može pomoći da se i njihovom pretku oda počast koju zaslužuje. Ja, niti mogu, niti želim ikome da branim da iznosi svoje mišljenje, pogotovo što ovde postoje dokumenti koji potvrđuju da priča nije izmišljotina, ali, s druge strane, želeo bih da ukažem tim ljudima da ne postoji šansa da most ponese ime tri čoveka. Tako da je potrebno utvrditi koji će način biti najbolji za sve. Moje je mišljenje, još jednom, da se, uz potvrdu iz relevantnih istorijskih izvora, imena Krstića i Milovančeva mogu pomenuti na spomen-ploči ispred mosta.@Hamlet: Nisam znao da predsednik komisije ne prima platu, za članove (ko god oni bili) sam pretpostavljao da ne dobijaju naknadu, ali sam smatrao da predsednik dobija. Izvinjavam se zbog toga, ali to je i manje bitno. Važno je da radi svoj posao po pravilima. Tvrdnja da "beogradski mostovi ne menjaju imena koja im je narod dao" nije utemeljena ni u kakvom propisu, čak ni u zdravoj logici. Voleo bih da suočim argumente sa gospodinom Stanimirovićem, u svakom slučaju.Inače, u petak smo prikupljali potpise, prikupili oko 100, mislili smo da će biti kiša za vikend, pa nismo organizovali akciju ovih dana, ali čim ponovo izađemo na ulicu, javljam. Pozdrav svima!

Link to comment

Tja...đeneral Milan Nedić je tri godine čuvao taj most danju i noću da ga Nemci ne sruše, čak je i sanacije mosta organizovao kao što ste posvedočili, i sada taj most treba da ponese ime nekog svojeglavog lika koji je na svoju ruku demontirao bombe koje ionako nisu mogle biti aktivirane usled višemesečnog nestanka struje koji Nemci nisu primetili? Čovek bi očekivao da je Srbadima više pameti ostalo...

Link to comment
Tja...đeneral Milan Nedić je tri godine čuvao taj most danju i noću da ga Nemci ne sruše, čak je i sanacije mosta organizovao kao što ste posvedočili, i sada taj most treba da ponese ime nekog svojeglavog lika koji je na svoju ruku demontirao bombe koje ionako nisu mogle biti aktivirane usled višemesečnog nestanka struje koji Nemci nisu primetili? Čovek bi očekivao da je Srbadima više pameti ostalo...
Slavljenice ti malo popio za rodjendan pa te ne pusta jos...
Link to comment
  • 1 month later...

U sredu, 25.09, od 14h organizovaćemo prikupljanje potpisa. Bićemo do 16h ispred zgrade opštine Savski Venac, a zatim možda odemo i negde drugde, ako budemo voljni. Vidimo se ako ste voljni da svrnete.Edit: sreda, ne cetvrtak!!!!

Edited by zzzzz
Link to comment
  • 4 weeks later...

U nedelju, 20. oktobra, u 13h, obeležićemo 69. godišnjicu oslobođenja Beograda i spasavanja Starog savskog mosta. Pridružite nam se na kratkom skupu (nećemo da gnjavimo) ispod mosta, sa starobeogradske strane, na mestu gde je postavljena tabla sa imenom Miladina Zarića. Najlakše ćete to mesto naći skrenuvši kraj Hotela Bristol iz Karđorđeve u Hercegovačku ulicu, na čijem ćete kraju, kraj reke, naići na tablu. Dođite da odamo počast heroju. Zaslužio je. Imaćete priliku i da potpišete peticiju, koju ćemo ovih dana predati Skupštini grada. Podsećamo da je naš cilj da sledećeg 20. oktobra zvanično prošetamo Mostom Miladina Zarića.http://www.facebook.com/Most.Miladin.Zaric

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...