Jump to content
IGNORED

Oilopoly


MayDay

Recommended Posts

@Zaz_piSamo ti nastavi, zanimljivo je ovo sto pises, mada ne znam koliko je tacno :)Jel ti struka vezana za naftu, pa znas sve ove podatke ili ti je ovo hobi?Inace, mislim da je nafta najvazniji resurs, ali da nije samo ona bitna, ima tu jos stvari koje uticu na ekonomiju. Mada ako ostanemo bez nafte (tj ne bude je dovoljno) gotovo je sa ovim kreditno balonskim liberalnim kapitalizmom :)
Mozes da proveris tacnost :)Nema to veze sa ekonomskim sistemom. Nafta, fosilna goriva, je jeftin(nekada bila?) izvor energije. Hteo sam da kazem koju o nekim zemljama poput KSA ali i o znacaju nafte na ekonomije Sev. Koreje ili Kube. Ali ljudi su u pravu sto se tice duzine pisanja, jer to je blogovanje a ovo nije blog, tako da cu mozda da se samo dotaknem tih tema nekada.
Link to comment
  • Replies 421
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zaz_pi

    65

  • Ravanelli

    65

  • Eraserhead

    32

  • hazard

    32

Samo da kazem da meni ne smeta duzina pisanja koliko blog format, posto on onemogucava diskusiju. Mene npr zanima sta ti mislis o nekim stvarima za koje ja mislim da su vazne, ali to sa svim ovim tvojim "predavanjima" izgleda nikad nece doci na red. Znaci, nije duzina, vec format.

Edited by Indy
Link to comment
Mozes da proveris tacnost :)Nema to veze sa ekonomskim sistemom. Nafta, fosilna goriva, je jeftin(nekada bila?) izvor energije. Hteo sam da kazem koju o nekim zemljama poput KSA ali i o znacaju nafte na ekonomije Sev. Koreje ili Kube. Ali ljudi su u pravu sto se tice duzine pisanja, jer to je blogovanje a ovo nije blog, tako da cu mozda da se samo dotaknem tih tema nekada.
Najbolje onda otvori blog, i skupljaj lovu sa Google Adwords :)Ajde bar reci poentu u 2-3 recenice, oce li biti (jeftine) nafte ili nece ? Oce li Rusi da diktiraju trziste, Ameri ili Kinezi ? Ili da kupujemo bicikle :)
Link to comment

Kada bih ja znao kako ce se kretati cena bio bih medju najbogatim ljudima na svetu.Mogu samo da kazem sta ocekujem ali ja nisam neko ko moze da zna gomlu stvari koje su vezane za cenu nafte. A, tu je puno politike, Sta ako sutra Ajatolah odluci da popusti po pitanju nuklearki i Ameri skinu embargo na naftu? Ovo je samo jedan primer.Ono sto smatram da cena nafte dugorocno ide gore ako ne napravimo neki veliki tehnoloski proboj na tom planu, sto je moguce , jer se ulazu milijarde u naftnu tehnologiju.Trziste diktiraju clanovi OPECa, tacnije KSA. U buducnost bi to mogli biti Irak, a vise Iran, jer ima puno neiskoriscenih kapaciteta, sto je u slucaju KSA veliki znak pitanja. Ali, to je poltiicko pitanje. Zato se Iran i KSA, u proksiju, sukobljavaju po Bliskom istoku.Po pitanju potrosnje, Kina ce da prestigne SAD. Pitanje je samo kada. Ali je to neminovni trend i to je izuzetno vazno. Indija isto ima rast, koji bi vremenom trebao da sve vise raste. SAD, preko vojnog prisustva u Persijskom zalivu, jos uvek znacajno kontrolisu kretanje nafte, takodje $ je vezan za naftu cime SAD mogu da manipulisu cenom nafte. Sa rastom Kine, tu ce doci do sukoba, nadam se da ce ostati samo na nivou juan-dolar.Rusi su potpuno zadovljni trenutno pozicijom. Pumpaju iznad 10mb/d, izvoze puno gasa i voleli bi da sve tako ostane, ako je moguce sa danasnjim cenama ili vecim. Mislim, da u kratkom/sredjnem roku mogu ocekivati volatilnosti po pitanju cene. Jer niko ne zeli, ne samo SAD, vec ni Kina, ni EU da Rusija gradi ogromnu vojsku preko cene nafte i gasa. A, upravo su usli u taj posao sada.Razlog zasto mislim da cena dugorocno ide gore je pad prozivodnje iz velikih naftnih polja, poput Gavara u KSA, kao i geologija bunara u Sev. Dakoti/Teksasu kada se radi o tzv. uskoj nafti(shale oil). Kod uske nafte bunari posle godinu dana prozivodnje imaju veliki pad produkcije i tesko je to dugorocno odrzati. Sama US EIA kaze da SAD ocekuju vrhunac proizvodnje u periodu 2015-2020 na nekih 8-8.5 mb/d. Sa tim se slazu i odredjeni geolozi koji prate naftna polja u SAD. Razlikuju se kod procene pada proizvodnje. EIA smatra da ce biti blag i dugorocan pad, neki geolozi smatraju da ce pad biti mnogo brzi. Ako uzmemo u obzir da velika naftna polja padaju 3-6% godisnje u proizvodnji i da potraznja za naftom raste, treba ocekivati rast cene dugorocno. Opet, kazem, cena nafte je izuzetno politicko pitanje i izuzetno je manipulativno. Vec sam pomenuo slucaj za period 1996-1999 kada je cena nafte pala nisko zbog pogresnih podataka koji su plasirani.

Link to comment

Vest koja crno na belo pokazuje u kakvoj ekstremnoj plutokratiji zivimo:http://www.theguardian.com/environment/2013/aug/05/children-ban-talking-about-fracking?CMP=SOCxx2I2Two young children in Pennsylvania were banned from talking about fracking for the rest of their lives under a gag order imposed under a settlement reached by their parents with a leading oil and gas company.Dodju, zagade ti zemlju i vodu, dovedu ti zdravlje u pitanje i onda otkupe tvoju i slobodu govora tvoje dece.Sada imaju gde da se izmeste, a sta cemo kada vise ne bude bilo gde da se preseli?

Edited by noskich
Link to comment
  • 2 weeks later...

Da napomenem i ovde (vec sam kacio na Svetu):Rafael Korea, junak levice, promoter sumak kawsay, covek koji je upisao prava prirode u Ustav, pokazuje da su svi autoritarci govna. Pridruzio se Sari Palin u "drill, baby, drill" filozofiji odobrivsi pumpanje nafte u nacionalnom parku Yasuni, i to u jednom delu koji je poznat kao oblast sa najvecim biodiverzitetom u svetu.Vojnici njegove partije zasipaju tviter najodvratnijom mogucom demagogijom kako bi opravdali cin a koja se svodi na: da li vam je drazi neki tamo majmun ili bolesno dete?Oni gluplji samo ponavljaju: Korea, sta god da odlucis, mi smo sa tobom.Dakle, u cemu je razlika izmedju Palinke, Kamerona i Koree?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...