Jump to content
IGNORED

Novo ime Starog savskog mosta


Recommended Posts

U petak, 9. avgusta 2013. od 16 sati, ispred zgrade Gradske opštine Savski venac, Kneza Miloša 69, započećemo potpisivanje peticije koju ćemo priložiti Komisiji za spomenike i nazive ulica i trgova Skupštine grada Beograda uz inicijativu da Stari savski most ponese ime Miladina Zarića.

Link to comment
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zzzzz

    19

  • manitu

    11

  • Grazia

    5

  • Hamlet Strašni

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ја се извињавам, али нисам разумела, заправо, у постовима се не види, где живе унуци Миладина Зарића?Одакле је су они фото прилози, и сећања људи?Иначе, ја сам неда Ковачевић и у оквиру емисије "Све боје живота" на РТС 2 радим прилоге из историје Београда.У мају о. г. смо управо имали прилог о Миладину Зарићу и његовом спасавању моста, после тога сам контактирала с члановима групе "Имамо план", па је и о њиховом постављању табле био прилог.Кад бих успоставила везу с неким од унука Миладина Зарића, можда бисмо могли и о њима направити прилог, стога, замолила бих за неки контакт.

Edited by Grazia
Link to comment

evo ovako...slika miladina zarica dolazi iz njegove kucne arhive, a sto se tice druge gde se nalazi njegov unuk, onaj drugi sam ja.slike su nastale u kosjericu pre par dana, zeleo sam da nadjem kucu misa zarica, a usput nalete na neke gospoje koje mi rekose da je unuk tu pa ga pronadjoh ....zzzzz kaze da se danas cuo sa aleksandrom koji je najavio dolazak u petak, tako da bi bilo dobro da se pojavite ...za kontakte cemo na PM

Link to comment

Moj otac je 1942. godine,mesec dana gradio ovaj most.To je bila akcija tadasnje nemacke sluzbe TOT,bar kako je on pricao. Svedocio je da su ljudi,tokom,gradnje prakticno visili sa mosta ,na konpocima,i da su mnogi poginuli.Srecom po njega,uspeo je nekako da udje u biro koji je gradio ovajmost i tu ,u administraciji, odsluzio je jos mesec dana.Nema ga danas,ali bih voleo da imamnjegovo misljenje o ovoj inicijativi,koju podrzavam.Inace,Stari savski most je i dalje najkvalitetnije uradjen beogradski most.

Link to comment

Da li bi neko mogao da iskopa sastav komisije Grada Beograda za dodelu naziva ulica, trgova i spomenika ?Na sajtu Grada Beograda se moze samo saznati da to spada pod sekretarijat za kulturu, a ni google mi bas nije u pomoci po ovom pitanju

Link to comment

Ne mogu :) do 27.8 jer je vikend, a u ponedeljak sam vec u grckoj.Znam da je predsednik komisije Slobodan Stanimirović (DS) gradski odbornik iz Barajeva.Komisija je skupštine grada a sekretarijat za kulturu joj daje tehničku podršku.Inače, pojavila se porodica jednog čoveka koji tvrde da je njihov deda zajedno sa još jednim drugom nekoliko meseci pre Miladina Zarića prekinuo dovod struje do mosta i tako ga takođe spasao od uređenja. Navodno imaju i dokumentaciju o tome i tekstove iz novina iz 70tih.Kontaktirali su Politiku, pa će se i o tome čuti...

Link to comment
http://www.pravda.rs/2013/08/09/ko-je-spasao-savski-most-oktobra-1944-godine-istina-o-zemuncima-nikoli-milovancevu-i-krsti-krsticu/?lng=latЗначи да су Зарић с једне, и Милованчев и Крстић деловали независно, и не знајући једни за друге... ?Ја сам данас мало прогуглала. Обе наведене књиге могу се наћи читаве на нету. Малочас их скинух, и одиста, тамо постоје детаљни описи.Исто се наводи и у књизи "Земун и околина у рату и револуцији" (из 1962.год), коју имам од раније, али сам, морам признати, тек сад обратила пажњу на део где је описано деминирање моста са земунске стране, као и деминирање Команде ваздухополовства.П. С. Мало им је глупа задња реченица у тексту. "...и по храбром Миладину Зарићу и по двојици која су га стварно спасила – Крсти Крстићу и Николи Милованчеву". Како га то Зарић није "стварно спасао"? А доби силна одликовања за то. Edited by Grazia
Link to comment

Juče me je zvala novinarka Politike i ispričala ovo o Milovančevu, u šta nemam razloga da ne poverujem. Svakome ko je doprineo spasavanju mosta neophodno je odati dužno priznanje. Po onome što sam čuo, most je, u trenutku kad je Zarić stupio na njega, bio miniran na način koji je u tom trenutku već smatran primitivnim - običnim bombama, povezanim sa fitiljem koji je goreo. Eksplozivna punjenja nalazila su se na svim stubovima mosta, a na jednom su se i aktivirala, što je bilo nedovoljno da se most sruši, zahvaljujući Zarićevom podvigu.E sad, možda bi priča o Milovančevu objasnila ovo ošljarenje Nemaca - da su probali da sruše most, otkrili diverziju i na brzinu sklepali ovo sa bombama. Ono u šta sam siguran, jeste da se most neće nazvati po svoj trojici, za takvo nešto ne postoji ni promil šanse, tako da, neću kriti, ova priča ne može da donese korist inicijativi za preimenovanje mosta, nego isključivo da da argumente ljudima poput predsednika komisije za spomenike i nazive ulica i trgova, koji bi da se ratosiljaju svega ovoga i da nastave da mirno primaju platu. S druge strane, istina je neophodna i neću da bude da smo se o nekoga ogrešili. Najviše bih voleo da ljudi koji se profesionalno bave istorijom i koji o njoj znaju neizmerno više od mene utvrde tačno ko je koliko zaslužan za spasavanje mosta. Dotad, bez ikakve dileme ostajem pri tome da most treba da ponese ime Miladina Zarića, a da i Milovančeva i Krstića treba pomenuti na spomen ploči koja bi se našla ispred mosta.

Link to comment

Ja sam dobio mejl od porodice ovih drugih ljudi i verovatno ću se videti sa njima nakon odmora. Samo istine radi, predsednik komisije ne prima platu za to što je predsednik komisije.

Link to comment

Zanimljivo, stvarno bi bilo steta ako se ne istrazi do kraja... Mada, bez obzira na ovaj obrt, Zaric je rizikovao zivot kada se, usred borbi, popeo na most i prekinuo fitilj. Pri tome ne zelim da umanjim doprinos drugih koji su prekinuli dovod struje. Ime mosta po njemu i ploca koja opisuje ceo dogadjaj...

Link to comment

slazem se da je zanimljiv obrt i da treba sve to istorijski verifikovati od strane onih kojima je to struka, ali meni bode oci..."da su nekoliko meseci pre Zarica prekinuli dovod struje"... mislim da bi i mnogo manje organizovane i neozbiljnije vojske od nemace ovo primetile veoma brzo ...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...